ASUS O!PLAY HD2

anmar

New member
9 April 2010
11
Θα σας πρότεινα να είστε λίγο επιφυλακτικοί με το παραπάνω μοντέλο.
Εχω ήδη το OPLAY HDP-R3 το οποίο δεν έχει διαφορές μεγάλες απο το HD2 (βλ. usb 3.0).
Αν το θέλει να βλέπει μόνο ταινίες απο HDD ή διακτυακό δίσκο, τα παίζει όλα
Από δικτυακές δυνατότητες και internet είναι άστα να πάνε.
Σας επισυνάπτω δύο site από την επίσημη asus και κάποιον ανεπίσημο να δείτε προβλήματα που άλλου τους ενδιαφέρουν και άλλους όχι.
Δικτυακά βλέπει τα pc αλλά αν είναι win 7 ......ακόμα προσπαθώ να συνδεθώ αν και το έχω 4 μήνες.
Με τον wdbook ( network hdd) κανένα πρόβλημα!!
Επίσης στο επίσημο site δεν υπάρχει firmware για το hd2 για download.
Απορώ με τι firmware το πουλάνε.
Στο HDP R3 που έχω, του έχω βάλει πριν δύο μέρες το firmware του hd2 απο το link (2) αλλά δικτυακά (win 7) και internet τζίφος προς το παρόν
Ελπίζω να βοήθησα.

1) http://vip.asus.com/forum/view.aspx?id=20100626050833312&board_id=19&model=O!Play+HDP-R1&page=1&SLanguage=en-us

2)http://www.moservices.org/forum/viewtopic.php?f=12&t=66
 

anmar

New member
9 April 2010
11
realtek 1073 φοραει?

Ναι 1073DD 400 Mhz.
4pxspacer.gif


Στις πληροφορίες του site γράφει για ΝΑS supprort!!!
Αν το έχει κανείς ας μου πει και εμένα να μάθω πως γίνεται και με
ποιό firmware γιατί όπως είπα παραπάνω " Firmware Δεν υπάρχει"
ftp server :δεν λειτουργεί
samba server: δεν λειτουργεί
NAS : άγνωστο
web services: ανύπαρκτες ή παίζουν όποτε θέλει το μηχάνημα
Τα ίδια προβλήματα που υπάρχουν με το oplay hdp-r3 ισχύουν και για
το HD2.
Αν βγεί κανένα αξιόπιστο firmware σίγουρα θα λυθούν τα προβλήματα, αλλά προς το παρόν ....ΑΝΑΜΟΝΗ.
 

drgt

Senior Member
15 February 2009
456
Απ' οτι φαινεται, το HD2 δεν εχει καμια σχεση με τον προκατοχο του.

http://www.avsforum.com/avs-vb/showpost.php?p=19481353&postcount=12

Το εχει κανεις?

Εμενα βασικα το μονο που με ενδιαφερει ειναι να παιζει σωστα ολα τα format που λεει πως παιζει απο το δισκο που θα του βαλω (WD 3.5 2TB).

Παιρνει τοσο μεγαλο?

Τα αρχεια του τα φορτωνεις μονο με USB η και με LAN?
Με τι τροπο? (ftp, map disk)?
 

capsol

Senior Member
3 August 2006
350
Το έχω εγώ.

Αναλυτικό review μπορείτε να βρείτε εδώ πέρα:

Παρουσίαση του Asus O!Play HD2

Δεν είναι κακή περίπτωση.

Γενικά προσφέρει όσα υπόσχεται.

Πρέπει όμως με νέο firmware να φτιάξουν οπωσδήποτε και άμεσα, το αλφαβητικό sorting των αρχείων, όπως και το random/shuffle σε directories με αρχεία βίντεο.
 

drgt

Senior Member
15 February 2009
456
Δεν βρισκω πωλητη στην Ελλαδα. Στο eshop τελειωσε, Στο Google τιποτα. Αν ξερεις κατι, πες μου.
Το sorting εχει προβλημα και με λατινικους χαρακτηρες?
 
Last edited:

capsol

Senior Member
3 August 2006
350
Το sorting εχει προβλημα και με λατινικους χαρακτηρες?

Ναι.

Άλλωστε δεν υπάρχει θέμα λατινικών/ελληνικών, αφού διαβάζει unicode UTF8 filesystems & filenames.
 

knick

AVClub Enthusiast
28 September 2010
991
Citizen of the world
Kαλησπέρα
Να ρωτησω το φίλο capsol που το έχει το εξής: Αν φτιάξω (με ένα προγραμα σαν το makemkv ή το DVDFab ) ένα αρχείο MKV απο ενα BluRay disc (αφού το σπάσω πρώτα) με ενσωματωμένους Ελληνικους υπότιτλους, θα τους απεικονίσει κανονικά ? ή πρέπει αυτοι να ειναι σε srt μορφή ενσωματωμένοι στο mkv ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Νίκος
 

knick

AVClub Enthusiast
28 September 2010
991
Citizen of the world
Αν φτιάξω (με ένα προγραμα σαν το makemkv ή το DVDFab ) ένα αρχείο MKV απο ενα BluRay disc (αφού το σπάσω πρώτα) με ενσωματωμένους Ελληνικους υπότιτλους, θα τους απεικονίσει κανονικά ? ή πρέπει αυτοι να ειναι σε srt μορφή ενσωματωμένοι στο mkv ?


Να επαναδιατυπώσω την ερώτηση για να γίνω πιο ξεκάθαρος:

Αν φτιάξω ένα αρχείο MKV (ριπάροντας και μετατρέποντας ένα σπασμένο BluRay disc) με ένα πρόγραμμα σαν το makemkv ή το DVDFab, στο οποίο MKV οι Ελληνικοί υπότιτλοι θα είναι ενσωματωμένοι εξ αρχής από το πρόγραμμα, θα τους απεικονίσει κανονικά ? ή πρέπει αυτοι, σαν αρχείο srt, να ενσωματωθούν εκ των υστέρων στο mkv (με πρόγραμμα σαν το mkvtoolnix) ?

Ευχαριστώ
 

drgt

Senior Member
15 February 2009
456
Αν και δεν εχω το συγκεκριμενο, (το περιμενω), απ'οτι ξερω με τον τροπο που λες οι υποτιτλοι θα γινουν μερος της εικονας οποτε αν δειξει εικονα θα δειξει και υποτιτλους.

Προσωπικα, ειμαι κατα των ενσωματωμενων υποτιτλων.
 

knick

AVClub Enthusiast
28 September 2010
991
Citizen of the world
Δεν ειναι ακριβώς έτσι.
Ενσωματωμένοι εννοώ, να περιέχονται στο ίδιο container (mkv) με την εικόνα.
Αν παιξω τα mkv στο PC , οι υπότιτλοι μπορουν να βγαινουν ή να εμφανιζονται κατ' επιλογή μου.

Όταν όμως συνδεσω τον σκληρό μου με το BD player (Philips BDP9600) και παιξω το mkv τοτε η εικόνα είναι αψογη αλλά υπότιτλοι δεν φαίνονται αν και δειχνει οτι τους έχει στο μενού. Αν βεβαια ριξω ξεχωριστό αρχειo srt (ίδιο ονομα με το mkv) στο ίδιο folder, τοτε τους δειχνει κανονικά. Το προβλημα μου ειναι να μην εξαρτώμαι απο υπότιτλους που πρέπει να τους βρω στο Δίκτυο (αν και ειναι ευκολο) αλλά να τους ριπάρω εγώ κατ' ευθειαν απο το δισκάκι BluRay.
Σκέφτομαι λοιπον οτι τα media players δεν θα έχουν την ίδια ιδιοτροπη συμπεριφορά με το BD player μου, και θα δειχνουν τους υποτιτλους κανονικά. Γι αυτο ρωτάω τι κανει το ASUS επ' αυτού.

Νικος
 
Last edited:

drgt

Senior Member
15 February 2009
456
Καταλαβα. Μπορει αυτο να ειναι ιδιοτροπια του player σου. Το δικο μου δεν παιζει mkv, μονο avi, divx. Ποιο Player εχεις?

Θα πρεπει να σου απαντησει καποιος που εχει το ASUS, αν και δεν νομιζω να ειναι προβλημα.

Για το player, αφου εχεις το πρωτοτυπο, μπορεις να κανεις "extract" τους υποτιτλους αν δεν βαριεσαι.
 

knick

AVClub Enthusiast
28 September 2010
991
Citizen of the world
Ποιο Player εχεις?

Philips BDP9600 (στο ανεφερα ήδη πριν)


Για το player, αφου εχεις το πρωτοτυπο, μπορεις να κανεις "extract" τους υποτιτλους αν δεν βαριεσαι.

Ειναι οντως μεγαλη διαδικασία, μπορώ να τους κανω extract σαν sup αρχειο και να μετατρέψω το sup σε sub αρχειο που παλι δεν τους διαβαζει το Philips (το ASUS λεει οτι εχει συμβατότητα sub).
Κάθησα επίσης και μετέτρεψα τους sup υπότιτλους σε srt, μια επίπονη και χρονοβόρα διαδικασία μεσω ενός ειδικού προγράμματος (Suprip) που βασιζεται σε λογική OCR. Και πάλι το παραχθεν αρχείο srt δεν διαβαζόταν απο το player μου. Αντιθετα, οπως σου είπα, διαβαζει ανετα τα srt που κατεβαζω ετοιμα απο το Δίκτυο.
Εχεις δίκιο, ειναι παραξενιές του player μου (κατα τα άλλα εξαιρετικου) γι αυτο ελεγα να καταφυγω σε λύση media player (ASUS)

Φιλικά
Νίκος
 

drgt

Senior Member
15 February 2009
456
Η ερωτηση σου ισως μπορει να βρει απαντηση εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=453848&page=1

Εγω μια φορα που εφταξα srt απο dvd, χρησιμοποιησα το subresync του Vobsub. Ιδιο περιπου σαν το Subrip αλλα δεν πηρε πολυ χρονο (52 χαρακτηρες και 10 αριθμους το πολυ) και το αποτελεσμα ηταν οκ.

Προσεξε αν το srt ειναι ANSI η UTF-8. Ισως γι' αυτο δεν σου το παιζει. Το δικο μου δεν παιζει UTF-8 αλλα παιζει ANSI.
 

knick

AVClub Enthusiast
28 September 2010
991
Citizen of the world
Η ερωτηση σου ισως μπορει να βρει απαντηση εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=453848&page=1

To ειδα το αρθρο, πολυ καλο, αλλα δεν με βοηθησε.

Προσεξε αν το srt ειναι ANSI η UTF-8. Ισως γι' αυτο δεν σου το παιζει. Το δικο μου δεν παιζει UTF-8 αλλα παιζει ANSI.

Το δικο μου παλι κανει το αντιθετο !!! Παιζει UTF-8 και οχι ANSI.
Αστα να πανε.
Ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες πάντως.
Νικος
 

capsol

Senior Member
3 August 2006
350
Κάποιοι ρωτούν για υπότιτλους, με ασαφή τρόπο.

Θα πω τα εξής:

Αν έχουμε HD media player, για τους υπότιτλους ισχύουν οι εξής κανόνες:

1. Αν έχουμε container που υποστηρίζει subtitle streams π.χ. Matroska, τότε η σωστή λύση είναι να τους ενσωματώσουμε προβλεπέ σε αυτό, αφού τους μετατρέψουμε σε UTF8. Η ενσωμάτωση γίνεται πάναπλα με 1 drag-drop και 2-3 κλικ, με το μοναδικό σωστό εργαλείο για αυτή τη δουλειά -> το εργαλείο του δημιουργού του Matroska container -> το mkvmerge (mkvtoolnix), έκδοση 4.4 ή μεταγενέστερη. Θυμηθείτε μόνο να δηλώνετε τον διεθνή κωδικό γλώσσας για κάθε subtitle stream που ενσωματώνετε (το ίδιο να κάνετε και για τα audio streams). Όπως και να απενεργοποιήσετε μια φορά για μια ζωή, το header-stripping by default.

2. Αν έχουμε container που ΔΕΝ υποστηρίζει εσωτερικούς υπότιτλους και ΤΕΤΟΙΟ ΕΙΝΑΙ το AVI -> τότε η μοναδικά σωστή λύση είναι να έχουμε εξωτερικούς υπότιτλους σε SRT αρχείο. Και πάλι εδώ βολεύει πάρα πολύ να τους μετατρέψουμε σε UTF8 γιατί έτσι θα τους αναγνωρίζει πάντα το player χωρίς να πρέπει κάθε φορά να δηλώνουμε codepage.