VCAN DVB-2009HD (Ψηφιακός δέκτης αυτοκινήτου)

Jason23

Banned
7 November 2010
5
Ψάχνω να αγοράσω ένα ψηφιακό δέκτη για το αυτοκίνητο και βρίσκω τον VCAN DVB-2009HD.

Έχει κανείς να πει εντυπώσεις για τον εν λόγω δέκτη ??

Ευχαριστώ
 

Giannis Amar

AVClub Addicted Member
23 August 2006
1,416
Πειραιάς
Re: Ψηφιακός δέκτης VCAN DVB-2009HD αυτοκινήτου.

Τον έχω από τον Μαϊο εγκαταστήσει στο Audaki μου. Μια χαρά δουλεύει. Μην πάρεις το 2009hd πάρε το καινούριο μοντέλο το 2010. Αααα και μην τον αγοράσεις από εδώ, φέρτον μόνο σου απο την Vcan στην τιμή των 100 συν 30 μεταφορικά εάν θυμάμε καλά. Προσοχή με το τελωνείο !!!

To site της εταιρείας

Ότι θες εδώ είμαι !
 
Last edited:

mosaicm

Established Member
15 December 2008
237
Re: Ψηφιακός δέκτης VCAN DVB-2009HD αυτοκινήτου.

τον εψαχα και εγω πριν καιρο αλλα τον βρηκα ακριβο...στις τιμες που ειπατε ακομα και για αγορα απο κινα
τελικα κατεληξα σε μια ..ακομψη λυση ισως...crypto redi 25 (η κατι αναλογο) + ενα 7" gps με av-in
 

skorpios

New member
8 November 2010
47
Re: Ψηφιακός δέκτης VCAN DVB-2009HD αυτοκινήτου.

Τον έχω από τον Μαϊο εγκαταστήσει στο Audaki μου. Μια χαρά δουλεύει. Μην πάρεις το 2009hd πάρε το καινούριο μοντέλο το 2010. Αααα και μην τον αγοράσεις από εδώ, φέρτον μόνο σου απο την Vcan στην τιμή των 100 συν 30 μεταφορικά εάν θυμάμε καλά. Προσοχή με το τελωνείο !!!

To site της εταιρείας

Ότι θες εδώ είμαι !

Ναι επιβεβαιώνω και εγώ τα παραπάνω απο τον Γιάννη ,εβαλα τον καινουριο 2010hd & 2 Kεραίες μαζί μπρος -πίσω ,επειδη φοβηθηκα και γω το τελωνείο δεν το πήρα από Κίνα ,η οποία κινεζα δε μου το εδινε και τοσο φθηνα πάντως ούτε μου εστελνε ενα κομματι που ζητησα,...

Αλλά βρηκα απο Εδώ Ελλάδα μάλλον σε καλή τιμή ~160 ευρώ ( με πολλά παζαρια όμως και κλάψα :bigcry: απο μερους μου..) μου το στειλε αντικαταβολή ,το εβαλα σε ενα δικό μου ηλεκτρολόγο (+ 40 ευρώ ),σε γενικές γραμμες ικανοποιημενος αν και δεν έχω ψαχτει πολύ μαζι του λόγω δουλειάς

Αυτα και καλως σας βρηκα -bye-
 
Last edited:

Giannis Amar

AVClub Addicted Member
23 August 2006
1,416
Πειραιάς
Re: Ψηφιακός δέκτης VCAN DVB-2009HD αυτοκινήτου.

Εμένα πάντως και 3 φίλων μου, μας έστειλε ένα κομμάτι χωρίς πρόβλημα.
 

skorpios

New member
8 November 2010
47
Re: Ψηφιακός δέκτης VCAN DVB-2009HD αυτοκινήτου.

Εμένα πάντως και 3 φίλων μου, μας έστειλε ένα κομμάτι χωρίς πρόβλημα.

Γιάννη το καλοκαιρι που ειχα επικοινωνησει ,αρχικά δε μου εστελνε μετα μου ειπε τιμές 105$ για το δεκτη ,45 ή 55 $ για τα μεταφορικά δεν θυμαμαι ακριβώς ,με το ευρώ τότε να σερνεται ,το ίδιο μου ερχόταν περίπου όσο το πηρα απ'εδώ ...

Κατι αλλο για το δεκτη αυτό ,τις κεραίες τις εχω βαλει μπροστα -δεξια ,πίσω - δεξιά ,είναι η σωστη θεση αυτή ??
 
Last edited:

Giannis Amar

AVClub Addicted Member
23 August 2006
1,416
Πειραιάς
Re: Ψηφιακός δέκτης VCAN DVB-2009HD αυτοκινήτου.

Κατι αλλο για το δεκτη αυτό ,τις κεραίες τις εχω βαλει μπροστα -δεξια ,πίσω - δεξιά ,είναι η σωστη θεση αυτή ??

Για να κάνεις diversity πρέπει οι κεραίες να τοποθετηθούν μπροστά αριστερά και πίσω δεξιά ή το ανάποδο ! Επίσης έχεις καλύτερη λήψη όταν τις τοποθετήσεις ψηλά και όχι πίσω από αντηλιακές μεμβράνες και μέταλλα.

Βέβαια εάν δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα με την λήψη σου τα αφήνεις όπως τα έχεις.

Και μερικές φωτογραφίες από την εγκατάσταση σε φίλο μου.

img8232resize.jpg


img8234resize.jpg


img8238resize.jpg


img8231resize.jpg
 
Last edited:

lancias

New member
30 December 2006
86
Re: Ψηφιακός δέκτης VCAN DVB-2009HD αυτοκινήτου.

Καλησπέρα αν κ λιγο καθυστερημενα....

Ψάχνομαι κ εγω για το συγκεκριμενο δέκτη αλλά ο κινέζος μου το στέλνει με αλλες κεραίες που ειναι εντελώς χαλια εμφανησιακα......

Εσεις αυτες τις κεραιες τις παραγγείλατε extra?και ποσα db απόδοση έχουν?

ευχαριστω
 

nikolas_v

New member
18 January 2012
26
Θεσσαλονικη
Re: Ψηφιακός δέκτης VCAN DVB-2009HD αυτοκινήτου.

Καλησπερα!Εχω τον συγκεκριμενο δεκτη μαζι μια touch οθονη σε audi Q5.H οθονη εχει bluetooth,gps και βγαζει μια εξοδο με καρφι που γραφει tv remote.Αν συνδεσω αυτο το καρφι στην εισοδο remote in του δεκτη,θα μπορω να τον χειριζομαι απο το touch της οθονης?επισης εχει βρει κανεις απο που μπορουμε να βρουμε firmware update?
 

dxlgr

New member
28 January 2009
87
Athens
Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά!

Έχω κι εγώ το συγκεκριμένο δέκτη (DVB-2009HD), ο οποίος γράφει ότι έχει το HW:NEC_EMMA3SL, και SW:B1.14. Μήπως ξέρετε αν υπάρχουν αναβαθμίσεις και που θα τις βρούμε??

Ευχαριστώ
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Ο δέκτης έχει ίδιο επεξεργαστή με κάποιους οικιακούς δέκτες, αλλά δεν σημαίνει ότι μπορεί να πάρει το λογισμικό τους, καθώς έχει διαφορετική πλακέτα.
Αν δεν μπορεί να βρεθεί ο εισαγωγέας ή η εταιρία, δεν υπάρχουν πολλές πιθανότητες. Η εταιρία είναι στο www.vcan.cc αλλά δεν δίνω πολλές πιθανότητες να έχουν αναβαθμίσεις να σου δώσουν. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις ;)
 

dxlgr

New member
28 January 2009
87
Athens
Ναι το ξέρω τους έστειλα ένα email ήδη και περιμένω απάντηση, αλλά ήμουν σε δίλημμα να δοκιμάσω κάποιο firmware από άλλους δέκτες με την ίδια πλακέτα, οπότε καλά που μου το είπες για να μη φάω καμιά νίλα!! ;)