ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ HIMEDIA 300A+

dimple

Established Member
8 October 2006
157
Πάτρα
Γεια χαρά,

Μετά από μια έρευνα αγοράς που έκανα σε διάφορα forum και συγκρίνοντας τα specs του κάθε media player κατέληξα στην αγορά του παρακάτω media player. Ο σημαντικότερος παράγοντας για την αγορά μου ήταν ο λόγος απόδοσης/τιμής που έπρεπε να είναι ο καλύτερος δυνατός. Άλλα κριτήρια ήταν η ποιότητα κατασκευής και το support που παρέχει ο κάθε media player σε ότι αφορά αναβαθμίσεις λογισμικού.

Είπα να κάνω μια μίνι παρουσίαση μιας και είμαι σίγουρος ότι αρκετοί είναι αυτοί που θέλουν εναν player που κάνει τα περισσότερα και στοιχίζει ελάχιστα.

Η εταιρεία που επέλεξα είναι η κινέζικη HIMEDIA (http://www.himedia-tech.cn/en) και το μοντέλο είναι το HD300A+. Υπόψιν ότι η συγκεκριμένη εταιρεία έχει δικό της εργοστάσιο παραγωγής και απέσπασε αρκετά βραβεία στην τοπική αγορά.

Το chipset που χρησιμοποιεί σήμερα ο HD300A+ είναι το Realtek RTD 1073DD C+, το τρίτο και τελευταίο revision αυτού του chipset που κυκλοφόρησε πρόσφατα (νομίζω αρχές Σεπτέμβρη) και προσθέτει την δυνατότητα για passthrough DTS-HD MA και Dolby TrueHD (δεν τα έχω δοκιμάσει!)

Μερικά απ'τα χαρακτηριστικά του (με κάποια σχόλια/διορθωσεις μου):
* CPU: Realtek RTD 1073DD C+ 400MHz MIPS (DDR2 SDRAM: 128MB, NAND FLASH: 256MB)
* Compatible with almost all media formats
* Support DTS HD Downmix Via HDMI.
* Support passthrough DTS-HD MA and Dolby TrueHD (new fw needed)
* Ethernet port supports Network player function.
* NAS function share hard drive to the network and copy/delete/edit files through your computer.
* Internal 2.5" SATA hard drive interface
* USB to PC port, connect to your PC and work as external hard drive.
* 2 USB ports for usb sticks/external hdd etc
* External SATA+Power interface,connect your 3.5"/2.5" hard drive, DVD/BD-Rom
* Built-in super silent cooling fan
* 3-in-1 card reader(SD/MMC/MS memory card)
* High performance video playback. Experience fluent playback control like Zoom out/in, Pan the picture, Fast Forward, Fast Reverse, Slow-motion.
* Fully supports the subtitle format (Greek supported). Dynamically change the subtitle display by remote control.
* Photo playback via HD. Supports Up to 40 mega-pixel photo files, 16X Zoom in, 3-direction rotation.
* Supports external DVD/Blu-ray drive
Connect DVD/Blue-ray optical drive to this player via external SATA/USB port, then you can play BD/MINIBD/DVD/VCD/CD/BD25/BD50 disks
* Supports audio flac
* Fully compatible with AVCHD/Bluray Original Disk/BD ISO
* Fully compatible with Blue-Ray Disk PGS subtitle
* Playback TS, M2TS without interval
* Powerful subtitle function(you can adjust subtitle track/codec/font/size/color/positioin/outline)
* Full metallic case provides best protection from overheating and reduces electro-magnetic interference.
* Supports USB 802.11n Wi-Fi adapter from Realtek
* Dimensions: 152mm x 120mm x 46 mm

Στο κουτί του μαζί με την κάρτα wifi
DSC_1559.jpg


Η συσκευασία...
DSC_1560.jpg


Και όλα τα περιεχόμενα της συσκευασίας
DSC_1561.jpg


Εξωτερικά το HD300A+ είναι αρκετά μικρό σε μέγεθος και βρήκα την εμφάνισή του απο συμπαθητική εως πολύ καλή.
DSC_1563.jpg


Εχει μεταλικό σασί και το εμπρος μέρος είναι σαν καθρέπτης όπου φιλοξενεί και ένα sd/mmc card reader.
DSC_1572.jpg


Στην μία πλευρά υπάρχει υποδοχή για εξωτερικό δίσκο SATA
DSC_1568.jpg


και πίσω οι υπόλοιπες συνηθισμένες υποδοχες (HDMI, component, usb, audio κτλ). Υπάρχει επίσης on/off switch.
DSC_1567.jpg


Στην λειτουργία του θα το χαρακτήριζα αθόρυβο για δωμάτιο ή και σαλόνι ενώ είναι και αρκετά στιβαρό.

Το τηλεχειριστήριο το περίμενα πολύ χειρότερο και μου έκανε θετική εντύπωση.
DSC_1574.jpg


Συνεχίζεται...
 

dimple

Established Member
8 October 2006
157
Πάτρα
Το μενού του είναι αρκετά φιλικό και απλό με όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις για audio/video κτλ ενώ υποστηρίζει και διαφορετικά themes.
DSC_1583.jpg


DSC_1577.jpg


DSC_1578.jpg


DSC_1579.jpg


Τωρα να δούμε αν κάνει κι αυτά που υπόσχεται. Ανάβεις το μηχανημα, δεν περνανε 20" και σου δίνει το μενου.
DSC_1584.jpg


Δοκιμη 1η: Συνδέσιμότητα. Συνδέω με HDMI στην LCD (HD Ready) 37αρα μου. Βάζω έναν εξωτερικό δισκο USB, ένα usb stick, μια κάρτα SDHC. Αποτελεσμα θετικό, κανένα πρόβλημα να τα αναγνωρίσει αμέσως. Υπόψιν ότι υπάρχει επιλογη στο setup για LCD/CRT/FULL HD scan mode.

Δοκιμή 2η: Network. To συνδέω με ethernet στο router μου. Βάζω και το extra wifi usb stick της realtek που πήρα. Αποτέλεσμα θετικό. To wired interface επαιξε αμέσως ενώ για wifi είχε user interface οπου επέλεξα ένα profile και συνδέθηκα με WPA2-PSK και CCMP αμέσως.
DSC_1595.jpg


Δοκιμή 3η: Samba server/client. Αποτελεσμα θετικό. Είδε αμέσως τα shares που είχα σε OS X 10.6, Linux kai Windows 7. Και σε domain και σε workgroup. Επίσης με το που ενεργοποίησα την επιλογη Samba server απ'το μενου του, ο εξωτερικός δίσκος που έβαλα ήταν πια προσβάσιμος απ'τους υπολογιστές μου. Σε όλες τις περιπτώσεις δεν υπήρξε καμία καθυστέρηση.
DSC_1599.jpg


Δοκιμή 4η: UPnP. Δοκιμαστηκε επιτυχως με Windows 7 σαν media server.

Δοκιμή 5η: Audio output. Δυστυχως (για την παρουσιάση) έχω μόνο ένα NAD stereo ενισχυτη. Πάντως δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα.

Δοκιμή 6η: torrent download. Κατέβασα μέσω του web interface torrent στον συνδεδεμένο δίσκο του HD300A+ χωρις κάποιο προβλημα.

Δοκιμή 7η: RSS, youtube, weather κτλ. Τα δοκιμασα επιτυχως όλα. Μπορείς να ψάξεις για youtube video και παίζει επίσης και HD video απ'το youtube.
DSC_1590.jpg

DSC_1589.jpg


Δοκιμή 8η: firmware update. Υπάρχουν 2 αγγλικά forum που ασχολούνται με το συγκεκριμένο player και ένα κινέζικο. Το τελευταίο fw εχει ημερομηνία 30 Σεπ 2010. Έκανα το update χωρίς πρόβλημα (Με το fw που ήρθε είχα ένα πρόβλημα με τα video του youtube που διορθώθηκε στο τελευταίο που έβαλα). Υπάρχουν αρκετά πράγματα που έχουν προστεθεί σε unofficial fw οπως OptWare support για εγκατάσταση επιπλέων πακέτων (ftp servers, άλλο BT Client κτλ). Επίσης τρέχει: Linux Venus 2.6.12.6-VENUS μετά από telnet που έκανα.

Συνεχίζεται...
 

dimple

Established Member
8 October 2006
157
Πάτρα
Δοκιμή 9η και καλή: video playback. Δοκίμασα επιτυχώς τα συνηθισμένα avi, xvid, flv κτλ. που εννοείται τα επαιζε μια χαρα και απ'τον usb δισκο και μέσω samba. Συνέχισα σε HD video ελαφρών απαιτήσεων με ακριβώς τα ίδια αποτελεσματα! Να σημειώσω εδώ ότι ενώ το media player ήταν συνδεδεμένο με ethernet, όλοι οι υπολογιστές χρησιμοποιούσαν wifi (limited σε 802.11g λόγω router, είχα δηλαδή ένα throughput γύρω στα 12Mbps). Ικανοποιημένος απ'αυτά που είδα, είπα να προχωρήσω σε κάτι διαφορετικό...Το Αvatar σε 18 GB mkv avc, 1080p, με nominal bit rate : 10.2 Mbps. Λέω δεν το δοκιμάζω μία για πλάκα να παίξει απ'το δίκτυο μέσω samba. Τότε παθαίνω το πρώτο σοκ. Έπαιζε τέλεια εκτος απο 1-2 σκηνές που έφτασε το maximum του 802.11g οπως αναφέρω παραπάνω. Το περνάω στο usb δίσκο που είχα πάνω στο HD300A+ και φυσικά επαληθεύτηκα: τελεια εικόνα χωρις σπασίματα χωρίς κανένα ψεγάδι. Μπορούσε να παίζει ομαλα με το fast fw στο x8! Συμπέρασμα ότι δεν θα έχετε πρόβλημα να παίξετε πολύ απαιτητικά video σε δίκτυο wifi 802.11n (ακόμη και 11g!) και φυσικά wired μέσω ethernet.

DSC_1600.jpg


DSC_1603.jpg


DSC_1606.jpg


DSC_1611.jpg


Ξεχασα βέβαια να πω και το σημαντικότερο, ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 70 ΕΥΡΩ!!!
Με 7 επιπλέον ευρώ πήρα και το 802.11n usb stick της realtek.
Η αγορά έγινε από αξιόπιστο πωλητή μέσω ebay. Η αποστολή έγινε από Hong Kong με DHL και ήταν στα χέρια μου σε 5 μέρες.

Σίγουρα θα έχει προβλήματα που δεν έχω ακόμη βρει, σίγουρα δεν τα κάνει όλα. Γράφω μόνο αυτά που είδα μόνος μου. Γενικά πιστεύω πάντως πως πρόκειται για μια τίμια επιλογή.

Αυτά προς το παρόν :)
 
Last edited:

dfoust

AVClub Enthusiast
2 April 2009
785
ΧΙΟΣ
Μπράβο φίλε μου ωραία παρουσίαση άπαιχτο το μηχανάκι και σουπερ τιμή δώσε λεπτομέρειες πωλητή.

Υ.Γ ενδιαφέρων φαίνεται και το HD500B-T αλλά δεν βρήκα τιμή πουθενά
 

dimple

Established Member
8 October 2006
157
Πάτρα
Re: Απάντηση: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ HIMEDIA 300A+

Μπράβο φίλε μου ωραία παρουσίαση άπαιχτο το μηχανάκι και σουπερ τιμή δώσε λεπτομέρειες πωλητή.

Υ.Γ ενδιαφέρων φαίνεται και το HD500B-T αλλά δεν βρήκα τιμή πουθενά

Για τον πωλητή ευχαρίστως αλλά δεν ξέρω τους κανόνες του forum για διαφήμιση κτλ. οπότε ας περιμένουμε λιγο.

Όσο για το HD500B-T θα έχω περισσότερες λεπτομέρειες σύντομα μιας και κατα πάσα πιθανότητα θα το έχω κι αυτό ;)
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,486
Μεταμορφωση
Μπορεις να γραψεις ελευθερα απο που το πηρες.
Ο καθενας κρινει μονος του.
Καλοριζικο φιλε μου και συνεχισε να μας γραφεις τις αποψεις σου για το player.
Fw updates βγαινουν για δαυτο ή ειναι πολυ noname?
 

dimple

Established Member
8 October 2006
157
Πάτρα
Μπορεις να γραψεις ελευθερα απο που το πηρες.
Ο καθενας κρινει μονος του.
Καλώς, μπορείτε να το αγοράσετε απ'το ebay shop του χρήστη intelligent-pro.

Καλοριζικο φιλε μου και συνεχισε να μας γραφεις τις αποψεις σου για το player.
Fw updates βγαινουν για δαυτο ή ειναι πολυ noname?
Ευχαριστώ πολύ!
Fw updates βγαίνουν κανονικότητα απ'την ίδια την himedia και συχνά θα έλεγα αφου το τελευταίο official είναι 30 Σεπτεμβρίου και το beta ας πούμε είναι προχθεσινό.

Προσπαθώ να πάρω περισσότερες πληροφορίες για το sdk που χρησιμοποιούν γιατί είδα ότι είναι σχετικά εύκολο να "πειραχτει" ώστε να προστεθούν επιπλέον δυνατότητες.

Θα σας κρατάω ενήμερους με τις δοκιμές που κάνω.
 

sstavross

Senior Member
1 November 2006
346
Πατρα
Φιλε dimple εκπληκτικη η παρουσιαση σου! Σχεδον με εχεις πεισει να το παρω!! Μερικες μονο ερωτησεις: Εισα σε φορουμ οτι με το τελευται firmware παιζει και ape+cue!Ισχυει? Ο μουσικος browser του πως ειναι? Επισεις τι ειναι αυτο το HiMedia-PPS-PlaySmart Firmware που ειδα σε ενα φορουμ? Σε ευχαριστουμε και παλι γιατον κοπο της παρουσιασης! ( Βλεπω οτι ειμαστε και συντοπητες!)
 

dimple

Established Member
8 October 2006
157
Πάτρα
Φιλε dimple εκπληκτικη η παρουσιαση σου! Σχεδον με εχεις πεισει να το παρω!! Μερικες μονο ερωτησεις: Εισα σε φορουμ οτι με το τελευται firmware παιζει και ape+cue!Ισχυει? Ο μουσικος browser του πως ειναι? Επισεις τι ειναι αυτο το HiMedia-PPS-PlaySmart Firmware που ειδα σε ενα φορουμ? Σε ευχαριστουμε και παλι γιατον κοπο της παρουσιασης! ( Βλεπω οτι ειμαστε και συντοπητες!)

Γεια σου φίλε μου και σε ευχαριστω :a0210:

Θα δοκιμάσω το απόγευμα ape+cue οπότε θα γράψω και πως τα πάει ο player στο κομμάτι της μουσικής.

Το firmware που αναφέρεις είναι modified απ'το original 1.0.2.17, με support για PPS κτλ. (http://www.pps.tv/en/index.html). Δεν μας ενδιαφέρουν αυτά μιας και είναι στα κινέζικα. Η λογική λέει ότι βάζουμε πάντα το official εκτος κι αν υπάρχει σοβαρός λόγος για το αντίθετο.
Θα δω επίσης αν στο υπάρχον μπορώ να βάλω keyboard.
 

dimple

Established Member
8 October 2006
157
Πάτρα
http://stores.ebay.com/IntelligentPro/_i.html?_fsub=1585545016

Ειναι καποιο απο αυτα?
Απο τις φωτογραφιες δεν φαινεται καποιο να ειναι ιδιο.
Προς το παρόν 2 διαφορετικά player έχει βασικά. Το ενδιαφέρον είναι αυτό:
http://cgi.ebay.com/1080p-HDMI-Wire...ideo_DVDPlayers_Recorders&hash=item4cf0c3dfbb

Τιμή: 68 Ευρω...

Για προφανής λόγους δεν αναφέρει το όνομα της εταιρείας και το μοντέλο :)
 
Last edited:

dfoust

AVClub Enthusiast
2 April 2009
785
ΧΙΟΣ
Τι διαφορά έχει αυτό?
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230492016548
τελικα πιο ακριβός έχεις πάρει? από το feedback που έχεις αφήσει με πάει σε αυτό που έχει 99,99$

βλέπω αλλού ότι έχει δύο εκδόσεις του μηχανήματος μία με 1073DD και άλλη με 1073DD+
http://cgi.ebay.com/HiMedia-HD300A-...?pt=Home_Theater_in_a_Box&hash=item27b5c1e2f1

http://cgi.ebay.com/HiMedia-HD300A-...?pt=Home_Theater_in_a_Box&hash=item27b5c1cd03

για τυχόν λάθους από μελλοντικούς αγοραστές το δικό σου είναι το δεύτερο με το 1073DD+??
sorry αν γίνομαι κουραστικός αλλά θέλω να είμαι σίγουρος πριν προχωρήσω σε αγορά.
 

dimple

Established Member
8 October 2006
157
Πάτρα
Re: Απάντηση: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ HIMEDIA 300A+

Τι διαφορά έχει αυτό?
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230492016548
τελικα πιο ακριβός έχεις πάρει? από το feedback που έχεις αφήσει με πάει σε αυτό που έχει 99,99$
Ναι ακριβώς αυτό είναι. Γιατί μπερδεύτικες;
99,99$ ειναι κάτω απο 70 ευρώ.

βλέπω αλλού ότι έχει δύο εκδόσεις του μηχανήματος μία με 1073DD και άλλη με 1073DD+
http://cgi.ebay.com/HiMedia-HD300A-...?pt=Home_Theater_in_a_Box&hash=item27b5c1e2f1

http://cgi.ebay.com/HiMedia-HD300A-...?pt=Home_Theater_in_a_Box&hash=item27b5c1cd03
Ναι αυτός ο πωλητής που βρήκες, πουλάει 2 εκδόσεις, μία με το παλιο 1073DD και μια με το καινούριο 1073DDC+. Δηλαδή διαφορά 40 ολοκληρα δολλάρια απ'αυτό που πήρα εγω που ειναι το δεύτερο.

για τυχόν λάθους από μελλοντικούς αγοραστές το δικό σου είναι το δεύτερο με το 1073DD+??
sorry αν γίνομαι κουραστικός αλλά θέλω να είμαι σίγουρος πριν προχωρήσω σε αγορά.
Καλά κάνεις και ρώτας να μην υπάρχουν απορίες. Ναι το δικό μου είναι το δεύτερο με 1073DDC+. 'Οπως βλέπεις απο πωλητή σε πωλητή υπάρχουν μεγάλες διαφορες στην τιμή. Νομίζω αυτός που βρήκα είναι ο φθηνότερος μεχρι στιγμης.
 
Last edited:

dimple

Established Member
8 October 2006
157
Πάτρα
Περναει ηδη true hd/dts hd η θα το κανει με μελλοντικο fw ?

Συμφωνα με αυτά που αναφέρονται στα φόρουμ και μου επιβεβαίωσε ο πωλητής, περνάει ήδη με το τελευταίο firmware. Να σημειώσω ξανά ότι δεν έχω την δυνατότητα να το δοκιμάσω.

copy/paste απ'το τελευταίο fw changelog:
1. User Interface improvements (Now Same User Interface for both 300A/300B/500B with movie preview features)
2. Support APE+CUE
3. Support Dolby True-HD Audio
4. Sina TV
5. Keyboard Support.
6. XunLei Kankan
7. Internet TV with more than 110 TV Channels
8. BaiDu QiYi Streaming
9. Sohu Video Streaming
10. CNTV (China Network TV Streaming)
11. Flickr
12. Blip.tv
13. Stereomp3
 
Last edited:

dfoust

AVClub Enthusiast
2 April 2009
785
ΧΙΟΣ
Φίλε ''dimple" ήσουν κατατοπιστικότατος. Τώρα παρατήρησα στο 12ποστ αυτό που γράφεις τελευταίο.
Από την φωτογραφία μοιάζει αυτό που πήρες ότι είναι απομίμηση.
και στην παρουσίαση του ο intelligent-pro δεν διευκρινίζει τι ακριβός τσιπάκι φοράει. με την τιμή που το πήρες παντός έβγαλες λαβράκι.


ενδιαφέρων είναι και το HD300B που παίρνει 3,5 δίσκο. αλλά που θα το βρούμε?
 
Last edited:

dimple

Established Member
8 October 2006
157
Πάτρα
Re: Απάντηση: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ HIMEDIA 300A+

βρήκα αυτό το φορουμ.
http://bbs.himedia.com.au/index.php

Ναι, αυτό είναι και το επίσημο και ένα άλλο είναι αυτό:
http://www.playsmartsg.net/index.php?board=24.0
που έχει firmware με περισσότερες δυνατότητες αλλα και 30$ :)
Εχει κι'αυτό παντως free versions και αρκετη βοήθεια.

Και τέλος το κινέζικο:
http://translate.google.com/transla.../forum-19-1.html&rurl=translate.google.com.au
 

dimple

Established Member
8 October 2006
157
Πάτρα
Συνεχίζω με τις δοκιμές...

Δοκιμή 10η: music playback. Δοκίμασα επιτυχώς mp3, flac/m3u και ape/cue. Κανένα απολύτως πρόβλημα. Το μόνο θέμα αν σας ενδιαφέρει η αναπαραγωγή μουσικής απ'το HD300A+ είναι ότι δεν υπάρχει καποιος music player παρα μόνο ο file browser που παίζει το κάθε αρχειο. 'Οταν ανοιξα το cue τότε έπαιξε τα ape κομματια το ένα μετα το άλλο.

DSC_1612.jpg


To ίδιο και με τα flac και m3u playlist, κανένα πρόβλημα.

DSC_1619.jpg


Υπάρχουν βέβαια και οι συνηθισμένες επιλογές fast fwd, pause κτλ.