Max HDVB-009T (γνωστός και ως T2)

xdante

New member
20 February 2008
9
Μάγκες καλησπέρα.....
αγόρασα απο ε-σοπ τον συγκεκριμένο αποκωδικοποιητη/media player και τον παρέλαβα μόλις σήμερα.....

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807445

το θέμα είναι οτι με composite ;όταν το συνδέω με τβ όλα καλά....
όταν πάω να τον συνδέσω με hdmi σε όλες τις αναλύσεις κολάει και πρέπει να τον βγάλω απο την πρίζα και να τον ξανασυνδέσω πάλι με rca ! έχει κανείς τον συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή? έχει κανα κοινο firmware με κανέναν άλλον ?
απ'οτι είδα έχει εναν επεξεργαστή NEC να κάτσω να ασχοληθώ η να τους τον επιστρέψω πίσω ?
 

xdante

New member
20 February 2008
9
Re: MAX T2 MPEG4/AVC/H.264 HDMI

LoL .....
το μοντέλο είναι το HDVB-009T βρήκα firmware απο εδώ
http://www.digital-t.gr/index.php?language=en&page=support&id=7
βρήκε την αναβάθμιση έκανε update κανονικότατα (αναγνώρισε το αρχείο )
και τωρα στην οθόνη εκκίνησης αντι για MAX t2 bla bla βγάζει DIGITAL BOX μπλα μπλα αλλά δεν δουλεύει ούτε το χειριστήριο....
μάλλον έκανα βλακεία....
ξέρει κανείς πως κάνουμε hard reset ?η τσάμπα τα λεφτά ????
 

xdante

New member
20 February 2008
9
Re: MAX T2 MPEG4/AVC/H.264 HDMI

το firmware είναι απο τον DigitalBox HDT-200 ευελπιστώντας οτι θα αναγνωρίζει πλέον μόνο αυτού ... έστειλα το παρακάτω μήνυμα....

Γειά σας έχω αγοράσει έναν αποκωδικοποιητηή μάρκας (MAX T2)ΙΔΙΩΝ χαρακτηριστικών με τον DigitalBox HDT-200 και έχοντας κάποια προβλήματα με τον εν λόγω αποκωδικοποιητή/media player.. απο λάθος μου έκανα αναβάθμιση firmware το οποίο άνήκει στον DigitalBox HDT-200 με συνέπεια να βλέπω το logo DIGIDALBOX και όχι αυτόν της μάρκας που αγόρασα (να σημειώσω εδώ ότι το firmware αναγνωρίστικε κανονικά και εγκαταστάθηκε) μπαίνει στο μενου κανονικά αλλά όπως είναι φυσικό δέν δουλεύει το τηλεκοντρόλ του.... γιατί το πιθανότερο είναι οτι θα θέλει αυτόν του δικού σας μοντέλου... θα σας παρακαλούσα να με βοηθήσετε πληροφορώντας με τους κωδικούς του τηλεχειριστηρίου του DigitalBox HDT-200(για να τους εισάγω σε ένα universal τηλεχειριστήριο) η αν θα μπορούσατε να με πληροφορίσετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος αγοράς ΜΟΝΟ του τηλεχειριστηρίου του DigitalBox HDT-200 για να μπορέσω να εξυπηρετηθώ... Ευχαριστώ προκαταβολικά...
λέτε να πετύχει ?:idea: ήδη
 

adroux

New member
27 October 2010
4
καλησπερα παιδια
Αγορασα σήμερα τον Max t2 απο εδω
http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=240002878
Παίζει κανονικά τα digea και τα ψηφιακά της ΕΡΤ
Παιζει κανονικα και avi απο usb stick
Το πρόβλημα είναι οτι δεν παιζει καθολου υποτιλους οταν είναι είναι σε ξεχωριστό αρχείο παρα μόνο εαν ειναι ενσωματωμενοι.
Απο οτι εψαξα προκειται για μοντελο ίδιο με τον DIGITALSAT HDVB 009T USB PVR
Δυστυχως θα τον χρησιμοποιήσω αρκετα και για ταινίες και αν δεν παιζει υποτιτλους θα πρεπει να τον παω πισω.
Εχει κανεις καμια ιδεα
 

verbatim

Established Member
11 October 2007
286
Νέα Ιωνία Αττικής
Re: max t2

Πρώτα πρώτα, έχεις ίδιο όνομα σε υπότιτλους και ταινία; [πχ Terminator.avi Terminator.srt] Είναι στην ίδια τοποθεσία και τα δύο, ίδιο φάκελο ή σε κάποια διαδρομή μαζί; Τσέκαρε αυτά και τα λέμε...
 

adroux

New member
27 October 2010
4
Απάντηση: max t2

Δυστυχως τα έχω τσεκάρει αυτα. Ηταν το πρωτο που έκσνα αλλα τίποτα.
Ψσχνοντσς στο νετ διαπίστωσα πως συτο το πρόβλημσ το έχουν όλοι δέκτες με συτο το chip (nec) και διορθωνεται με firmware update. Ιδιος είναι κσι ο funai dtr 2205 hdpvr Για τον funai υπαρχει αναβαθμιση εδω http://www.funai.gr/index.php?pid=1814&hl=el
αλλα δεν ξερω σν πρεπει νσ το διακινδυνευσω
Δισβσζω εδω στο avclub για αλλες περιπτωσεις που δοκίμασαν αντιστοιχα firmware update σε αλλους δέκτες και την πατησανε.
Δυστυχως για τον max t2 δεν βρισκω πουθενα κάτι
Αν καποιος έχει καμια ιδεα θα το εκτιμουσα πολύ
 

theodor_gavras

New member
2 November 2010
1
MAX T2 MPEG4/AVC/H.264 HDMI Πρόβλημα ... Ή ... όχι ... ???

Καλημέρα και συγχαρητήρια για την προσπάθεια που γίνεται εδώ. Όντας ΝΕΟΣ εδώ, αποφάσισα να ρωτήσω κάποιες απορίες….

Αγόρασα πριν 10 μέρες ένα ″MAX T2 MPEG4/AVC/H.264 HDMI″ από το e-shop με System Information

HW:NEC_EMMA3SL
SW:B1.21

Το συγκεκριμένο μοντέλο πρέπει να είναι το ΙΔΙΟ με το ″ HD MAX T2 HD DVB-T TV Receiver″.

Έχω εντοπίσει τα ακόλουθα προβλήματα:

1)Δεν αναγνωρίζει ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ από ξεχωριστό αρχείο .srt (με τον ίδιο τίτλο με το .avi).
2)Δεν αναγνωρίζει Flash Memory σε NTFS, αλλά αναγνωρίζει σε FAT32.
3)Βάζοντας να παρακολουθήσω ταινία, παρατηρώ ότι η εικόνα pixel…λιάζει. Φαίνεται σαν κακής ποιότητα ανάλυση (Το ίδιο Φλασάκι το βάζω απευθείας στο USB της TV και καμία σχέση η ποιότητα της εικόνας).
4)Το μοντέλο ″MAXT2 MPEG4/AVC/H.264 HDMI″ είναι το ίδιο με το μοντέλο DIGITALSAT HDVB 009T USB PRV” ….???
5)Έχω βρει ΗΔΗ update Firmware (VersionB1.24) του “DIGITALSAT HDVB 009T USB PRV”. Να το δοκιμάσω…????
6)Ξέρει κανείς αν υπάρχει UPDATE Firmaware για το ″MAXT2 MPEG4/AVC/H.264 HDMI

Ευχαριστώ εκ των προτέρων….
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: MAX T2 MPEG4/AVC/H.264 HDMI Πρόβλημα ... Ή ... όχι ... ???

Εγώ έχω πάρει τον Max T100,ο οποίος υποστήριζε εξωτερικούς υπότιτλους ,όπως και δίσκους σε NTFS.
Για το συγκεκριμένο μοντέλο από ότι βλέπω στο e-shop, δεν μιλάει ούτε για εξωτερικούς υπότιτλους, ούτε για δίσκους σε NTFS.
 

konandrio

Established Member
23 March 2008
255
Re: MAX T2 MPEG4/AVC/H.264 HDMI Πρόβλημα ... Ή ... όχι ... ???

Aναφερει mkv που δεν μπορει να αναπαραγει, μονο γι αυτο το λογο θα το στειλω πισω, οτι πληρωνεις περνεις, μια μουφα και μιση.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: MAX T2 MPEG4/AVC/H.264 HDMI Πρόβλημα ... Ή ... όχι ... ???

Το Max T100 που έχω πάρει εγώ έπαιζε .mkv με εξωτερικούς υπότιτλους.
Όμως όσο πιο μεγάλο ήταν το αρχείο .mkv ,τόσο πιο μεγάλα προβλήματα είχε.
Στα μεγάλα .mkv είχε πολλά κολλήματα η αναπαραγωγή τους.
 

amaxiou

New member
16 November 2010
7
Re: MAX T2 MPEG4/AVC/H.264 HDMI

Φιλε εκανα κ εγω το λαθος κ πηρα αυτον τον δεκτη..
Τι εγινε τελικα ?
Με το update ? Βρηκες αλλο ?
Θελω κ εγω να τον κανω update..Βρηκες μηπως το σωστο ?
 

baster

New member
26 November 2010
1
Re: MAX T2 MPEG4/AVC/H.264 HDMI

παιδιά και εγω εκανα το update αλλα εγινε μια χαρα. το μηχάνημα ομως ειναι αισχρό. χάλια τηλεκοντρόλ και αναγνωρίζει μόνο fat32 έως 32GB κλασσικό Limitation του file system. επισης μου χανει to epg πολυ συχνά και καποιες φορες οταν το προγραμματιζεις να γραψει μια εκπομπη δεν το κάνει!!! Πηρα τηλ την digital-t.gr που τους εχει αναλαβει και εχουν βαλει μπροστα για το νεο firmware 1,25. στο 1.24 εχουν κανει λαθος και το fast forward παει μεχρι το 2x απαράδεκτο!!! θα το στείλω πίσω ως προβληματικό και θα πάρω κανα xoro Μου φαινεται.
 

amaxiou

New member
16 November 2010
7
Re: MAX T2 MPEG4/AVC/H.264 HDMI

παιδιά και εγω εκανα το update αλλα εγινε μια χαρα. το μηχάνημα ομως ειναι αισχρό. χάλια τηλεκοντρόλ και αναγνωρίζει μόνο fat32 έως 32GB κλασσικό Limitation του file system. επισης μου χανει to epg πολυ συχνά και καποιες φορες οταν το προγραμματιζεις να γραψει μια εκπομπη δεν το κάνει!!! Πηρα τηλ την digital-t.gr που τους εχει αναλαβει και εχουν βαλει μπροστα για το νεο firmware 1,25. στο 1.24 εχουν κανει λαθος και το fast forward παει μεχρι το 2x απαράδεκτο!!! θα το στείλω πίσω ως προβληματικό και θα πάρω κανα xoro Μου φαινεται.

Φιλε τον max t2 εχεις ?
Ποιο update εβαλες ? Εχεις link ?
Το τηλεκοντρολ δουλευει σιγουρα ?
Επειδη φοβαμαι να βαλω το update μιπως καταστραφει μετα.
:smash:
 

amaxiou

New member
16 November 2010
7
MAX T2 (HDVB-009T)

Καλησπέρα,

Εχω τον δέκτη MAX T2 (HDVB-009T) αρκετο καιρο και ψαχνω για καινουριο firmware .Εχω βρει ενα απο τον DigitalSat HDVB 009T στην σελιδα http://www.digital-t.gr/index.php?language=en&page=support&id=7 αλλα δεν ξερω αν θα δουλεψει. Μερικοι λενε οτι δουλεψε και αλλοι οτι εχουν προβλημα με το τηλεκοντρολ. Τι λετε ?
 

amaxiou

New member
16 November 2010
7
Re: MAX T2 (HDVB-009T)

Τελικα το περασα καταλαθος το update χωρις να θελω και δουλευουν ολα οκ !!
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: MAX T2 (HDVB-009T)

Αν ρίξεις μία ματιά στις φωτογραφίες και των δύο δεκτών στο e-shop.gr και στο skroutz.gr που βρήκα μετά το σχετικό γκουγκλάρισμα, θα δεις οτι μάλλον πρόκειται για τον ίδιο δέκτη. Ίδιοι εμφανισιακά μπρος και πίσω, ίδιος επεξεργαστής NEC, ίδιο όνομα αρχείου αναβάθμισης, ίδιο τηλεκοντρόλ. Είσαι τυχερός γιατί έπεσες σε ίδιους δέκτες, γιατί μπορούσες να βάλεις πχ το λογισμικό του F&U DTR 2205 που είναι και αυτός NEC και έχει το ίδιο όνομα αρχείου αναβάθμισης (άρα μπορεί να πέρναγε στον MAX σου), αλλά έχει άλλο τηλεκοντρόλ. Άρα δεν θα άκουγε μετά την αναβάθμιση στο ορίτζιναλ τηλεκοντρόλ του MAX. Είσαι τυχερός. Γενικά υπάρχουν αρκετοί NEC δέκτες, και στο εξωτερικό, που μπορεί να γίνει ανταλλαγή λογισμικού. Αλλά για κάποιον λόγο οι περισσότεροι έχουν διαφορετικό τηλεκοντρόλ μεταξύ τους.