All Around φακός για D5000 και μπόλικες ερωτήσεις

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Johnson

AVClub Enthusiast
12 March 2009
913
Mainly:Andalucia/Europe
Καλημέρα.

Έχω μια Nikon D5000 με τον 18-55mm Non-VR του Kit.

Σε γενικές γραμμές δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος από τον εν λόγο φακό μιας και ψάχνομαι για προχωρημένα πράγματα και ο φακός με κρατάει πίσω.

Θέλω κάτι All Around και να τον έχω πάνω όσο τραβάει.
Για πορτρέτα,φωτογραφήσεις σε Events,φωτογραφήσεις ηχητικού εξοπλισμού,δωμάτια,δρόμους,ότι μπορεί να φανταστεί κάποιος,και προπαντός φωτογραφίες σε Low Light πράμα που θα έλεγα το 70% των φωτογραφιών που βγάζω είναι σε μέτριο προς κακώς φωτισμένο δωμάτιο και ειδικά εκεί είναι το μεγάλο πρόβλημα με τον 18-55.

Σκοπός είναι να μου δίνει ωραίο φλου αποτέλεσμα και να χει ένα αξιοπρεπές διάφραγμα έτσι ώστε να μπάζει φως άνετα.

Οι προτάσεις πάντα ευπρόσδεκτες αλλά εδώ αυτοαπαντάω λέγοντας ότι έτσι ερχόμαστε στον 50mm f/1.8...

Έχω μια ερώτηση σχετικά με τον συγκεκριμένο φακό.

Επειδή δεν είναι για DX Body πάνω σε DX πόσο θα cropάρει ? Θα είναι Unusable για σχετικά κοντινές φωτογραφίες μιας και θα φαίνονται σαν ζουμαρισμένες ? Αλλάζει και το πόσο κοντά εστιάζει όταν είναι πάνω σε DX ? Γιατί και το 0.45m που λέει για τα δεδομένα μου είναι ήδη κακό.

Το θέμα με το AF είναι άλλο κατά αλλά δεν με ενδιαφέρει μιας και η εστίαση του 18-55 δεν μου έχει αφήσει καλές απόψεις (όχι ότι όλοι εστιάζουν ίδια) και πολλές φορές αναγκάζομαι να εστιάζω με το χέρι και το έχω συνηθίσει,πιο πολύ σε Moving Objects που φρικάρει ο 18-55,γιατί σε Static είναι μονόδρομος αν θέλω να γίνει η εστίαση ακριβώς εκεί που την θέλω και έχω άπλετο χρόνο να το κάνω.

Έχω υπόψιν μου και τον 35mm αλλά για κάποιον λόγο ο 50άρης μου κάνει καλύτερος για αυτό που τον θέλω.

Το ποσό που διαθέτω είναι πάνω κάτω όσο κάνει και ο 50άρης καινούριος,αν και τον 50άρη μεταχειρισμένο τον βλέπω να ρχεται.

Τώρα στις Secondary ερωτήσεις...

Σκέφτομαι να άλλαζα κάποια στιγμή τον 18-55 με κάποιον ίδιο πάνω κάτω αλλά πιο καθαρό και καλύτερο φακό με κόστος +/- 200ε.

Εδώ τι προτείνετε ? Έχω διαβάσει για κάποιους Sigma και Tamron φακούς γύρο στα Millimeters του 18-55 αλλά δεν έχω ασχοληθεί.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

drek

Senior Member
7 March 2010
489
Καλημέρα,
μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδω : http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=54031
Για τον Tamron και τον Sigma.

O 50άρης στο σώμα που έχεις γίνεται 75mm και είναι ελαφρώς zoom. Πολύ καλό εστιακό για πορτραίτα αλλά από εκεί και πέρα θα σε δυσκολέψει για βασικός φακός. Πχ δε μπορείς να βγάλεις μια παρέα στο τραπέζι χωρίς να πας μερικά μέτρα πίσω. Όχι οτι δεν είναι χρήσιμος, κάθε άλλο. Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα τα 35mm σε cropped σώμα ή τα 28mm.
 

Johnson

AVClub Enthusiast
12 March 2009
913
Mainly:Andalucia/Europe
Ευχαριστώ,θα ρίξω μια ματιά στο θέμα.

Όντως 75mm δεν θα με βολέψουνε καθόλου.

Να φανταστείς με τον 18-55mm στα 18mm μερικές φορές για να καλύψω την σκηνή που χρειάζομαι πρέπει να απομακρυνθώ,αλλά τουλάχιστον ψάχνω κάτι που να μην με έχει στο βγάλε βάλε για την περισσότερη ώρα χρήσης.

Λες να κάνω τώρα την αλλαγή του 18-55 με έναν καλύτερο ευρυγώνιο και να αφήσω τους Fixed ? Τώρα αν πάρω ευρυγώνιο θα πάρω κάτι πολύ φτηνό στην τιμή του 50mm,το θέμα είναι υπάρχει καλύτερος απ'τον 18-55 στα ίδια περίπου Millimeters σε τέτοια τιμή (έστω και Used) ?

Το πρόβλημα μου είναι ότι σε χαμηλό φωτισμό πάλι πρόβλημα θα έχω...
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,608
Μπακοτσιάνος...
Εγώ δεν έχω καταλάβει τι ζητάς.

Λες κάτι στην τιμή του 50 και 18-55, δηλαδή μιλάμε για 80-90 ευρώ?

Κάτι φωτεινό σε αυτά τα χρήματα? Το αστέρι της Βηθλεέμ μόνο βρίσκεις φωτεινό σε αυτή τη τιμή.......:D
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,608
Μπακοτσιάνος...
Στο ebay φεύγουν μεταχειρισμένοι 18-70 στα 100-120 ευρώ για κάτι λίγο καλύτερο από τον 18-55. Αν βάλεις και κάνα 30άρι παραπάνω θα βρεις 18-105.

Τη φωτεινότητα σε zoom την ξεχνάμε πριν τα 300 περίπου ευρά...-bye-
 

Johnson

AVClub Enthusiast
12 March 2009
913
Mainly:Andalucia/Europe
Στην αρχή έλεγα για Fixed αλλά μετά έλεγα μήπως βρω κάναν ευρυγώνιο καλύτερο από τον 18-55 με τιμή (μεταχειρισμένου) στην τιμή που παίζουν 18-55 και 50mm καινούριοι,αλλά πιο μετά σκέφτηκα ότι θα χω το πρόβλημα με το φως,και βγαίνω μπροστά σε αδιέξοδο. :D

Θα παιρνα τον 50άρη με το f/1.8 διάφραγμα που κάνει για αυτά που θέλω αλλά 75mm ? Ειδικά στον χώρο που κινούμαι συνήθως δεν γίνεται...

http://www.dpreview.com/lensreviews/nikon_50_1p4_n15/

Είδα στο παραπάνω link πόσο croppάρει ο άλλος 50άρης με το 1.4 σε DX και φρίκαρα,έχει μεγάλη διαφορά.

Τώρα τι κάνω... Δεν ξέρω,κοιτάω και στο bay για ευκαιρίες. :flipout:
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Λοιπόν:

1. ένας καλύτερος ζουμ φακός: Λύσεις δυο. TAMRON 17-50 2.8 με οπτική σταθεροποίηση και κόστος 400 ευρώ και SIGMA 17-70 2.8-4.0 επίσης με οπτική σταθεροποίηση.

2. σταθερής εστιακής απόστασης και για κακές φωτιστικές συνθήκες. Εδώ φίλε μου είσαι τυχερός, διότι η ΝΙΚΟΝ έχει βγάλει τον AFS 35 1.8 που με κόστος 180 ευρώ σου λύνει τα χέρια.
 

drek

Senior Member
7 March 2010
489
Έχε υπόψη σου πως τους f/1.8 καλό είναι να τους κλείνεις λίγο γιατί κερδίζουν πολύ σε σχέση με το τελείως ανοιχτοί.

Επίσης μπορείς να ανεβάσεις iso μέχρι ένα σημείο και να χρησιμοποιείς και το exposure compensation.

Όταν λες ευρυγώνιο φαντάζομαι εννοείς φακό που έχει άκρο κάτω από τα 17mm se cropped. Οι τιμές σε αυτή την περίπτωση είναι πολύ πιο πάνω από τους 18-55, 18-105, 17-70 κτλπ .. και όχι φωτεινοί..
 

Johnson

AVClub Enthusiast
12 March 2009
913
Mainly:Andalucia/Europe
Τον Tamron και τον Sigma τους έχω υπόψιν αλλά... Για πιο μελλοντικά... :flipout:

Επειδή δεν βλέπω να υπάρχει άλλος μάλλον προς τον 35άρη με βλέπω να καταλήγω...

Απ'την μια με τέτοιον φακό πρέπει να πάρω σκάλα να πάω στο ταβάνι να βγάλω photo πχ το γραφείο και απ'την άλλη σε συνθήκες που φωτογραφίζω μόνο αν πληρώσω πολλά θα πάρω φωτεινό φακό παρόμοιο με τον 18-55 κάνω 100% σωστά την δουλειά που θέλω. :bang:

Αυτός βγαίνει και AF σκέτος για Non-DX Body ή μπα? Αλλά και να βγαίνει θα croppάρει... Δεν με ενδιαφέρει το AF-S και έλεγα μήπως έβρισκα κάναν πιο παλιό μεταχειρισμένο.

Τα 35mm πως φαινονται στον 35αρη σαν τα 35mm στον 18-55?

Ο Sigma 17-70mm πόσο θα πήγαινε μεταχειρισμένος ? Για All Around και Low Light είναι καλύτερος απ'τον 18-55 αλλά χειρότερος απ'τον 35mm έτσι ?

Drek όντως απ'ότι διάβασα στο 1.8 δεν παίζουν όσο καλά όσο σε πιο κλειστό διάφραγμα,το ίδιο έχω παρατηρήσει και με τον 18-55 που είναι ζημιάρης και όσο να χρειάζομαι να ναι στο 3.5 μερικές φορές τον βάζω και f8 με μεγαλύτερο Iso και χρόνο έκθεσης.

Iso βάζω συνήθως 200 ή 400 και πιο σπάνια 800 μέχρι 1600 (ανάλογα την περίπτωση) γιατί αρχίζει και χιονίζει,γι'αυτο χρειάζομαι κάπως πιο ανοιχτό διάφραγμα και φωτεινό φακό σε γενικές γραμμές για Instant αποτελέσματα,γιατί μισώ όταν πρέπει ή να στήσω άτομα σε Events πχ και να περιμένω με μεγάλο χρόνο έκθεσης (να βγει και shaky),ή να την βγάλω χιονάτη κατευθείαν με 3200 και αστραπιαία έκθεση.
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,608
Μπακοτσιάνος...
Ο 35άρης βγαίνει γύρω στα 190 ευρώ. Με κάνα 200άρι παίρνεις μεταχειρισμένο τον tamron αν ψάξεις καλά ή τον 17-70 στο 4.5 όμως.

Καλύτερα αυτό το εύρος παρά από μοναδικό φακό και σταθερό μήκος...
 

drek

Senior Member
7 March 2010
489
Απ'την μια με τέτοιον φακό πρέπει να πάρω σκάλα να πάω στο ταβάνι να βγάλω photo πχ το γραφείο και απ'την άλλη σε συνθήκες που φωτογραφίζω μόνο αν πληρώσω πολλά θα πάρω φωτεινό φακό παρόμοιο με τον 18-55 κάνω 100% σωστά την δουλειά που θέλω. :bang:

Τα 35mm πως φαινονται στον 35αρη σαν τα 35mm στον 18-55?

Ο Sigma 17-70mm πόσο θα πήγαινε μεταχειρισμένος ? Για All Around και Low Light είναι καλύτερος απ'τον 18-55 αλλά χειρότερος απ'τον 35mm έτσι ?

Drek όντως απ'ότι διάβασα στο 1.8 δεν παίζουν όσο καλά όσο σε πιο κλειστό διάφραγμα,το ίδιο έχω παρατηρήσει και με τον 18-55 που είναι ζημιάρης και όσο να χρειάζομαι να ναι στο 3.5 μερικές φορές τον βάζω και f8 με μεγαλύτερο Iso και χρόνο έκθεσης.

Iso βάζω συνήθως 200 ή 400 και πιο σπάνια 800 μέχρι 1600 (ανάλογα την περίπτωση) γιατί αρχίζει και χιονίζει,γι'αυτο χρειάζομαι κάπως πιο ανοιχτό διάφραγμα και φωτεινό φακό σε γενικές γραμμές για Instant αποτελέσματα,γιατί μισώ όταν πρέπει ή να στήσω άτομα σε Events πχ και να περιμένω με μεγάλο χρόνο έκθεσης (να βγει και shaky),ή να την βγάλω χιονάτη κατευθείαν με 3200 και αστραπιαία έκθεση.

Τα 35 του 35άρη είναι όσο και τα 35 του 18-55 στα 35 :p, αναλόγως και τα 50 σε περίπτωση που αναρωτιόσουν.

Αν στήνεις κόσμο για φώτος καλύτερα flash.

Από f/3.5 κλείσε τον ως το 4.5.. δε χρειάζεται να φτάσεις στο 8. Π.χ. ο f/1.8 μετά τα 2.5 είναι ήδη πολύ καλός.

Εν τέλει θα βοηθούσε πάρα πολύ, αν θες, να μας πεις τι χρήση θες να κάνεις, γιατί μπορεί να μη χρειάζεσαι ούτε ευρυγώνιο, ούτε φωτεινό .. απλά ένα flash :p
 

paИ-baL

AVClub Addicted Member
2 August 2008
1,516
Ο 35άρης βγαίνει γύρω στα 190 ευρώ. Με κάνα 200άρι παίρνεις μεταχειρισμένο τον tamron αν ψάξεις καλά ή τον 17-70 στο 4.5 όμως.

Καλύτερα αυτό το εύρος παρά από μοναδικό φακό και σταθερό μήκος...


ο 35/1,8 εχει μεγαλο ενδιαφερον λογω σχεσης αποδοσης-τιμης... καλυτερα να ειναι πανω απο 2,5 βεβαια, αλλα στην αναγκη ακομα και το 1,8 θα ειναι μια χαρα... απο´κει και περα θα πρεπει να ανεβεις σε iso...

αν θες zoom... πας στον παλιο tamron χωρις σταθεροποιηση λογω κοστους και φυσικα value for money...

τον 35αρη τον εχω ΗΔΗ και με αυτον αντικαθιστω τον 18-105 σε low light καταστασεις... μεγαλη η διαφορα τους στα 35mm οταν λειπει το φως...

η τιμη του ειναι πολυ τιμια και πανω σε DΧ μηχανη γινεται normal φακος...

τι αλλο θες???
 

Johnson

AVClub Enthusiast
12 March 2009
913
Mainly:Andalucia/Europe
Να πω την αλήθεια,τις μισώ τις φλασοφωτογραφίες εκεί που δεν είναι 100% αναγκαίο,οπότε δεν με βλέπω σύντομα με φλας εκτός απ'το Onboard εδώ και εκεί,όπως για τέτοιες ας πούμε. :p

Βασικά εκτός απ'το θέμα με το φως τον 18-55 θα θελα να τον αλλάξω και για λόγους ποιότητας,καθαρότητας κτλ,αλλά και για να ναι καλύτερος για τις χρήσης που ανάφερα στο πρώτο post...

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις/συμβουλές.

Μάλλον ή 1) Θα πάρω τον 35άρη μάλλον μεταχειρισμένο αν τον βρω για λόγους κόστους και μετά βλέπω και για άλλον ή 2) Θα το αφήσω λιγάκι γιατί έχω άλλα έξοδα έτσι ώστε να μην τα μοιράσω για να πάρω μετά έναν καλό ζουμ όπως Tamron,Sigma,ή ίσως και καλύτερο από αυτούς που αναφέραμε.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Θα το αφήσω λιγάκι γιατί έχω άλλα έξοδα έτσι ώστε να μην τα μοιράσω για να πάρω μετά έναν καλό ζουμ όπως Tamron,Sigma,ή ίσως και καλύτερο από αυτούς που αναφέραμε.

καλά θα κάνεις. Απλώς να ξέρεις ότι το επόμενο βήμα από αυτούς τους ζουμ είναι στο χιλιάρικο....