MiNi SD DVB-T

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
O MiΝi SD DVB-T είναι ακόμα ένας επίγειος ψηφιακός δέκτης mpeg2/4 αλλά με μια μεγάλη ιδιαιτερότητα...
Μπορεί να κρυφτεί εντελώς πίσω από την τηλεόρασή ακόμη και αν αυτή βρίσκεται σε βάση τοίχου!

Απευθύνεται σαφώς σε όσους δεν ανέχονται άλλο ένα κουτάκι στο ρακ, δεν ελπίζουν σε HD εκπομπές από τα Ελληνικά ελεύθερα κανάλια σύντομα, και θα γράψουν καμιά εκπομπούλα σε εξωτερικό δίσκο ή USB memory stick…
Άντε στο τσακίρ κέφι να ακούσουν και κανένα mp3 ή να δουν φωτογραφίες της φαμίλιας στη TV…
Δεν θα τους χαλάσει επίσης η τιμή του – κάτω από 40 Ευρώ...

attachment.php


attachment.php


Το remote control είναι μικρό και καλοσχεδιασμένο και λειτουργεί ικανοποιητικά από απόσταση (μέχρι τρία μέτρα το δοκίμασα) αλλά...

Δε θα έβλαπτε να στοχεύει ο χρήστης σωστά με το remote control μιας και το εύρος του είναι περιορισμένο.
Για τους εξοικειωμένους πιθανόν να μην αποτελεί πρόβλημα, αλλά για κάποιον ηλικιωμένο ή μη εξοικειωμένο δεν θα το συνιστούσα. Mικρό σε μέγεθος και με μικρά κουμπάκια...

attachment.php


Το μάτι υποδοχής των εντολών πρέπει να είναι όρθιο και όχι στη προφανή θέση καθιστό... ώστε να βελτιωθεί και η απόδοση του remote control.

attachment.php


attachment.php


Ο δέκτης δοκιμάστηκε σε δύο τηλεοράσεις Full HD (Samsung A656 και Panasonic V10) και μία Samsung SD με εσωτερική κεραία... Εδώ να πω ότι η δοκιμή με εσωτερική κεραία (10ετίας-με ενισχυτή) ήταν απολύτως επιτυχημένη... συντόνισε και έπαιξε εύκολα και μάλιστα το ίδιο καλά (δεν παρατηρήθηκαν pixelιάσματα ή κομπιάσματα ή άλλου είδους προβλήματα...)

Σε όλες τις περιπτώσεις συνδέθηκε με το ενσωματωμένο SCART, αφού δεν διαθέτει άλλο τρόπο σύνδεσης.

Περιοχή Άγιος Δημήτριος, Αθήνα με άριστο σήμα τσεκαρισμένο από τουλάχιστον 6-7 γνωστούς και φίλους σε μια ακτίνα 1-2 χιλιομέτρων...
 

Attachments

  • 1 -general view.jpg
    1 -general view.jpg
    161.1 KB · Views: 167
  • 2 -on tv.jpg
    2 -on tv.jpg
    124 KB · Views: 168
  • 3 -remote control.jpg
    3 -remote control.jpg
    166.7 KB · Views: 570
  • 4 -eye.jpg
    4 -eye.jpg
    144.5 KB · Views: 166
  • 5 -eye.jpg
    5 -eye.jpg
    107.9 KB · Views: 166

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Χαρακτηριστικά MiNi SD DVB-T SCART

Συνδεσιμότητα
- Είσοδος / Έξοδος σήματος: RF in / RF-Loop out
- Έξοδοι Εικόνας / Ήχου: SCART
- USB port: mini (διατίθεται μαζί με το δέκτη και μετατροπέας σε κανονικό usb)

Menu-Ρυθμίσεις
Το menu είναι μεταξύ άλλων γλωσσών και στα Ελληνικά... είναι πολύ απλό και λιτό.
Η πλοήγηση είναι επίσης πολύ απλή και γρήγορη και οι λειτουργίες/ρυθμίσεις του δέκτη/PVR σε απλή γλώσσα και εύκολα κατανοητές...

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 

Attachments

  • 12 -Rec.jpg
    12 -Rec.jpg
    98.3 KB · Views: 159
  • 11 -Γβ‚¬ΓŽΒ±ΓŽΒΉΓŽΒ³ΓŽΒ½ΓŽΒ―ΓŽΒ΄ΓŽΒΉΓŽΒ±.jpg
    11 -Γβ‚¬ΓŽΒ±ΓŽΒΉΓŽΒ³ΓŽΒ½ΓŽΒ―ΓŽΒ΄ΓŽΒΉΓŽΒ±.jpg
    91.7 KB · Views: 159
  • 10 -ΓŽβ€’ΓΒΓŽΒ³ΓŽΒ±ΓŽΒ»ΓŽΒ΅ΓŽΒ―ΓŽΒ±.jpg
    10 -ΓŽβ€’ΓΒΓŽΒ³ΓŽΒ±ΓŽΒ»ΓŽΒ΅ΓŽΒ―ΓŽΒ±.jpg
    102.2 KB · Views: 161
  • 9 -ΓŽΒ€ΓŽΒ·ΓŽΒ»ΓŽΒ΅ΓŽΒΏΓβ‚¬Γβ€ž. ΓΖ’ΓŽΒ?μα.jpg
    9 -ΓŽΒ€ΓŽΒ·ΓŽΒ»ΓŽΒ΅ΓŽΒΏΓβ‚¬Γβ€ž. ΓΖ’ΓŽΒ?μα.jpg
    99.6 KB · Views: 160
  • 8 -ΓΒΓβ€¦ΓŽΒΈΓŽΒΌΓŽΒ―ΓΖ’ΓŽΒ΅ΓŽΒΉΓβ€š.jpg
    8 -ΓΒΓβ€¦ΓŽΒΈΓŽΒΌΓŽΒ―ΓΖ’ΓŽΒ΅ΓŽΒΉΓβ€š.jpg
    111.1 KB · Views: 157
  • 7 -ΓŽΒ΅ΓŽΒ³ΓŽΒΊΓŽΒ±Γβ€žΓŽΒ¬ΓΖ’Γβ€žΓŽΒ±ΓΖ’ΓŽΒ·.jpg
    7 -ΓŽΒ΅ΓŽΒ³ΓŽΒΊΓŽΒ±Γβ€žΓŽΒ¬ΓΖ’Γβ€žΓŽΒ±ΓΖ’ΓŽΒ·.jpg
    96.1 KB · Views: 162
  • 6 -ΓŽΒ΅ΓŽΒ³ΓŽΒΊΓŽΒ±Γβ€ž καναλιών.jpg
    6 -ΓŽΒ΅ΓŽΒ³ΓŽΒΊΓŽΒ±Γβ€ž καναλιών.jpg
    97.9 KB · Views: 161

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Λειτουργία

Δέκτης
Είναι όπως προαναφέρθηκε SD δέκτης με ανάλυση έως 576i.

Ο συντονισμός είναι απλός και πολύ γρήγορος (max 3-4 λεπτά). Ταξινομήθηκαν εύκολα όλοι οι τηλεοπτικοί σταθμοί που εκπέμπουν σε mpeg2 και mpeg4 καθώς και μερικοί ραδιοφωνικοί.

Η ταξινόμηση δεν απαιτεί κάποιο κωδικό...
“LCN -> Kλειστό” και βάζουμε τα κανάλια στην επιθυμητή θέση!

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Η ποιότητα της εικόνας κρίνεται ως ικανοποιητική στα ίδια επίπεδα με τον ακριβότερο Digital World HDT-150 αλλά με καλύτερα χρώματα. Συντόνισε εύκολα και με εσωτερική κεραία. Πιθανότατα ο δέκτης θα είναι κατάλληλος και για περιοχές με δύσκολη λήψη (πρέπει να τον δοκιμάσω και σε δύσκολα μέρη για να το πω με σιγουριά). Εδώ μπορεί να μας βοηθήσει και ο Nτίνος (Database Error) γνωστός για το θάρρος του στα Reviews…

attachment.php


attachment.php


Επίσης διατίθεται EPG (εβδομαδιαίος οδηγός προγραμμάτων) συμβατό με την Ελληνική γλώσσα για όσους το επιθυμούν.

attachment.php


attachment.php


PVR (Personal Video Recorder)
Ο εγγραφέας προγραμμάτων δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα...
Σύμφωνα πάντως με το manual του αντιπροσώπου (το οποίο δυστυχώς είναι στα αγγλικά μόνο) παρέχονται οι δυνατότητες εγγραφής: άμεσα και με χρονοδιακόπτη. Διαθέτει επίσης επιλογή time shift...
Δοκιμές προσεχώς και θα ενημερώσω.

Η εγγραφή γίνεται σε εξωτερικό σκληρό δίσκο ή memory stick μέσω της USB port. Αναγνωρίζει τόσο NTFS όσο και FAT διαμόρφωση (αυτό το δοκίμασα με επιτυχία).

Σύμφωνα πάντα με το manual υπάρχει η δυνατότητα διαμόρφωσης του δίσκου σε σύστημα NTFS και FAT... Σε αυτή τη περίπτωση φυσικά θα χαθούν όλα τα αρχεία του δίσκου, οπότε καλό θα ήταν να έχουν σωθεί σε άλλο δίσκο! Τα αρχεία εγγραφής είναι .ts τα οποία αναπαράγονται και στο pc…

attachment.php


Μultimedia Player
Τίποτα το ιδιαίτερο εδώ!
Δεν αναγνώρισε κανένα αρχείο avi ή mkv από αυτά που δοκίμασα (δεν το ισχυρίζεται άλλωστε κάτι τέτοιο).
Ο δέκτης μπορεί να διαβάσει και παίξει μόνο αρχεία JPEG με φωτογραφίες και mp3 για μουσική (τουλάχιστον από τα διαθέσιμα που είχα)

To πολύ ευχάριστο είναι ότι διαβάζει εξωτερικούς δίσκους και memory sticks διαμορφωμένα και σε NTFS, πράγμα που διευκολύνει στη χρήση ήδη υπαρκτών μέσων αποθήκευσης που πιθανόν να διαθέτουμε.

attachment.php


attachment.php

 

Attachments

  • 21 -USBon.jpg
    21 -USBon.jpg
    119.5 KB · Views: 152
  • 20 -PVR TS.jpg
    20 -PVR TS.jpg
    101.1 KB · Views: 151
  • 19 -EPG Skai.jpg
    19 -EPG Skai.jpg
    150.1 KB · Views: 152
  • 18 -EPG Mega.jpg
    18 -EPG Mega.jpg
    111.7 KB · Views: 151
  • 17 -ΓŽΒΊΓŽΒΏΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒΉΓŽΒ½ΓΕ’ ΓŽΕ“TV.jpg
    17 -ΓŽΒΊΓŽΒΏΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒΉΓŽΒ½ΓΕ’ ΓŽΕ“TV.jpg
    144 KB · Views: 152
  • 16 -ΓŽΒΊΓŽΒΏΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒΉΓŽΒ½ΓΕ’ ΓŽΕ“ega.jpg
    16 -ΓŽΒΊΓŽΒΏΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒΉΓŽΒ½ΓΕ’ ΓŽΕ“ega.jpg
    106.3 KB · Views: 151
  • 15 -Mega info.jpg
    15 -Mega info.jpg
    110.8 KB · Views: 152
  • 14 -ΓŽΒ»ΓŽΒ―ΓΖ’Γβ€žΓŽΒ± radio.jpg
    14 -ΓŽΒ»ΓŽΒ―ΓΖ’Γβ€žΓŽΒ± radio.jpg
    98.6 KB · Views: 154
  • 13 -ΓŽΒ»ΓŽΒ―ΓΖ’Γβ€žΓŽΒ± tv.jpg
    13 -ΓŽΒ»ΓŽΒ―ΓΖ’Γβ€žΓŽΒ± tv.jpg
    108.6 KB · Views: 154
  • 22 -USB2.jpg
    22 -USB2.jpg
    141.3 KB · Views: 151

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Pros(+)
- Δεν προσθέτει ένα ακόμη κουτάκι στο ρακ σας – πολύ διακριτικός!
- Αποκωδικοποιεί mpeg2/4 – πολύ καλά με ισχυρό σήμα και ζωντανά χρώματα ακόμη και με εσωτερική κεραία (σε αυτό πιθανόν παίζει ρόλο και η περιοχή),
- Διαθέτει εύχρηστο ελληνικό menu και ΕPG,
- Ταξινόμηση καναλιών αυτόματη αλλά και manual από το χρήστη,
- PVR προγραμματιζόμενο - (δεν το δοκίμασα ακόμα), οι εγγραφές του οποίου μπορούν να παίξουν σε οποιοδήποτε pc/htpc (αρχεία εγγραφής .ts) και time shift.
- USB port από την οποία βλέπει HDD και USB memory sticks διαμορφωμένα είτε σε NTFS είτε σε FAT32/16,
- Διαφανή γραφικά όσον αφορά το ΕPG και info καναλιού.
- Όταν είναι σε standby mode αφήνει την tv να παίξει αναλογικό σήμα το οποίο κρίνεται ικανοποιητικό, αν και ελαφρώς υποδιαίστερο... πάντως δεν είδα χιόνια σε κανένα σταθμό
- Τιμή... ίσως ο φθηνότερος δέκτης. Γύρω στα 35-40Ευρώ

Cons(-)
- Είναι SD… Δεν διαθέτει ψηφιακές εξόδους εικόνας και ήχου, δεν παίζει avi και mkv
- Μέτρια γραφικά. Στις λειτουργίες menu δεν αναπαράγει τηλεοπτικό σήμα.
- μέτριο remote control, παρότι η ακτίνα δράσης του είναι καλή το εύρος κρίνεται ως μικρό. Επίσης έχει μικρά κουμπιά. Χρειάζεται καλή στόχευση στο φορητό μάτι και από υψηλότερη θέση.


Δεν μπορώ να τον συστήσω ή όχι, αφού δεν έχω εμπειρία από άλλους αντίστοιχους δέκτες... Προσωπικά αν ήθελα να τον κρύψω και δεν διέθετα άλλη σύνδεση στη τηλεόραση παρά μόνο SCART θα τον αγόραζα (όπως και έκανα)

Ο Digital World ΗDT-150 αγοράστηκε από εδώ και στην τιμή που αναφέρεται. Παραγγέλθηκε Δευτέρα μεσημέρι και ήταν σπίτι μου Τετάρτη μεσημέρι...


YΓ Δεν είμαι και ο πιο σχετικός με το θέμα... κάθε διόρθωση ευπρόσδεκτη για να μην αποπροσανατολίσω το όποιον ενδιαφερόμενο.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Νίκε, δεν φταίει ο αντιπρόσωπος για το Ελληνικό manual...... εγώ φταίω !!!!!

Μετά τον έλεγχο της συσκευασίας για το πακετάρισμα μου ξέμεινε το manual πάνω στο γραφείο.... σόρυ... θα στο στείλω ηλεκτρονικώς....

:D
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Τι να το κάνω βρε? Για μένα εντάξει είναι.:D

Εφόσον το έχεις φρόντισε για τους επόμενους...

:ernaehrung004:
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Re: MiNi SD DVB-T

Νίκο,την A656 δεν έχεις;Ενδιαφέρον review πάντως!

Καλά βρε... το διάβασες? Αφού γράφω σε ποιές τηλεοράσεις το δοκίμασα...:damnyou: :D

Πέραν από τη πλακίτσα, Ανδρέα ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...

Σκοπός μου είναι να βοηθήσω και πιστεύω ότι ως μέσος καταναλωτής χωρίς ειδικές γνώσεις με αυτές τις παρουσιάσεις, σε απλή γλώσσα, δημιουργείται μια καλή βάση για τους γνώστες και ειδικούς του θέματος να προχωρήσουν βαθύτερα σε κρίσεις προϊόντων, καταλήγοντας πιθανόν σε λίγα που σέβονται τον καταναλωτή και είναι value for money άρα καλές επιλογές...

Ως τέτοια παρουσίασα τους δύο δέκτες και θα κάνω το ίδιο για ακόμα έναν που πιθανόν να αγοράσω της πιο υψηλής κατηγορίας.

Μακάρι να ακολουθήσουν και άλλα παιδιά, που ίσως συχνάζουν περισσότερο στην κατηγορία, με παρουσιάσεις των δεκτών τους. Νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο!

:ernaehrung004:
 
Last edited:

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,332
Αθήνα...
Re: Απάντηση: Re: MiNi SD DVB-T

Καλά βρε... το διάβασες? Αφού γράφω σε ποιές τηλεοράσεις το δοκίμασα...:damnyou: :D

Πέραν από τη πλακίτσα, Ανδρέα ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...

Σκοπός μου είναι να βοηθήσω και πιστεύω ότι ως μέσος καταναλωτής χωρίς ειδικές γνώσεις με αυτές τις παρουσιάσεις, σε απλή γλώσσα, δημιουργείται μια καλή βάση για τους γνώστες και ειδικούς του θέματος να προχωρήσουν βαθύτερα σε κρίσεις προϊόντων, καταλήγοντας πιθανόν σε λίγα που σέβονται τον καταναλωτή και είναι value for money άρα καλές επιλογές...

Ως τέτοια παρουσίασα τους δύο δέκτες και θα κάνω το ίδιο για ακόμα έναν που πιθανόν να αγοράσω της πιο υψηλής κατηγορίας.

Μακάρι να ακολουθήσουν και άλλα παιδιά, που ίσως συχνάζουν περισσότερο στην κατηγορία, με παρουσιάσεις των δεκτών τους. Νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο!

:ernaehrung004:
Το πέρασα αυτό το σημείο...τώρα το είδα :rifle:
 

mosaicm

Established Member
15 December 2008
237
Ηθελα να παρω και εγω αυτον τον δεκτη αλλα μετα απο επικοινωνια με καποιο μαγαζι που τα εδινε μου ειπε οτι τα εδωσε πισω ολα τα κομματια του ως προβληματικα
Ετσι πηρα τον Crypto Redi 25 ..γνωριζοντας βεβαια οτι ειναι κινεζικο...αλλα με την οποια φροντιδα της ελληνικης crypto. Ο δεκτης παιζει καλα ειναι αναλογων χαρακτηριστικων του προηγουμενου . Το σημα του ειναι χειροτερο απο καποιου τυπικου δεκτη οπως ο xoro 7600. Τον δεκτη τον χρησιμοποιω εντως του αυτοκινητου (τον συνδεω με gps 7" και εισοδο av-in).
 

Arno

AVClub Enthusiast
2 July 2007
1,057
ΑΘΗΝΑ
2-3 έχουν στην αγορά φέρνουν αυτόν τον δέκτη. Ποιος φέρνει τους προβληματικούς και ποιος φέρνει αυτόν που παρουσιάστηκε που λογικά λειτουργεί, από ότι κατάλαβα...
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Φίλε mosaicm μήπως γνωρίζεις/θυμάσαι το πρόβλημα, ώστε να το δοκιμάσω?

Δέκα μέρες πάντως και ακόμη δεν έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα το δικό μου...

Ο Αντώνης ξέρει κάτι να μας πει? Είναι θέμα παρτίδας ίσως?
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Μέχρι στιγμής ούτε μία επιστροφή, ούτε ένας δέκτης προβληματικός. Προφανώς ο εισαγωγέας μου είναι καλός !!!:D
 

mosaicm

Established Member
15 December 2008
237
Re: Απάντηση: MiNi SD DVB-T

Φίλε mosaicm μήπως γνωρίζεις/θυμάσαι το πρόβλημα, ώστε να το δοκιμάσω?

Δέκα μέρες πάντως και ακόμη δεν έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα το δικό μου...

Ο Αντώνης ξέρει κάτι να μας πει? Είναι θέμα παρτίδας ίσως?

Αν και ειμαι θεσ/νικη οταν κατεβηκα για U2 ειχα ρωτησει στον http://www.ptm-sat.gr/psifiakos-dektis-scart-p-267.html ..και μου ειπε οτι δε βγηκαν καλα... Δεν τον αγορασα να ξερω το προβλημα
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Αν φίλε ρώτησες για αυτόν που απεικονίζεται στο link δεν είναι ο ίδιος...

Αν πάλι ρώτησες για τον ΜiNi SD ας ελπίσω ότι ο δικός μου θ συνεχίσει να δουλεύει όπως τώρα, γιατί προορίζεται για μια CRT της πεθεράς μου... οπότε καταλαβαίνεις το ρίσκο... :flipout:
 
Last edited:

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Νεότερα από τις δοκιμές του PVR του δέκτη...

Δεν μπόρεσα να κάνω προγραμματισμένη εγγραφή παρά μόνο πατώντας το Rec από το Remote...
Και το manual δεν αναφέρει κάτι σχετικό... προφανώς δεν ενδεικνύεται για κάτι τέτοιο...
Μία δυνατότητα λιγότερη λοιπόν!

Η εγγραφή που δοκίμασα, όπως προείπα δημιουργεί αρχεία .ts τα οποία αναπαράχθηκαν εύκολα και γρήγορα μέσα από σχετική λίστα. Η ποιότητα εικόνας της εγγραφής ήταν ανάλογη της πραγματικής μετάδοσης του καναλιού, άρα μπορώ να πω αξιόλογη...
 
Last edited: