Manhattan Plaza HDT-400

betpalsar

New member
12 April 2009
3
Υπάρχει κάποια κριτική για τον συγκεκριμένο ψηφιακό δέκτη?
Ίσως και κάποιες λεπτομέρειες για τις δυνατότητές του?
 

avgr

New member
22 September 2010
90
Re: MANHATTAN PLAZA HDT-400

Τον πήρα εγώ. Από αυτά που μπόρεσα να δοκιμάσω μέχρι στιγμής, έχει πρόβλημα με το EPG του και την τοπική ώρα. Βγάλαν ένα update που μπορείς να ορίσεις την ώρα χειροκίνητα (στο προηγούμενο δεν υπήρχε καν το μενού), αλλά το EPG παραμένει λάθος (3 ώρες πίσω).

Σε κανα δυο μέρες θα δοκιμάσω και την HDMI σύνδεσή του, ενώ δεν προβλέπεται να δοκιμάσω τις δυνατότητές του ως media player (υπάρχει υποδοχή USB μπροστά, με καπάκι). Παρόλα αυτά στο τελευταίο firmware update αναφέρουν πως προστέθηκε η δυνατότητα αναπαραγωγής mkv.

Κατά τα άλλα γενικά είμαι ευχαριστημένος για την τιμή του (55 ). Έχει ό,τι υποδοχή μπορεί να χρειαστείς (2 scart, CVBS, YPrPb και HDMI), το τηλεκοντρόλ είναι ικανοποιητικό και υπάρχει led οθόνη μπροστά που δείχνει την ώρα όταν είναι κλειστός και το κανάλι όταν είναι ανοιχτός.
 
Last edited:

avgr

New member
22 September 2010
90
Re: MANHATTAN PLAZA HDT-400

Εδώ η σελίδα του προϊόντος για περισσότερες λεπτομέρειες. Full HD 1080i.
 
Last edited:

avgr

New member
22 September 2010
90
Re: MANHATTAN PLAZA HDT-400

Ναι σωστά και αναρωτιόμουν πώς και δεν απάντησε κανείς άλλος τόσο καιρό; Λες να είμαι ο μόνος που έχει τον συγκεκριμένο; :coool:
 
Re: MANHATTAN PLAZA HDT-400

@avgr

Καταρχήν να είσαι καλά που μπήκες και στον κόπο να γράψεις τις απόψεις σου.
1 Στο skroutz δίνει χαμηλότερη τιμή τα 66 . Εσύ από που το πήρες 55, αν φυσικά επιτρέπεται ;

2 Ομολογώ οτι δεν πολυκατάλαβα γιατί δεν το δοκίμασες να παίξει mkv. Πιθανώς θα έχεις media player, αλλά από περιέργεια δεν το προσπάθησες ;

Αυτά και να είσαι καλά
Σίμος
 

avgr

New member
22 September 2010
90
Re: MANHATTAN PLAZA HDT-400

Δεν κάνει τίποτα. Χαρά μου να βοηθάω όπου μπορώ.

Στις ερωτήσεις τώρα. 55 τον έχει το e-shop. Εδώ και κάποιο καιρό το skroutz δεν συμπεριλαμβάνει το e-shop στα αποτελέσματά του.

Δεν έχω ξεχωριστό media player. Αυτό τον ρόλο τον παίζει ο υπολογιστής μου. Περιέργεια υπάρχει, αλλά δυστυχώς δεν έχω εξωτερικό δίσκο μεγάλης χωρητικότητας (ούτε stick). Αν κάποια στιγμή πέσει στα χέρια μου θα το δοκιμάσω.

χμμμμμ μόλις θυμήθηκα ότι κάπου έχω ένα stickάκι 2GB. Κάτι θα χωρέσει. Επιστρέφω σε λίγο να σου πω.
 

avgr

New member
22 September 2010
90
Re: MANHATTAN PLAZA HDT-400

Λοιπόν, πληροφορίες αρχείου:

File type: mkv
Video: MPEG4 Video (H264) 1280x544 23.98fps
Audio: AAC 48000Hz stereo
Subtitle: Greek - English

Video - OK
Audio - OK
Seek - OK
Chapters - Δεν είχε αλλά μιας και δουλεύει το seek δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
Subtitles - Problem. Δεν κατάφερα να δω υπότιτλους. Ούτε τους ενσωματωμένους στο mkv, ούτε ως ξεχωριστό αρχείο .srt με ίδιο όνομα. Ίσως τους θέλει σε άλλο format, ίσως ήθελε κάποια ρύθμιση; Δεν ξέρω.
 
Re: MANHATTAN PLAZA HDT-400

ΟΚ Ευχαριστώ και πάλι. Οπότε πιθανώς να μην παίζει ελληνικούς υπότιτλους.

Σίμος

ΥΓ: Κάτι που πιθανώς δεν γνωρίζεις. Πρόσφατα σχετικά με πληροφόρησε μέλος του φόρουμ, επαγγελματίας του χώρου, ότι η συμμετοχή στην λίστα του skroutz είναι επί πληρωμή. Συνεπώς μην σου κάνει εντύπωση που το eshop δεν είναι (πια ?) στα αποτελέσματα του skroutz.
 

avgr

New member
22 September 2010
90
Re: MANHATTAN PLAZA HDT-400

Παιδιά, να ρωτήσω κάτι και ελπίζω κάποιος να γνωρίζει, αν όχι για τον ίδιο αποκωδικοποιητή, τουλάχιστον για κάποιον παρόμοιο (ίδια τιμή).

Σύνδεσα τον αποκωδικοποιητή με hdmi καλώδιο και προβολέα full hd, αλλά παρόλα αυτά δεν μπόρεσα να βρω πουθενά επιλογή στον αποκωδικοποιητή για ανάλυση 1080i. Έχει μόνο 576i και 480i. Φαντάζομαι πως αυτό γίνεται γιατί δεν υπάρχει hd κανάλι ακόμη και σε αυτά που εκπέμπουν δεν μπορεί να κάνει upscale, σωστά; Ο αποκωδικοποιητής λέει πως υποστηρίζει 1080i, οπότε η μόνη περίπτωση να μπορέσω να βρω την σχετική επιλογή για την ανάλυση είναι αν πετύχω κάποια στιγμή το ΕΡΤ HD;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

avgr

New member
22 September 2010
90
Re: MANHATTAN PLAZA HDT-400

Κανείς;

ΥΓ. Κάποιος mod να μεταφέρει το thread, παρακαλώ;
 

avgr

New member
22 September 2010
90
Re: MANHATTAN PLAZA HDT-400

Απαντώντας στον εαυτό μου, μιας και δεν γνώριζε κάποιος άλλος, και για όποιον τύχει να αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα, τελικά το ότι έβγαζε μόνο 2 επιλογές, 480i και 576i, οφειλόταν στο ότι στην έξοδο video ήταν επιλεγμένο το RGB. Αλλάζοντάς το αυτό σε YUV εμφανίστηκαν και οι έξτρα επιλογές 480p, 576p, 720p/50, 720p/60, 1080i/25, 1080i/30 και By Native TV.

Οπότε, όλα καλά.
 

avgr

New member
22 September 2010
90
Re: MANHATTAN PLAZA HDT-400

Καλά έκανες και το ανέφερες, γιατί με έβαλες στη διαδικασία να το τεστάρω και ανακάλυψα πως όχι απλά δεν παίζει άλλα είδη με υπότιτλους, αλλά δεν τα παίζει καθόλου!!!

File type: avi
Video: Xvid 624x352 23.98fps 1018kbps
Audio: MPEG Audio Layer 3 48000Hz stereo 128kbps

Ούτε ήχο, ούτε εικόνα, ούτε υπότιτλους. Μαυρίλα... Απλά κυλάει ο χρόνος αλλά δε δείχνει τίποτα. Τουλάχιστον με το τελευταίο firmware (αυτό που παίζει mkv...).

Προσωπικά δεν μ'απασχολεί γιατί δεν τον πήρα για media player, αλλά ενώ είναι σίγουρο πως έχει τις δυνατότητες, δυστυχώς λόγω firmware σαν media player προς το παρόν δεν ενδείκνυται καθόλου. Βέβαια για να είμαστε δίκαιοι, στις προδιαγραφές του δεν αναφέρεται πουθενά κάτι για video playback, παρά μόνο για jpeg και mp3.

Το κακό είναι πως δεν βλέπω κινητικότητα από άποψη υποστήριξης με νέα firmware. Και μου κάνει εντύπωση γιατί η εταιρία είναι ευρωπαϊκή... Το τελευταίο είναι από 27/7/2010 και από τότε τίποτα. Σε email που τους έστειλα για να τους αναφέρω το πρόβλημα με το epg, μου απάντησαν μετά από καμιά βδομάδα και είπαν πως θα το κοιτάξουν... Για να δούμε.

Πάντως με ERT HD όλα καλά μέχρι στιγμής. Σαν dvb-t receiver και PVR (τουλάχιστον για το timeshift, για εγγραφή δε γνωρίζω μιας και δεν έχω stick μεγάλης χωρητικότητας) αν εξαιρέσεις το θέμα με το epg, είναι άψογος.
 

anastasiah

New member
23 May 2011
45
Re: MANHATTAN PLAZA HDT-400

παιδια την βοηθεια σας!πηρα τον ιδιο αποκωδικοποιητη τον συνεδεσα κ το μενου δεν φαινεται ολοκληρο στην οθονη!!!το μισο μενου ειναι εξω απο την οθόνη!!!ξερει καποιοσ τι κανω?
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Απάντηση: MANHATTAN PLAZA HDT-400

Παίξε με τα aspect ratio και βάλε αντίστοιχα 16:9 / 4:3 ή ότι είναι πιο κατάλληλο για την τηλεόρασή σου.
 

anastasiah

New member
23 May 2011
45
Re: MANHATTAN PLAZA HDT-400

τι ειναιτα aspect ratio ?δοκιμασα και το 16:9 / 4:3 ή αλλα η οθονη βελτιωνεται ελαχιστα
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Απάντηση: Re: MANHATTAN PLAZA HDT-400

τι ειναιτα aspect ratio ?δοκιμασα και το 16:9 / 4:3 ή αλλα η οθονη βελτιωνεται ελαχιστα
Αυτό που δοκίμασες.

Η τηλεόραση σου είναι από τις παλιές "τετράγωνες" ή είναι "μακρόστενη"?