Super 8

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
abrams-spielberg.jpg


Πέπλο μυστηρίου καλύπτει την νέα ταινία του JJ Abrams σε παραγωγή του Steven Spielberg.
Το teaser έχει κυκλοφορήσει εδώ και καιρό αλλά τίποτα δεν ήταν γνωστό τότε.

Τα γυρίσματα ξεκίνησαν αυτήν την εβδομάδα και οι πρώτες πληροφορίες άρχισαν να γίνονται γνωστές.

- Σενάριο και σκηνοθεσία του Abrams
- Παραγωγή του Steven Spielberg , Bryan Burk & JJ Abrams
- Θα κυκλοφορήσει καλοκαίρι του 2011 (27/5/2011) από την Amblin Entertainment
- Θα είναι φόρος τιμής στο στυλ ταινιών που γύρισε ο Spielberg για την Amblin Entertainment (70'ς & 80's)
όπως ο ΕΤ και το Close Encounters , με την σκηνοθετική ματιά του Abrams
- Η ιστορία θα εξελίσσεται το 1979
- Η παραγωγή θα στοιχίσει γύρω στα 50 εκ. $ (variety)

- Σύμφωνα με το Heatvision το story έχει ως εξής :
Μια παρέα παιδιών παίζουν με τις Super 8 κάμερες όταν τυχαία βιντεοσκοπούν "κάτι" ,
επίσης από το teaser trailer διαβάζουμε ότι η κυβέρνηση κλείνει την Area 51 και την μεταφέρει σε μυστική εγκατάσταση στο Ohio ....

Τα ονόματα που ως τώρα έχουν ακουστεί είναι των Kyle Chandler , Elle Fanning , Noah Emmerich

επίσης των Ron Eldard, Gabriel Basso, Joel Courtney, Riley Griffiths, Ryan Lee, Zach Mills

official site , second site





icon2.png
edit by airb:

avclub1super8.jpg
super-8-dvd.png
super-8-bluray.png









SUPER 8
Super 8







» Παίζουν: Κάιλ Τσάντλερ, Ελ Φάνινγκ, Ρον Έλνταρντ
» Σκηνοθέτης: Τζέι Τζέι Έιμπραμς
» Διάρκεια: 120' λεπτά

» Κατηγορία: Φαντασίας, Περιπέτεια
» Διανομή: Odeon
» Ημ. Κυκλοφορίας: 5 Δεκεμβρίου 2011
» Έτος Παραγωγής: 2011

» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: BLU-RAY και DvD







» Υπόθεση:
To καλοκαίρι του 1979, σε μια μικρή πόλη του Οχάιο, μια ομάδα φίλων γίνονται μάρτυρες ενός καταστροφικού
εκτροχιασμού τρένου, ενώ γυρίζουν, σε μια απομονωμένη σιδηροδρομική διασταύρωση, μια ερασιτεχνική ταινία
με ζόμπι χρησιμοποιώντας μια super 8 κάμερα. Πολύ σύντομα αρχίζουν να υποψιάζονται πως δεν πρόκειται
για κάποιο απλό ατύχημα. Λίγο αργότερα, ανεξήγητες εξαφανίσεις και απίστευτα γεγονότα αρχίζουν να
συμβαίνουν στην πόλη.










 
Last edited by a moderator:

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
(...) το story έχει ως εξής :
Μια παρέα παιδιών παίζουν με τις Super 8 κάμερες όταν τυχαία βιντεοσκοπούν "κάτι" ,
επίσης από το teaser trailer διαβάζουμε ότι η κυβέρνηση κλείνει την Area 51 και την μεταφέρει σε μυστική εγκατάσταση στο Ohio .... (...)

Ιερόσυλε!!! Ε όχι και βιντεοσκοπούν!!!

:tee:
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Αν είναι μια ταινία να ξανακάνει μόδα το super 8 και να το αναγεννήσει μέσα από τις στάχτες του, τόσο ώστε να αναγκαστεί η KODAK να το ξαναβγάλει και με ήχο όπως παλιά, τότε θα πάω να τη δώ και 10 φορές συνεχόμενα μη σας πω...
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Οι Spielberg Abraams μπερδεύουν περισσότερο τον κόσμο με τα poster
εδώ το γιαπωνέζικο poster

Super8-JapanesePosterfullsize-FSnet2-550x815.jpg



Περί τίνος πρόκειται ;

να είναι

E.T.;
Close Encounters ;
Poltergeist ;
ή ίσως
War of the Worlds


κυκλοφορεί (έξω) 10/6/2011
 

giorginho

Established Member
20 January 2009
296
Eλπιζω να ειναι πολυ καλυτερο απο τη γνωμη που σχηματισα βλεποντας το τελευταιο trailer... αν ειναι ολη η ταινια επικεντρωμενη στα παιδακια την βαψαμε.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Για τις δεκαέξι Ιουνίου λέει Ελλάδα, κοντός ψαλμός...

Πάντως Σπηλμπεργκ-Αμπρααμς είναι γαργαλιστικός συνδυασμός... οπότε αδιάφορο δεν το λες...

Το πολύ κακό της υπόθεσης είναι όντως τα παιδάκια... και το ταυτόχρονο λανσάρισμα ως "the scariest thing you've ever seen"...

Η μουσική θυμίζει ΕΤ... ή μου φαίνεται?
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Αν είστε fan των ταινιών με πιτσιρίκια

πχ Goonies , StandbyMe , It (το πρώτο μισό) , Radio Flyer

και λησμονείτε την 80ιλα που έβγαζαν αυτές οι ταινίες και ειδικά η 1η
σε συνδυασμό με μια αισθητική 50ς και το στυλ που είχε ο Spielberg την εποχή του ΕΤ

τότε η ταινία θα μας κάνει να νοιώσουμε πάλι πιτσιρίκια

Αυτά τα γράφω επειδή αυτή η αίσθηση μου δημιουργήθηκε , διαβάζοντας
κάποια tweets από κάτι early screenings που έγιναν ήδη ...
 
Last edited:

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
H αλήθεια είναι ότι δεν ήμουν φαν της πιτσιρικαρίας... αλλά η ατμόσφαιρα του Σπήλμπεργκ μου έκανε και μου παραέκανε...

Βέβαια στο super 8 δεν είναι μόνος...

Δεν ξέρω. Το έψαξα αρκετά και κάποια πράγματα δεν μου κολλάνε (αλίμονο βέβαια αν ήταν να βγάζουμε συμπεράσματα πριν την δούμε... πολύ σωστά γράφετε... "αν"...)

Δεν είναι απλό spoiler... μη το ανοίξετε αν δεν θέλετε info...

Eίσαι σίγουρος? Μήπως να περίμενες την ταινία?
οκ...

- Διαβάζοντας το πρώτο τεύχος του κόμικ που παίρνει αφορμή (?) η ταινία δεν υπάρχει ίχνος παιδικού...
- Από την άλλη, οι πρωταγωνιστές σε όλες τις αφίσες και από τα screenshots, όντως είναι τα πιτσιρίκια... ακόμα και η επιλογή του "εφημερίδα" στο ρόλο του τοπικού αστυνομικού όντως προϊδεάζει για ατμόσφαιρα 80ς, ελαφρό, νοσταλγικό, παιχνιδιάρικο κτλ
- Ο (πιθανόν) μεταμορφικός εξωγήινος, το τέρας - απειλή (?) της ταινίας μοιάζει για Αμπρααμικός... Υπάρχουν και σκηνές μπαμ-μπουμ (όχι και τόσο Σπηλμπερικό αυτό...)
- Επίσης ο (πιθανόν) εξωγήινος ελέγχει το νου... γι' αυτό πέφτει και το φορτηγάκι στο τρένο άλλωστε... μπούρδα?
- Τέλος ο (πιθανόν) εξωγήινος έχει ανάγκη από κάτι "δικό μας"... τρέφεται (?) με κάτι που έχουμε εμείς και δεν έχει αυτός... δεύτερη μπούρδα?
- Τέλος στο φακό στο τέλος του spot διαβάζεις "the scariest thing you 've ever seen... " πόσο κολλάει αυτό με spielberg?
- Αχταρμάς των αποθημένων του spielberg και του JJ??? σπονδή στα 80ς του Spielberg?... αριστούργημα τύπου σφαίρα?... αρπαχτή? :shot: :nounder:

Oι κριτικές είναι διθυραμβικές βέβαια... αλλά ως ότι καλύτερο για την καλοκαιρινή σαιζόν... άντε τη χρονιά...
Κάτι μου λέει (μακάρι να διαψευσθώ) ότι θα είναι σχεδόν τηλεοπτικό και μια ακόμα φόλα...

Εννοείται βέβαια ότι την περιμένω με αγωνία :nurse: και καλά να είμαστε θα την δω από τους πρώτους...

-bye-
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
χωρίς να έχω ανοίξει το spoiler όλοι συζητάνε για
το "μυστικό" που υπάρχει σε όλη την ταινία μέχρι φυσικά το τέλος της

τώρα αν έχουν καταφέρει να πετύχουν την συνταγή καλώς
αν όχι ...


ίδωμεν
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Το "μυστικό" είναι το μυστικό της διαφήμισης...
Έξω βέβαια γιατί εδώ αμφιβάλλω πόσοι γνωρίζουν για το τι πρόκειται... ή ασχολούνται...

ps MoDis από εσένα ενημερώθηκα και ψαχούλεψα στο youtube... μάλλον δεν σε αφορά το spoiler... σίγουρα θα ξέρεις περισσότερα! ;)
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,120
Λιβαδειά
.

Από σήμερα Πέμπτη 16 Ιουνίου ξεκίνησε να παίζεται στους κινηματογράφους!

.
 

Tek_Killa

AVClub Enthusiast
5 February 2008
1,028
Mια καλή ιστοριούλα με ωραία εφέ... Περνάς ωραία ένα 2ωράκι και μετά πας παρακάτω. Μηδέν τροφή για το νου.
 
Πολύ καλή ταινιούλα. Παλιομοδίτικη, στο ύφος των Goonies, με τη συγκίνηση και την αθωότητα του ΕΤ, αλλά τεχνικά μοντέρνα, με τα εφφέ των Transformers. Κλασσική περίπτωση Spielberg ως προς τη σκηνοθεσία, κάτι που δείχνει ότι ο JJ μάλλον τον θαυμάζει και ήθελε να το πραγματοποιήσει σαν φόρο τιμής στον δάσκαλο. Η ταινία βλέπεται ευχάριστα, οι αναφορές στην εποχή των late 70's είναι άπειρες, εύστοχες και απολαυστικές, και τελικά θυμάσαι εκείνη την εποχή (τότε ντε που μεσουρανούσαν ονόματα όπως ο Harisson Ford) που έμπαινες στο σινεμά για να περάσεις ωραία χωρίς κάποιος να σου προσβάλει τη νοημοσύνη και την αισθητική.
 
Last edited: