Decisions,decisions,decisions.....

xaphs1900

Established Member
11 September 2010
220
Γεια σε ολους,

μετα απο διαβασμα σχεδον ολοκληρου του forum,αποφασισα να σας ρωτησω καποια πραγματα γιατι καθε χωρος/προυπολογισμος ειναι διαφορετικος.

Ο χωρος μου ειναι 7,20 μηκος 3,40 πλατος κουζινα-σαλονι,αλλα μονο ενα κομματι περιπου 3,20 μηκος 3,40 πλατος θα ειναι ο χωρος του σαλονιου.

Σκοπευω να διαθεσω 1000 ευρω για ενισχυτη,και 1000-1500 ευρω για ηχεια,

2 δαπεδου,2 βασης κεντρικο και sub,

ενω θα παρω και εναν προτζεκτορα 1000-1200 ευρω.

Για καλωδια ηχειων ελπιζω να δωσω περιπου 300 ευρω για 28 μετρα.

Τα χρηματα ειναι στο περιπου.:afro:

Ταινιες μουσικη και ps3 θα ειναι η χρηση σε οχι υψηλες εντασεις (πολυκατοικια).

1.Γλυκοκοιταω τον Pioneer 2020,να δω και κατι αλλο?

2.Για ηχεια?Εχω δει (δεν εχω ακουσει),Canton Gle,Kef q5oo αν και δεν εχω δει ποσο κανουν,Crystal audio T2.

3.Καλωδια ηχειων?

4.Επειδη τα πισω ηχεια θα μπουν ΑΚΡΙΒΩΣ πισω απο το καναπε θα εχω προβλημα?


Επισης αν υπαρχει κατι καλυτερο σε τιμη που να με καλυψει ειναι ευπροσδεκτο!!!!

Ευχαριστω.
 
Last edited:
1. Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και τον Denon 2310, ως μάλλον πιο μουσικό, ή και κάποιους Yamaha, αν σε νοιάζει πιο πολύ το σινεμά

2. Πήγαινε και άκουσε Crystal Audio, Monitor Audio, Chario, και γενικότερα άκου, άκου, άκου, και ξαναάκου τα πάντα που θα δεις στο budget σου ;) Ο ήχος πολλές φορές είναι κάτι πολύ προσωπικό, το τι μας αρέσει και τι όχι. Μπορεί ένα ηχείο που σνομπάρεται να το ερωτευτείς και αντίστροφα.

3. Ξεκίνα με κάτι νορμαλ... Μη δώσεις σύνολο πάνω από 20-30 ευρώ. Δεν υπάρχει λόγος νομίζω σε τέτοια κατηγορία συστήματος να μπλέκεις με... ανωμαλίες :D

4. Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, πειραματίσου απλά ως προς την γωνία που θα σχηματίζουν με τη θέση ακρόασης. Εκτός αν εννοείς κολλητά. Εκεί θα είναι μάλλον λίγο περίεργο, αν και σε μεγάλο βαθμό μπορείς να το διορθώσεις απ'τον ενισχυτή.
 
Last edited:

xaphs1900

Established Member
11 September 2010
220
1.Θα ηθελα 2 hdmi out,για να βαλω την τηλεοραση και τον προβολεα,ξεχασα να

το γραψω,και αν ηταν και 3D δε θα ελεγα οχι αφου ειναι και της μοδος.

O Yamaha RX-V2067 πως σας φαινετε?Αν και ειναι πιο ακριβος.....

2.Μπορεις να γινεις λιιιγο πιο συγκεκριμενος?Επειδη δεν εχω και μουσικο αυτι και καταλαβαινεις πως μου ειναι λιγακι δυσκολο..!!!

3.Αυτο θα κανω μαλλον....

4.Ναι δε το εγραψα σωστα,θα ειναι αναμεσα στο καναπε και το τοιχο αν και θα προσπαθησω να αφησω 30-40 εκατοστα αερα.
 
Last edited:

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
1. Προτείνω να μας πείς αν σε ενδιαφέρει ενισχυτής με HDMI 1.4 (δηλαδή να περνάει σήμα 3d προς 3d Ready τηλεόραση και τα HD formats ήχου) ή είναι αποδεκτός κάποιος προηγούμενης γενιάς με HDMI 1.3 (που περνάει μόνο 2d στη τηλεόραση και τα HD formats ήχου)

2. Προτείνω να μας γράψεις τις αποστάσεις των ηχείων από τη θέση ακρόασης καθώς και τις αποστάσεις τους από τους τοίχους.

3. Τα μπροστά καλώδια να είναι πιο ακριβά από τα πίσω... της τάξεως 20-30Ε/μ μπροστά και 2-3Ε/μ πίσω θα είσαι πιστεύω εντάξει.

4. Ισχύει ότι και στο 2... ένα σχεδιάκι με τις διαστάσεις του χώρου σου, τη θέση ακρόασης/θέασης και τη θέσεις των ηχείων θα μας βοηθούσε πολύ να σου προτείνουμε καλύτερα...

Σαν γενική παρατήρηση να πω ότι με 2,5Κ μπορείς να φτιάξεις αξιοπρεπές σύστημα, οπότε αυτό που σου έγραψε ο maestro για δοκιμές είναι πολύ σωστό!

Μερικά μηχανήματα/ηχεία από αυτά που έχω ξεχωρίσει είναι
Pioneer LX72, Yamaha RXV1800, Yamaha RXV865, Pioneer LX52
Monitor Audio RS, RX, Acoustic Energy Aelite, Dali Ikon, Roister Status, Audio Spectrum

ΥΓ. Για προβολέα νομίζω ότι στην αντίστοιχη κατηγορία θα σε συμβουλέψουν τα παιδιά καλύτερα...
 
Re: Απάντηση: Decisions,decisions,decisions.....

3. Τα μπροστά καλώδια να είναι πιο ακριβά από τα πίσω... της τάξεως 20-30Ε/μ μπροστά και 2-3Ε/μ πίσω θα είσαι πιστεύω εντάξει.

Νίκο αν βάλουμε τα 30Ε/μ για 2.5 +2.5 + 2 τα τρία μπροστινά και 3Ε/μ για 20m για τα πίσω μας βγαίνει σύνολο 270 euros μόνο για τα ηχεία... και μετά θα πρέπει να σκάσει και για subwoofer και βέβαια, το βασικότερο, για μακρύ HDMI άλλο ένα κατοστάρικο...


...θεωρώ ότι καλύτερο θα ήταν να επενδυθούν αυτά τα χρήματα στα (μπροστά) ηχεία...
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Πιθανώς να έχεις δίκιο... ας κάνει τις ακροάσεις του με φτηνά καλώδια και ας πάρει τα ίδια με αυτά που θα ακούσει τα ηχεία και θα είναι ευχαριστημένος.

-bye-
 

xaphs1900

Established Member
11 September 2010
220
ScreenShot001-1.jpg



Aυτος ειναι ο χωρος μου,αν και σε 2-3 μηνες θα μετακομισω,καθε συμβουλη ευπροσδεκτη.

Ο προβολεας θα μπει πανω απο το καναπε,ενω τα καλωδια θα ταξιδεψουν μεσω του ταβανιου απο τη μια πλευρα στην αλλη.


1.Ναι θα ηθελα να εχει και 1.4 αφου μπορω να το εχω τωρα,και επειδη δεν αλλαζεις ενισχυτη καθε χρονο (συνηθως)!

2.Για τα εμπρος ηχεια νομιζω πως θα ειναι 10-20 εκατοστα απο τον τοιχο.

3.Για αρχη θα παρω κατι οικονομικο και μετα θα αναβαθμιστω σε κατι καλυτερο!

4.Η αποσταση απο τους τοιχους
θα ειναι οσο πιο μικρη γινεται υπολογιζω 20-30 εκατοστα.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Προσπάθησε να ακούσεις αυτά

Οnkyo 808


Tα ηχεία που θα πάρεις εφόσον δεν θα έχουν απόσταση από το τοίχο θα πρέπει να έχουν front bass port... Άκουσε μεταξύ άλλων και αυτά

Monitor Audio RX6 + Monitor Audio RX Center

Dali Ikon 6 + Dali Ikon Vokal 2

Πίσω και για την απόσταση που βλέπω μπορείς ακόμα και δορυφόρους βιδωτούς στο τοίχο... έχω βαρεθεί να προτείνω τα focal dome...

Sub... με ότι περισσέψει κοίτα κάτι από Yamaha και Velodyne. Eχουν πολύ καλό value στη χαμηλή κατηγορία.

Και είσαι :a0210:


YΓ. Αν και τα παραπάνω μπορούν να καλύψουν και διαφορετικούς χώρους, στη θέση σου θα περίμενα λίγους μήνες ακόμη να μετακομίσω γιατί μπορεί οι συνθήκες να άλλαζαν δραματικά...
 

xaphs1900

Established Member
11 September 2010
220
Mια γνωμη για τους ,Υamaha RX-V1067 ,Pioneer VSX-2020 σε σχεση με τον 808?




Θα μπορουσα να φερω 20-30 εκατοστα τα μπροστα ηχεια,εργενικο σπιτι ειναι οτι θελω κανω :music-smiley-005: , δε ξερω αν ειναι αρκετα,απλα το λεω μηπως θα εχω ετσι πιο πολλες επιλογες.





Επισης θα προτιμουσα να ειναι ολα τα ηχεια της ιδιας εταιρειας,αν ειναι εφικτο φυσικα.
 

xaphs1900

Established Member
11 September 2010
220
Μετα απο μικρη ερευνα μαλλον θα παρω τον 2067 της Yamaha,περιπου στα 1300 ευρω.( http://www.hifi-regler.de/shop/yama...6-sw.php?SID=56b10ce5c5f4e5c0751124f09ba1f576 ).


Τωρα για ηχεια,εχω βαλει στη λιστα τα παρακατω:

KEF Q300,Q200C,Q500,Q400B απο Αγγλια στα 2400 ευρω (ακριβα)

Αcoustic Energy Aelite3,Aelite7,Aelite1,Aelite8 Αγγλια και αυτα στα 1700 ευρω

Μοnitor Audio
RX CENTRE,RX6,RXFX(για να τα βαλω στο τοιχο),BRW περιπου στα 2000 ευρω

Canton 490,455,430,ActivSub στα 1700 ευρω

Wharfedale
Diamond 10cs,10.7,10.2 και ενα sub περιπου 1600 ευρω

Crystal Audio T2 στα 1500 ευρω.

Κατι αλλο που θα επρεπε να ακουσω?

Επειδη εχω καταλαβει πως θα βγω εκτος προυπολογισμου,προσπαθηστε να μη με κανετε να ξεφυγω πολυ!!!!
 

xaphs1900

Established Member
11 September 2010
220
Για τον 2067?

Αcoustic Energy Aelite3,Aelite7,Aelite1,Aelite8 Αγγλια και αυτα στα 1700 ευρω

Μοnitor Audio
RX CENTRE,RX6,RXFX(για να τα βαλω στο τοιχο),BRW περιπου στα 2000 ευρω

Canton 490,455,430,ActivSub στα 1700 ευρω

Wharfedale
Diamond 10cs,10.7,10.2 και ενα sub περιπου 1600 ευρω

Crystal Audio T2 στα 1500 ευρω.

Dali Ikon 6 .....(?)
 

xaphs1900

Established Member
11 September 2010
220
Τα Acoustic Energy Aelite και τα Monitor Audio RX στα προτείνω ανεπιφύλακτα. Κανόνισε οπωσδήποτε να τα ακούσεις σε κάποιο κατάστημα.


Αμα δε παινεψεις το σπιτι σου.....πλακα κανω.



Για τον ενισχυτη?Πως θα τα παει με αυτα τα ηχεια?
 

fran

Established Member
20 October 2007
179
Φίλε xaphs1900 η περίπτωσή σου νομίζω είναι καρμπόν η δική μου. Είχα τα ίδια ερωτήματα με εσένα καθώς ο χώρος ομοιάζει (ενιαίο σαλόνι με κουζίνα, διαστάσεις χονδρικά οι ίδιες) και εκκίνηση στον ίδιο ακριβώς προϋπολογισμό. Πριν δέκα ημέρες ολοκληρωσα την αγορά ηχείων και ενισχυτή, μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ ( http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=65487 ).

Χονδρικά πάντως προσωπικά καταλυτική ήταν η βοήθεια των φίλων εδώ. Οι προτάσεις τους ήταν εξαιρετικές και χάρη στις συμβουλές τους ολοκλήρωσα πολύ γρήγορα τις αγορές μου. Από ότι είδα ο Dalanik και ο kblachos σου έχουν κάνει εξαιρετικές προτάσεις.

Ο αρχικός προϋπολογισμός ξέφυγε λίγο κυρίως γιατί τελικά προτίμησα μία κλάση παραπάνω σε ενισχυτή αλλά όπως σου έγραψαν και οι φίλοι θα είσαι μια χαρά και για τους ενισχυτές που ενδιαφέρεσαι.

Πάρε τηλέφωνα στους συνήθεις ύποπτους (ηχοέκφραση, ωδές κτλ) και ρώτησέ τους ποια από τα ηχεία που ενδιαφέρεσαι έχουν στημένα για να ακούσεις (μη ξεχάσεις τα cd σου, εγώ τα ξέχασα). Πάντως αυτό που μου έγραψε ένας φίλος ισχύει, στο χώρο μου ακούγονται καλύτερα σε σχέση με το κατάστημα που τα άκουσα).

Καλή δύναμη και προχώρησε άφοβα, θα το ευχαριστηθείς πολύ.
 

Balidor

Senior Member
15 January 2010
411
Γαϊδάρι....
Εφόσον παρακολουθείς τα νήματα... θα ξέρεις ότι πρέπει να προσέχεις το bass reflex τα ηχεία. Από που είναι δλδ, έτσι ώστε να κανονίσεις αν πρέπει να αφήσεις κενό από τον τοίχο ή όχι!

για τα Crystal Audio που ρωτησες πρωσοπική άποψη είναι οτι έχουν πολύ καλα πρίμα και είναι εντυπωσιακά, αλλα όχι για πολλά πολλά για ακρόαση μουσικής. Απο τα Dali άκουσα μονάχα την σειρά Concept αλλά δεν μετράει γιατί είναι κατώτερη νομίζω...

Μείνε αμα βαριέσαι να ψάξεις κι άλλο στα A.E. Aelite και M.A. RX ... τα σπάνε :)
 
Last edited:

xaphs1900

Established Member
11 September 2010
220
Τα σπανε αλλα βγαινουν στα 2400 τα RX CENTRE,RX6,RXFX(για να τα βαλω στο τοιχο) και ενα sub,οποτε χλωμο το βλεπω.....


γιατι μετα απο τον ηχο θα παμε στην εικονα (50+ plasma,projector και πανι ) και δε θα μας μεινει ευρω ουτε για δειγμα.

Οποτε προτασεις εως 1500 ευρω.-

Και επιστρεφω στον Pioneer vsx-2020.