WD Elements Play

furious99

AVClub Enthusiast
20 December 2008
866
WD media player + σκληρος δισκος 1/2 TB

Αγνωστο ακομη αν θα κυκλοφορησει στην Ελλαδα...

http://www.wdc.com/gr/products/products.asp?DriveID=865

wdfElements_PlayNTSC.jpg
 
Last edited:

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Multimedia HDD Drive: WD Elements Play

Multimedia HDD Drive: WD Elements Play

wdfElements_Play.jpg
wdfElements_Play.jpg
wdfElements_Play.jpg
wdfElements_Play.jpg


Η μονάδα πολυμέσων WD Elements Play είναι ένας εύκολος και οικονομικός τρόπος να εμφανίζετε σε μεγάλο μέγεθος τις ταινίες και τις φωτογραφίες σας στη μεγάλη οθόνη της τηλεόρασής σας καθώς επίσης και να αναπαράγετε τη μουσική σας συλλογή στο σύστημα οικιακής ψυχαγωγίας που διαθέτετε. Αποθηκεύστε τη συλλογή πολυμέσων στη μονάδα πολυμέσων και στη συνέχεια συνδέστε απλώς τη μονάδα στην τηλεόρασή σας. Είστε έτοιμοι να απολαύσετε όλα τα ψηφιακά σας μέσα σε ανάλυση πλήρους HD 1080p.​

Ανάλυση πλήρους HD 1080p – Απολαύστε θεαματική ποιότητα εικόνας με
ανάλυση βίντεο πλήρους HD και κρυστάλλινο ψηφιακό ήχο. Η θύρα HDMI σάς επιτρέπει να συνδέσετε την υψηλής ποιότητας τηλεόραση HDTV ή το σύστημα Home Theater που διαθέτετε.
Άφθονος χώρος για τη συλλογή πολυμέσων σας – Η ενσωματωμένη μονάδα σκληρού δίσκου υψηλής χωρητικότητας διαθέτει χώρο για χιλιάδες αρχεία πολυμέσων. Εάν χρειάζεστε περισσότερο χώρο, μπορείτε να συνδέσετε πρόσθετες μονάδες USB στις διαθέσιμες θύρες.
Υποστηρίζει μεγάλη ποικιλία μορφών αρχείων – Υποστηρίζονται οι πιο
δημοφιλείς μορφές, συμπεριλαμβανομένων των RMVB, H264 και MKV. Συμβατότητα με φωτογραφική μηχανή – Συνδέστε την ψηφιακή σας φωτογραφική μηχανή ή κάμερα και αναπαράγετε ή μεταφέρετε περιεχόμενο από τη μηχανή στη μονάδα δίσκου.
Εύχρηστο και διαισθητικό περιβάλλον χρήστη – Το απλό, εύχρηστο και
όμορφο περιβάλλον χρήσης διαθέτει τις ακόλουθες επιλογές περιήγησης:
- Περιήγηση τύπου DVD με ολοκληρωμένη περιήγηση μέσω μενού, λίστα
κεφαλαίων, ειδικά χαρακτηριστικά και υπότιτλοι
- Προβολή παρουσιάσεων φωτογραφιών με μοναδικά εφέ μετάβασης και
μουσική στην τηλεόραση HDTV
- Υποστηρίζει μικρογραφίες των φωτογραφιών, εξώφυλλα βίντεο και εξώφυλλα
άλμπουμ μουσικής
- Υποστήριξη λίστας αναπαραγωγής για τους τύπους αρχείων: PLS, M3U, WPL
- Προεπισκόπηση του βίντεο κατά τη διάρκεια της περιήγησης
- Υποστήριξη υποτίτλων σε πολλές γλώσσες για την αναπαραγωγή βίντεο
Αυτόματη αναπαραγωγή – Ρυθμίστε τη συσκευή αναπαραγωγής έτσι ώστε να αναπαραγάγει αυτόματα ένα επιλεγμένο αρχείο πολυμέσων όταν η μονάδα τίθεται σε λειτουργία. Τέλειο για την αξιοποίηση της τηλεόρασης HD TV ή για ψηφιακό σήμα.
Σύνδεση βίντεο σύνθετου σήματος – Οι έξοδοι σύνθετου σήματος (RCA)
διασφαλίζουν τη συμβατότητα σχεδόν με κάθε συσκευή τηλεόρασης.
Ψηφιακός οπτικός ήχος – Ήχος υψηλής πιστότητας ή σήμα ψηφιακού ήχου που διέρχεται μέσω του δέκτη AV για αίσθηση περιφερειακού ήχου. Υποστηρίζει εγγενώς την αναπαραγωγή SPDIF και Dolby Digital.


Διασύνδεση ήχου/βίντεο
- Διασύνδεση HDMI 1.4 για ψηφιακό ήχο και βίντεο High Definition
- Διασύνδεση σύνθετου βίντεο (RCA, κίτρινο/λευκό/κόκκινο) για αναλογική σύνδεση AV
- Ήχος Toslink (οπτική διασύνδεση) για ψηφιακό ήχο υψηλής πιστότητας
- Η ανάλυση εξόδου βίντεο περιλαμβάνει τις τιμές 480i και 576i (διασύνδεση σύνθετου βίντεο) ή 480p, 576p, 720p, 1080i και 1080p (διασύνδεση HDMI)
- Έξοδος στερεοφωνικού ή πολυκάναλου ψηφιακού περιφερειακού ήχου (μόνο διέλευση)

Languages supported

User Interface:
  • English, French, Italian, German, Spanish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, Korean, Japanese, Russian, Portuguese, Turkish, Hindi, Thai, Serbian, Albanian, Polish, Croatian, Bulgarian, Ukrainian, Slovenian, Slovak, Romanian, Hungarian, Greek, Czech
Subtitles:
  • English, French, Italian, German, Spanish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, Korean, Japanese, Greek, Russian (KOI8-R & Windows 1251), Portuguese, Central European, Turkish, Malay

Compatibility


  • AAC, MP3, JPEG, USB 2.0, Energy Star, Real Media, HDMI, SimplayHD, H.264, MKV, Dolby Digital
  • Note: Compatibility may vary, depending on user’s hardware configuration and operating system.

Package Contents


  • Multimedia drive
  • Compact remote with batteries
  • USB cable
  • AC adapter
  • Quick Install Guide


http://www.wdc.com/en/products/products.asp?driveid=863

H έκδοση των 2Τ φαίνεται να βρίσκεται στα 259 ευρώ σε γνωστό γαλλικό κατάστημα. Το τσίπσετ, παραμένει άγνωστο (το interface είναι διαφορετικό από τα WDTV).
 

furious99

AVClub Enthusiast
20 December 2008
866
Πιθανολογειται Amlogic 8626H τσιπακι (κινεζικο οχι πολυ γνωστο)... Μετριοτητα μαλλον...
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: WD Elements Play

χωρίς καν δίκτυο και τόσο ακριβό... καλύτερη επιλογή το επερχόμενο WD TV HUB...
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,974
Διαβάζω αυτά που λέτε, για μέτριο τσιπάκι, κλπ.... έχουν όμως επιβεβαιωθεί ; παίζει τόσο μεγάλο ρόλο στην αναπαραγωγή της εικόνας ;

με ενδιαφέρει ένα πλέυερ με ενσωματωμένο σκληρό, ενώ δεν νοιάζομαι για δυνατότητες δικτύωσης ή hd ηχητικά φορμά, καθώς ο πολυκάναλος μου είναι κάποιας ηλικίας και δεν τα αποκωδικοποιεί, ούτως ή άλλως ... το 2τέρρα μοντέλο κοστίζει 190 ευρώ στο πλαίσιο και δεν μου φαίνεται ακριβό...

επειδή όμως τα ξέρετε καλύτερα, μπορείτε να μου πείτε τι μπορώ άλλο να τσεκάρω σε αυτά τα χρήματα ; (με ενσωματωμένο σκληρό ... )

ευχαριστώ
 

Tek_Killa

AVClub Enthusiast
5 February 2008
1,028
Διαβάζω αυτά που λέτε, για μέτριο τσιπάκι, κλπ.... έχουν όμως επιβεβαιωθεί ; παίζει τόσο μεγάλο ρόλο στην αναπαραγωγή της εικόνας ;

με ενδιαφέρει ένα πλέυερ με ενσωματωμένο σκληρό, ενώ δεν νοιάζομαι για δυνατότητες δικτύωσης ή hd ηχητικά φορμά, καθώς ο πολυκάναλος μου είναι κάποιας ηλικίας και δεν τα αποκωδικοποιεί, ούτως ή άλλως ... το 2τέρρα μοντέλο κοστίζει 190 ευρώ στο πλαίσιο και δεν μου φαίνεται ακριβό...

επειδή όμως τα ξέρετε καλύτερα, μπορείτε να μου πείτε τι μπορώ άλλο να τσεκάρω σε αυτά τα χρήματα ; (με ενσωματωμένο σκληρό ... )

ευχαριστώ


Εάν μπορείς να πάς μέχρι τα 215 Ευρώ, WD TV Live Hub... ;)
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: WD Elements Play

Εάν μπορείς να πάς μέχρι τα 215 Ευρώ, WD TV Live Hub... ;)

τα ίδια λέω και εγώ. Αν και με δίσκο 1ΤΒ το hub, είναι σαφώς ανώτερο σε όλα του.

Δες και μια γνώμη ακόμα: http://www.iboum.com/pr/wdtv-elephant-play.php
The first WDTV to feature an internal HDD is an unusual machine. You would think that Western Digital would simply add a hard drive to the WDTV Live and be done with it, but no, nothing that simple here. Unlike the reatively powerful Live products, the Elements Play uses a slower and less powerful Amlogic chipset.

The Elements Play is more akin to the original WDTV in that it has no networking capabilities. HD Audio support is limited to Dolby Digital. The only USB port is 1* USB Slave, so no attaching an external drive either. Format support is unusual for a WDTV in that it supports RMVB.

The Elements Play has been conceived as an enhanced drive enclosure. As such it is fine, but as a standalone Media Player it is lacking.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,974
εφόσον δεν με ενδιαφέρει η δικτύωση, ποια είναι τα λοιπά οφέλη ;;; μην με παρεξηγείτε είμαι σχετικά άσχετος ,,,
 

Tek_Killa

AVClub Enthusiast
5 February 2008
1,028
Είναι σοβαρή εταιρεία με καλή υποστήριξη και firmware updates, έχει τεράστια γκάμα από τύπους αρχείων που υποστηρίζει, κατασκευαστικά είναι πολύ καλό, όμορφο κ εύκολο στη χρήση μενού, μπομπάτο τηλεκοντρολ, αξιόπιστο σκληρο δίσκο...

Κι όπως λέει κι ο μέγιστος Χάρρυ Κλυνν, "...είναι οικονομικό (λέμε τώρα), τραβάει στην ανηφόρα, κι αν ποτέ το άλλαζα πάλι το ίδιο θα έπαιρνα!" :p
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Re: WD Elements Play

Διαβάζω αυτά που λέτε, για μέτριο τσιπάκι, κλπ.... έχουν όμως επιβεβαιωθεί ; παίζει τόσο μεγάλο ρόλο στην αναπαραγωγή της εικόνας ;

με ενδιαφέρει ένα πλέυερ με ενσωματωμένο σκληρό, ενώ δεν νοιάζομαι για δυνατότητες δικτύωσης ή hd ηχητικά φορμά, καθώς ο πολυκάναλος μου είναι κάποιας ηλικίας και δεν τα αποκωδικοποιεί, ούτως ή άλλως ... το 2τέρρα μοντέλο κοστίζει 190 ευρώ στο πλαίσιο και δεν μου φαίνεται ακριβό...

επειδή όμως τα ξέρετε καλύτερα, μπορείτε να μου πείτε τι μπορώ άλλο να τσεκάρω σε αυτά τα χρήματα ; (με ενσωματωμένο σκληρό ... )

ευχαριστώ

Σπύρο, απλά να σου πώ τη γνώμη μου...

Η αποκωδικοποίηση και το downmix των ΗD formats μπορεί να σου φανούν χρήσιμα στο μέλλον μη τα υποτιμάς... ας είναι ικανό το mp και ας μην σου χρειαστούν...

Να προτιμήσεις κάτι που να έχει δύο ψηφιακές εξόδους (οptical + coaxial) ποτέ δεν ξερεις αν θα χρειαστούν στο μέλλον (εμένα μου χρειάστηκαν και οι δύο...)

Ο ενσωματωμένος δίσκος (και μάλιστα 1Τ) πιστεύω θα ζεσταίνει το mp... μη φαντάζεσαι ότι πρόκειται για τίποτα ιδιαίτερα ποιοτικές κατασκευές και η καταπόνηση αυτή μπορεί να επιφέρει εκτός από κολλήματα σε πολύωρη χρήση, ακόμα και βλάβες. Προσωπικά από το δικό μου ΗDX-1000 αφαίρεσα το σκληρό, μεταφέρω την ταινία ή μουσική από το pc και εξωτερικούς δίσκους σε flash memory 16GB και το "κολλάω" στο mp και βλέπω / ακούω...

Αν η παραπάνω διαδικασία σου φαίνεται χρονοβόρα και κουραστική τότε το πρόβλημα λύνεται με δίκτυο... οπότε μην απορρίπτεις τόσο εύκολα και αυτήν την παράμετρο...

Αν επιμένεις ότι δεν σου χρειάζονται τα παραπάνω, πάρε ένα μεταχειρισμένο xtreamer και ένα stickάκι 16GB και μη χαλάς τα χρήματά σου... την ίδια δουλειά θα κάνεις...

Για καινούρια αυτής της κατηγορίας θα κοίταγα σίγουρα τα xtreamer pro και med8er...

-bye-
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,825
Πολύ χρονοβόρα αυτή η διαδικασία με το στικάκι.Το καλύτερο είναι να έχεις ενα usb hub και πάνω του 4-5 σκληρούς 2tb εξωτερικούς και καθάρησες.Έχω 4 και είναι ότι πρέπει προσφέρουν τεράστια ευκολία.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
εγώ περισσότερο κολλάω στό ότι έχει ένα τσιπ το οποίο είναι αγνώστων δυνατοτήτων και υποστήριξης... και σίγουρα πιο αδύναμο από το sigma του live/hub.
Τι μπορεί να σημαίνει αυτό? Αγνωστες επιδόσεις σε θέμα ποιότητας ήχου - εικόνας, ίσως προβλήματα σε βαριά αρχεία βίντεο, άγνωστη συμβατότητα με τους διαφόρους τύπους αρχείων, ΟΚ γνωστό ότι δεν υπόστηρίζει τίποτα από ήχο πλην AC3, άγνωστο επίσης και τι εχει σαν μενού - δυνατότητες - έξτρα χαρακτηριστικά... Αλλά επειδή δεν έχει κινηθεί στην αγορά, ελάχιστοι θα ξέρουν με σιγουριά... Λίγα media players βλέπω να το χρησιμοποιούν, και δεν ξέρω αν έχει έρθει κανενα από αυτά Ελλάδα. Εγώ στην τύχη δεν θα αγόραζα...
 
Last edited:

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Ενδιαφερεται ενας φιλος (δεν του το προτεινα αλλα επιμενει) αλλα δεν ξερω αν μπορει να συνδεθει κατευθειαν στο pc
για μεταφορα υλικου, οποιος ξερει ας ενημερωσει.
Ευχαριστω.
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Ενδιαφερεται ενας φιλος (δεν του το προτεινα αλλα επιμενει) αλλα δεν ξερω αν μπορει να συνδεθει κατευθειαν στο pc
για μεταφορα υλικου, οποιος ξερει ας ενημερωσει.
Ευχαριστω.
Ενταξει το βρηκα, γινεται αυτο που ρωτησα.
 

sofos87

New member
27 December 2010
13
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Είμαι ένας από τους "τυχερούς" ιδιοκτήτες του εν λόγω mp. Μπορεί να μου πει κάποιος εάν τελικά υπάρχει περίπτωση να περάσει dts ήχος από το hdmi?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.