Novatron IAMM NTR90 Digital Tuner + Media Player

xrthammp

Senior Member
6 June 2008
495
To ΙΑΜΜ NTR90 θα είναι διαθέσιμο από αρχές Σεπτεμβρίου στην επίσημη αντιπροσωπεία την εταιρείας Net Explorer ΕΠΕ και σε επιλεγμένους συνεργάτες.

Το NTR90 φοράει τον ίδιο επεξεργαστή με τα πετυχημένα NTR82/83 και έχει παρόμοιες δυνατότητες εγγραφής και αναπαραγωγής αρχείων, χωρίς την ύπαρξη οθόνης LCD και πλήκτρων πλοήγησης στο μπροστινό μέρος της συσκευής. Ο εσωτερικός σκληρός δίσκος μπορεί να είναι 2.5" ή 3.5".

Περισσότερες πληροφορίες στο site της εταιρείας www.iamm.gr
 

gballas

New member
26 August 2010
6
Μου φαίνεται πολύ αξιόλογο προϊόν και σε μισή τιμή σε σχέση με το Dvico TViX 6640. Είμαι στην αναζήτηση αγοράς καλού PVR και δεν μπορώ να καταλήξω. To Crystal Audio CDHDR άραγε είναι πολύ κατώτερο του ΙΑΜΜ? Έχει και φοβερή τιμή...
 
13 June 2010
3,048
To ΙΑΜΜ NTR90 θα είναι διαθέσιμο από αρχές Σεπτεμβρίου στην επίσημη αντιπροσωπεία την εταιρείας Net Explorer ΕΠΕ και σε επιλεγμένους συνεργάτες.

Το NTR90 φοράει τον ίδιο επεξεργαστή με τα πετυχημένα NTR82/83 και έχει παρόμοιες δυνατότητες εγγραφής και αναπαραγωγής αρχείων, χωρίς την ύπαρξη οθόνης LCD και πλήκτρων πλοήγησης στο μπροστινό μέρος της συσκευής. Ο εσωτερικός σκληρός δίσκος μπορεί να είναι 2.5" ή 3.5".

Περισσότερες πληροφορίες στο site της εταιρείας www.iamm.gr

Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις τι παραπανω διαφορες εχει με το NTR82?

Και κυριως ο επεξεργαστης ειναι ο ιδιος η ειναι λιγο υπερχρονισμενος?

Απο την παρουσιαση του 82 γραφεις οτι δουλευεις στην αντιπροσωπεια αρα δεν εισαι 100/% αντικειμενικος αλλα δεν παυει να γνωριζεις πολλα περισσοτερα πραγματα απο τους πωλητες των καταστηματων.

Η τιμη ποια ειναι ? Ευχαριστω Βαγγελης........
 

xrthammp

Senior Member
6 June 2008
495
Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις τι παραπανω διαφορες εχει με το NTR82?

Και κυριως ο επεξεργαστης ειναι ο ιδιος η ειναι λιγο υπερχρονισμενος?

Απο την παρουσιαση του 82 γραφεις οτι δουλευεις στην αντιπροσωπεια αρα δεν εισαι 100/% αντικειμενικος αλλα δεν παυει να γνωριζεις πολλα περισσοτερα πραγματα απο τους πωλητες των καταστηματων.

Η τιμη ποια ειναι ? Ευχαριστω Βαγγελης........

Η διαφορά είναι στις συνδέσεις και στο ότι δεν παίρνει εσωτερικό δίσκο παρά μόνο USB. Ο επεξεργαστής είναι ακριβώς ο ίδιος Realtek 1283DD

Ναι και ακριβώς για αυτό το ανέφερα γιατί θέλω να είμαι ξεκάθαρος. Για την τιμή μπες στο iamm.gr
 
13 June 2010
3,048
Η διαφορά είναι στις συνδέσεις και στο ότι δεν παίρνει εσωτερικό δίσκο παρά μόνο USB. Ο επεξεργαστής είναι ακριβώς ο ίδιος Realtek 1283DD

Ναι και ακριβώς για αυτό το ανέφερα γιατί θέλω να είμαι ξεκάθαρος. Για την τιμή μπες στο iamm.gr

Σε ευχαριστω για την απαντηση μαλλον γι αυτο ειναι φθηνοτερος.
Ο αλλος ο 20 δεχεται εσωτερικο δισκο? Και κατι τελευταιο.Με το χερι στη καρδια αυτοι οι REALTEK ειναι το ιδιο καλοι με τους SIGMA Η ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ του 1080p?

Βαγγελης
 

xrthammp

Senior Member
6 June 2008
495
Σε ευχαριστω για την απαντηση μαλλον γι αυτο ειναι φθηνοτερος.
Ο αλλος ο 20 δεχεται εσωτερικο δισκο? Και κατι τελευταιο.Με το χερι στη καρδια αυτοι οι REALTEK ειναι το ιδιο καλοι με τους SIGMA Η ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ του 1080p?

Βαγγελης

O S20 δεν δέχεται εσωτερικό δίσκο. Μόνο USB εξωτερικό.

Για το άλλο με το χέρι στη καρδιά ειλικρινά δεν ξέρω. Έχω εκτεταμένες θεάσεις και με το Α200 και με το NTR82 χωρίς να μπορώ να δω διαφορά. Ίσως βέβαια να μην φτάνει τό μάτι μου ή τα μηχανήματα μου.
 
13 June 2010
3,048
O S20 δεν δέχεται εσωτερικό δίσκο. Μόνο USB εξωτερικό.

Για το άλλο με το χέρι στη καρδιά ειλικρινά δεν ξέρω. Έχω εκτεταμένες θεάσεις και με το Α200 και με το NTR82 χωρίς να μπορώ να δω διαφορά. Ίσως βέβαια να μην φτάνει τό μάτι μου ή τα μηχανήματα μου.

Τελικα θα παρω τον 82-83 δηλ. αυτον με την οθονη.
Μπορω να τον αγορασω και απο την αντιπροσωπια? Τι εγγυηση εχει?

Ευχαριστω Βαγγελης...

Αν προλαβα το EDIT ο εσωτερικος δισκος ειναι 1 η 2 ΤΒ?
 
13 June 2010
3,048
@ Σπυρο και οποιος αλλος μπορει να βοηθησει.
Χθες πηρα τον 90 αλλα δεν ξερω πως να τον φορμαρω.
Καμμια βοηθεια ?
Ευχαριστω Βαγγελης
 

xrthammp

Senior Member
6 June 2008
495
Όχι μόνο δέχεται αλλά μπορεί να πάρει ή 3.5" ή 2.5". Η διαφορά πέραν του δίσκου με το S20 είναι ότι έχει antenna out, usb slave και χωριστά component stereo l-r in και out.
 
13 June 2010
3,048
Καλημερα σε ολους
Κατοχος εδω και 3-4 εβδομαδες του NTR90 εχω να πω τα εξης.

1. Δεχεται δισκο 3,5
2. Δουλευει αψογα
3, Δεν ζεσταινεται και ο ανεμιστηρας ειναι αθορυβος και κλεινει 2-3 δευτερολεπτα μετα το σβησιμο
4. Ο αποκωδικοποιητης ειναι απολυτος και η ποιοτητα εγγραφης πολυ καλη.Δηλαδη οτι σου δειχνει η τηλεοραση αυτη την εικονα γραφει.
5. Παιζει ολα τα αρχεια απροβληματιστα
6. Οταν γραφεις ενα καναλι δεν μπορεις να δεις καποιο αλλο.
7. Δεν υποστηριζει Teletext
8. Το πολυ αρνητικο ειναι οτι το fast forward x4 x8 x16 x32 ειναι μαλλον διακοσμητικο.Θελει ωρα για να τρεξει
9. Αντιθετως το forward - rewind συν-πλην 15 secs δουλευει αψογα
10. Κλεινω λεγοντας οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος και η τιμη του 189 Ε δειχνει οτι ειναι μια εντιμη τιμη.

Προσοχη. Στο μενου της τηλεορασης οταν εχεις HDMI καλωδιο τοτε σου δειχνει τα καναλια σε 4"3 ενω με το τριπλο composite τα δειχνει 16"9
Γενικα δειχνει οτι δουλευει καλλιτερα με το composite.

Βαγγελης
 

elephant

Established Member
28 May 2009
248
H antenna out σε τι θα χρειαστεί, που δεν έχει το S20;
 
Last edited:

achrv

New member
23 November 2010
12
Καλημερα σε ολους
Κατοχος εδω και 3-4 εβδομαδες του NTR90 εχω να πω τα εξης.

1. Δεχεται δισκο 3,5
2. Δουλευει αψογα
3, Δεν ζεσταινεται και ο ανεμιστηρας ειναι αθορυβος και κλεινει 2-3 δευτερολεπτα μετα το σβησιμο
4. Ο αποκωδικοποιητης ειναι απολυτος και η ποιοτητα εγγραφης πολυ καλη.Δηλαδη οτι σου δειχνει η τηλεοραση αυτη την εικονα γραφει.
5. Παιζει ολα τα αρχεια απροβληματιστα
6. Οταν γραφεις ενα καναλι δεν μπορεις να δεις καποιο αλλο.
7. Δεν υποστηριζει Teletext
8. Το πολυ αρνητικο ειναι οτι το fast forward x4 x8 x16 x32 ειναι μαλλον διακοσμητικο.Θελει ωρα για να τρεξει
9. Αντιθετως το forward - rewind συν-πλην 15 secs δουλευει αψογα
10. Κλεινω λεγοντας οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος και η τιμη του 189 Ε δειχνει οτι ειναι μια εντιμη τιμη.

Προσοχη. Στο μενου της τηλεορασης οταν εχεις HDMI καλωδιο τοτε σου δειχνει τα καναλια σε 4"3 ενω με το τριπλο composite τα δειχνει 16"9
Γενικα δειχνει οτι δουλευει καλλιτερα με το composite.

Βαγγελης
Καλημέρα. Καταρχήν υποθέτω ότι η συσκευή έχει δέκτη συμβατό και με Mpeg2 (για την ΕΤ κλπ). Θα ´θελα, μια και έχεις αγοράσει κιόλας το μηχάνημα να σε ρωτήσω δυο πράγματα ακόμη που δεν διευκρινίζονται στο manual.
1. Οι ρυθμίσεις ποιότητας εγγραφής (SP, LP κλπ) έχουν να κάνουν μόνο με τις εγγραφές από αναλογική είσοδο ή γενικότερα και για εγγραφές από τον H.264 δέκτη;
2. Η εγγραφή μπορεί να γίνει κατευθείαν σε usb device;
Ευχαριστώ
 

xrthammp

Senior Member
6 June 2008
495
Οι απαντήσεις στις ερωτήσεις σου είναι ως εξής:

Ναι στο MPEG2,
Μόνο για τις εγγραφές από Video, Scart.
Ναι μπορεί το recording device να είναι USB.
 

xrthammp

Senior Member
6 June 2008
495
Οι απαντήσεις στις ερωτήσεις σου είναι ως εξής:

Ναι στο MPEG2,
Μόνο για τις εγγραφές από Video, Scart.
Ναι μπορεί το recording device να είναι USB.
 

elephant

Established Member
28 May 2009
248
Να σε ρωτήσω και γω κάτι;
Χρησιμοποιείς wifi stick για να συνδεέσαι στο internet;
Πχ στο YouTube είναι εύκολο να βρεις και να δεις βίντεο;