LG HR 500 BD Player HDD Recorder (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

17 June 2006
23,739
Αθήνα
Με την τρομακτική άνοδο των κινεζοκορεάτικων noname media players τα τελευταία χρόνια , πρέπει να έχουν φάει τρελλή ήττα στις πωλήσεις τα desktop players.

Σερφάροντας όμως , διαπίστωσα πως τα τελευταία μοντέλα τουλάχιστον στα χαρτιά, έχουν βγει έτοιμα να πάρουν το αίμα τους πίσω!

Ενα τέτοιο βλέπω ότι είναι αυτό εδώ:
http://www.fullhd.gr/2008-03-14-21-37-34/lu-ray-players/4651-lg-hr500-review.html

HR500_01.jpg


Κοιτάζοντας τις δυνατότητές τους πραγματικά ψάχνω να βρω τι του λείπει σε σχέση με όλες αυτές τις άμαρκες κινεζιές που έχουμε αγοράσει τον τελευταίο καιρό.

Κάποιος που να το έχει στην κατοχή του, μπορεί να μας πει τι του λείπει ή τι δεν κάνει σωστά τέλος πάντων σε σχέση με αυτά που υπόσχεται;

Υ.Γ. Ανοιξα αυτό το θέμα, με την ελπίδα ότι ίσως έφτασε ο καιρός να ηρεμήσουμε ψυχολογικά από τα συνεχόμενα firmware updates που υποτίθεται ότι μας βελτιώνουν τα μηχανήματα και αντ' αυτού μας "φορτώνουν" με νέα bugs......
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Απάντηση: LG HR 500

H πρώτη προσπάθεια τους ήταν με τα LG MS400H & LG MS450H . Τωρα όμως μιλάνε για bluray & media player. Περίπου στα 550 με 600 απ' ότι είδα.
Θα γίνει μια προσπάθεια μήπως το πάρουμε στα χέρια μας για ένα test drive.
 

ichaltou

AVClub Enthusiast
Re: LG HR 500

το δοκίμασσα στο Πλαίσιο, πρωτού πάρω το δικό μου, με εξωτερικό σκληρό και bd "Patriot" και "transformers 2".
Σαν πλάυερ 'εχει πολύ ωραία χρώματα, παίζει ματρόσκες αλλά δεν μου άρεσε η κίνηση του. Το αντίστοιχο της samsung σε εικόνα είναι καλύτερο.
δεν δοκίμασα καθώς δεν είχα την δυνατότητα τις δυνατότητες εγγραφής απο τβ.
υ.γ δεν ωομίζω και εδω να ησυχάσεις απο τις αναβαθμίσεις. Βγάζουν συνέχεια λόγω ασυμβατότητας που προκύπτει με δίσκους bluray.
 
17 June 2006
23,739
Αθήνα
Απάντηση: LG HR 500

Διαβάζει δηλαδή από σκληρό δίσκο κανονικά δομή bluray ή θέλει σκέτο το .m2ts μαζί με το srt;

Για την κίνηση σίγουρα "κλείδωνε" στα 24hz με την TV ή είχε έξοδο το player στα 50-60hz;
 

ichaltou

AVClub Enthusiast
Re: LG HR 500

δεν είχα iso στον σκληρό για να δοκιμάσω, μόνο mkv. Το έβαλα στα 24 το πλαυερ.
Την ίδια μέρα δοκίμασα σονυ 370, 470, pioneer 320 , πανασονικ 65 και 80 και ενα σονυ 360. Το 360 έδειχνε την ηλικία του, καλύτερα μόνο ως bd player το 320 και το πανασονικ 80. Τα άλλα στην ιδια κατηγορία.
 
Last edited:

santor

New member
21 November 2009
23
Re: LG HR 500

Αν το εχει αγοράσει κανείς ας μας πει δυό λόγια.
Ο ειδικός τύπος γενικά το βγάζει ελβετικό σουγιά, το θέμα είναι να ακούσουμε και γνώμες από εδώ.
Τιμή στα 350.
 
Last edited:

notist

Senior Member
12 August 2009
593
Απάντηση: LG HR 500

Καλημέρα.Άρα έχουμε και λέμε
1)Παίζει όλα τα φορμά
2)Έχει 2 ψηφιακούς δέκτες για την digea
3)Έχει σκληρό 250 gb και γράφει
4)Η τιμή του είναι πολύ καλή για όλα αυτά που κάνει
Μόνο 3D δεν είναι για μελλοντική χρήση.
Σε δισκάκι μου φαίνεται απευθείας δεν γράφει,αλλά μπορείς να το μεταφέρεις από τον σκληρό για εγγραφή,αν κατάλαβα καλά?
 

santor

New member
21 November 2009
23
Re: LG HR 500

Τελικα κανει copy απο τον σκληρο σε usb μαθαμε;


Κάνει.
Με τους υπότιτλους στα media αρχεία ξέρει κανείς τι παίζει; Γιατί κάπου διάβασα για προβληματάκια.
Τελικά δεν το έχει αγοράσει κανείς βρε παιδιά;
 
18 June 2006
729
Re: LG HR 500

Το έχω αγοράσει αλλά δεν το έχω δοκιμάσει στους τομείς που σας ενδιαφέρει.Πάντως γράφει σε μέσα έξω σκληρούς ,από τον ένα στον άλλο , η εικόνα είναι αξιοπρεπέστατη,είναι αρκετά έως πολύ γρήγορο.
Φίλος με ματρόσκες που το δανείστηκε μου έκανε παράπονα για σπασίματα και αργοπορία.
Προσωπικά το πήρα για τον συνδυασμό digea-bluray για την κρεβατοκάμαρα και είμαι ευχαριστημένος
 

notist

Senior Member
12 August 2009
593
Απάντηση: Re: LG HR 500

Το έχω αγοράσει αλλά δεν το έχω δοκιμάσει στους τομείς που σας ενδιαφέρει.Πάντως γράφει σε μέσα έξω σκληρούς ,από τον ένα στον άλλο , η εικόνα είναι αξιοπρεπέστατη,είναι αρκετά έως πολύ γρήγορο.
Φίλος με ματρόσκες που το δανείστηκε μου έκανε παράπονα για σπασίματα και αργοπορία.
Προσωπικά το πήρα για τον συνδυασμό digea-bluray για την κρεβατοκάμαρα και είμαι ευχαριστημένος

Από που το πήρες και πόσο αν επιτρέπεται?
 

spartan

New member
8 May 2007
9
Re: LG HR 500

Εχει AV In;
Δηλαδη μπορουμε να βαλουμε εξωτερικη πηγη (πχ NOVA,ή γενικα καποιον δορυφορικο δεκτη) και να κανουμε εγγραφες;
Γιατι στο MS450H αυτο δεν γινεται....
 

sotkat

New member
21 September 2008
8
Απάντηση: LG HR 500

ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΑΥΤΟ ΑΠ´ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΧΕΙ MPEG4,HD 250 GB,ΕΙΝΑΙ Blu-Ray, DVD ΚΑΝΕΙ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ , ΔΕΧΕΤΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΚΛΗΡΟ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΤΡΕΧΕΙ ΑΡΧΕΙ AVI KAI SRT ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ .ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ