Egreat S1A

Tsop

Senior Member
5 November 2007
645
Βριλήσσια
Πηρε φορα η Egreat-bye-

BD simple EPG, DVD EGP supported. Ø Support book mark function.
Ø Playback without interval (for TS files),support BD ISO, support build in or external subtitle.
Ø Multi track, multi subtitle switch easily.
Ø Adjust subtitle color, size, position, contour color and so on.
Ø Play a wide variety of audio file formats, support 7.1 pass through, support DTS-CD playback.
Ø APE,OGG,FLAC,CUE can be supported.
Ø Under music playback, lrc lyric can be display.
Ø Playback various picture, zoom in, zoom out, rotate are supported.
Ø Play movies from the Internet on your big screen TV, there is a powerful CND server for supporting,(For China region)
Ø Xunlei download support.(Chinese download tool)
Ø Youtube, Internet radio are supported.
Ø Remote educating service for different age, level, interest people.
Ø UPNP, SMB, NFS, FTP are supported.
Ø File copy/delete.
Ø Remote power on/off.
Ø Full-HD video playback and navigation - up to 1080p
Ø SMP8655 CPU, 256MB NAND FLASH, 512MB DDR2

Specifications:
Video output:
Ø HDMI1.3.
Ø Component
Ø AV output.

Audio output:
Ø Stereo
Ø SPDIF digital output

Other connectors:
Ø USB HOST ports x 2
Ø External SATA port x 1
Ø 10/100M RJ45 port, support playback by LAN. At same time,
802.11n USB WIFI dongle is supported.

More info:

http://www.egreatworld.com/en/ProductShow.asp?ID=185
http://www.iboum.com/pr/egreats1a.php
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,486
Μεταμορφωση
Απο την στιγμη που υπαρχει το Α1080.
Και υποθετω οτι απο την στιγμη που βασιζεται σε ολοκαινουργιο chip, σιγουρα δεν υποστηριζει hd audio και ολα τα καλουδια που επιθυμουμε.
Επισης ουτε λογος για 3d.
Δεν ενθουσιαζομαι καθολου μπορω να πω.
Αφηστε που δεν βλεπω κανενα νεο egreat να πουλιεται απο καποιο ελληνικο μαγαζι.Μακαρι να τα φερει κανα e-shop αργοτερα.
 

Tsop

Senior Member
5 November 2007
645
Βριλήσσια
Εδω γραφει

Full HD-Audio support is claimed
αρα περιμενουμε τις πρωτες δοκιμες για να δουμε τι ακριβως ισχυει.

Και η τιμη του ειναι καλη (140 δολλαρια).
 

spyrakos

AVClub Enthusiast
16 January 2010
708
Δε νομίζω ότι είναι δίκαιο να το συγκρίνουμε με το Α1080. Έχω την εντύπωση ότι κατατάσσεται στην κατηγορία των Xtreamer, wd live, κοκ. Και η τιμή του είναι καλή για παραγγελία από futeko.
 

Tsop

Senior Member
5 November 2007
645
Βριλήσσια
The first player from Egreat to use the Sigma 8655 chipset. This chipset (the same as used in the WDTV Live / Viewsonic VMP75) offers great performance whilst the S1A improves on the Live and other 8655 players in several key areas. Firstly, lossless HD-Audio (DTS-HD MA and Dolby TrueHD) is fully supported for both downmix and passthrough (from BD-ISO and mkv). The S1A is about half the price of any other player with this level of support.

http://www.futeko.com/products/MP00019.php

Το εχουν προσοφρα 94 λιρες + μεταφορικα.
 

furious99

AVClub Enthusiast
20 December 2008
866
Με τα καινουρια τσιπακια της Sigma 8646/8656 στην αγορα, και σε λιγους μηνες στα πρωτα media players, οι τιμες στα 8655/8642/8643 θα πεσουν και θα βγουν και αλλες φτηνες συσκευες με δαυτα.
 

Tsop

Senior Member
5 November 2007
645
Βριλήσσια
Επειδη σκεφτομαι να το παραγγειλω απο futeko, ξερεις κανεις την διαδικασια? Απλα το παραγελνω μεσω paypal και τελος? Θα μου σταλει καποιο tracking number με mail?
 

parisal

AVClub Enthusiast
16 March 2007
949
Απάντηση: Re: Egreat S1A

Επειδη σκεφτομαι να το παραγγειλω απο futeko, ξερεις κανεις την διαδικασια? Απλα το παραγελνω μεσω paypal και τελος? Θα μου σταλει καποιο tracking number με mail?
Αν το παραγγείλεις μέχρι τις 2 (τοπική ώρα) θα φύγει το ίδιο απόγευμα και θα σου σταλεί e-mail με tracking number.
 

Tsop

Senior Member
5 November 2007
645
Βριλήσσια
Λογικα σημερα θα πρεπει να ερθει. Για να δουμε.

19-08-2010 21:45 International Hub Left origin country
19-08-2010 12:45 International Hub Despatched from hub
19-08-2010 00:57 International Hub Arrived at outward Office of Exchange
18-08-2010 15:36 Manchester Piccadilly Depot Collected from customer
 

Tsop

Senior Member
5 November 2007
645
Βριλήσσια
σε 3 μερουλες θα το εχεις λογικα

Μολις το παρελαβα!!:SFGSFGSF:αν και στο site της parcel force εχει ακομα για τελευταια ενημερωση 19-08-2010.


Καποιες αποψεις για την συσκευασια και παρελκομενα: Η μπριζα ειναι ολοκληρο ματσουκι. Αλλο λιγο και θα εφτανε το μεγεθος του media player. Το κοντρολ δεν μου αφησε καλη εντυπωση. Φαινεται πιο ψευτικο / πλαστικουρα απο του M34A και δεν εχει μπαταριες.

Το απογευμα θα πεσει το απαιτουμενο σκαλισμα οποτε θα εχω νεοτερα.
 

petros37

Senior Member
12 July 2006
405
Το παρελαβα και εγω σημερα. Πρωτες εντυπωσεις αναμικτες .Το χειριστηριο τελειως της πλακας .Η ταχυτητα περιηγησης στο μενου σαφως μικροτερη σε σχεση με το wd live .Σε ταινια δεν κολλαει πουθενα ακομα και σε blu ray 37giga.

Οι ευκολιες που εχει ειναι πολλες σε σχεση με το wd live ως προς τις πληροφοριες της καθε ταινιας με μειονεκτημα οτι δεν συγχρονιζει τους υποτιτλους ( τουλαχιστον εγω δεν βρηκα να κανει κατι τετοιο ) .

Σε ποιοτητα εικονα δεν ειδα διαφορα με το wd live .
Εχει ρυθμισεις φωτεινοτητας και οξυτητας .
Στο fast forward παει πολυ καλυτερα δηλαδη βλεπεις την ταινια να προχωραει και οχι καρε .

Ενσωματωμενους υποτιτλους σε blu ray τους δειχνει μονο αν βαλω την ρυθμιση υποτιτλων στο μενου στο auto ( μονο τους ελληνικους γιατι τους υπολοιπους τους δειχνει κανονικα ) ενω σε ματροσκες πρεπει να μπει η ρυθμιση windows-1253 αλλιως δεν τους δειχνει .

Torrents δοκιμασα να κατεβασω αλλα η ταχυτητα ειναι μικρη 50kb οταν η γραμμη μου χτυπαει ανετα 1,7mb .

Το μηχανημα ειναι σε κουτι απο αλουμινιο αλλα ζεσταινετε πολυ .

Γνωμη μου ειναι οτι θελει δουλεια ακομη το firmware .
 

petros37

Senior Member
12 July 2006
405
Ναι το εβαλα .
Επισης παρατηρησα οτι οταν το κλεινω δεν σταματει τους δισκους
 

Tsop

Senior Member
5 November 2007
645
Βριλήσσια
Εχω εναν WD passport και κλεινει (σβηνει το λαμπακι) οταν κλεινω το μηχανημα. Επισης ειδα οτι λειτουργει κανονικα και με το χειριστηριο του M34A οποτε μαλλον το δικο του παει στο ντουλαπι:2thumb22sup:
 

furious99

AVClub Enthusiast
20 December 2008
866
Το παρελαβα και εγω σημερα. Πρωτες εντυπωσεις αναμικτες .Το χειριστηριο τελειως της πλακας .

Οντως μονο το S2 εχει το "καλο" (backlight) χειριστηριο, αυτο εχει ενα απλο οπως των προηγουμενων μοντελων.