Audioline GK-B019

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Τον αγόρασα 29 από το Praktiker. Εξωτερικά είναι ολόιδιος με τον Huyndai - εκτός από την πρόσοψη. Ολόιδιο είναι και το τηλεχειριστήριο.

Στην συσκευασία περιλαμβάνεται ο δέκτης, τηλεχειριστήριο τυπικής ποιότητας και οδηγίες χρήσης στα ελληνικά. Εχει εγγύηση 2 χρόνια (εισαγωγέας = www.alfalamda.gr). Τον συνέδεσα σε μια 22" CRT (στο εξοχικό των γονιών μου) και με το που τον άνοιξα εμφανίστηκε ένα πολύ ευχρηστο ελληνικό μενού με τις βασικές ρυθμίσεις (χώρα,γλώσσα,αυτόματη ανιχνευση κτλ). Σε ελάχιστο χρόνο ειχε σκανάρει και αποθηκεύσει όλα τα ψηφιακά κανάλια (digea & ert). Το zapping είναι σχετικά γρήγορο (καμιά σχέση με τον αργό ενσωματωμένο δέκτη της PK550 μου..) και η ποιότητα εικόνας μια χαρά (στην crt..).

Εμπρός υπάρχει ένα όμορφο on/stdby button με ενσωματωμένο πράσινο/κόκκινο φωτισμό, δυο κουμπιά + και - για αλλαγή καναλιών καθώς και μια υποδοχή usb.

Στο πίσω μέρος υπάρχει η είσοδος της κεραίας, έξοδος RF loop, scart, coaxial spdif και Left/Right/Video RCA out.

Εχοντας την τηλεόραση στην αναλογική λήψη και θέτοντας τον αποκωδικοποιητή σε standby, δεν παρατήρησα καμιά πτώση στο σήμα (όπως έχει συμβεί σε αλλους δέκτες). Πρεπει να πώ επίσης πως με χαμηλό σήμα (66%) στην Ανάβυσσο η λήψη ήταν εξαιρετική, ενώ γενικά στα αναλογικά ήταν σχετικά χάλια. Επειδή μετακίνησα και την κεραία έχοντας τον δεκτη ανοιχτό, παρατήρησα ότι και με χαμηλότερο σήμα η ψηφιακή λήψη δεν χανόταν.
Από το Usb μπορεί να γίνει εγγραφή PVR (timeshift supported), firmware upgrade, αναπαραγωγή αρχείων GIF,JPEG,BMP, MP3, OGG, WMA, MPG, AVI, DAT, VOB.

μην με ρωτήσετε για ελληνικούς υπότιτλους, δεν δοκίμασα τίποτα.

Κανανάλωση ρευματος max 11watt , <1watt στο standby.

Από ότι βλέπω τώρα στο manual, έχει και παιχνίδια (tetris, othello, sudoku) και υποστηρίζει ntfs.

Οταν ξανακατέβω στο εξοχικό θα πάρω κι ένα δίσκο να δοκιμάσω καμιά ταινία με εξωτερικούς υπότιτλους και θα σας ενημερώσω.

Γενικά το δεκτάκι μου άφησε πολύ καλή εντύπωση.

GK-B019_L1.jpg
 

mitsos343

New member
9 July 2010
26
Re: AUDIOLINE GK-B019 | MPEG4 | SD | USB | PVR

Στοίχημα οτι δεν παίζει ταινίες,αν είναι αυτό το μοντέλο.
Για ταινίες θα πρέπει να πας σε κάποιο HD μοντέλο,γιατί τα περισσότερα SD μοντέλα έχουν το ALi (και τρισαλλί!) τσιπακι που δε σηκώνει ταινίες.
 

enedra

New member
3 January 2011
4
Re: AUDIOLINE GK-B019 | MPEG4 | SD | USB | PVR

οκ καλη απόδοση έχει το μηχάνημα.


ξερει κανεις που θα βρούμε το τελευτείο firmware για να του κανουμε και καμια αναβάθμιση?
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: AUDIOLINE GK-B019 | MPEG4 | SD | USB | PVR

Ίδιος είναι με τους SD της CrystalAudio και τον Funai DTR2219PVR (και ποιός ξέρει πόσους άλλους).

Δες αν θέλεις τις ημερομηνίες στο μενού Tools -> Info Και πες μας.
Εγώ αναβάθμισα τον Funai με το firmware που έχει στη σελίδα του και οι ημερομηνίες άλλαξαν σε:
bootloader: 29-1-2010
maincode: 6-8-2010
countryband: 6-8-2010
userdb: 6-8-2010

Δεν πιστεύω να δίνει αναβάθμιση ο εισαγωγέας, αλλά αν μπορείς, κάνε τους μια ερώτηση.