Nintendo Wii vs Sony PS3 vs New Xbox 360 250GB

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Αν και φαντάζομαι έχει τεθεί πολλάκις το παραπάνω ερώτημα και καθώς είμαι σε σοβαρό δίλημμα, ποια από τις 3 κονσόλες πιστεύετε ότι αξίζει τα λεφτά της καθώς και για ποιο λόγο θα την προτιμούσατε από το αντίπαλον δέος?
Πστεύετε ότι το Bluray του PS3 είναι μεγάλη διαφορά σε σχέση με τους αντιπάλους? Το μοναδικό gameplay του Wii αντισταθμίζει την έλλειψη δυνατοτήτων της κονσόλας? Η νέα φρέσκια πρόταση της Microsoft τι παραπάνω φέρνει σε σχέση με τις παλιότερες γενιές?
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Nintendo Wii vs Sony PS3 vs New Xbox 360 350GB

κοίτα να δεις πώς έχουν τα πράγματα . Όλες έχουν τα προτερήματα και τα μειονεκτήματα τους.

Nintendo Wii:

+ .... Η πιο διασκεδαστική παιχνιδιομηχανή. Με διαφορετική φιλοσοφία απο τις άλλες δυο που βασίζεται στην άμεση συμμετοχή του παίχτη με το σώμα του , με κινήσεις των χεριών και όχι μόνο κάτι που προσφέρει ανεπανάληπτη ευχαρίστηση στο χρήστη αλλά και γέλιο στην παρέα. Παράλληλα εξασκείς και τους μυείς σου .
..... Δέχεται ¨ πείραγμα ¨ και μάλιστα χωρίς εσωτερική παρέμβαση

- ..... Οι τίτλοι των παιχνιδιών δεν νοικιάζονται απ τα καταστήματα ενοικίασης και αυτό λόγο πολιτικής της μαμάς Wii που επιμένει μονό στην αγορά αυτών .
.... Η χαμηλή ανάλυση και τα φτωχά γραφικά κάτι που όμως ουσιαστικά δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία αφού συνηθίζεται και ουσιαστικά δεν είναι αυτό το ζητούμενο , ο παίχτης αποζημιώνεται απ το fun game play
.... Δεν αναπαράγει ( στην αρχική του μορφή ) DVD


Xbox 360


+ .... Σήμερα είναι ελάχιστα τα πλεονεκτήματα του . Βασικότερο η τιμή του και το πολύ καλό Gameplay . Όταν κυκλοφόρησε ενώ ήταν μακράν η καλύτερη κονσόλα δεν κατάφερε να κερδίσει το αγοραστικό κοινό όσο θα έπρεπε και αυτό λόγο του όχι και τόσο καλού marketing και την ελάχιστη κυκλοφορία τίτλων . Αναμένεται νέο μοντέλο με εντελώς διαφορετική φιλοσοφία που όμως αν δεν υποστηριχθεί καταλλήλως πολύ φοβάμαι πως θα έχει την τύχη του προκατόχου του

- ... πολύ μικρότερη κυκλοφορία τίτλων σε σχέση με το PS3 , δεν αναπαράγει BR .

PS3 .
θεωρητικά ο κυρίαρχος του παιχνιδιού και αυτο γιατι ...

+ ... Πάρα πολύ τίτλοι προς ενοικίαση και αγορά, πολλά περιφερικά , καλό gameplay , εξαιρετικά γραφικά , αναπαραγωγή BR , συμμαζεμένη σχεδίαση, συνεχόμενη υποστιριξη update , διαδικτυακές ευκολίες και πλέον αρκετά καλή τιμή

- ... Κλειδωμένη μέχρι τα νύχια
 
Last edited:

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Re: Nintendo Wii vs Sony PS3 vs New Xbox 360 350GB

Τί παιχνίδια σου αρέσει να παίζεις?
Μοναχικά θα παίζεις ως απί το πλείστον ή με παρέα?
Γουστάρεις γραφικά ή το fun mostly?
Σε ενδιαφέρει να βλέπεις ταινίες από την κονσόλα?

Μερικά ερωτήματα που θα σε οδηγήσουν (σύμφωνα και με τον παραπάνω οδηγό) πιο κοντά σε κάποια από τις κονσόλες... -bye-
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Re: Nintendo Wii vs Sony PS3 vs New Xbox 360 350GB

Πολύ καλές οι ερωτήσεις και φαντάζομαι θα αποτελέσουν "μπούσουλα" για τους μελλοντικούς κατόχους.
Παιχνίδια παίζω συνήθως μόνος μου, με παρέα λίγες φορές.
Στο θέμα των γραφικών μπορώ να πω ότι μου αρέσει κάποιο καλάισθητο αποτέλεσμα σε ότι έχει να κάνει με αυτά (τζάμπα η 50άρα?).
Ταινίες από την κονσόλα με ενδιαφέρει να βλέπω, μιας και δεν διαθέτω τον απαραίτητο χώρο για επιπλέον players (ας όψεται το έπιπλο).
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Re: Nintendo Wii vs Sony PS3 vs New Xbox 360 350GB

Πολύ καλές οι ερωτήσεις και φαντάζομαι θα αποτελέσουν "μπούσουλα" για τους μελλοντικούς κατόχους.
Παιχνίδια παίζω συνήθως μόνος μου, με παρέα λίγες φορές.
Στο θέμα των γραφικών μπορώ να πω ότι μου αρέσει κάποιο καλάισθητο αποτέλεσμα σε ότι έχει να κάνει με αυτά (τζάμπα η 50άρα?).
Ταινίες από την κονσόλα με ενδιαφέρει να βλέπω, μιας και δεν διαθέτω τον απαραίτητο χώρο για επιπλέον players (ας όψεται το έπιπλο).


Καλορίζικο το PS3 -bye-
 

lnwolf

Established Member
12 March 2010
200
αθηνα
Απάντηση: Nintendo Wii vs Sony PS3 vs New Xbox 360 350GB

Προς τον φιλο ποτακιδη
εγω το θεωρω αδυναμια να "πειραζετε" η κονσολα
χανεις ειδικα στο x-box ενα πολυ σημαντικο πραγμα που ειναι το online gaming οπως και στα pc με τα πειρατικα παιχνιδια που ομως στην περιπτωση του 360 banaρετε η κονσολα.
και τωρα ειδικα που ερχετε το x-box live στην ελλαδα θα χασουν αρκετοι.

τωρα προς τον φιλο skynett

1τον ξεχνα μια για παντα το wii το μονο που το σωζει ειναι ο τροπος παιχνιδιου που ομως τωρα το ps3 παρουσιασε το "move" και το x-box παρουσιασε το "kinect"
το move ειναι παρομοιο με το wii στο θεμα χειρισμου (αντιγραφη δλδ :p)

το kinect ειναι τελειως διαφορετικο καθως δεν χρειαζεσε καθολου χειρηστιριο.
τωρα αν θες να βλεπεις και ταινιες blu-ray και dvd το ps3 ειναι καταληλη επιλογη.


βασικα κοιτα και αλλα πραγματα πριν απο αυτα οπως π.χ το customer care το οποιο της sony ειναι για κλαματα (μιλαω απο προσωπικη εμπειρια και μαλιστα σε 2 περιπτωσεις μιας t.v και ενως ps2) αντιθετως η microsoft ειναι η καλυτερη σε αυτο το θεμα (παλι απο προσωπικη εμπειρια 2 x-box 360)

τωρα απλα στεις online υπηρεσιες το x-box live ειναι ετη μπροστα ειναι επι πληρομη φυσικα αλλα αξιζει καθε ευρω.
το ps3 εχει δωρεαν online gaming αλλα η υπηρεσια χωλενει.

ψαξτο λιγο παραπανω και κανε την επιλογη σου :)

και μια σημειωση το νεο x-box 360 ειναι 250gb και οχι 350gb
 
Last edited:

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Re: Απάντηση: Nintendo Wii vs Sony PS3 vs New Xbox 360 350GB

.....................................................................

Xbox 360


+ .... Σήμερα είναι ελάχιστα τα πλεονεκτήματα του . Βασικότερο η τιμή του και το πολύ καλό Gameplay . Όταν κυκλοφόρησε ενώ ήταν μακράν η καλύτερη κονσόλα δεν κατάφερε να κερδίσει το αγοραστικό κοινό όσο θα έπρεπε και αυτό λόγο του όχι και τόσο καλού marketing και την ελάχιστη κυκλοφορία τίτλων . Αναμένεται νέο μοντέλο με εντελώς διαφορετική φιλοσοφία που όμως αν δεν υποστηριχθεί καταλλήλως πολύ φοβάμαι πως θα έχει την τύχη του προκατόχου του

- ... πολύ μικρότερη κυκλοφορία τίτλων σε σχέση με το PS3 , δεν αναπαράγει BR ...................................................

Καλά το έθαψες το 360-bye-

Worldwide Hardware Sales

Wii 72,706,242
360 41,296,496
PS3 36,033,462

Worldwide Software Sales

Wii 498,365,407
360 364,346,806
PS3 255,397,154

http://www.vgchartz.com/yearly.php

PS Να προσθέσω ότι όχι μονο το Game Library του 360 είναι αρκετά πιο μεγάλο από του PS3 αλλα έχει και περισσότερα ποιοτικά παιχνίδια.
Φιλικά πάντα έτσι Κώστα-bye-
 
Last edited:
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Nintendo Wii vs Sony PS3 vs New Xbox 360 350GB

Ρε συ Γιώργο εδώ μιλάμε για κάποιον που ζει στην Ελλάδα και εδώ στην Ελλάδα οι τίτλοι που κυκλοφορούν για XBOX είναι σαφώς λιγότεροι απ αυτούς του PS3. Θα μου πεις αγοράζεις απ το net . Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που θες να νοικιάσεις ? γιατί πόσα θ αγοράσει ένας μέσος χρήστης? Οι περισσότεροι νοικιάζουν τίτλους και αν κάτι τους αρέσει και κολλήσουν το αγοράζουν . Με το σκεπτικό αυτό ανέφερα τα παραπάνω . Δεν είχα καμία πρόθεση να θάψω τίποτα , ούτε sonymaniac είμαι , το αντίθετο θα έλεγα . Απλά εγώ μιλάω με νούμερα που βλέπω καθημερινά στη δουλεία μου . Στο σπίτι εχω και τις 3 κονσόλες αν και δεν είμαι φανατικός gamer , ε αυτή που παίζω περισσότερο είναι το Wii. -bye-
 

neof1z

AVClub Enthusiast
14 January 2009
848
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Nintendo Wii vs Sony PS3 vs New Xbox 360 350GB

Και ο βίντεο κλαμπ που πάω είναι επιφυλακτικός σε ότι αναφορά τα games του XBOX που οφείλεται μάλλον στο μοντάρισμα αλλά και στην κακή ιστορία που άφησε το XBOX 1
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Re: Απάντηση: Nintendo Wii vs Sony PS3 vs New Xbox 360 350GB

Ρε συ Γιώργο εδώ μιλάμε για κάποιον που ζει στην Ελλάδα και εδώ στην Ελλάδα οι τίτλοι που κυκλοφορούν για XBOX είναι σαφώς λιγότεροι απ αυτούς του PS3. Θα μου πεις αγοράζεις απ το net . Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που θες να νοικιάσεις ? γιατί πόσα θ αγοράσει ένας μέσος χρήστης? Οι περισσότεροι νοικιάζουν τίτλους και αν κάτι τους αρέσει και κολλήσουν το αγοράζουν . Με το σκεπτικό αυτό ανέφερα τα παραπάνω . Δεν είχα καμία πρόθεση να θάψω τίποτα , ούτε sonymaniac είμαι , το αντίθετο θα έλεγα . Απλά εγώ μιλάω με νούμερα που βλέπω καθημερινά στη δουλεία μου . Στο σπίτι εχω και τις 3 κονσόλες αν και δεν είμαι φανατικός gamer , ε αυτή που παίζω περισσότερο είναι το Wii. -bye-

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου Κώστα, το ίδιο συνβαίνει και στην Κύπρο.
Δυστυχώς το τεράστιο όνομα που δημιούργησε το Playstation με τις προηγούμενες γενιές PS1 και PS2 κατατρέχει το 360.
Και εγώ έχω και τις 3 κονσόλες(Φωτο εδώ) και το 360 ήταν το τελευταίο που αγόρασα όταν είδα ότι σε όλο τον κόσμο πουλούσε περισσότερο.
Όμως προσωπική μου άποψη είναι ότι ειδικά με την τελευταία έκδοση Slim του 360 έχουμε μια πλήρη κονσόλα σε παρα πολύ καλή τιμή.
Εγώ τώρα το PS3 το έχω μονο για Uncharted και το Buzz.
Προσωπικά αν είχα να επιλέξω μονο μια από τις τρεις κονσόλες θα επίλεγα χωρίς δεύτερη σκέψη το 360.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Nintendo Wii vs Sony PS3 vs New Xbox 360 350GB

Το XBOX 360 ειναι σαν κονσολα καλυτερο του PS3 για δυο απλους λογους...

1-Ολα τα παιχνιδια γραφονται για ΧΒΟΧ και στην συνεχεια γινονται port στο PS3 οποτε στο 360 εχουν καλυτερα γραφικα (κυριως framerate).
2-Η υπηρεσια online της Microsoft ειναι πολυ πιο ολοκληρωμενη με απεριοριστες δυνατοτητες chat , party , invite κτλ. χωρις να χρειαζεται να παιζεις το ιδιο παιχνιδι με τους φιλους σου.
 

neof1z

AVClub Enthusiast
14 January 2009
848
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Nintendo Wii vs Sony PS3 vs New Xbox 360 350GB

Το XBOX 360 ειναι σαν κονσολα καλυτερο του PS3 για δυο απλους λογους...

1-Ολα τα παιχνιδια γραφονται για ΧΒΟΧ και στην συνεχεια γινονται port στο PS3 οποτε στο 360 εχουν καλυτερα γραφικα (κυριως framerate).
2-Η υπηρεσια online της Microsoft ειναι πολυ πιο ολοκληρωμενη με απεριοριστες δυνατοτητες chat , party , invite κτλ. χωρις να χρειαζεται να παιζεις το ιδιο παιχνιδι με τους φιλους σου.

Κι' εγώ λέω ότι το PS3 είναι καλλίτερο για ένα λόγο και αυτός είναι γιατί έχει αποκλειστικότητες και καλύτερα παιχνίδια.

Υ.Σ Πως το πετάς ετσι ρε Yperion?.Αυτό δεν ειναι αποψη οπως το λες είναι γεγονός.
 

SOLD OUT

Senior Member
5 June 2010
501
πατρα
Re: Απάντηση: Nintendo Wii vs Sony PS3 vs New Xbox 360 350GB

Καλά το έθαψες το 360-bye-

Worldwide Hardware Sales

Wii 72,706,242
360 41,296,496
PS3 36,033,462

Worldwide Software Sales

Wii 498,365,407
360 364,346,806
PS3 255,397,154

http://www.vgchartz.com/yearly.php

PS Να προσθέσω ότι όχι μονο το Game Library του 360 είναι αρκετά πιο μεγάλο από του PS3 αλλα έχει και περισσότερα ποιοτικά παιχνίδια.
Φιλικά πάντα έτσι Κώστα-bye-
εγω φιλε που τα εχω και τα 2 ενα εχω να πο τα γραφηκα που βγαζη το χβοχ360 στα κηνα τους παιχνιδια δεν τα εχω δη ποτε στο PS3

καλητερω στα παντα ειναι το χβοχ360

εμενα το PS3 με κραταη ακομα γιατη περιμενω να παιξω τα 3D παιχνιδια και της 3D ταινιες
ειδικα οταν εχεις πολη καλη τν και προτζεκτορα καταλαβενης τη δηναμη αφτου του μηχανματος που λεγεται χβοχ360
αλα και το PS3 καλο ειναι :BDGBDGB53:
για γραφικαρες παντως μονο χβοχ360 ωταν το δης με τα ματια σου τοτε θα καταλαβης ποσω μεγαλη διαφωρα ειπαρχη
 
Last edited:

Trisalon

AVClub Addicted Member
30 May 2008
1,367
Re: Απάντηση: Nintendo Wii vs Sony PS3 vs New Xbox 360 350GB

Καλά το έθαψες το 360-bye-

Worldwide Hardware Sales

Wii 72,706,242
360 41,296,496
PS3 36,033,462

Worldwide Software Sales

Wii 498,365,407
360 364,346,806
PS3 255,397,154

http://www.vgchartz.com/yearly.php

PS Να προσθέσω ότι όχι μονο το Game Library του 360 είναι αρκετά πιο μεγάλο από του PS3 αλλα έχει και περισσότερα ποιοτικά παιχνίδια.
Φιλικά πάντα έτσι Κώστα-bye-


Τα περισσοτερα παιχνιδια του xbox ειναι multiplatform ports απο το pc , ο καθενας σημερα εχει στην κατοχη του ενα pc ικανο να παιξει σε πολυ καλυτερη ποιοητα απο οτι στο xbox , τα πακετα αναβαθμισεων ειναι σχεδον τσαμπα

Οι αποκλειστικοτητες του xbox ειναι μετρημενες στα δακτυλα του ενος χεριου και επικεντρωνονται σε fps και jprgs
Εκτος αυτου κανενα παιχνιδι του 360 δεν μπορεσε να χτυπησει σε τεχνικο τομεα ( γραφικα , animation , ηχο ) τις περισσοτερες αποκλειστικοτητες του ps3 (killzone 2 , uncharted 1-2 , motorstorm 2 , gt5 , god of war 3 , Heavy rain ) συν το τι επακολουθει

Οσο για τα στοιχεια των πωλησεων δεν λενε τιποτα , ποσα φτηνιαρικα προιοντα πουλανε περισσοτερα απο τα ποιοτικα δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερα πχ (ακριβα αυτοκινητα)
Επιπλεον ο καθε χρηστης του xbox λογω rrod και την ευκολια που προσφερει το mod chip εχει τουλαχιστον παρει απο 2-3 κονσολες στην κατοχη του , σε σχεση με του ps3 που εχει μια
 

SOLD OUT

Senior Member
5 June 2010
501
πατρα
Re: Απάντηση: Nintendo Wii vs Sony PS3 vs New Xbox 360 350GB

Τα περισσοτερα παιχνιδια του xbox ειναι multiplatform ports απο το pc , ο καθενας σημερα εχει στην κατοχη του ενα pc ικανο να παιξει σε πολυ καλυτερη ποιοητα απο οτι στο xbox , τα πακετα αναβαθμισεων ειναι σχεδον τσαμπα

Οι αποκλειστικοτητες του xbox ειναι μετρημενες στα δακτυλα του ενος χεριου και επικεντρωνονται σε fps και jprgs
Εκτος αυτου κανενα παιχνιδι του 360 δεν μπορεσε να χτυπησει σε τεχνικο τομεα ( γραφικα , animation , ηχο ) τις περισσοτερες αποκλειστικοτητες του ps3 (killzone 2 , uncharted 1-2 , motorstorm 2 , gt5 , god of war 3 , Heavy rain ) συν το τι επακολουθει

Οσο για τα στοιχεια των πωλησεων δεν λενε τιποτα , ποσα φτηνιαρικα προιοντα πουλανε περισσοτερα απο τα ποιοτικα δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερα πχ (ακριβα αυτοκινητα)
Επιπλεον ο καθε χρηστης του xbox λογω rrod και την ευκολια που προσφερει το mod chip εχει τουλαχιστον παρει απο 2-3 κονσολες στην κατοχη του , σε σχεση με του ps3 που εχει μια
και αφτα που γραφης σωστα ειναι
τεληκα καλο ειναι να τα εχεις και τα 2
απλα τωρα αν παιξης σε καθε χβοχ360 120 παιχνιδια και τερματισης εστο τα 40 απο αφτα και μετα απο ενα χρωνο παθη ροντ εχεις βγη τρελα κερδησμενος
γιατη για να αγωραζες τοσα παιχνιδια στο ρς3 θα ηθελες κατη εκατομηρια να εχεις δωση
εγω εχω να πω παλη καλα που ιπαρχη το χβοχακη και πεζω κανα παιχνιδη