APC Line-R 1200 σταθεροποιητης τασης....καταλληλος για audio?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

billpr

New member
8 March 2007
13
AΘΗΝΑ
Καλησπερα σε ολους,

Ψαχνοντας για ενα σταθεροποιητη τασης κατεληξα στο APC Line-R 1200 το οποιο ειναι και σχετικα φτηνο...και αθορυβο...

Τα πολυμπριζα, σου δινουν μια ασφαλεια υπερτασης αλλα δεν εξομαλυνουν τη ταση....

Οι συσκευες που θελω να συνδεσω ειναι

- LCD TV
- Compact Disc Player
- Audio Amplifier 2X60

Για την τηλεοραση λογικα θα ειναι οκ απο οτι διαβασα....το θεμα ειναι με τοv audio ενισχυτη...εχω δει κατα καιρους στα forums oτι τα ενισχυτικα απαιτουν online UPS που να βγαζουν ημιτονο αλλιως υπαρχει προβλημα....Αν γνωριζει καποιος περισσοτερα για αυτη τη λεπτομερεια ας το κοινοποιησει(αν δεν εχει γινει μεχρι τωρα)......

Γνωριζει καποιος αν ο συγκεκριμενος σταθεροποιητης της ΑPC κανει για audio?
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Έχω κι εγώ ένα τέτοιο για τον υπολογιστή.

Όπως και όλα τα παρόμοια, έτσι και αυτό παράγει τετραγωνικό παλμό που δεν κάνει για audiophile χρήση.
Όμως ανάλογα με το σύστημά σου ή και την "τρέλα" σου υπάρχει μια καλή πιθανότητα οι διαφορές από ένα ειδικό ups για audiophile χρήση (το οποίο θα κοστίζει όσο όλες οι συσκευές σου μαζί) να μην είναι καν ακουστές. Κι αν είναι, οι τιμές είναι δυσθεώρατες...

Ούτως ή άλλως καλό θα ήταν οι συσκευές σου να έχουν "καθαρό" ρεύμα και όχι από ένα πολύμπριζο τηλεοράσεις, βίντεο, ενισχυτές, και διάφορα άλλα.
 

kotsidisjohn

AVClub Addicted Member
26 April 2008
2,030
Θεσ/νικη
Exω το ιδο UPS αλλα το χρησιμοποιω στους υπολογιστες και ειναι παρα πολυ καλο κ τελειως αθορυβο.Οταν δε δουλευει βεβαια.Ειναι οχι κ πολυ οικονομικο αλλα πολυ ποιοτικο.

Για χρηση audio δεν ξερω να σου πω!