Max 100T (γνωστός και ως T100)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cpapakon

New member
24 June 2010
32
Μήπως έχει κανείς τον Max T-100;

Σκέφτομαι να τον αγοράσω αλλά έχω τις ακόλουθες απορίες:
Το τηλεκοντρόλ είναι αξιόλογο?
Ζεστένεται πολύ το κουτί?
Παίζει καλά τα avi, divx, mkv?
Τι θύρες εξόδου έχει;
Μπορείς ενώ κάνεις εγραφή στο pvr να βλέπεις κάποιο άλλο κανάλι;

ευχαριστώ.
 

MARKOSD

New member
11 October 2006
17
Re: Max T100 - Τον έχει κανείς

Πηρα 3 τεμαχια για φιλους-συγγενεις,παιζει σχεδον τα παντα- δεν νομιζω οτι ανεβαζει τρελη θερμοκρασια-τηλεκοντρολ μετριο -αναγνωριζει fat32&ntfs
διαβαζει ματροσκες εχει και οπτικη εξοδο για dts(μεσω ενισχυτη),και ολα αυτα με 44 ευρω!!!!!μονο timeshift δεν εχει...
 

George-

Senior Member
17 January 2010
317
Πασαλιμάνι
Απάντηση: Re: Max T100 - Τον έχει κανείς

Πηρα 3 τεμαχια για φιλους-συγγενεις,παιζει σχεδον τα παντα- δεν νομιζω οτι ανεβαζει τρελη θερμοκρασια-τηλεκοντρολ μετριο -αναγνωριζει fat32&ntfs
διαβαζει ματροσκες εχει και οπτικη εξοδο για dts(μεσω ενισχυτη),και ολα αυτα με 44 ευρω!!!!!μονο timeshift δεν εχει...

Τι μέγεθος έχει?
Φαίνεται πολύ μικροσκοπικός, έχει εξωτερική τροφοδοσία?
Από γρίλιες εξαερισμού τι λέει?
Μπορείς να κάνεις upload μια φωτογραφία των συνδέσεων του?-bye-
 

droulis

Established Member
13 March 2010
276
Πατρα
Re: Απάντηση: Re: Max T100 - Τον έχει κανείς

Τι μέγεθος έχει?
Φαίνεται πολύ μικροσκοπικός, έχει εξωτερική τροφοδοσία?
Από γρίλιες εξαερισμού τι λέει?
Μπορείς να κάνεις upload μια φωτογραφία των συνδέσεων του?-bye-

Εχει εξωτερικη τροφοδοσια , δεν ανεβαζει καθολου θερμοκρασιες , οτι βλεπεις παρακατω ισχυει και για τον max ( απλα δεν εχει lan που δειχνουν οι φωτογραφιες και η usb θυρα ειναι πισω ) .


large_325.jpg


large_328.jpg

Ειναι λιγο πιο κοντος ( σε μακρος ) απο τον NEOS 1900 , ιδιο τηλεκοντρολ , ιδιο τροφοδοτικο , ο media player συμπεριφερεται λιγο διαφορετικα απο τον NEOS ενω δεν επαιξε και ενα mp4 που o NEOS το επαιξε κανονικα .

Απο την αλλη δεν εχει το προβλημα με τους μικρους υποτιτλους που εχει ο NEOS ΑΛΛΑ στο μεγαλο μεγεθος κοβει την δευτερη σειρα .

Ειναι θεμα firmware αυτο το θεμα . Ελπιζω να βγαλει καποια αναβαθμιση το e-shop ( οπως και με τους xoro ) γιατι αν περιμενουμε απο κωτσοβολους και σια ... αντιο ζωη .

Γενικα στα 44 ευρω ειναι για τις τωρινες τιμες οτι καλυτερο ( καλυτερο ισως και απο τον NEOS που ηδη εχω )
 

George-

Senior Member
17 January 2010
317
Πασαλιμάνι
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Max T100 - Τον έχει κανείς

Εχει εξωτερικη τροφοδοσια , δεν ανεβαζει καθολου θερμοκρασιες , οτι βλεπεις παρακατω ισχυει και για τον max ( απλα δεν εχει lan που δειχνουν οι φωτογραφιες και η usb θυρα ειναι πισω ) .


large_325.jpg


large_328.jpg

Ειναι λιγο πιο κοντος ( σε μακρος ) απο τον NEOS 1900 , ιδιο τηλεκοντρολ , ιδιο τροφοδοτικο , ο media player συμπεριφερεται λιγο διαφορετικα απο τον NEOS ενω δεν επαιξε και ενα mp4 που o NEOS το επαιξε κανονικα .

Απο την αλλη δεν εχει το προβλημα με τους μικρους υποτιτλους που εχει ο NEOS ΑΛΛΑ στο μεγαλο μεγεθος κοβει την δευτερη σειρα .

Ειναι θεμα firmware αυτο το θεμα . Ελπιζω να βγαλει καποια αναβαθμιση το e-shop ( οπως και με τους xoro ) γιατι αν περιμενουμε απο κωτσοβολους και σια ... αντιο ζωη .

Γενικα στα 44 ευρω ειναι για τις τωρινες τιμες οτι καλυτερο ( καλυτερο ισως και απο τον NEOS που ηδη εχω )

πολύ καλός φαίνεται και από συνδέσεις...φούλ!:award:
 

kkon13

New member
11 March 2009
50
Περιστέρι
Re: Max T100 - Τον έχει κανείς

Τον πήρα κι εγώ προχθές για μια CRT στο σαλόνι, συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες όσον αφορά το τι παίζει και πως συμπεριφέρεται!
Παίζει τα πάντα, αλλά με τις λίγες δοκιμές που έκανα κόλλαγε λιγουλάκι σε μια ματρόσκα 1080p. Θα το ξανατσεκάρω για πιο σαφή άποψη...
Τίμια αγορά πιστεύω, ο χρόνος θα δείξει βέβαια...
 

manuriah

New member
24 June 2010
2
Re: Max T100 - Τον έχει κανείς

ο Τ100 κάνει downmix σε stereo ή όχι? Αν όχι ξέρει κανείς ´κάποιον άλλο mpeg4 decoder - media player (με δυνατότητα αναπαραγωγής MKV& subtitles) που να κάνει downmix DTS σε stereo?

Ευχαριστώ,
Μάνος
 

dhmak

New member
30 January 2009
86
Καλλιθέα, Αθήνα
Re: Max T100 - Τον έχει κανείς

Που το βρήκατε 44 ρε παιδειά ;;
Μόνο το e-shop τον φέρνει και τον έχει 53,90
(βέβαια και σε αυτή την τιμή, για όλα αυτά που προσφέρει, σκέφτομαι να τον αγοράσω αλλα να μήν λέμε ανακρίβειες και χαιρόμαστε τζάμπα, που νόμιζα οτι θα τον πάρω 9,90 φθηνότερα)
 
Last edited:

droulis

Established Member
13 March 2010
276
Πατρα
Re: Max T100 - Τον έχει κανείς

ο Τ100 κάνει downmix σε stereo ή όχι? Αν όχι ξέρει κανείς ´κάποιον άλλο mpeg4 decoder - media player (με δυνατότητα αναπαραγωγής MKV& subtitles) που να κάνει downmix DTS σε stereo?

Ευχαριστώ,
Μάνος

Οχι . Οχι .
 

droulis

Established Member
13 March 2010
276
Πατρα
Re: Max T100 - Τον έχει κανείς

Που το βρήκατε 44 ρε παιδειά ;;
Μόνο το e-shop τον φέρνει και τον έχει 53,90
(βέβαια και σε αυτή την τιμή, για όλα αυτά που προσφέρει, σκέφτομαι να τον αγοράσω αλλα να μήν λέμε ανακρίβειες και χαιρόμαστε τζάμπα, που νόμιζα οτι θα τον πάρω 9,90 φθηνότερα)

Για να μη λεμε ανακριβειες .

http://www.e-shop.gr/newsletter/mail-100619.html
 

cpapakon

New member
24 June 2010
32
Re: Max T100 - Τον έχει κανείς

Σίγουρα έχει όλες αυτές τις εξόδους (και component?)
Δηλάδή η μόνη διαφορά με τις φωτογραφίες είναι η είσοδος LAN?
Αν ναι τότε είναι εξαιρετική τιμή.
 

nikos1071

New member
16 May 2010
39
Re: Max T100 - Τον έχει κανείς

Καλημέρα παιδιά.... εμένα μου δημιουργήθηκε μια απορία εκεί που λέει ότι έχει "υποστήριξη σύνδεσης USB 2.0 εξωτερικού σκληρού δίσκου (με εξωτερική τροφοδοσία) ή USB Flash Disk."
Αυτό σημαίνει δηλαδή ότι ένα 2,5αρι σκληρό δισκο που παίρνει ρεύμα από το usb δεν μπορεί να τον σηκώσει?
 

blaroko

Senior Member
26 May 2009
379
L.A.(Λ.Α.) / N.Ιωνία
Re: Max T100 - Τον έχει κανείς

Φιλε droulis αυτο δεν απαντηθηκε ακομα και ειναι σημαντικο
"Μπορείς ενώ κάνεις εγραφή στο pvr να βλέπεις κάποιο άλλο κανάλι;" (απο τον ιδιο πομπο προσθετω, γιατι απο αλλον θελει διπλο τιουνερ και κανεις δεν το εχει)
 

blaroko

Senior Member
26 May 2009
379
L.A.(Λ.Α.) / N.Ιωνία
Re: Max T100 - Τον έχει κανείς

Καλημέρα παιδιά.... εμένα μου δημιουργήθηκε μια απορία εκεί που λέει ότι έχει "υποστήριξη σύνδεσης USB 2.0 εξωτερικού σκληρού δίσκου (με εξωτερική τροφοδοσία) ή USB Flash Disk."
Αυτό σημαίνει δηλαδή ότι ένα 2,5αρι σκληρό δισκο που παίρνει ρεύμα από το usb δεν μπορεί να τον σηκώσει?

Γνωστο προβλημα και σε αλλους δεκτες αν διαβασεις στο φορουμ. Αν ειναι "ελαφρυς" πιστευω θα τον παει καλα!
 

argi73

Established Member
28 February 2008
113
Re: Max T100 - Τον έχει κανείς

Toν παρήγγειλα μαζί με μια καρτούλα neotion. Αν τα πηγαίνει καλύτερα στους υπότιτλους θα κάνω γονική παροχή τον LEMM..
 

blaroko

Senior Member
26 May 2009
379
L.A.(Λ.Α.) / N.Ιωνία
Re: Max T100 - Τον έχει κανείς

Τον παρηγγειλα και εγω αλλα αν δεν εχει component θα γυρισει πισω
"Συνδέσεις: HDMI, οπτική έξοδος ήχου Dolby Digital, Είσοδος/έξοδος κεραίας RF, 1x Scart, USB 2.0."
Ελπιζω ο droulis με την φωτο να μην μας παραπλανησε
"οτι βλεπεις παρακατω ισχυει και για τον max ( απλα δεν εχει lan που δειχνουν οι φωτογραφιες και η usb θυρα ειναι πισω )"
(και coaxial εχει η φωτο που στο eshop δεν την αναφερει)

Αν καποιος αλλος τον εχει ας μας επιβεβαιωσει την συνδεσεις που υπαρχουν πισω για να μην τρεχουμε τσαμπα!
 

nikos1071

New member
16 May 2010
39
Re: Max T100 - Τον έχει κανείς

Γνωστο προβλημα και σε αλλους δεκτες αν διαβασεις στο φορουμ. Αν ειναι "ελαφρυς" πιστευω θα τον παει καλα!

τελευταία έχω διαβάσει αρκετά για όλα αυτά τα πολυεργαλεία αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν είδα τέτοια θέματα με σκληρούς ... ίσως δεν πρόσεξα αρκετά...

Πώς τον χαρακτηρίζεις ελαφρύ ένα σκληρό? δηλαδή ένας 500αρης passport που έχω πόσο ρεύμα να τραβάει?
 

blaroko

Senior Member
26 May 2009
379
L.A.(Λ.Α.) / N.Ιωνία
Re: Max T100 - Τον έχει κανείς

Αν ειναι φρεσκος λογικα θα τον σηκωνει.
"Ελαφρυς" ειναι οταν εχει λιγα platters (που ο 500αρης δεν εχει) και 5400 στροφες που ειναι. Εχω και εγω 500αρη (blue=5400) WD 2.5αρη και εναν samsung 500αρη και 2-3 αλλους μικροτερους, αλλα δεν εχω ακομα τον δεκτη :p

Εχει αναφερθει απο "εκπροσωπο" του funai οτι "δεν συνισταται!" !!!
http://avclub.gr/forum/showpost.php?p=1259622&postcount=313
 
Last edited:

argi73

Established Member
28 February 2008
113
Re: Max T100 - Τον έχει κανείς

Νομίζω όλοι το ίδιο είναι.. Πάντος στον Lemm που έχω τον 500 passport (2,5") του δίνει ρεύμα χωρίς πρόβλημα...(πάντα με πολύ μικρό καλώδιο usb)
O T100 που έχει εξωτερικό τροφοδοτικό ίσως να μην δίνει αρκετά αμπέρ στην USB για να δουλέψει...
 

notist

Senior Member
12 August 2009
593
Απάντηση: Re: Max T100 - Τον έχει κανείς

τελευταία έχω διαβάσει αρκετά για όλα αυτά τα πολυεργαλεία αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν είδα τέτοια θέματα με σκληρούς ... ίσως δεν πρόσεξα αρκετά...

Πώς τον χαρακτηρίζεις ελαφρύ ένα σκληρό? δηλαδή ένας 500αρης passport που έχω πόσο ρεύμα να τραβάει?

Αυτή είναι και εμένα η απορία μου περί σκληρού usb.Εχθές διάβαζα ένα συγκριτικό που είχε στα δορ.νέα,νομίζω είχε και αυτόν δεν θυμάμαι σίγουρα.Πάντως νομίζω ότι παίζοντας αρχεία μέχρι και mkv,εκτός των γνωστών dvix,παίζοντας την digea με hdmi έως 1080i στα λεφτά του είναι σούπερ,αν σκεφτείς ότι π.χ. το live της WD που πήρα κάνει 129 ευρώ και παίζει μόνο αρχεία από σκληρούς.Μία απορία:Έλεγε ότι αναγνωρίζουν υπότιτλους ελληνικούς srt,αλλά αρκεί να είναι σε μορφή UTF8.Δηλαδή?