Επανάσταση στην κίνηση των 24p

nikolouzosr

Senior Member
11 September 2008
466
Χαιρετώ την παρέα,

Μετά από πολύωρες συζητήσεις και αρκετό διάβασμα σχετικά με την κίνηση και τα 24p, έψαξα να δώ αν υπάρχει κάποιο software που να κάνει frame interpolation.
Με οδηγό το παρακάτω link λοιπόν
http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=288017

(αντί για bsplayer χρησιμοποίησα το MPC-HC φυσικά) μου έπεσε το σαγόνι.
Η κίνηση είναι εξωπραγματική. Σαν demo σε μαγαζί παίζει.
Δεν βλέπω το παραμικρό judder σε κανένα σημείο. Αντιθέτως περιμένω το panning πως και πως.
Αφού η TV μου όμως δεν υποστηρίζει 24p (ή πολλαπλάσια του), έχω βάλει και το reclock το οποίο ανεβάζει τα frames στα 25 και με το script του Avisynth, στα display stats (CTRL+J) του MPC-HC βλέπω 50fps και κίνηση "νεράκι"

50fps.jpg


Το θέμα είναι οτι η CPU μου δεν είναι αρκετά δυνατή για να παίξει HD με αυτόν τον τρόπο, αλλά αν το αποτέλεσμα είναι τόσο καλό σε SD πάω για αγορά quad. Για projectors που "πάνε" στα 48 πρέπει να είναι τέλειο γιατί δεν χρειάζεται και το reclock.
Το εχει δοκιμάσει κανείς άλλος;
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Ανήκω κι εγώ σε αυτούς που δεν μπορούν να ευχαριστηθούν blu-ray, mkv κλπ, λόγω του ηλίθιου περιορισμού των 23,976Hz ή αλλιώς FPS (καρέ ανά δευτερόλεπτο). Για να ευχαριστηθώ HD πρέπει να περιμένω να σταματήσουν να κινούνται όλοι (η να κινούνται πολύ αργά) και να απολαύσω τη λεπτομέρεια της σχεδόν στατικής εικόνας.

Η πληροφορία της κινούμενης εικόνας τελικά δεν είναι μόνο στην ανάλυση, ή στο bitrate, αλλά και στο framerate!

Οι κατασκευαστές το γνωρίζουν (φυσικά) αυτό και το πουλάνε σαν extra δυνατότητα. Τι κάνουν; Με έναν ειδικό επεξεργαστή της εικόνας "δημιουργούν" νέα καρέ τα οποία μπαίνουν ανάμεσα στα υπάρχοντα, και έτσι πάνε την εικόνα από τα 50fps στα 100FPS, από τα 24fps στα 48,72 ή 120. H κίνηση εξομαλύνεται και η εμπειρία γίνεται από καλύτερη εώς εξωπραγματική!

Αυτό λέγεται χοντρικά frame interpolation (F.I.). Η τεχνική που χρησιμοποιείται από την κάθε εταιρία για τη δημιουργία των νέων καρέ έχει κι ένα εμπορικό όνομα.

H Panasonic το πουλάει σαν "Frame Creation"
H Philips σαν "Natural Motion"
H Sony σαν "Motion Flow"
κ.ο.κ.

Η πρώτη μου επαφή με το FΙ ήταν με τη CRT philips 29PT9416 (πριν μια πενταετία τουλάχιστον) που είχε μέσα στο menu την επιλογή "Natural Motion" η οποία άλλαζε πραγματικά την εμπειρία της τηλεθέασης. Η τέλεια κίνηση που δημιουργούσε, γεννούσε επιφωνήματα θαυμασμού από φίλους, συγγενείς κλπ, εντελώς άσχετους με το άθλημα.

Το θέμα είναι "τι διάολο επεξεργαστή έχει η τηλεόραση και το κάνει αυτό και δεν μπορώ να το κάνω με το πανίσχυρο PC μου;" E, λοιπόν μετά από κάποια χρόνια έφτασε η ώρα να μπορώ να το κάνω και στο PC πλέον και το αποτέλεσμα είναι:

σ υ γ κ λ ο ν ι σ τ ι κ ό

Βέβαια κάθε αρχή και δύσκολη, το σίγουρο είναι ότι χρειάζεται τεράστια επεξεργαστική ισχύς. Ένα quad-core ζορίζεται στο όριο για να τα βγάλει πέρα στα 1080p, αλλά το αποτέλεσμα είναι απίστευτο, μόνο μια δοκιμή θα πείσει...

Η εικόνα γίνεται 3D, η λεπτομέρεια στην κίνηση απίστευτη. Ελπίζω να μπούν κι άλλοι στο ψάξιμο. Σε κάποια φάση που θα έχω χρόνο, μπορεί να ανεβάσω κι ένα how-to στα ελληνικά.

Ελπίζω ότι στο άμεσο μέλλον θα μπούν στο χορό και οι τεχνολογίες CUDA, OpenCL, Ati Stream για να γίνει offload από τη cpu. Στο PowerDVD 9+ υπάρχει η τεχνολογία FI για DVD μόνο, νομίζω ότι δεν θα αργήσει να μπεί και για HD.
 
19 June 2006
35,671
Με οδηγό το παρακάτω link λοιπόν
http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=288017

Εκτός όλων των άλλων θεμάτων..

''I can confirm, it works! Videos are super smooth on my Windows XP, thanks!

Unfortunately this doesn't work with Windows 7'' :frown::frown:


Είναι πάντως καλά αυτά τα νέα για τους πολέμιους του judder. Βέβαια, αν θέλεις 8πύρηνα μηχανάκια για να δεις μια ταινία....
 

nikolouzosr

Senior Member
11 September 2008
466
Παίζει μια χαρά σε Windows 7. Εγώ σε 7 32bit το έβαλα. Παντώς ή διαφορά είναι χαοτική. Και 16πύρηνο να θέλει, για εμένα αξίζει.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Επανάσταση στην κίνηση των 24p

Παίζει μια χαρά σε Windows 7. Εγώ σε 7 32bit το έβαλα. Παντώς ή διαφορά είναι χαοτική. Και 16πύρηνο να θέλει, για εμένα αξίζει.

Οκ!!!

Το αποτέλεσμα είναι ''μαρμελάδα''* ή μπορείς να το φέρεις στα μέτρα που επιθυμείς??


*Μαρμελάδα=αίσθηση βιντεοκάμερας.
 
19 June 2006
35,671
Φίλε μου nikolouzosr, να ρωτήσω και κάτι άλλο??

Την τηλεόραση την έχεις κλειδώσει στα 50Hz, σωστά?? Ποιοί προβολείς κλειδώνουν στα 48 Hz για να χρησιμοποιηθεί το προγραμματάκι σε HD-BD υλικό που τρέχει στα 24???

Απ' όσο γνωρίζω, η πλειονότητα των προβολέων κλειδώνει στα 24 και από 'κει και πέρα τα παίζει εσωτερικά όπου προαιρείται. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα προβολέα που να δέχεται σήμα 1080 48Hz από το PC και να κλειδώνει...:nounder::nounder:

Εκτός, αν κάνουμε την πατέντα με το ρικλόκ αφού όλοι σχεδόν οι προβολείς κλειδώνουν στα 50Hz.
 

nikolouzosr

Senior Member
11 September 2008
466
Δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα πέρα από το να διπλασιάσεις τα frames.

Για μαρμελάδα δεν ξέρω, αλλά το αποτέλεσμα είναι να μην βλέπεις κανένα απολύτως judder κατά το panning. Π.χ. έβλεπα μια σκηνή που η κάμερα ήταν μέσα σε αυτοκίνητο και στο background περνούσαν πινακίδες καταστημάτων τις οποίες διάβαζα κανονικά. Χωρίς το FI ούτε φαίνονται τα γράμματα. Λες και η ανάλυση της εικόνας κατά την κίνηση βελτιώνεται απίστευτα.

Μέχρι και η γυναίκα μου που δεν ασχολείται έπαθε πλάκα και μου έλεγε συνέχεια οτι είναι πιο καθαρή η εικόνα, έχει 3d αίσθηση κτλ.

Γνωρίζω ότι μερικοί θέλουν να έχουν την "film like" αίσθηση, αλλά εμένα προσωπικά τα 24fps με ενοχλούν.
 

nikolouzosr

Senior Member
11 September 2008
466
Re: Απάντηση: Επανάσταση στην κίνηση των 24p

Φίλε μου nikolouzosr, να ρωτήσω και κάτι άλλο??

Την τηλεόραση την έχεις κλειδώσει στα 50Hz, σωστά?? Ποιοί προβολείς κλειδώνουν στα 48 Hz για να χρησιμοποιηθεί το προγραμματάκι σε HD-BD υλικό που τρέχει στα 24???

Απ' όσο γνωρίζω, η πλειονότητα των προβολέων κλειδώνει στα 24 και από 'κει και πέρα τα παίζει εσωτερικά όπου προαιρείται. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα προβολέα που να δέχεται σήμα 1080 48Hz από το PC και να κλειδώνει...:nounder::nounder:

Εκτός, αν κάνουμε την πατέντα με το ρικλόκ αφού όλοι σχεδόν οι προβολείς κλειδώνουν στα 50Hz.

Ναι, την τηλεόραση την έχω στα 50hz.
Με το powerstrip μπορείς να δώσεις 48hz στον προτζέκτορα.
Βέβαια πρέπει και ο προτζέκτορας να μπορεί να δεχτεί τέτοιο σήμα.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Επανάσταση στην κίνηση των 24p

Δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα πέρα από το να διπλασιάσεις τα frames.

Για μαρμελάδα δεν ξέρω, αλλά το αποτέλεσμα είναι να μην βλέπεις κανένα απολύτως judder κατά το panning. Π.χ. έβλεπα μια σκηνή που η κάμερα ήταν μέσα σε αυτοκίνητο και στο background περνούσαν πινακίδες καταστημάτων τις οποίες διάβαζα κανονικά. Χωρίς το FI ούτε φαίνονται τα γράμματα. Λες και η ανάλυση της εικόνας κατά την κίνηση βελτιώνεται απίστευτα.

Μέχρι και η γυναίκα μου που δεν ασχολείται έπαθε πλάκα και μου έλεγε συνέχεια οτι είναι πιο καθαρή η εικόνα, έχει 3d αίσθηση κτλ.

Γνωρίζω ότι μερικοί θέλουν να έχουν την "film like" αίσθηση, αλλά εμένα προσωπικά τα 24fps με ενοχλούν.

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!!!:grinning-smiley-043

Βασικά, έχοντας δει το F.I. στην πράξη και μισώντας το judder, είμαι κάπου στη μέση. Δεν νομίζω ότι χάνεται τόσο η κινηματογραφική αίσθηση στο ψευδοδιπλασιασμό των καρέ και ότι πολλοί ''ζουν'' ευχάριστα τις ταινίες τους σ' αυτή τη ρύθμιση.

Πραγματικά, πολύ ευχάριστα τα νέα που μας έδωσες!!!!:grinning-smiley-043
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Επανάσταση στην κίνηση των 24p

Ναι, την τηλεόραση την έχω στα 50hz.
Με το powerstrip μπορείς να δώσεις 48hz στον προτζέκτορα.
Βέβαια πρέπει και ο προτζέκτορας να μπορεί να δεχτεί τέτοιο σήμα.

Ναι, αυτό έγραψα πως είναι το πρόβλημα...
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,814
Παλλήνη
Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...
Εμενα δεν μου αρεσει καθολου το look μιας του F.I. κατα την αναπαραγωγη ταινιας γυρισμενης στα 24 καρε. Φαινεται σαν video, ακομα και στις καλυτερες υλοποιησεις (πχ. στον Sony 85).
Αλλα, για οποιον του αρεσει, ειναι οντως καλα τα νεα..
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
απλα δεν παίζει..το δοκιμασα με clasic και με BS.Φενεται να μην δουλευει..μπορεί να έχω κάνει κάτι λάθος?ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες..:bigcry:
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Επανάσταση στην κίνηση των 24p

απλα δεν παίζει..το δοκιμασα με clasic και με BS.Φενεται να μην δουλευει..μπορεί να έχω κάνει κάτι λάθος?ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες..:bigcry:

Βγάλ' τη μαύρη γάτα μια στιγμή στην αυλή και θα σου δουλέψει!!!:D:D-bye-
 

nikolouzosr

Senior Member
11 September 2008
466
Χαζή ερώτηση αλλά στο MPC-HC έχεις βάλει το ffdshow στα external filters?

mpcv.jpg


Το ffdshow Video decoder configuration είναι έτσι;

ffdshow.jpg
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
και βεβαια το εχω βάλει..αλλα καμία διαφορά..τα dll τα εχω βάλει εκεί που λέει..στο scriptάκι άλλαξα την τιμή απο 2,16 σε 2,8 μιας και έχω i3,έκανα και τις υπολοιπες ρυθμίσεις που λέει.Το μόνο που δεν δοκίμασα είναι VLC μιας και δεν δεχεται external filters..
 

nikolouzosr

Senior Member
11 September 2008
466
στα display stats του mpc-hc τι σου λέει; (αυτό που έχω κυκλομένο στο πρώτο post)
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
μετα απο restart o media σταμάτησε να δουλευει...πεταει error..ο ΒS δουλευει κανονικά άλλα το φιλτρο οχι..