Νέο μοντέλο media player-recorder-DVB-T ELLION MR-3100

SWISSTEC

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,366
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Παιδιά γειά σας. Είχα την ευκαιρία εδώ και μια εβδομάδα να έχω στα χέρια μου το νέο μοντέλο της ellion και να το δοκιμάσω. Είναι λίγο διαφορετικό εξωτερικά δηλαδή μιάζει σαν ένα dvd player. Σε χαρακτηριστικά και ως προς το chipset του είναι ακριβώς το ίδιο με το ellion 600. Φοράει το chipset της Realtec Realtek RTD-1283
Model MR-3100E - MR-3000E
Resolution : 1920 X 1080P1920 X 1080PHDMI1.31.3
Video : H.264/MKV/AVC/WMV9/RMV/MOVMPEG1/2/4 (AVI/MPG/TS/TP/IFO/VOB/ISO)H.264/MKV/AVC/WMV9/RMV/MOVMPEG1/2/4 (AVI/MPG/TS/TP/IFO/VOB/ISO)
Audio : MP3/OGG/Flac/Dolby/DTS/WMA/WAVMP3/OGG/Flac/Dolby/DTS/WMA/WAV
Photo : JPEG/BMP/GIF/TIFJPEG/BMP/GIF/TIFAV In (Set top/VCR)DVBT MPEG2/DVBT MPEG4(SD/HD)7 Days EPG
Connection : 3xUSB Host/1xUSBTarget/LAN/HDMI/Coxial/Optical/AV Out/AV In/RF In/RF OutCard Reader (SD/MMC/MS)3xUSB Host/1xUSBTarget/LAN/HDMI/Coxial/Optical/AV Out/AV In/RF In/RF OutCard Reader (SD/MMC/MS)
LAN : 10/100Mbps10/100Mbps
Wireless : 802.11g/802.11nby Wireless USB Adpater (Option)802.11g/802.11nby Wireless USB Adpater (Option)
Network : Samba Client/Server, FTP Server,UPNP Client/BiT TorrentSamba Client/Server, FTP Server,UPNP Client/BiT Torrent
Power : DC12V/4.0ADC12V/3.0A
Compatiblily : Windows/MACWindows/MAC
Dimension : 420x44x290420x44x290
HDD bay : Dual Bay, 2 x SATADual Bay, 2 x SATA
StandardAccessory : Power Adapter / Power CableHDMI CableUSB CableRemote Control / BatteryUser's Manaul / Quick GuidePower Adapter / Power CableHDMI CableUSB CableRemote Control / BatteryUser's Manaul / Quick Guide
Recording &Time Shift : AV In (Set top/VCR).
Είναι ένα media player and recorder το οποίο έχει και ψηφιακό δέκτη για όλα τα επίγεια ψηφιακά κανάλια. Προς το παρόν δοκιμάστικε μόνο στα ψηφιακά της ΕΡΤ. Ασ τα πάρουμε όμως τα πράγματα με την σειρά :

ΘΕΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. Ως προς τα βασικά χαρακτηριστικά του : δέχεται έναν εσωτερικό σκληρό εως 2ΤΒ και τρείς εξωτερικούς εως 2 ΤΒ ο καθένας από τις 2 usb εισόδους του που βρίσκονται στο πίσω μέρος του μηχανήματος. Επίσης έχει και αλλη μία θέση usb μαζί με card reader στην μπροστινή μεριά του δέκτη τα οποία όμως δεν φαίνονται είναι κλειστά με πορτάκι. Ο εσωτερικός σκληρός φορμάρεται και σε NTFS. Για τους εξωτερικούς ισχύει ότι σε όλα τα media player.
2. Ως προς την ποιότητα της εικόνα του και τις δυνατότητες του να παίζει διάφορες μορφές αρχεία : Εχει πάρα πολύ καλή εικόνα σε όλα τα αρχεία που δοκίμασα. Ακόμα και σε μη hd αρχεία. Έπαιξε απροβλημάτιστα και χωρις κομπιάσματα και σπασίματα στην εικόνα όλες τις μορφές αρχείων που του έδωσα (που κυκλοφορούν)ακόμη και το avatar 21gb τόσο από του σκληρούς δίσκους όσο και από ενσύρματο streaming από το pc. Σε ασύρματο δεν το δοκίμασα γιατί δεν έχω. Επαιξε επίσης πολύ καλά τόσο αρχεία με εσωτερικούς όσο και εξωτερικούς Ελληνικούς υπότιτλους. Σημαντικό επίσης για ανθρώπους που δεν έχουν καλή επαφή με αυτά τα μηχανήματα είναι ότι σε αρχεία rip bluray , bluray iso και dvd rip παίζει κατευθείαν χωρις να σε πηγαίνει στα επιμέρους αρχεία πατώντας απλά την ένδειξη play folder. Με πολύ καλή εικόνα έπαιξε επίσης και τις φωτογραφίες μου.
3. Ως προς τον ήχο : Τόσο μέσω του hdmi όσο και μέσο οπτικής συνδεδεμένο στον ενισχυτή μου απαίδωσε πολύ καλό και διαυγή ήχο τόσο στα αρχεία εικόνας όσο και σε αρχεία mp3 που το δοκίμασα. Η μουσική που χρησιμοποιήθηκε ήταν δεκαετίας 80, ρόκ και Έλληνικά και τα αρχεία που παίχτηκαν ήταν αποθυκευμένα στον σκληρό δίσκο αλλά και μέσο streaming από το pc.
4. Ως προς τον επίγειο δέκτη : τα επίγεια κανάλια της ΕΡΤ τα έπαιξε πολύ καλά τόσο στης εικόνα (πολύ καλό upscaling στα 1080i)όσο και στο ήχο. Εκανε γρήγορα scan ανίχνευσης αυτών. Για το EPG θα μιλήσουμε παρακάτω. Εγγραφή έκανα από τον δέκτη προς τον εσωτερικό σκληρό με επιτυχία.
5. Ως προς την λειτουργικότητά του τόσο στο menu του όσο και ως προς την διαχείρισή του (στην εγκατάσταση και στην λειτουργία): Η γλώσσα του menu είναι στα αγγλικά, είνα σχετικά εύκολο στην διαχείρισή του (ως προς την πρόσβαση στα υπομενού του και στα επιμέρους αρχεία). Στο control υπάρχουν όλα τα απαραίτητα κουμπιά για τις βασικές λειτουργίες του. Η τοποθέτηση του εσωτερικού σκληρού δίσκου πανεύκολη με την τοποθέτησή του από το πίσω μέρος του μηχανήματος.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. Ως προς τον ήχο : μέσο hdmi (για όσους έχουν πολυκάναλο ενισχυτή) το 5.1 περνάει μόνο μέσο της οπτικής. Σε επόμενο firmware αυτό θα διορθωθεί έτσι ώστε να περνάει και μέσω hdmi.
2. Ως προς τον επίγειο δέκτη : στο EPG δεν υπάρχουν οι Ελληνικοί χαρακτήρες με αποτέλεσμα να βγαίνουν κινέζικα. Θα διορθωθεί και αυτό στο επόμενο firmware.
3. Ως προς την λειτουγικότητά του : για κάποιες λειτουργίες όπως π.χ τα πλήκτρα για μπρος, πίσω της ταινίας είναι διπλά με άλλα πλήκτρα. Δεν ύπαρχει ανεξάρτητο πλήκτρο για να μπαίνεις να κάνεις ρυθμίσεις κατά την διάρκεια της ταινίας και μετά να ξαναγυρίζεις στο σημείο που άφησες την ταινία. Όπως μου είπαν μπορεί να διορθωθεί με άλλο πλήκτρο.
Αυτά τα λίγα.
Σε γενικές γραμμές είναι ένα πολύ καλό media player που αν διορθωθούν και αυτά τα λίγα bugs θα αποτελεί ένα πάρα πολύ καλό media recorder DVB-T player και συνάμα κομψό player για όλους.
Φωτογραφίες θα προσπαθήσω να βάλω αργότερα.
Για περισσότερες πληροφορίες στο λίνκ www.kalemisbros.gr :fahne90::ernaehrung004:

 

SWISSTEC

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,366
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
:ernaehrung004:Και μερικές φωτό. Τις τράβηξα όσο πιο καλά μπορούσα:ernaehrung004:
 

Attachments

  • ELLION NMP-3100 001.jpg
    ELLION NMP-3100 001.jpg
    64.1 KB · Views: 312
  • ELLION NMP-3100 021.jpg
    ELLION NMP-3100 021.jpg
    38.7 KB · Views: 257
  • ELLION NMP-3100 019.jpg
    ELLION NMP-3100 019.jpg
    56.7 KB · Views: 266
  • ELLION NMP-3100 017.jpg
    ELLION NMP-3100 017.jpg
    52.3 KB · Views: 248
  • ELLION NMP-3100 016.jpg
    ELLION NMP-3100 016.jpg
    28.8 KB · Views: 242
  • ELLION NMP-3100 012.jpg
    ELLION NMP-3100 012.jpg
    49.6 KB · Views: 257
  • ELLION NMP-3100 011.jpg
    ELLION NMP-3100 011.jpg
    50.6 KB · Views: 257
  • ELLION NMP-3100 009.jpg
    ELLION NMP-3100 009.jpg
    109.7 KB · Views: 262
  • ELLION NMP-3100 003.jpg
    ELLION NMP-3100 003.jpg
    53.9 KB · Views: 280

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Από ότι βλέπω έχει το ίδιο fw (είναι fw πασπαρτού που χρησιμοποιείται ήδη από 4 εταιρίες).
Ποια έκδοσή του είναι, έχεις την 540 έκδοση ή παλαιότερη;

Επίσης για την υποστήριξη του epg & info με ελληνικά στο είπαν ως επιβεβαίωση για το επόμενο fw ή απλά ότι θα το προωθήσουν στην τεχνική ομάδα τους για επόμενο fw;

Σε μένα (συσκευή o2media) εάν φύγεις από την ταινία με το πλήκτρο Home (κρατά την ταινία σε pause με υδατογράφημα) μπορείς να πας στο setup για αλλαγές. Αλλά ακόμη και εάν σταματήσεις την ταινία, έχεις τη δυνατότητα να την συνεχίσεις από κει που την σταμάτησες στην επόμενη αναπαραγωγή (υπόψη έχουμε ακριβώς το ίδιο τηλεχειριστήριο).
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Στο τηλεχειριστήριο, ίσως έχουμε μικροδιαφορές (είναι η φώτο σου λίγο θολή και δεν διακρίνονται οι λεπτομέρειες) - σου παραθέτω φώτο από το δικό μου.

attachment.php
 

Attachments

  • 2010-06-06_230737.jpg
    2010-06-06_230737.jpg
    34.3 KB · Views: 649

SWISSTEC

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,366
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ακριβώς το ίδιο τηλεχειριστήριο. Για το epg μου είπαν στο επόμενο. Αλλωστε σε 10 ημέρες ξεκινάει η digea. Όσο κια πια έκδοση του fw δεν πρόσεξα.
 

ironroad

New member
15 June 2008
13
Ελλαδα
Για την ιστορια απλα να πω οτι η O2 ειναι απο την ellion Digital Κορεα. Το ιδιο προιον απλα ΟΕΜ (με δικο τους ονομα).
Γιαννης Καλεμης ( Ellion Distributor)
 

Theodore

Senior Member
8 September 2006
475
Από ότι βλέπω έχει το ίδιο fw (είναι fw πασπαρτού που χρησιμοποιείται ήδη από 4 εταιρίες).
Ποια έκδοσή του είναι, έχεις την 540 έκδοση ή παλαιότερη;

Επίσης για την υποστήριξη του epg & info με ελληνικά στο είπαν ως επιβεβαίωση για το επόμενο fw ή απλά ότι θα το προωθήσουν στην τεχνική ομάδα τους για επόμενο fw;

Σε μένα (συσκευή o2media) εάν φύγεις από την ταινία με το πλήκτρο Home (κρατά την ταινία σε pause με υδατογράφημα) μπορείς να πας στο setup για αλλαγές. Αλλά ακόμη και εάν σταματήσεις την ταινία, έχεις τη δυνατότητα να την συνεχίσεις από κει που την σταμάτησες στην επόμενη αναπαραγωγή (υπόψη έχουμε ακριβώς το ίδιο τηλεχειριστήριο).
Εμενα,μου ειχαν πει προ εβδομαδος,οτι θα γινει σε δυο εβδομαδες,αλλα σημερα,30/06, μου ειπαν,οτι υπαρχει προβλημα προς το παρον,με τους Ελληνικους χαρακτηρες,που δε χωρανε ,η καπως ετσι.(Δεν τα ξερω και καλα αυτα).
Μου ειπε οτι θα γινει update,και θα μπει στο Ιντερνετ,οπως εγινε ηδη για δισκακια Blu Ray,τα οποια,οπως μου ειπε,δεν τα επαιζε πρωτα.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Δεν ξέρω τι εννοούσε με τη φράση "Δεν χωράνε", από άποψη χωρητικότητας στη μνήμη σίγουρα δεν υπάρχει θέμα.
Ϊσως ότι οι περιγραφές δεν χωράνε στα πεδία, γιατί πολλές φορές η ελληνική είναι αναλυτικότερη της αγγλικής που είναι πιο σύντομη, ίσως ναι αλλά και εδώ υπάρχει λύση εάν θέλουνε...
Θα δούμε σε επόμενα fw τι θα κάνουνε, αν και προσωπικά δεν με κόπτει ιδιαίτερα, έτσι και αλλιώς το epg και στα αγγλικά μια χαρά μου είναι.

Όλα τα fw (firmware) οι εταιρίες τα βάζουν στον ιστότοπό τους και από κει τα κατεβάζουμε και τα εγκαθιστούμε στα μηχανάκια. Είναι μια διαδικασία σχετικά απλή εάν γνωρίζεις τα βήματα...
Την τελευταία έκδοση την είχανε βγάλει γύρω στα μέσα Ιούνη...(ας κάνουνε καλοκαίρι και αυτοί...)
 

Theodore

Senior Member
8 September 2006
475
Τελικα,ειναι πραγματι τοσο καλο,οσο διαβασα και σε ενα τεστ;Γιατι αν ειναι,και τα Αγγλικα,ειναι μια χαρα,τοτε να το χτυπησω και εγω,ελπιζοντας και σε Ελληνικο update.
 

Theodore

Senior Member
8 September 2006
475
Re: Απάντηση: Re: Νέο μοντέλο media player-recorder-DVB-T ELLION MR-3100

Δες πρωτα εδω,http://www.dealcat.de/Media-Player/...Media-Recorder-Player-HMR-3100E::821.html,και εγραψα και σε ενα σαιτ του Καλεμη,που τα φερνε εδω τα Ellion,για να δουμε τι θα απαντησει.Παρακολουθα λοιπον εδω, http://www.satplanet.net/forum/showthread.php?p=13999#post13999 ,για να δεις αν θα υπαρξει απαντηση.
Εχω κι εγω ενα απο την παλια σειρα,το 3150,αυτο με τους δυο δισκους,πολυ καλο μηχανημα βεβαια,αλλα το προβλημα του ειναι οτι,δεν ειχε Ελληνικα,οποτε αν τελικα παρεις το καινουριο,να ζητησεις να σου πουν,αν υποστηριζει τα Ελληνικα,αν σε ενδιαφερει.Εγω ζοχαδιαζομουν,επειδη δεν μπορουσα να δω ποιο προγραμμα ηταν στην τηλεοραση,αφου εβγαζε καραγκιοζακια αντι για γραμματα.
 

asterios syllopoulos

Established Member
24 June 2006
230
thessaloniki
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Νέο μοντέλο media player-recorder-DVB-T ELLION MR-3100

σ ευχαριστω για την απαντηση σου,δεν βγαζω ακρη...τεσπα το πηρα φθηνα και ειμαι ευχαριστημενος,δεν θα παει χαμενο σιγουρα...
 

Theodore

Senior Member
8 September 2006
475
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Νέο μοντέλο media player-recorder-DVB-T ELLION MR-310

Ποσο;(Εγω,το 3150,το εχω παρει 270,πριν απο 2,ή μηπως 3 χρονια);
 

Theodore

Senior Member
8 September 2006
475
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Νέο μοντέλο media player-recorder-DVB-T

Για πες μου σε παρακαλω,τι ακριβως κανει αυτο;Παιζει τα ψηφιακα καναλια,γιατι εχω παρει ενα Αvermedia H830,kai δεν ειναι ευχαριστημενος,γιατι η εικονα δειχνει ασ να ειναι κουτσοι οι ανθρωποι,και τρελά τα αυτοκινητα,μιας και πανε χωρις σταθερη ταχυτητα,αλλα μια αργα και μια γρηγορα.Ο,τι και να εκανα,δεν μπορεσα να το διορθωσω.
Οσον αφορα στο Εllion,η ποιοτητα ειναι κορυφαια,απλως δεν εχει Ελληνικα,ιδιως για το EPG.Του χρονου,θα βγει ενα τοπ μοντελ,αλλα δε γνωριζω αν αυτο θα εχει Ελληνικα.
Και τελος,απο που το πηρες 120Ε;
 

asterios syllopoulos

Established Member
24 June 2006
230
thessaloniki
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Νέο μοντέλο media player-reco

αυτο το στικακι δεν ειναι δεκτης αλλα κανει για κεραια σε μιντια πλειερ με τσιπακι ριαλτεκ οπως το ελλιον δηλ ειναι η κεραια που ψαχνω και ρωτησα αρχικα,για δεκτη σαν το δικο σου εχω ενα της ασους στα 3 λαμπιτοπια που δουλευω και ειναι αψογη.δεν εχω παραπονο απο το ελλιον και δεν σκαω με τα ελληνικα,ξεκινησα να παρω δεκτη για την τιβι αλλα τελικα βρηκα το ελλιον απο γερμανια.ξερω οτι ετοιμαζει μια καλυτερη σειρα.το μονο που δεν δουλευει ειναι το καναλι prisma+ ολα τ αλλα οκ,επισης το μουλτι τηλεχειριστηριο απο το lidl,το silvercrest ειναι οκ,σεταρεται σε μανουαλ mode,5-10 e.....
 

Theodore

Senior Member
8 September 2006
475
Κατι ακομα για το Ellion 3150.(Iδιο με το 3100,ειναι βασικα).
Τον τελευταιο καιρο,μετα τις διαφορες αλλαγες που γινανε σε σταθμους και συστηματα,εχω προβλημα με τον ηχο,μερικων απο τα κρατικια,αλλα οχι ΕΤ1 και ΝΕΤ,και ΕΤ3,αλλα με καποια απο τα αλλα,τα καινουρια.Βουλη,ξενογλωσσα πχ.Ουτε με τα κρατικα ραδιοφωνα .Δηλαδη απλως,δεν εχω ηχο.Την αλλη μερα,μπορει να παιζει αυτο που σημερα δεν ειχε ηχο,και να μην εχει ηχο,ενα αλλο απ αυτα που εγραψα πιο πριν.
Τι λετε;
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Αν έχει κάποιος το συγκεκριμένο player ήθελα να τον ρωτήσω εάν στις ρυθμίσεις υποτίτλων έχει επιλογή γραμματοσειράς (υπό την αίρεση να δημιουργηθεί φάκελος Fonts στo σκληρό του player)