NOVA Panasat IRD 1110

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tony

New member
6 June 2010
4
Athens,GRE
Κατ αρχας χαιρομαι πολυ που μπηκα σε μια ηδη τοσο μεγαλη παρεα.ειμαι πολυ νεος σε οτι εχει να κανει με το στοιχειο δορυφορικη tv.Υπεκυψα και εγω στον πειρασμο του πακετου forthnet-nova,πριν περιπου μια εβδομαδα.Με την forthnet κανενα απολυτως προβλημα ισα-ισα.Υστερα απο πολυ ψαξιμο και διαβασμα thread στο net απο διαφορα site καταληγω εδω γιατι μου φενεται πιο αξιοπιστο,και εχοντας διαβασει πολλα για τον panasat εχω αρχισει και τρελαινομαι.Τεσπα χθες το βραδυ εκει που εβλεπα μεσω nova,τηλεοραση,ξαφνικα σβηνει ο panasat και δεν αναψε ποτε ξανα,στα καλα του καθουμενου.Τον εβγαλα απο το ρευμα μηπως γινει τιποτα και τον ξαναεβαλα και βλεπω ολες τις ενδειξεις αναμενες ολα τα ψηφια στην οθονη και τα 3 χρωματιστα μαζι(κιτρινο-κοκκινο-πρασινο).Αν και στο κουτι του απο την πρωτη στιγμη που τον εβγαλα απο το κουτι του κατι μου ελεγε οτι ειναι μεταχειρισμενος λογω 2 γρατζουνιων.Τι λετε να εγινε? ψηθηκε? παιζει εγγυηση?


ΥΓ:Την εγκατασταση την εκανα μονος μου,πιανουν τα χερια μου + οτι ειχα δει την διαδικασια στο σπιτι ενος φιλου(επισης ειδα και τα 60 που εδωσε),αλλωστε δεν νομιζω οτι ειναι και πυρηνικη φυσικη,να φτια3εις 2 ακρες απο ενα coaxial...

1000 sorry για το μακρυσκελες κειμενο αλλα αν ξεκιναω ετσι την δορυφορικη μου πορεια αρχιζω να απογοητευομαι (nova)
 
Εγγύηση

Από ότι κατάλαβα, λόγω εισόδου σου στο πακέτο NOVA-Forthnet, ο δέκτης ήρθε στα χέρια σου μέσω Multichoice (Nova). Σωστά;

Αν ναι, τότε ισχύει η εγγύηση 100%. Πάρε τηλέφωνο στο 210-660.2000 (24/7) και ζήτα από την εξυπηρέτηση πελατών να σου υποδείξουν τον πλησιέστερο εξουσιοδοτημένο επισκευαστή/εγκαταστάτη Nova. Έχε πρόχειρο τον κωδικό συνδρομητή και το S/N του δέκτη καθώς και τον αριθμό της κάρτας Nova, θα σου ζητηθούν από την/τον υπάλληλο στο τηλέφωνο. Ακόμα κι αν δεν σου ζητηθούν (ο κωδικός συνδρομητή είναι ο πρώτος που ζητούν), εσύ να τους τα δώσεις.

Θα σε κατευθύνουν για τα περαιτέρω.

Καλημέρα.
-
 
Last edited:

bykrie

Πρόεδρος Δ.Σ.
Staff member
Απάντηση: Panasat ird 1110

Ισχύει η εγγύηση φιλε μου σίγουρα. Αν και ειμαι σιγουρος οτι θα σου κανουνε νουμερα,γιατι δεν το εβαλε εξουσιοδωτιμενος τεχνικος.
Οχι οτι δεν προβλεπεται γιατι και τα δικα μου ο αδελφος μου τα εβαλε,αλα ετσι πιστευω.
 
Εγγύηση και εγκατάσταση

Ισχύει η εγγύηση φιλε μου σίγουρα. Αν και ειμαι σιγουρος οτι θα σου κανουνε νουμερα,γιατι δεν το εβαλε εξουσιοδωτιμενος τεχνικος.
Οχι οτι δεν προβλεπεται γιατι και τα δικα μου ο αδελφος μου τα εβαλε,αλα ετσι πιστευω.

Η εγγύηση για τον δέκτη και η εγκατάσταση είναι δυο διαφορετικά πράγματα. Η πρώτη αφορά στη συσκευή και μόνο. Δεν είσαι υποχρεωμένος να δώσεις εξηγήσεις και λεπτομέρειες σχετικά με το ποιός και πότε έκανε την εγκατάσταση.

Όταν σου υποδειξουν τον πλησιέστερο τεχνικό, το μόνο που κάνεις είναι να του πας τον δέκτη να τον ελέγξει. Ή τον επιδιορθώνει ή τον αλλάζει με καινούργιο χωρίς πολλές κουβέντες.
-
 

Tony

New member
6 June 2010
4
Athens,GRE
Re: Panasat ird 1110

Οντως μιλησα πριν απο 10 λεπτα.Ευγενεστατη δεν μπορω να πω η κυρια/δεσποινις.Της ειπα το προβλημα μου και μου ειπεδειξε τον κοντινοτερο σε μενα εξουσιοδοτημενο συνεργατη.Την ρωτησα αν προκειται περι επισκευης,και απαντησε οτι του στελνει mail για αντικατασταση με αλλον καινουριο για να ειναι ενημερωμενος και εκεινος...Ελπιζω αυριο που θα παρω τον καινουριο να μην μου κανει παλι νουμερα....Οπως και να χει ευχαριστω παρα πολυ παιδια
 

speed79

Senior Member
19 January 2010
503
Re: Panasat ird 1110

μου χάλασε χτες ο πανασατ μετα απο 1.5 χρόνο που τον έχω, απλα κάνοντας ζαπινγκ επεσε ο φωτισμος των μενου και αργούσε να αποκριθει, κάνω ρισετ και απο εκείνη τη στιγμη αναβαν ολα τα φωτάκια του δέκτη και έβγαλε ένα κωδικό. 8119 νομίζω. πέρνω τηλέφωνο και μου λένε να τον παω για τεχνικό έλεγχο στην περιόχη μου. το αποτέλεσμα αλλαγη δέκτη και 25ε χρέωση
 
Last edited:

speed79

Senior Member
19 January 2010
503
Re: Απάντηση: Re: Panasat ird 1110

Kαινούριο δέκτη σου έδωσαν ή μεταχειρισμένο?
καινούργιο μου είπαν άλλα δε μου γεμίζει το ματι για καινούργιος έχει τις γρατσουνιές του γυρω γυρω:angry:
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: Panasat ird 1110

Ας μας πει κάποιος τεχνικός nova ή όποιος γνωρίζει, αν καλύπτεται με διετή εγγύηση ο 1110.
 

asat

New member
28 May 2008
98
Re: Panasat ird 1110

Όλα τα σχετικά προιόντα που πωλούνται στην Ελλάδα ή οπουδήποτε στην Ευρωπαική Ένωση έχουν μίνιμουμ 2 χρόνια εγγύηση. Εκτός και αν δίδεται από τον κατασκευαστή 3 ή και παραπάνω χρόνια εγγύηση.

Οπότε ο ένας χρόνος, ακόμη και αν το αναφέρουν, κακώς το αναφέρουν. Δεν ισχύει. Μίνιμουμ 2.
 

newlynx

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,195
Re: Panasat ird 1110

Έτσι όπως τα λέει ο asat είναι.2 χρόνια το ελάχιστο εγγύηση στην Ευρωπαϊκή Ένωση.
 

jimmy007

New member
26 December 2010
54
Αλλαγη αποκωδικοποιτη για NOVA

Παιδια γεια σας!
Εχω το πακετο της nova το start pack με τον αποκωδικοποιητη της nova panasat IRD 1110.Τον εχω 1.5 χρονο και καποιες φορες κολαει η εικονα ή ο ηχος δεν παιζει και για να επανελθει ο ηχος πρεπει να κανω reset.
Εχω ομως τον Commander 6000 IRCI που ειναι καλυτερος,γινεται να βαλω την nova σε αυτον?
Δεν ειναι πιο καλος?
Ευχαριστω!!
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: Αλλαγη αποκωδικοποιτη για NOVA

Η κάρτα σου παίζει μόνο στον panasat 1110 (το γνωστό "πάντρεμα" δέκτη - κάρτας).