λειζεράκια?

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
πήρα ένα πράσινο από εναν πακισταν στα 12 σε μία καφετέρια προχθές και πραγματικά είναι πολύ φωτεινό... είχα μείνει στα κοκκινα ,που δεν έχει καμία σχέση πλέον.

Προσπάθησα να το κάνω burning (pot mod), βρήκα το ποντεσιόμετρο, αλλά δεν μπόρεσαν το κάνω , ίσως έγινε λίγο πιο φωτεινό.

Η δέσμη είναι πλήρως ορατή με γυμνό μάτι, και όταν σκοτεινιάσει λίγο μπορείς με άνεση να σημαδεύεις αστέρια.

καμια πρόταση για burning? έχει δοκιμάσει κανείς με δίοδο απο dvd recorder?

ss20100525210953.jpg
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
απο πακιστανουν δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις να καιει. αλλα προσεχε τα ματια. Δεν υπαρχει φιλτρο σε αυτα των πακιστανων. Και δεν εχει καμια σχεση με τα ακριβα γιαυτο δεν μπορει να καιει. Απο DVD ειναι δυσκολο. θα χαλασεις σιγουρα το module.
 

learner

Senior Member
15 January 2010
697
Αυτο που ειπε και ο astanapane. Μακρια απο αυτο. Εκπεμπει ακτινοβολια χωρις να μπορεις να την δεις (διοτι δεν εχει φιλτρο) και θα σου προκαλεσει προβληματα στην οραση.
 

learner

Senior Member
15 January 2010
697
sfortis δες εδω ποσο εχουν τα καλα με φιλτρα + οτι πρεπει να φορας ειδικα γυαλια (για πρασινο λειζερ ακριβως στο ιδιο μηκος κυματος που εκπεμπουν το καθε συγκεκριμενο λειζερ).:
http://www.wickedlasers.com/GREEN_LASERS-37-1.html
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
δεν με πείθει το wicked lasers. τα βλέπω αρκετά υπερτιμημένα με βάση του ότι modules των 300mw και παραπάνω βρίσκεις στο ebay με 1$

βάλε ένα IR φίλτρο (αν δεν έχουν ήδη), τα ηλεκτρονικά και ένα ωραίο housing αλλά τα 200-300$ δεν βγαίνουν.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Για ψαχτείτε λιγάκι και για τη νομιμότητα τέτοιων προϊόντων...

ΥΑ Φ1-806/1998 (ΦΕΚ 921/1998 τ. Β')
Απαγορεύεται η διάθεση laser pointers Class 3 και άνω, και τα Class 2 (< ή = 1mW) θα πρέπει να συνοδεύονται και από σχετική πιστοποίηση. Από αυτά εξαιρούνται οι επιστημονικές/επαγγελματικές χρήσεις πλην παρουσιάσεων.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,173
Επισης στο νομο 2168/93 περι οπλων και πυρομαχικων ετσι και κοτσαρεις φακο η λειζερ σε οπλο, ή εισαγεις βαση κτλ, η δωσεις σε φιλο την εκατσες!
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
καλα το τραβάτε... εμείς το πολύ πολύ να κάψουμε καμιά μονωτική ταινία να χαρούμε!
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Sfortis, για να καταλάβω είναι από αυτά που χρησιμοποιούν στα ποδοσφαιρικά ματς?
Δηλαδή να φανταστώ ότι είναι σαν αυτά που μπορείς να βρεις σε κάθε κέντρο πόλης :)

Επικίνδυνα τα άτιμα μου φαίνονται και εμένα.

Και σίγουρα χρήσιμη η ενημέρωση για το τι είναι νόμoimo και τι παράνομο,
Παρόλο που από όσο καταλαβαίνω παράνομα είναι μεν, αλλά παντού τα βρίσκεις, και πάω και στοίχημα ότι δε θα έχουν συλλάβει ποτέ κανέναν σε ματς για λέιζερ….

Δηλαδή εθελοτυφλούμε είδη από μόνοι μας δεν είναι ανάγκη να μας στραβώσουν με πράσινο laser :)
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,103
Λιβαδειά
Έχω ακούσει ότι υπάρχει και κίτρινο laser που είναι ακόμα ποιο δυνατό από το πράσινο!


Υ.Γ. Τι στο καλό να το χρειάζεται κάποιος ένα τόσο δυνατό laser (πέρα από παιχνίδι (που μπορεί να γίνει και επικίνδυνο));;!!!




..για να καταλάβω είναι από αυτά που χρησιμοποιούν στα ποδοσφαιρικά ματς?

Δηλαδή να φανταστώ ότι είναι σαν αυτά που μπορείς να βρεις σε κάθε κέντρο πόλης :)
ναι!

20883620.jpg
 
Last edited:

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
και blue laser. Αν κοιταξεις το φασμα του φωτος παει απο το υπερυθρο προς το υπεριωδες.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,173
Re: Απάντηση: λειζεράκια?

Έχω ακούσει ότι υπάρχει και κίτρινο laser που είναι ακόμα ποιο δυνατό από το πράσινο!


Υ.Γ. Τι στο καλό να το χρειάζεται κάποιος ένα τόσο δυνατό laser (πέρα από παιχνίδι (που μπορεί να γίνει και επικίνδυνο));;!!!

Για τα κιτρινα δεν ξερω...Αλλα η πραγματικη χρησιμοτητα των πρασινων ειναι σαν Rescue Lasers
http://www.equipped.org/rescuelaser.htm


Σχετικα με την παρανομια.....

ο κανονας ειναι οτι αδιαφορουν...Μεχρι να αποφασισουν να σου "ριξουν το βιβλιο".. Καλυτερα καλυμενος
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Βασικά αυτό που λέει ο 2168/1993 (στο άρθρο 1 § 3 περ. β') είναι ότι στις διατάξεις του υπάγονται και οι συσκευές που προορίζονται για το φωτισμό του στόχου ή του σκοπεύτρου του όπλου. Υπάρχει και μία ασάφεια ως προς τον ορισμό της έννοιας του όπλου (αναφέρονται οι ακτίνες μεν, αλλά θα πρέπει να προέρχονται από ωστική ενέργεια λέει το άρθρο), δεν έχω ακούσει να έχουν πάει κανέναν με τον νόμο περί όπλων για laser pointer.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
για τα ποδοσφαιρικά ματς δεν ξέρω γιατί δεν έχω πάει ποτε!

είναι πολύ χρήσιμα και στην αστρονομία για να σημαδεύεις αστέρια (αντί για το κλασικό scope).

ειναι απο αυτά που πουλάνε οι πακισταν στον δρόμο και ναί, μπορεί να μην καίνε, αλλά θέλουν μεγάλη προσοχή μετα μάτια.

το θέμα είναι αν μπορεί να μετατραπεί σε burning! :hmmmm2:
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
τα laser είναι βασικά εξαιρετικά επικίνδυνα ΚΑΙ παράνομα.

χάνεις το φως σου πανεύκολα.
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
για τα ποδοσφαιρικά ματς δεν ξέρω γιατί δεν έχω πάει ποτε!

είναι πολύ χρήσιμα και στην αστρονομία για να σημαδεύεις αστέρια (αντί για το κλασικό scope).

ειναι απο αυτά που πουλάνε οι πακισταν στον δρόμο και ναί, μπορεί να μην καίνε, αλλά θέλουν μεγάλη προσοχή μετα μάτια.

το θέμα είναι αν μπορεί να μετατραπεί σε burning! :hmmmm2:

αν τον ανοιξεις υπαρχει μεσα ενα ποτεσνιομετρο. Πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος οταν πας να το πειραξεις γιατι μπορεις ευκολα να καταστρεψεις το μηκος κηματος τους φωτος και ετσι να μην δουλευει ουτε σαν οπως το πηρες αλλα ουτε σαν burner.:smash: