Σοβαρο προβλημα με Sony 40W4500

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Sony 40W4500... Μετα απο δυο χρονια απροβληματιστης χρησης, σημερα το απογευμα ηρθε η "καταστροφη", με την εικονα να παρουσιαζει την κατωθι απογοητευτικη παραμορφωση στο ανω 1/4 της οθονης.

P1010478.jpg


P1010479.jpg


P1010481a.jpg


P1010481b.jpg


Η TV ειναι απο την πρωτη μερα λειτουργιας της πανω σε voltage regulator, μενει ελαχιστα σε stand by και μεχρι χθες το βραδυ δουλευε "ρολόι". Με το που παρουσιασε το προβλημα, την δοκιμασα και σε αλλη πριζα, χωρις το voltage regulator, αλλα δεν υπηρξε καμια διαφορα.

Εχει κανεις καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει, πριν αρχισω αυριο το πρωι την οδυσσεια του παρε-δωσε με τα service της Sony?

Επισης αν εχει καποιος υπ'οψιν του εναν σοβαρο και αξιοπιστο συνεργατη Sony Service στην Αθηνα, καθως απ'οτι ειδα στο επισημο site υπαρχουν πεντε-εξι ανεξαρτητες εταιριες που εχουν αναλαβει το επισημο service και οχι η ιδια η Sony

Ευχαριστω
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Oι μαύρες γραμμές στο άνω 1/4 είναι σταθερές ή εναλλασσόνται σαν να τρεμοπαίζουν;
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Oι μαύρες γραμμές στο άνω 1/4 είναι σταθερές ή εναλλασσόνται σαν να τρεμοπαίζουν;

Οι μαυρες γραμμες ειναι σταθερες, αλλα τρεμοπαιζει ελαφρα ολη η υπολοιπη εικονα, η οποια μαλιστα ειναι και ελαφρως θολη, σαν λαθος εστιασμενος προβολεας ας πουμε...

Επισης εχει μειωθει γενικα η φωτεινοτητα της οθονης.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται για πρόβλημα ή στην πλακέτα επεξεργασίας εικόνας ή στους gate drivers του πάνελ. Όπως και να έχει, το service δεν το γλυτώνεις.

Ελπίζω να είσαι εντός εγγύησης... -bye-
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Δυστυχως η κατασταση χειροτερεψε, πλεον η "μαυριλα" εχει απλωθει σε ολοκληρη την οθονη, στην μεση ακριβως του οριζοντιου αξονα απο πανω μεχρι κατω. BLR...

Λογω δουλειας δεν εχω βρει χρονο ακομα να παρω στο service. Η τηλεοραση εχει αγοραστει πριν 15 μηνες. Σιγουρα δεν ειχα προλαβει την "προσφορα" των 4 χρονων εγγυησης που ετρεξε για καποια περιοδο, ελπιζω ομως να μου αναγνωρισουν διετη εγγυηση γιατι αλλιως θα εχουμε δράματα...
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Ας ελπίσουμε να βρεις μια άκρη με τις εγγυήσεις. Τα λεφτά είναι πολλά και δεν πρέπει να το αφήσεις έτσι χωρίς να το κυνηγήσεις.
Μήπως σαν εγγύηση μπορεί να σε καλύψει η SONY EUROPE ή... πατάτα είπα?
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Ενημερωτικα, οι εξελιξεις στο θεμα εχουν ως εξης

Η τηλεοραση παρεληφθη την αμεσως επομενη μερα του τηλεφωνηματος μου σε εξουσιοδοτημενο επισκευαστη της Sony Hellas, ο οποιος ομολογω οτι με εξεπληξε ευχαριστα τοσο με την αμεση ανταποκριση του, οσο και με την εν γενει επικοινωνια του μαζι μου.

Ευτυχως ή δυστυχως ομως, η TV οπως μου ειπαν δεν μπορει να επισκευαστει. Μου ανεφεραν "βλαβη στο πανελ", χωρις περαιτερω διευκρινισεις. Τελος. Καπουτ.

Απο εκει και περα, στα πλαισια της διετους εγγυσης και συμφωνα με τα λεγομενα του ανθρωπου απο το service, θα γινει αντικατασταση της συσκευης, σε συννενοηση με την Sony Hellas και το καταστημα αγορας.

Το ερωτημα βεβαια που τιθεται (και στο οποιο δεν πηρα απαντηση απο τον -δικαιως- αναρμοδιο επισκευαστη) ειναι με ποιο μοντελο θα αντικατασταθει η 40W4500, η οποια προφανως σαν προπερσινο μοντελο, ειναι πλεον εκτος κυκλοφοριας...

Προς το παρον βρισκομαι και παλι εν αναμονη.

ΥΓ Και αν αυτη η τοσο σοβαρη βλαβη που δεν επιδεχεται επιδιορθωση σε μια τηλεοραση των 1200 ευρω (Δεκ 2008), συνεβαινε σε ενα εξαμηνο απο σημερα που θα ειχε ληξει η εγγυηση?
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Aφού κανονίστηκε το θέμα, όλα καλά, φίλε supacoopa!

Το θέμα της αντικατάστασης, μη σου κάνει απαραίτητα εντύπωση, αν το κόστος ενός ανταλλακτικού πάνελ + μεταφορικά + εργατικά, έρχεται ακριβότερο από το καινούριο, αντίστοιχο μοντέλο της W4500, ακόμα και εκτός εγγύησης, θα σου πρότειναν αντικατάσταση, πιθανώς σε τιμή χαμηλότερη από της λιανικής...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Το ερωτημα βεβαια που τιθεται (και στο οποιο δεν πηρα απαντηση απο τον -δικαιως- αναρμοδιο επισκευαστη) ειναι με ποιο μοντελο θα αντικατασταθει η 40W4500, η οποια προφανως σαν προπερσινο μοντελο, ειναι πλεον εκτος κυκλοφοριας...

Το αντιστοιχο μοντελο ειναι η EX500...
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Το αντιστοιχο μοντελο ειναι η EX500...

Απ'οτι καταλαβα και εγω ψαχνοντας, οντως η παλια σειρα W μαλλον αντιστοιχει στην νεα σειρα EX

Παντως η EX500 πρεπει ειναι παλιοτερο μοντελο, απ'οτι ειδα τωρα κυκλοφορει η EX700
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Πολυ μπερδεμα με την ονοματολογια των φετινων μοντελων της Sony τελικα...
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Και για να κλεισει το θεμα, εγινε αντικατασταση της αποθανούσας 40W4500 με την 40HX700.

Συνηθως σε αυτη τη χωρα ταλαιπωρουμαστε ακομα και για τα αυτονοητα, οποτε μετα την καλη καταληξη της υποθεσης νιωθω την αναγκη να ευχαριστησω δημοσια την Sony Ελλας καθως και το καταστημα πωλησης (Κοτσωβολος) για το αψογο after sales support που επεδειξαν στην περιπτωση μου.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Αντε να χαλασει και η δικια μου 46W4000 ωστε να μου δωσουν καμια καινουργια...:idea:

Αν και οποια και να μου δωσουν την 50U10 δεν θα την φτανει....
 

amithnis

New member
21 October 2007
48
Απάντηση: Re: Σοβαρο προβλημα με Sony 40W4500

Και για να κλεισει το θεμα, εγινε αντικατασταση της αποθανούσας 40W4500 με την 40HX700.

Συνηθως σε αυτη τη χωρα ταλαιπωρουμαστε ακομα και για τα αυτονοητα, οποτε μετα την καλη καταληξη της υποθεσης νιωθω την αναγκη να ευχαριστησω δημοσια την Sony Ελλας καθως και το καταστημα πωλησης (Κοτσωβολος) για το αψογο after sales support που επεδειξαν στην περιπτωση μου.


sony service!! :award: