StarTech HD 240

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Τον δέκτη δεν τον έχω αλλά τον βρήκα στη περιήγηση στο ιντερνετ.

Η StarTech σας εισάγει στην νέα ψηφιακή εποχή τηλεόρασης με τον νέο αποκωδικοποιητή DVB-T HD 240 Η.264 MPEG4-2 DVB-T. Πλήρως συμβατός αποκωδικοποιητής με το νέο ψηφιακό πρότυπο των καναλιών σας προσφέρει πληθώρα χαρακτηριστικών όπως θύρα USB 2.0 για αναπαραγωγή αλλά και εγγραφή μουσικών αρχείων και αρχείων εικόνων, καθώς και θύρα HDMI 1.3 για ψηφιακή μετάδοση σήματος στην τηλεόραση.

O αποκωδικοποιητής σας είναι πλήρως εξελληνισμένος, ενσωματώνει πλέον τη λειτουργία εγγραφής PVR και είναι ικανός να αναπαράγει αρχεία βίντεο (όπως avi, mkv, mpeg2/4) με συγχρονισμό υποτίτλων σε αρχείο srt.


Το StarTech TV Tuner DVB-T HD 240 υποστηρίζει Mpeg 2 αλλά και MPEG4 επίγεια ψηφιακή τηλεόραση. Διαθέτει σύνδεση HDMI. Υποστηρίζει PVR και Time Shift. Με το PVR μπορείτε να κάνετε εγγραφή ενός προγράμματος την ίδια ώρα που το παρακολουθείτε

Υποστηρίζονται εξωτερικοί σκληροί δίσκοι έως 2TB σε Format FAT32 ή NTFS

Τιμή 45 ευρώ με ΦΠΑ

Περισσότερες πληροφορίες εδώ

Φωτογραφίες

dvb-t1.jpg

dvb-t2.jpg
 

George-

Senior Member
17 January 2010
317
Πασαλιμάνι
Re: StarTech TV Tuner DVB-T HD 240

Ενδιφέρουσα πρόταση και σε ελκυστική τιμή!
Άραγε μπορεί να κάνει όσα υπόσχεται, και αν ναι για πόσο καιρό?
Στα χαρτιά όλοι οι νέοι δέκτες κάνουν παπάδες, μακάρι να το δοκιμάσει κάποιος να μας πει εντυπώσεις!
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Στα χαρτιά όλοι οι νέοι δέκτες κάνουν παπάδες...
Έτσι... έτσι...

Η πραγματικότητα τις περισσότερες φορές είναι τελείως διαφορετική.
 
Last edited by a moderator:

George-

Senior Member
17 January 2010
317
Πασαλιμάνι
Ας ελπίσουμε τουλάχιστον, όταν αρχίσει η εκπομπή από Υμηττό, τα καταστήματα να έχουν συνδεδεμένους τους δέκτες σε τηλεοράσεις, για να μπορεί ο κάθε υποψήφιος αγοραστής να βλέπει τον κάθε δέκτη σε "δράση", πριν βάλει το χέρι στην τσέπη. Να πάψουμε να αγοράζουμε "γουρούνι στο σακί" ανάλογα με αυτά που γράφουν στα τεχνικά χαρακτηριστικά ή στη συσκευασία τους οι κάθε λογής δέκτες, άραγε θα αγόραζε κανείς τηλεόραση χωρίς να τη δει πρώτα να λειτουργεί?:HTEHETH63:


Τελικά τον αγόρασε κανείς αυτό το δέκτη να μας πει εντυπώσεις?:bebored:
 
Last edited by a moderator:

George-

Senior Member
17 January 2010
317
Πασαλιμάνι
Δύσκολη εποχή για "δοκιμαστές δεκτών", 45 είναι αυτά....δεν τα βρίσκεις στο δρόμο!:grandpa:
 
Last edited by a moderator:

goofy

New member
14 June 2010
1
Re: StarTech TV Tuner DVB-T HD 240

Τελικά τον δοκίμασε κανείς;;;
Μόνο καφέ δεν φτιάχνει και για 45 ευρώ...
 

George-

Senior Member
17 January 2010
317
Πασαλιμάνι
Με πολύ ωραίο κουτί κατά τη γνώμη μου!
Μάλλον δεν το έχει αγοράσει κανείς ακόμη...
 
Last edited by a moderator:

luzu

New member
11 June 2010
14
Re: StarTech TV Tuner DVB-T HD 240

Παιδιά επειδή μοιάζει να είναι ο μόνος που τα έχει όλα (και time-shift και divx με ελληνικούς υποτίτλους-έτσι μου λέει το κατάστημα), αποφάσισα μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο με τους crystal audio, να τον δοκιμάσω...
Τον έχω παραγγείλει και λογικά σήμερα-αύριο θα παραλάβω...
Μόλις έχω νέα σας ενημερώνω...

Φοβάμαι βέβαια ότι είναι too good to be true αλλά....ποτέ δεν ξέρεις...
 

UzalaThorn

New member
15 June 2010
9
Re: StarTech TV Tuner DVB-T HD 240

Παιδιά επειδή μοιάζει να είναι ο μόνος που τα έχει όλα (και time-shift και divx με ελληνικούς υποτίτλους-έτσι μου λέει το κατάστημα), αποφάσισα μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο με τους crystal audio, να τον δοκιμάσω...
Τον έχω παραγγείλει και λογικά σήμερα-αύριο θα παραλάβω...
Μόλις έχω νέα σας ενημερώνω...

Φοβάμαι βέβαια ότι είναι too good to be true αλλά....ποτέ δεν ξέρεις...

Είσαι γενναίος! Περιμένω αγωνιωδώς και αν δώσεις thumbs up παραγγέλνω δυο. Ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα με ένα noname που δοκίμασα ήταν οι ελληνικοί χαρακτήρες στα directories του USB.. Τσέκαρε γιατι πολύς κόσμος έχει ελληνικά directories με mp3..
 

luzu

New member
11 June 2010
14
Και ναι κυρίες και κύριοι ο Τολμών Νικά...

Δεν το τόλμησα μόνο...το παρατόλμησα μιάς και το βασικό κατάστημα που το πουλάει μου τηλεφώνησε για μη διαθεσιμότητα(παρότι όταν έκανα την παραγγελία έλεγε "διαθέσιμο" :twoguns:) και έτσι το βρήκα σε ένα κατάστημα "της γειτονιάς"-ευτυχώς στην ίδια τιμή... Βέβαια και το κατάστημα της γειτονιάς από το βασικό κατάστημα που λεω παραπάνω το έχει παρει...
Τώρα αν πάθει τίποτα, μάλλον δεν θα βγάλω άκρη...αλλά τι να κάνουμε...

Λοιπόν...ο δέκτης κάνει ακριβώς αυτά που λέει...

--Η εικόνα, τουλάχιστον στην ERT και σε CRT 10ετίας είναι πολύ καλή(βέβαια δεν έχω και κάποιο ιδιαίτερο κριτήριο σύγκρισης αλλά είναι καθαρή χωρίς pixelιάσματα και χωρίς απώλεια σήματος)...

--Η εγγραφή ξεκινάει σχεδόν άμεσα(1-2 δεύτερα καθυστέρηση-το δοκίμασα με εξωτερικό δίσκο)...

--Κάνει time-shift με τον εξής τρόπο...πατάς το rec και την ώρα που γράφει μπορείς να πατήσεις το play και να αρχίσει να παίζει αυτό που γράφεις με δυνατότητες fast forward,pause κτλ. και σου δείχνει και δύο χρόνους αριστερά και δεξιά...Όλα αυτά έγιναν χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα...

--Δοκίμασα να παίξω και ταινία με υπότιτλους το οποίο γίνεται υποδειγματικά(προσοχή το srt να έχει ίδιο όνομα με το αρχείο της ταινίας)...
Βέβαια υπάρχει το κλασσικό πρόβλημα του μεγέθους των υποτίτλων όπου το Μεσαίο είναι αρκετά μικρό, ενώ στο μεγάλο τρώει την δεύτερη γραμμή...

Τα μείον του...

--Ενώ στη λειτουργία του ζωντανού προγράμματος αποκρίνεται άμεσα σε όλες τις εντολές, μέσα στα μενού αργεί πολύ...θέλει τουλάχιστον 1-2 δευτερόλεπτα για να μετακινηθείς από μενού σε μενού ή από φάκελο σε φάκελο...Μοιάζει απλό αλλά πιστέψτε με είναι αρκετά εκνευριστικό...

--Άγνωστη εταιρεία προέλευσης και μηδενική ύπαρξη υποστήριξης στο επίπεδο των νέων firmware κτλ...έψαχνα ώρες επί ωρών αλλά τίποτα...εκτός αν φοράει παρόμοιο λογισμικό με άλλους...

--Το θέμα με τους υπότιτλους


Τον προτείνω μόνο σε κάποιον που θα τον έχει ως δεύτερο δέκτη(όπως θα κάνω κι εγώ) και θα τον χρησιμοποιεί κυρίως για τις δυνατότητες ζωντανού προγράμματος και εγγραφής...Σαν multimedia player, ενώ κάνει τα πάντα, είναι πολύ αργός στην περιήγηση εντός των μενού...Αν χρειαστεί και μία φορά να παίξεις κάτι δεν χάθηκε ο κόσμος να περιμένεις...αλλά όχι συνέχεια...σπάει νεύρα...

αυτά...
 
Last edited by a moderator:

George-

Senior Member
17 January 2010
317
Πασαλιμάνι
Από θερμοκρασίες πως πάει?
Το τηλεκοντρόλ είναι καλό ή θέλει στόχευση ακριβείας?
thanks για το σχολιασμό!
 
Last edited by a moderator:

luzu

New member
11 June 2010
14
με 3-4 ώρες συνεχούς λειτουργίας δεν παρατήρησα κάτι ιδιαίτερο...
Ίσα ίσα μου φάνηκε αρκετά <<χλιαρός>>...
Βέβαια το aircondition βαράει υπερωρίες αυτές τις μέρε, οπότε δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστη η <<μέτρηση>>...

Το τηλεκοντρόλ, έχει κλασσική συμπεριφορά τηλεκοντρόλ τέτοιου επιπέδου συσκευής...μην περιμένετε φάσεις σαν την philips τηλεόραση που έχω που το κρύβω πίσω από την πλάτη μου και πιάνει...

Ωστόσο όπως αναφέρω και πάνω, πολλές φορές αργεί να πιάσει τις εντολές του, ή πιο συγκεκριμένα δεν πιάνει τις πολύ γρήγορες εντολές και πρέπει να περιμένεις λίγο για να δώσεις την επόμενη....ευτυχώς βέβαια η καθυστέρηση αυτή δεν εμφανίζεται στην αλλαγή καναλιών και στην έναρξη-τερματισμό εγγραφής...

δούλεψε και η εγγραφή από EPG...

γενικά δεν με έχει ξενερώσει σε κάτι πέρα από τα σκαλώματα που τρώει με τις εντολές του τηλεκοντρόλ...
 
Last edited by a moderator:

George-

Senior Member
17 January 2010
317
Πασαλιμάνι
Μπράβο φίλε μου, καλορίζικος, από Παρασκευή να μας πεις τις επιδόσεις του στη digea
 
Last edited by a moderator:

blaroko

Senior Member
26 May 2009
379
L.A.(Λ.Α.) / N.Ιωνία
Re: StarTech TV Tuner DVB-T HD 240

@luzu

Τα φωτα σου τυχερε ιδιοκτητη! :2thumb22sup:

1. Παιζει mkv 720p, 1080p;
2. Κανει pass through DTS σε ενισχυτη μεσω της ψηφιακης εξοδου;
3 Φοβαμαι οτι δεν εχει component εξοδο (Υ-Pb-Pr). Εχει;

Ευχαριστω εκ των προτερων!
 
Last edited:

PMAN30

Established Member
14 June 2010
101
Re: StarTech TV Tuner DVB-T HD 240

k αρχιζω τις χαζες ερωτησεις οπως κ για ενα αλλο μηχανημα.record απο εξωτερικη πηγη μπορει να κανει?
 

luzu

New member
11 June 2010
14
Re: StarTech TV Tuner DVB-T HD 240

ΑΚΥΡΑ ΟΛΑ..
ΜΟΛΙΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ...
ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ...
ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΠΕΘΑΝΕ...
ΠΕΘΑΝΕ...
ΨΟΦΗΣΕ...
ΓΙΟΚ...
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,272
δεν ξερω τι να κανω,να
γελασω με το τροπο που περιεγραψες οτι χαλασε το μηχανημα,ή να κλαψω που κυκλοφορουν τετοιες σαβουρες;
 
Last edited by a moderator: