Οδηγος yaDIS V1.xx

20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Επειδή κάποιοι συν-φορουμήτες ζήτησαν καποιες επιπλέον πληροφορίες σχετικά με την βιβλιοθήκη που δημιουργείται με το yaDIS ,παρακάτω θα προσπαθήσω να δωσω καποιες οδηγίες για τα καλούδια που προσφέρει στο αγαπημενο μας Dune…
Κατά αρχήν σε σχεση με το My movies μεχρι τωρα δείχνει πολύ καλυτερο αφου επιτρέπει υποκατηγορίες και είναι πιο παραμετροποιήσιμο στην εμφάνιση του ( αλλαγές φόντου κτλ) και ανεξάρτητα από το γεγονός οτι δεν εχει μεταφραστεί ακομα στα αγγλικά είναι αρκετά ευκολο όπως θα δειτε παρακατω…

Ιδου μερικές φωτο από τη δουλεια που εχω κάνει μεχρι τωρα στην δικη μου βιβλιοθήκη ..

screenshot10.jpg


screenshot11.jpg


screenshot4.jpg


screenshot6.jpg


screenshot9.jpg


Πως αλλάζουμε .Background;
Προσωπικά αυτό που βγάζει το yaDIS δεν μου πολύ αρέσει…
To yaDIS φτιάχνει Background σε κατάληξη .Background.aai , μπορούμε όμως να βάλουμε ότι θελουμε σε ανάλυση 1920Χ1080 και να το σώσουμε ως .Background.png ( η τελεία στην αρχη είναι σημαντική)
Φυσικα πρέπει να σβησουμε το αρχείο σε καταληξη aai όπως επίσης να αλλάξουμε την πληροφορία στο text dune_folder

Untitled-1-1.jpg
5.jpg


screenshot8.jpg

Υποκατηγορίες
Το πιο ενδιαφερον είναι πως εκτος από τις έτοιμες υποκατηγορίες που λιγο πολύ όλα τα παρόμοια προγραμματακια προσφέρουν, στο yaDIS μπορουμε να κάνουμε υποκατηγορίες με βάσει τα sequel η την σειρα των ταινιών ( όπως Bond movies κ.α.)

Αν πχ θελουμε να κανουμε υποκατηγορία για την τριλογία Spiderman… (οπως δειχνω παραπανω)
Δημιουργούμε ένα επιπλέον φακελο οπου εκει ρίχνουμε τους τρεις φακέλους ( ένα για κάθε ταινία)
Σε αυτό το λινκ υπαρχουν ετοιμα text (dune_folder) αναλογα με το ποσες ταινιες θελουμε να περιέχει η υποκατηγορία μας ( στην περίπτωση μας τρεις)
Το νέο Background το φτιάχνουμε με τον ιδιο τροπο που περιγράφω παραπανω το μονο που μενει είναι να δημιουργήσουμε το Icon που θα φαίνεται στην αρχική σελιδα και που θα μας οδηγει στην υποκατηγορία με τις τρεις ταινιες…
Το icon αυτό μπορουμε να το παρουμε από έναν από τους φακελους των ταινιων που φυσικα πρωτίστως εχουμε ενημερώσει με το yaDIS και να το βγάλουμε εξω διπλα στο νέο Background που φτιάξαμε…
Untitled-1-2.jpg
Όπως βλεπετε στον υποφακελο που φτιαξαμε εχουμε τρια αρχεια. ( το Background.aai το σβήνουμε)

  • Background ( όπως περιγράφω την διαδικασία)
  • Text (dune_folder) … χρησιμοποιούμε αυτό που ταιριάζει με την ποσότητα των ταινιων που θέλουμε να βαλουμε μεσα .. ( υπαρχουν στο λινκ ετοιμα των 3 , 4 , 6 και 12 ταινιων)
  • και το .Icon.aai που εχουμε βγαλει από τον πρωτο φάκελο…

Λόγο το ότι τωρα ο πρωτος φακελος με την ταινια δεν εχει Icon ,ξανακάνουμε ενημέρωση μονο στο φακελο αυτό ( Recharger les informations) και αν θελουμε μπορουμε να βάλουμε διαφορετική φωτο αφου συνήθως υπάρχουν περισσότερες από 2 επιλογές στην εικόνα εξωφύλλου.
Αν παλι δεν μας αρέσει καμια από τις φωτο που εχει η database που συνεργάζεται το yaDIS, μπορουμε να ψαξουμε στο internet και να βαλουμε οποια θέλουμε κανοντας Changer la jaquette ou le fanart

Το παρόν δουλεύει με την version yaDIS_0.9.1b

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα…
Για ότι άλλο εδώ είμαστε..
 
Last edited:
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: HDI Dune Prime 3.0 Review !

Συνεχίζοντας τον οδηγό που ξεκίνησα , παρακατω παραθετω μερικες οδηγίες που πιστευω πως θα βοηθήσουν καποιον που ξεκινα από το μηδεν την δημιουργία της ταινιοθηκης του..
Το yaDIS προσφάτως μεταφράστηκε και στα αγγλικά και ετσι γινετε ακομα πιο ευκολο στους μη γνώστες γαλλικών ( όχι πως και με τα γαλλικά ηταν δύσκολο)

Καταρχήν βεβαιωθείτε πως εχετε ονομάσει σωστα με το τιτλο της ταινίας τον φάκελο που περιέχει το αρχείο σας ειτε αυτό είναι mkv , avi είτε Bluray.
Τελείες παύλες και αλλα που δεν εχουν σχέση με τον επίσημο τιτλο της ταινιας δεν βοηθουν το yaDIS να βρει εικόνες και πληροφορίες σχετικά με αυτή …
Μπορείτε να ενημερώσετε συγκεκριμένο φακελο η καλυτερα ολόκληρο σκληρό δισκο αν αυτός δεν εχει τιποτα άλλο από φακέλους με ταινίες…

Για να εγκατασταθεί το yadis χρειάζεται πρώτα να εγκαταστήσετε το Microsoft Visual C++ ( εδώ για x64 , εδώ για x86 )

Το πρόγραμμα θα ανοίξει στα γαλλικά αλλα μπορείτε να αλλάξετε γλώσσα από τα Settings στα αγγλικά …

yadis.jpg

Ξεκινάμε κανοντας κλικ στο Movie Folders και επιλέγουμε τον φάκελο η τον σκληρό που θέλουμε να ενημερώσουμε.
Μολις εμφανιστούν οι φακελοι με τις ταινιες ( θα εμφανίζονται με ένα θαυμαστικό) πατάμε all ( επιλογη ολων των ταινιών ) και μετα Process…
H διαδικασια μπορει να διαρκέσει λιγα λεπτα αναλογα με το πόσους φακελους εχουμε να ενημερώσουμε και καθολη την διαρκεια μπορει να σας φανεί ότι εχει κρασαρει…
Εσεις όμως μην πτοηθείτε από αυτό
Μετα το τελος της διαδικασίας λογικα ολοι οι φακελοι θα εχουν γινει πράσινοι ..
Αν καποια ταινια παραμένει με θαυμαστικο τοτε καντε την διαδικασία μεμονωμένα για την ταινια που δεν εχει ενημερωθεί ( Reload Information)
Αν ειστε ψείρας μπορειτε να κανετε ενημέρωση ολους τους φακέλους έναν ένα με τον τροπο που δειχνω παραπάνω καθως ετσι σας δίνετε η δυνατότητα να επιλέξετε εσεις ποιες εικονες θα βάλετε..

3-1.jpg

4.jpg


Όπως δειχνω στο πρωτο ποστ είναι αρκετα ευκολο να βάλετε τις δικες σας εικονες .Background και να στολίσετε την βιβλιοθήκη σας με τον καλύτερο τροπο..
Το Yadis δέχεται διαφορα φορματ εικονων όπως jpg, png, gif αλλα μονο σε png οι εικονες δείχνουν χρωματικά σωστά…
Παρακατω παραθέτω μερικα link από ετοιμα εικονίδια που θα σας βοηθήσουν να κανετε πιο ομορφες τις κατηγορίες σας ..


Και εδώ μερικες από τις βελτιώσεις που εχω κανει στην δικη μου και που συνεχίζω ακομα να την στολίζω .

fonto1.jpg


fonto2.jpg


fonto3.jpg


fonto4.jpg


Κατι ακομα..
Επειδή ολες οι φωτογραφίες που του εχω φορτώσει ( πραγμα που θα κανετε και εσείς) είναι σε png παρατήρησα πως η πλοήγηση μεσα στην βιβλιοθήκη γινετε με μια μικρη καθυστέρηση…
Για να βελτιωθει ο χρονος πλοήγησης στη βιβλιοθήκη καλο είναι να μετατρέψετε οσες εικονες εχετε προσθέσει, από png σε .aai …
Για να το κανετε αυτό θα χρειαστείτε το aaimagegen.exe που υπαρχει ετσι και αλλιως μεσα στο root του yaDIS (C:\Program Files\yaDIS\bin )

Τελος να σημειώσω πως το yaDis σύντομα θα αποκτήσει δυνατότητα για ενημέρωση ακομα και τηλεοπτικών σειρών



Καλο θα ήταν οι δυο οδηγοί να ενωθούν σε ένα ώστε να μην τους ψάχνουν οι ενδιαφερόμενοι όπως και ότι άλλο προστεθεί από οδηγούς…
 
Last edited by a moderator:

secabox

New member
22 April 2007
51
Re: Απάντηση: HDI Dune Prime 3.0 Review !

Συνεχίζοντας τον οδηγό που ξεκίνησα εδώ , παρακατω παραθετω μερικες οδηγίες που πιστευω πως θα βοηθήσουν καποιον που ξεκινα από το μηδεν την δημιουργία της ταινιοθηκης του..
Το yaDIS προσφάτως μεταφράστηκε και στα αγγλικά και ετσι γινετε ακομα πιο ευκολο στους μη γνώστες γαλλικών ( όχι πως και με τα γαλλικά ηταν δύσκολο)

Καταρχήν βεβαιωθείτε πως εχετε ονομάσει σωστα με το τιτλο της ταινίας τον φάκελο που περιέχει το αρχείο σας ειτε αυτό είναι mkv , avi είτε Bluray.
Τελείες παύλες και αλλα που δεν εχουν σχέση με τον επίσημο τιτλο της ταινιας δεν βοηθουν το yaDIS να βρει εικόνες και πληροφορίες σχετικά με αυτή …
Μπορείτε να ενημερώσετε συγκεκριμένο φακελο η καλυτερα ολόκληρο σκληρό δισκο αν αυτός δεν εχει τιποτα άλλο από φακέλους με ταινίες…

Για να εγκατασταθεί το yadis χρειάζεται πρώτα να εγκαταστήσετε το Microsoft Visual C++ ( εδώ για x64 , εδώ για x86 )

Το πρόγραμμα θα ανοίξει στα γαλλικά αλλα μπορείτε να αλλάξετε γλώσσα από τα Settings στα αγγλικά …

yadis.jpg

Ξεκινάμε κανοντας κλικ στο Movie Folders και επιλέγουμε τον φάκελο η τον σκληρό που θέλουμε να ενημερώσουμε.
Μολις εμφανιστούν οι φακελοι με τις ταινιες ( θα εμφανίζονται με ένα θαυμαστικό) πατάμε all ( επιλογη ολων των ταινιών ) και μετα Process…
H διαδικασια μπορει να διαρκέσει λιγα λεπτα αναλογα με το πόσους φακελους εχουμε να ενημερώσουμε και καθολη την διαρκεια μπορει να σας φανεί ότι εχει κρασαρει…
Εσεις όμως μην πτοηθείτε από αυτό
Μετα το τελος της διαδικασίας λογικα ολοι οι φακελοι θα εχουν γινει πράσινοι ..
Αν καποια ταινια παραμένει με θαυμαστικο τοτε καντε την διαδικασία μεμονωμένα για την ταινια που δεν εχει ενημερωθεί ( Reload Information)
Αν ειστε ψείρας μπορειτε να κανετε ενημέρωση ολους τους φακέλους έναν ένα με τον τροπο που δειχνω παραπάνω καθως ετσι σας δίνετε η δυνατότητα να επιλέξετε εσεις ποιες εικονες θα βάλετε..

3-1.jpg

4.jpg


Όπως δειχνω εδώ είναι αρκετα ευκολο να βάλετε τις δικες σας εικονες .Background και να στολίσετε την βιβλιοθήκη σας με τον καλύτερο τροπο..
Το Yadis δέχεται διαφορα φορματ εικονων όπως jpg, png, gif αλλα μονο σε png οι εικονες δείχνουν χρωματικά σωστά…
Παρακατω παραθέτω μερικα link από ετοιμα εικονίδια που θα σας βοηθήσουν να κανετε πιο ομορφες τις κατηγορίες σας ..


Και εδώ μερικες από τις βελτιώσεις που εχω κανει στην δικη μου και που συνεχίζω ακομα να την στολίζω .

fonto1.jpg


fonto2.jpg


fonto3.jpg


fonto4.jpg


Κατι ακομα..
Επειδή ολες οι φωτογραφίες που του εχω φορτώσει ( πραγμα που θα κανετε και εσείς) είναι σε png παρατήρησα πως η πλοήγηση μεσα στην βιβλιοθήκη γινετε με μια μικρη καθυστέρηση…
Για να βελτιωθει ο χρονος πλοήγησης στη βιβλιοθήκη καλο είναι να μετατρέψετε οσες εικονες εχετε προσθέσει, από png σε .aai …
Για να το κανετε αυτό θα χρειαστείτε το aaimagegen.exe που υπαρχει ετσι και αλλιως μεσα στο root του yaDIS (C:\Program Files\yaDIS\bin )

Τελος να σημειώσω πως το yaDis σύντομα θα αποκτήσει δυνατότητα για ενημέρωση ακομα και τηλεοπτικών σειρών



Καλο θα ήταν οι δυο οδηγοί να ενωθούν σε ένα ώστε να μην τους ψάχνουν οι ενδιαφερόμενοι όπως και ότι άλλο προστεθεί από οδηγούς…
Πολλυ καλη δουλεια Ανδρεα.Μερικα ποστ πιο πανω αναφερω ενα προβλημα που αντιμετοπιζω σχετικα με το μαρκαρισμα των ταινιων.Και κατι ακομα ,τα εικονιδια αυτα που τα βαζεις σε πιο folder?
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: HDI Dune Prime 3.0 Review !

Και κατι ακομα ,τα εικονιδια αυτα που τα βαζεις σε πιο folder?

Κανεις την ιδια διαδικασία με αυτή που περιγράφω στις υποκατηγοριες
Δηλαδή πολύ απλα φτιαχνεις ένα υποφακελο οπου βαζεις μεσα τις ταινίες της επιλογής σου και μετα βάζεις καποιο από τα εικονίδια της αρεσκείας σου μετονομάζοντας το σε .icon

Σχετικα με το άλλο που αναφέρεις εκτος του ότι δεν χρησιμοποιώ την Version 0.96 να πως την αμαρτία μου δεν καταλαβα τι εννοείς..
 
Last edited:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,477
Μεταμορφωση
Re: Οδηγος yaDIS για Dune Base/Prime 3.0

O συμφορουμιτης μας Cinemusic-Ανδρέας μας εκανε την χαρη και ετοιμασε εναν πολυ καλο οδηγο για το πως μπορεικαποιος κατοχος Base/Prime 3.0 να "βαλει" το yaDIS στο μηχανημα του και να εχει με τον πιο εντυπωσιακο τροπο τις ταινιες του αποθηκευμενες με ολες τις λεπτομερειες!
Σε ευχαριστουμε πολυ! :worshippy:
 

secabox

New member
22 April 2007
51
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: HDI Dune Prime 3.0 Review !

Κανεις την ιδια διαδικασία με αυτή που περιγράφω στις υποκατηγοριες
Δηλαδή πολύ απλα φτιαχνεις ένα υποφακελο οπου βαζεις μεσα τις ταινίες της επιλογής σου και μετα βάζεις καποιο από τα εικονίδια της αρεσκείας σου μετονομάζοντας το σε .icon

Σχετικα με το άλλο που αναφέρεις εκτος του ότι δεν χρησιμοποιώ την Version 0.96 να πως την αμαρτία μου δεν καταλαβα τι εννοείς..

Καταρχας σε ευχαριστω για την βοηθεια σου.Τωρα αυτο που δεν καταλαβαινης τι ενοω οτι δεν μαρκαρη το εξωφηλο,ριξε μια ματια στο δικο σου το ποστ και κοιτα το star treck που ειναι μαρκαρισμενο.Ε αυτο λοιπον το μαρκαρισμα το κανη σε μενα μονο στης ταινιες που ειναι μονες τους,σε ενα φακελο,δεν μαρκαρη οσα ειναι collection ,τα μαρκαρη εφοσον μπεις μεσα ,με αποτελεσμα οταν πας να μαρκαρης την ταινια να μην φαινεται πια εχεις επιλεξει.αυτο στην version yaDIS_0.9.6.-yaDIS_0.9.5b.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Οδηγος yaDIS για Dune Base/Prime 3.0

Δεν παρατήρησα κατι παραξενο στις δοκιμές που εκανα .
Επιλέγοντας τον φακελο με τις πολλές ταινιες - όπως λες σωστά - βλεπει μονο οσες δεν βρίσκονται σε υποφακελους…
Αυτές που είναι σε υποφακελους τις ξαναδίνω ξεχωριστα οπου και εμφανιζονται.
Έφτιαξα όπως βλεπεις μια υποκατηγορια που την ονομασα action και εβαλα μεσα δυο ταινιες ( Iron-man και Avatar)
Δεν αντιμετώπισα καποιο προβλημα .

001xin.jpg


0002ly.jpg


0003.jpg
 
17 June 2006
23,741
Αθήνα
Απάντηση: Οδηγος yaDIS για Dune Base/Prime 3.0

Να κάνω μια ερώτηση, ίσως δεν διάβασα καλά το θέμα ίσως δεν κατάλαβα καλά:

Τα εξώφυλλα και τα movie info πρέπει να τα ενημερώνουμε εμείς χεράτα, ή τα κατεβάζει αυτόματα από κάποιο movie database όπως γίνεται στα htpc (media browser, xbmc);
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Οδηγος yaDIS για Dune Base/Prime 3.0

Τα κατεβάζει αυτοματα αλλα μπορουμε να το κάνουμε και χειροκίνητα .
Η χρήση του χειροκίνητου προτείνεται σε περίπτωση που ο τίτλος δεν είναι καταχωρημένος στη Data base…
Σε λιγες μερες θα ανεβάσω ένα οδηγο για χειροκίνητη ενημέρωση τιτλου πχ για ντοκυματερ αφου μερικές φορές τυχαίνει να μην υπάρχουν στοιχεία για αυτό το είδος.
 
17 June 2006
23,741
Αθήνα
Απάντηση: Οδηγος yaDIS για Dune Base/Prime 3.0

Τα κατεβάζει αυτοματα

Το χειροκίνητο είναι αδιάφορο μιάς και όλα τα μηχανάκια με τον έναν τρόπο ή με τον άλλον υπάρχει δυνατότητα εμφάνισης jpg που θα τα πρέπει να τα βάλεις ένα-ένα.

Το αυτόματο μ' ενδιαφέρει.
Είναι βέβαιο αυτό 10000%; Από που "τραβάει" info και εικονίδιο, από το imdb;
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Οδηγος yaDIS για Dune Base/Prime 3.0

Στη προηγούμενη σελιδα αναφερω τον τροπο ενημέρωσης των τίτλων που φυσικά γίνεται αυτόματα…
Το Yadis κατεβάζει πληροφορίες και εικονες από το passion-xbmc.org
Σύντομα στη version 1.0 ( τωρα τρέχει η 0.9.6c) θα υποστηρίζει με τον ιδιο τροπο και τις τηλεοπτικές σειρες
Ιδου μερικές εικονες , preview αυτου που ετοιμάζουν οι δημιουργοί του yadis

tv_synopsis_1.jpg


tv_episodes_1.jpg
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Οδηγος yaDIS για Dune Base/Prime 3.0

Πριν λίγες μερες βγηκε μια ακόμη αναβάθμιση του Yadis ..
Σε αυτή επιτέλους υποστηρίζει τηλεοπτικές σειρες και το αποτέλεσμα ως τωρα με ότι εχω φτιάξει είναι εντυπωσιακό…
Σπεύσατε
 

THEOJJ

Senior Member
3 September 2008
376
Χαλάστρα
Re: Οδηγος yaDIS για Dune Base/Prime 3.0

Απαντώντας στην ερώτηση μου που έκανα στο νήμα του prime
για το αν δουλεύει το yadis στον εσωτερικό δίσκο του base που είναι σε
Μορφή ntsf η απάντηση είναι ναι μιας και πέρασα 1 ταινία μέσα για δοκιμή την ενημέρωσα με το yadis και μου έβγαλε το εξώφυλλο κανονικά.
Όλα μου άρεσαν το μόνο που μου λείπει είναι που δε βρήκα στις κατηγορίες του yadis
Animation, σε αυτό ίσως μπορείς να βοηθήσεις Αντρέα μπορώ να δημιουργήσω μονός μου καινούργια κατηγορία ;
 

THEOJJ

Senior Member
3 September 2008
376
Χαλάστρα
Re: Οδηγος yaDIS για Dune Base/Prime 3.0

Tελικα εχει κατηγοριες ειδους για ολες τις ταινιες λαθος μου ποιο πανω που αναφερω για το animation ολα καλα.
Απλα να πω οτι ειναι πολυ ευκολο στην χρηση και πολυ ομορφο στον τροπο που δημιουργη εξωφυλλα.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Οδηγος yaDIS για Dune Base/Prime 3.0

Παντως θα μπορούσες να κανεις και μονος σου κατηγοριες χρησιμοποιώντας εικονίδια σαν και αυτά που εχω στη προηγούμενη σελιδα…
Εγω πχ εκανα δικες μου μονο οσες χρειαζόμουν και δεν ηταν δυσκολο ( εξι διαφορετικές κατηγοριες ξεχωριστα σε κάθε δισκο).
Επειδή δεν το εχω τσεκαρει μεχρι τωρα, ποσες κατηγορίες δημιουργεί αυτόματα το Yadis και ποιες είναι αυτές;
 

THEOJJ

Senior Member
3 September 2008
376
Χαλάστρα
Re: Οδηγος yaDIS για Dune Base/Prime 3.0

Action,adult,adventure,animation,biography,comedy,concert,crime,documentary,
drama,family,fantasy,film noir,game-show,history,horror,karaoki,music,mystery,news,relity-tv,romance,sci-fi,short,talk show,thriller,war,western.

Το καλο ειναι οτι αν δεν εχεις καποια ταινια που δεν ανηκει στην κατηγορια απλα δεν την εμφανιζει.
ΠΧ αν εχεις μονο περιπετειες μονα αυτες θα σου βγαζει καμια αλλη κατηγορια.
 

THEOJJ

Senior Member
3 September 2008
376
Χαλάστρα
Re: Οδηγος yaDIS για Dune Base/Prime 3.0

Επίσης να συμπληρώσω στα παραπάνω ότι αυτά είναι τα είδη των ταινιών πριν πας στα είδη οι επιλογές που σου βγάζει είναι αν θες να κάνεις πλοήγηση βάση:
Alphabet
Years
Duration
Genres
Rating
Directors
Medias

P.s (συγνώμη που τα ποστάρω τα νέα ανάποδα αλλά τόσες ώρες στο pc ζαλίστηκα)
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Οδηγος yaDIS για Dune Base/Prime 3.0

Πολυ καλη δουλεια αυτος ο οδηγος! αν και εχω καποιες αποριες...

πως πρεπει να ειναι ονοματισμενοι οι φακελοι για να βρισκει τις ταινιες και να βαζει αυτοματα εξωφυλλα και πληροφοριες; δεν μου βρηκε τιποτα και σε καποιους που βρηκε βγαζει οτι δεν υπαρχει βιντεο...

υπαρχει τροπος να βλεπεις trailer απο το yadis ή απο καποιο αλλο προγραμμα σαν το yadis...αυτο νομιζω ειναι το πιο σημαντικο! να μπορεις να βλεπεις το trailer πριν βαλεις την ταινια...

για να τρεξει το interface του yadis πρεπει να κανουμε export;
μονο το basic με αφηνει να κανω export και δημιουργει ενα φακελο...που τρεχω στο dune, αυτος ειναι ο τροπος για να τα εμφανίζει το yadis;
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Οδηγος yaDIS για Dune Base/Prime 3.0

Πολυ καλη δουλεια αυτος ο οδηγος! αν και εχω καποιες αποριες...

πως πρεπει να ειναι ονοματισμένοι οι φακελοι για να βρισκει τις ταινιες και να βαζει αυτοματα εξωφυλλα και πληροφοριες; δεν μου βρηκε τιποτα και σε καποιους που βρηκε βγαζει οτι δεν υπαρχει βιντεο...
Οι φακελοι πρεπει να είναι ονοματισμένοι με το τιτλο της ταινιας ( τον αγγλικο επίσημο τιτλο) χωρις ενδιάμεσα να περιέχονται τελείες η αλλα στοιχεία ( x264 , dts, esir k.a.)

υπαρχει τροπος να βλεπεις trailer απο το yadis ή απο καποιο αλλο προγραμμα σαν το yadis...αυτο νομιζω ειναι το πιο σημαντικο! να μπορεις να βλεπεις το trailer πριν βαλεις την ταινια...
Ναι υπαρχει τροπος να βαλεις καποιο trailer πριν την ταινια ( ας πουμε το trailer της ταινιας και καποιο σημα) .
Στο φακελο πχ της ταινιας 300 ( όπως δειχνω παρακατω ) ριχνω δυο trailer.
Το ένα είναι της ταινιας σε κατάληξη .mov και το άλλο dts trailer σε κατάληξη .m2ts .
Κανω ξανα ενημέρωση του φακέλου που περιέχει το 300 και το yadis δημιουργεί αυτοματα μια playlist (playlist.m3u) …
Αυτή συνήθως βαζει αλφαβητικά τα video files να παίζουν το ένα πισω από το άλλο.
Ανοιγεις το αρχειακι .m3u με το σημειωματάριο και βαζεις τους τιτλους που περιέχονται μεσα στη σειρα προτίμησης σου.
Εισαι ετοιμος.
Την επομενη φορα που θα πατησεις την εικονα της ταινιας αυτή θα αρχισει με τα δυο trailer (ταινιας και dts) και μετα θα παιξει η ταινια.

Untitled-1-3.jpg


5-1.jpg


για να τρεξει το interface του yadis πρεπει να κανουμε export;
μονο το basic με αφηνει να κανω export και δημιουργει ενα φακελο...που τρεχω στο dune, αυτος ειναι ο τροπος για να τα εμφανίζει το yadis;

Ναι κανεις export και το basic αρκεί.