The Hurt Locker

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
avcluby.jpg








THE HURT LOCKER







» Παιζουν: Γκαι Πηρς, Τζέρεμι Ρενέ, Ρειφ Φαινς, Εβανζελίν Λιλί, Ντειβιντ Μορς, Αντονι Μακι.
» Σκηνοθέτης: Καθριν Μπιγκελοου.
» Διάρκεια: 131' λεπτά
» κατηγορία: Πολεμική
» Studio: Hollywood
» Διανομή: Audio Visual
» Έτος: 2009
» Γλώσσα: Αγγλικά.
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: BLU-RAY και DVD.








Ο Μεγάλος Θριαμβευτής των Όσκαρ: Έξι βραβεία (Ταινίας, Σκηνοθεσίας, Πρωτότυπου Σεναρίου, Μοντάζ,
Ήχου και Ηχητικών Εφέ) απέσπασε η θεωρούμενη ως "χαμηλού κόστους" ταινία "The Hurt Locker".


» Υπόθεση:
H Βαγδάτη έχει γίνει μια πόλη παγίδα, γεμάτη από βόμβες και ανθρώπους καμικάζι που θυσιάζουν τη ζωή τους. Περίπου κάθε δεκαπέντε
λεπτά γίνεται μία έκρηξη από έναν αυτοσχέδιο μηχανισμό με θανατηφόρες επιπτώσεις. Η B Company, είναι η μοναδική ομάδα που έχει
εκπαιδευτεί να αφοπλίζει τις θανατηφόρες αυτές βόμβες. Ο λοχίας Σάνμπορν, ένας πρώην καταδρομέας και ο λοχίας Έλντριτζ, ένας νέος
που φιλοσοφεί τη ζωή, έχουν μόνο 38 μέρες να φέρουν εις πέρας την αποστολή τους. Αναγκάζονται να συνεργαστούν με τον καινούριο αρχηγό
της ομάδας Γουίλιαμ Τζέιμς ο οποίος εφαρμόζει περίεργες τεχνικές και δείχνει να απολαμβάνει το παιχνίδι με τον θάνατο, κάτι που τρομάζει
τους υπόλοιπους στρατιώτες..






http://www.youtube.com/watch?v=bVohGnZ5E0E&feature=player_embedded
 
Last edited:

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: THE HURT LOCKER

Ρε παιδιά το έχω εδώ και καιρό, είδα μερικές σκηνές και από τότε δεν μπορώ να το δώ...

Πείτε καμιά καλή κουβέντα! κάτι που να το κάνει ενδιαφέρον!
Θα το πετάξω δεν υπάρχει περίπτωση...
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Re: THE HURT LOCKER

Τι να πεις... Πέρα από τα σκηνοθετικά - μονταζ - ήχο κλπ τα οποία ήταν σωστά,, σαν ταινία ήταν σαχλή.

Πολεμική ταινία χωρίς μήνυμα. Το προπαγανδιστικό κομμάτι το προσπερνάω καθώς ήταν αναμενόμενο, αλλά περίμενα κάποιο μήνυμα, κάποια συγκίνηση, που δεν ήρθε ποτέ.
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Απάντηση: THE HURT LOCKER

Δεν χάνεις και τίποτα με μία θέαση.. που ξέρεις μπορεί και να σου αρέσει!! :ernaehrung004:
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: THE HURT LOCKER

Πραγματικά ντρέπομαι λίγο γι´αυτό που έγραψα. Τέχνη είναι και ίσως το έργο να άρεσε σε κάποιους.

Αλλά βρε παιδιά χρόνια είχε μια ταινία να με αποθαρύνει τόσο από λίγες σκηνές και το τρέιλερ.

Ζητώ συγνώμη αν είμαι υπερβολικός αλλά συν τις άλλοις σκέφτομαι ότι σάρωσε και τα Oscar (όχι ότι είναι κριτήριο αλλά δε μπορεί... θα έχει και κάτι καλό...Τι να πώ?)
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: THE HURT LOCKER

Ε,δες το χριστιανέ μου αμα είναι να βασανίζεσαι!:award:

Το πολύ πολύ να μην σ αρέσει τελικά.
Τουλάχιστον θα έχεις πλήρη άποψη για το αν άξιζε τα Οσκαρ..:ADFAD2:
(προσωπικά δεν ξετρελλάθηκα και σίγουρα τα τόσα Οσκαρ ήταν υπερβολή..IMHO)
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: THE HURT LOCKER

Πραγματικά ντρέπομαι λίγο γι´αυτό που έγραψα. Τέχνη είναι και ίσως το έργο να άρεσε σε κάποιους.

Αλλά βρε παιδιά χρόνια είχε μια ταινία να με αποθαρύνει τόσο από λίγες σκηνές και το τρέιλερ.

Ζητώ συγνώμη αν είμαι υπερβολικός αλλά συν τις άλλοις σκέφτομαι ότι σάρωσε και τα Oscar (όχι ότι είναι κριτήριο αλλά δε μπορεί... θα έχει και κάτι καλό...Τι να πώ?)

Μια χαρά τα λές,μην ντρέπεσαι καθόλου..η ταινία είναι για κλάματα..
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Re: THE HURT LOCKER

Δεν είναι κακή η ταινία αλλά ούτε και ιδιαίτερα καλή. Ξεκινάει πολλά υποσχόμενη με φοβερή ατμόσφαιρα που περιμένεις κάποιο ιδιαίτερο μήνυμα και κάποια συγκίνηση τα οποία όμως δεν έρχονται ποτέ. Αξίζει να την δει κανείς για την σκηνοθεσία και μόνο, αλλά μέχρι εκεί. Δεν κλαίς τα λεφτά σου αλλά ούτε και ενθουσιάζεσαι.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: THE HURT LOCKER

Με μια λέξη..... ΦΟΛΑ!!!!

Υ.Γ.: Μέχρι και το ρεύμα που έκαψα για να τη δω, έκλαψα...:bawling:
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Re: THE HURT LOCKER

Δεν συμφωνώ... Τεχνικά ήταν άψογη. Σκηνοθεσία, μοντάζ και φωτογραφία ήταν τα καλύτερα από τις φετινές υποψήφιες. Η ταινία είχε ρυθμό, είχε δράση ρεαλιστική και όχι χαζοχολλυγουντ.
Οι ερμηνείες ήταν αξιοπρεπέστατες, και γενικά μου άρεσε πολύ περισσότερο από το Αβατάρ. Δεν ήταν βέβαια αριστούργημα, αλλά ήταν άρτια καλλιτεχνικα και τεχνικά.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Re: THE HURT LOCKER

Δεν συμφωνώ....

Κι εγώ δεν συμφωνώ με το 'δεν συμφωνώ'....:flipout:

...τι να κάνουμε, δε βαριέσαι, τεσπα κ.λ.π.... ότι αρέσει στον καθένα, γι' αυτό εσύ την ευχαριστήθηκες κι εγώ την έκλαψα...:ernaehrung004:

... -bye-
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Re: THE HURT LOCKER

Ψήφισα πολύ καλή! :ernaehrung004:

Χρήστο αφού συμφωνούμε για το Άπαταρ, είμαστε on the same side ότι κι αν πουμε για τα άλλα! :grinning-smiley-043-bye-:flipout:
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: THE HURT LOCKER

Εσύ πάντως έχεις μια τάση προς την μειοψηφία...:p

...το οποίο σε ορισμένα πράγματα δεν είναι απαραίτητα κακό...:D
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Re: THE HURT LOCKER

Σε λίγο θα γίνουμε πλειοψηφία, όπως με τις πλάσμα! Venceremos!

Εντωμεταξύ, περιμένουμε τις καλύτερες ημέρες μπας και πάρουμε προβόλι! :ADFADF1::fahne90: Μας έφαγε η μετακόμιση !

Και για να μείνουμε ον τόπικ, δίκαιο το Α' αντρικό. Το παιδί έχει ταλεντάρα.
Επίσης για όσους προσέχουν την λεπτομέρεια, η σκηνοθετική ματιά και τα πλάνα έχουν κάτι φρέσκο που δεν το έχουμε συνηθίσει...και δεν εννοώ μόνο το "ντοκυμαντερίστικο" ύφος.
 

zavara

Senior Member
1 May 2007
660
Re: THE HURT LOCKER

Μου άρεσε πάρα πολύ η σκηνή με τους ελεύθερους σκοπευτές στην έρημο...υψηλής ποιότητας "κινηματογραφική ένταση" κατά τη γνώμη μου.