Point Blank - Get Carter

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Point Blank - John Boorman (1967)

Get Carter - Mike Hodges (1971)


point_blank.jpg
Get_Carter_poster.jpg



Δυο ταινιες σχεδον ιδιες,βασισμενες σε 2 βιβλια και με αποσταση 4 χρονων μεταξυ τους.Η μια αμερικανικη,η αλλη βρεττανικη.Δυο ρολλοι ιδιοι.Ο ενας θελει εκδικηση,ο αλλος τα λεφτα που του χρωστανε.
Δυο πρωταγωνιστες,που παιζουν στο ιδιο μοτιβο.Κοινος παρανομαστης οτι οι σκηνοθετες ειναι εγγλεζοι.
O John Boorman σκηνοθετει το Pointblank,το 1967,με πρωταγωνιστη τον Lee Marvin και ο Mike Hodges το Get Carter,το 1971,με πρωταγωνιστη τον Michael Caine.
Δυο ανθρωποι του υποκοσμου ξεκινουν την αναζητηση τους.Ο Μαρβιν των χρηματων που του εφαγαν,ο Κειν τους δολοφονους του αδερφου του.Δεν θα σταματησουν μεχρι να τα καταφερουν.
Χαρακτηριστικο και των δυο ο αμοραλισμος και η απαθεια τους.Ψυχροι,χωρις συναισθημα με βλεμα που σου παγωνει τα ηπατα και ταυτοχρονα χαμενο στη μια και μοναδικη σκεψη που εχουν στο μυαλο.Το σχεδιο τους και πως θα το φερουν σε περας.Δεν τους ενδιαφερει τιποτα αλλο.Κανονικα ρομποτ.
Δεν υπαρχουν καλοι σ'αυτες της ταινιες.Και μαλλον ουτε κακοι μ'αυτη την εννοια.Αλλωστε στον υποκοσμο που κινουνται,και περιγραφουν εξαιρετικα και οι δυο ταινιες,τετοιες προσδοκιες ειναι αστειες και τετοιες λεπτομερειες καθαρα προσχηματικες.
Και εδω οι δυο σκηνοθετες το μονο που δεν θελουν να κρατησουν ειναι τα προσχηματα.Ο καθωσπρεπιτισμος ειναι παρελθον.Οι εποχες που οι πρωταγωνιστες ηταν καλα παιδια αλλα ατυχα και η "κακουργα η κενωνια" τα αναγκασε να πεσουν στο εγκλημα αλλα τους παρουσιαζεται μια δευτερη ευκαιρια και στο τελος νικουν τους κακους και περνουν και το κοριτσι,εχουν περασει ανεπιστρεπτι.
Εδω δεν υπαρχουν ηρωες,δεν υπαρχουν κοριτσια ευαισθητα,δεν υπαρχουν καλες προθεσεις,δεν υπαρχουν happy end.Υπαρχουν μονο απωλειες.Nothing more,nothing less.

lee-marvin-in-point-blank1.jpg


Mε το Point Blank o John Boorman βαζει τη μια ταφοπλακα στο crime thriller οπως το ξεραμε και το ξαναξεκιναει απο τη αρχη.Την αλλη θα την βαλει την ιδια χρονια ο Arthur Penn με το Βonnie and Clyde.
Συνενοχος θα ειναι ο εξαιρετικος Lee Marvin,ο οποιος ηταν ο ο καταλυτης αυτης της ταινιας.Αυτος επελεξε τον Μπουρμαν για σκηνοθετη και ειχε σημαντικο ρολο σε ολα τα σταδια της παραγωγης.Ο ρολος του ηταν κομμενος και ραμμενος γι'αυτον.
Διπλα του η Angie Dickinson λαμπει πραγματικα η μονη νοτα δροσιας και αρωματος στην ταινια.Μια γυναικα που ξεχειλιζε απο σεξουαλικοτητα χωρις να γινεται ξεκωλο.Ο Boorman στην πρωτη του δουλεια στο χολλιγουντ,δικαιωνει τον Μαρβιν για την επιλογη του.Μαζι του θα φερει ολη την πρωτοπορεια του ευρωπαικου κινηματογραφου της εποχης.Στυλιστικα υπεροχο,με ακαριαια εναλλασομενους ρυθμους,πολυπλοκα φλασμπακ,εμμονη στη λεπτομερεια και,εξοχη αναπαρασταση του υποκοσμου του Σαν Φρανσισκο,σκληρη και ξαφνικη βια,ρεαλισμος.
Απο την αλλη ο Mike Hodges δεν υπηρξε ποτε μεγαλος οραματιστης οπως ο συμπατριωτης του.Του ελειπε το ταλεντο για να κανει το κατι παραπανω.Αυτο που ξεχωριζει τους μεγαλους σκηνοθετες απο τους απλα καλους.Παρ'ολα αυτα ηξερε να γραφει καλα,το Get Carter ειναι δικο του σεναριο,και να αφηγειται σωστα της ιστοριες του.Και εδω εχουμε να κανουμε με την καλυτερη του.Αλλη μια φορα θα τα καταφερει να πιασει τα στανταρ του Get Carter με τον Κρουπιερη το '98 και αφου προηγηθηκε μια ταινια που κοντεψε να τον αφησει ανεργο,το Flash Gordon το 1980.
Στο Get Carter θα εχει συμπαραστατη τον Michael Caine.Aυτον τον cockney λονδρεζο,τον πρωτο Αγγλο ηθοποιο που θα σπασει τα στερεοτυπα που χαρακτηριζαν τοτε τους εγγλεζους ηθοποιους.Ενας ηθοποιος χαμαιλεων χωρις ιχνος απο την εντονη θεατρικοτητα που χαρακτηριζει τους συμπατριωτες του,κουβαλαει και ολη την αλητεια των cockneys των φτωχογειτονιων του Λονδινου και ας μην του φαινεται φυσιογνωμικα.Αυτην την αντιθεση ο Hodges θα την εκμεταλευτει στο επακρο.Η απαθεια στο προσωπο του Κειν,παγωμενο σαν μαρμαρο,και το απλανες αλλα σκληρο βλεμα του ειναι ολη η ταινια.
Η απεικονηση της βιας ειναι σκληρη,με ωμο ρεαλισμο.Πατωντας πανω στις φορμες του εγγλεζικου free cinema ο ρεαλισμος της ταινιας τοσο στην εξοχη,και εδω οπως και στο Point Blank,αναπαρασταση του υποκοσμου του Newcastle οσο και στην χρηση του εξωτερικου περιβαλλοντος σαν "ενεργο" ντεκορ στην ταινια,ο Ηοdges θα μας δωσει πανω απ'ολα ενα εξοχο θριλλερ,αλλα και μια ζοφερη εικονα της Αγγλιας μακρια απο το "ατελειωτο καλοκαιρι" του 66-68.Οπως κανει και ο Μπουρμαν με τον Σαν Φρανσισκο,την πολη των διαννοουμενων χιππι του 60,ηλιολουστο αλλα και τοσο μαυρο.

Carter0504_468x543.jpg



Δυο ταινιες που στην εποχη τους δεν βρηκαν την απηχηση που αξιζαν.Και αν οι κριτικες για το Point Blank ηταν καλες δεν συνεβει το ιδιο για το Get Carter.
Σημερα παντως η πρωτη βρισκεται στη λιστα των πιο επιδραστικων ταινιων του χολλιγουντ,απο αυτες που επαναδημιουργησαν το αστικο θριλλερ και ξαναγραψαν τους κανονες του χολλιγουντ,μαζι με την Αγρια Συμμορια του Πεκινπα,το Μπονυ και Κλαιντ του Πενν και το Bullitt του Peter Yates (Αγγλος και αυτος).
Η δευτερη εχει αποκτησει τη φημη του καλτ αριστουργηματος και μαλιστα θεωρειται πια και απο τις σημαντικοτερες ταινιες που εβγαλε το νησι.
Διαλεγετε και περνετε.Aν και δεν τιθεται θεμα συγκρισης.Ουτε το κειμενο γραφτηκε γι'αυτο το σκοπο.Προσωπικα παρ'ολο που θεωρω το Point Blank καλυτερη ταινια (και ειναι) τις αγαπαω εξισου.Προκειται πανω απ'ολα για εξαιρετικες ταινιες.Και σημειωτεον οτι το Get Carter διαθετει και εξαιρετικο σαουντρακ γραμμενο απο τον Roy Budd.







 
Last edited:

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
:SFGSFGSF::SFGSFGSF:

Το "Point Blank" δεν το έχω δει και διαβάζοντας τα παραπάνω συμπεραίνω ότι πρόκειται για έλλειμμα που πρέπει να καλύψω.
Όσο για το Get Carter το θεωρώ το μοναδικό Βρετανικό φιλμ νουάρ που μπορεί να υπαχθεί στα αριστουργήματα, τέτοιο feeling δεν ξαναπέτυχαν οι Άγγλοι.
Δεν χρειάζεται να της κάνει κάποιος ανατομία βρίσκοντας θετικά στοιχεία, σαν ατμόσφαιρα και σαν ολότητα η ταινία δουλεύει καταπληκτικά. Είναι από τις περιπτώσεις που λέμε ότι η ταινία κυριολεκτικά "του'κατσε" του σκηνοθέτη.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Μεγαλες Καταστασεις
τι να πεις για τον Μαικλ και τον Ληη
τι περπατημα ειναι αυτο που κανει στο Point Blank
o Πανος ο opsim αν δεν εχει δει τετοια φιλμ να μην το λεει ,ντροπη
τωρα εχουμε του αντικαταστατες τους τον Μπεν αφλεκ και τον Κολιν Φαρελ
:flipout:
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Re: Απάντηση: Point Blank - Get Carter

Μεγαλες Καταστασεις
τι να πεις για τον Μαικλ και τον Ληη
τι περπατημα ειναι αυτο που κανει στο Point Blank
o Πανος ο opsim αν δεν εχει δει τετοια φιλμ να μην το λεει ,ντροπη
τωρα εχουμε του αντικαταστατες τους τον Μπεν αφλεκ και τον Κολιν Φαρελ
:flipout:

Το ξέρω ότι κάνεις πλάκα Στέλιο οπότε δεν ντρέπομαι, εξ'άλλου κακό δεν είναι να μην έχεις δει κάτι αλλά να μην ψάξεις να το δεις!!!!!
Υ.Γ. Πάντως στους επιγόνους ξέχασες να βάλεις και τον Clive Owen. Ειδικά το "I'll sleep when I'm dead" όπου έπαιζε ήταν κάτι σαν το Get Carter των 00's (ιεροσυλία να το λέω, το ξέρω!!!).
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Point Blank - Get Carter

Το ξέρω ότι κάνεις πλάκα Στέλιο οπότε δεν ντρέπομαι, εξ'άλλου κακό δεν είναι να μην έχεις δει κάτι αλλά να μην ψάξεις να το δεις!!!!!
Υ.Γ. Πάντως στους επιγόνους ξέχασες να βάλεις και τον Clive Owen. Ειδικά το "I'll sleep when I'm dead" όπου έπαιζε ήταν κάτι σαν το Get Carter των 00's (ιεροσυλία να το λέω, το ξέρω!!!).

εβαλα τους καλυτερους των 00
φυσικα κανω πλακα , αν και οταν εχεις χασει παλιες καλες
ταινιες εισαι τυχερος και οπως το λες θα ψαξεις να τις δεις, αν και πολλες
απο αυτες ισως σημερα να σου φαινονται κατωτερες
εγω ειχα παθει πλακα με Στηβ και Μπουλιτ
οταν το ξαναδα πριν μερικα χρονια απογοητευτηκα
δεν μποrω να πω το ιδιο με τον Carter

.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Point Blank - Get Carter

Το ξέρω ότι κάνεις πλάκα Στέλιο οπότε δεν ντρέπομαι, εξ'άλλου κακό δεν είναι να μην έχεις δει κάτι αλλά να μην ψάξεις να το δεις!!!!!
Υ.Γ. Πάντως στους επιγόνους ξέχασες να βάλεις και τον Clive Owen. Ειδικά το "I'll sleep when I'm dead" όπου έπαιζε ήταν κάτι σαν το Get Carter των 00's (ιεροσυλία να το λέω, το ξέρω!!!).

τον προτιμω στον Κρουπιερη...
 
17 June 2006
14,350
ούτε εγώ έχω δεί το Point Blank.
από καρατερίστες, μου άρεσε πολύ περισσότερο ο 'Κινέζος'.
γιατί ηθοποιοί, κατά τη γνώμη μου, δεν είναι. ούτε ο Lee ούτε ο 'Κινέζος'. είναι 'τυπάδες'.
τον Lee όμως τον λάτρεψα στο 'Emperor Of The North Pole' (1973).
Αν και εκεί κλέβει την παράσταση ο μεγάλος Ernest Borgnine.
Now that's a very good actor.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
από καρατερίστες, μου άρεσε πολύ περισσότερο ο 'Κινέζος'.
γιατί ηθοποιοί, κατά τη γνώμη μου, δεν είναι. ούτε ο Lee ούτε ο 'Κινέζος'. είναι 'τυπάδες'.
.

Αν καταλαβαίνω καλά ποιον εννοείς (James Coburn) συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, πολύ καλύτερος καρατερίστας...ίσως λόγω "Κινεζιάς"!!!!!
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
τον Μαρβιν τον γουσταρα,εκτος απο την παραπανω και στα Cat Balou,Hell in the pacific.το παραπανω που λεει ο Κωστας δεν το εχω δει,δυστυχως...
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
o Κινεζος παντως εδωσε ρεστα οταν ματσαρισε με τον Μεγαλο Σαμ.
Pat Garrett & Billy the Kid και Iron Cross.Και σ'αυτες φανηκε οτι ειναι κατι παραπανω απο τυπαρας...
 
Last edited: