Δραπανοκατσάβιδο επαναφορτιζόμενο.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω
Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός δραπανοκατσάβιδου επαναφορτιζόμενου για ερασιτεχνική εργασία, έχω δει πολλά αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω.

Κάτι επώνυμο ή κάποιο no name;

Θα ήθελα να είναι με βαλιτσάκι και 2η μπαταρία.

Υπάρχουν και με μπαταρίες λιθίου!

Συγνώμη αν ρωτάω σε λάθος μέρος αλλά χρειάζετε κάτι τέτοιο για να φτιάξεις ότι θέλεις μόνος σου. (Do It Yourself)
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
εχει το πρακτικερ ενα προσφορα με 2 μπαταριες γυρω στα 50 ευρω αγνωστου εταιρειας. Εγω προτιμησα ενα black&decker με 49 ευρω μια μπαταρια και ειναι σουπερ βολικο.

Γενικα σε οτι αφορα εργαλεια προτιμω επωνυμους κατασκευαστες
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Οι επώνυμες εταιρείες έχουν βγάλει και low budget θυγατρικές που είναι το ίδιο πράγμα.
Το βασικό είναι ό,τι πάρεις να είναι 18V και όχι 12V. Πίστεψέ με η διαφορά είναι τεράστια στην απόδοση ενώ στην τιμή ελάχιστη.

ΥΓ. Μάλλον στην "Επί παντός" πρέπει να μετακινηθεί. Θα το δει ο Morfeas και θα του φύγει το σαγόνι από τα γέλια...!
 
Last edited:

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω
εχει το πρακτικερ ενα προσφορα με 2 μπαταριες γυρω στα 50 ευρω αγνωστου εταιρειας. Εγω προτιμησα ενα black&decker με 49 ευρω μια μπαταρια και ειναι σουπερ βολικο.

Γενικα σε οτι αφορα εργαλεια προτιμω επωνυμους κατασκευαστες

Το είδα σήμερα αλλά δεν μου γέμισε το μάτι.

Οι επώνυμες εταιρείες έχουν βγάλει και low budget θυγατρικές που είναι το ίδιο πράγμα.
Το βασικό είναι ό,τι πάρεις να είναι 18V και όχι 12V. Πίστεψέ με η διαφορά είναι τεράστια στην απόδοση ενώ στην τιμή ελάχιστη.

Με 14.4V και λιθίου έχω δει όχι με 18V! Υπάρχει με 18V;
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
[...]
Με 14.4V και λιθίου έχω δει όχι με 18V! Υπάρχει με 18V;

Ναι, έχει και η Bosch και η Makita και η DeWalt και όλες οι εταιρείες. Εγώ έχω ένα κινέζικο να φανταστείς.
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
εγω παντως εχω ενα Valex 12v πολυ δυνατο κ συμαζεμενο αλλα ελατωματικο..Eνα AEG 12V παρα πολυ βολικο,ποιοτικο, αλλα αδυναμο , ενα bosch 10.8v Li-ion τρομερο ,ελαφρυ και δυνατο αλλα οι μπαταριες αδειαουν μαλλονευκολα και ενα Skill Masters 18V με μπαταρια 2.6NiMh θεοβαρο αλλα τερας δυναμης....Νομιζω οτι ενα μπλε Bosch 12v με δυο μπαταριες ειναι ιδανικη επιλογη για το 90% των εργασιων...εγω χονδρικης το παιρνω καπου 100ε,λιανικη καπου 150-170ε..
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
απλα ΑΠΟΦΥΓΕ ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ ΟΛΑ τα Σκιλ περσυνα και προπερσυνα μοντελα!Μεγαλες πατατες..τα φετινα καμια σχεση, ειναι πολυ καλυτερα...
 

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω
εγω παντως εχω ενα Valex 12v πολυ δυνατο κ συμαζεμενο αλλα ελατωματικο..Eνα AEG 12V παρα πολυ βολικο,ποιοτικο, αλλα αδυναμο , ενα bosch 10.8v Li-ion τρομερο ,ελαφρυ και δυνατο αλλα οι μπαταριες αδειαουν μαλλονευκολα και ενα Skill Masters 18V με μπαταρια 2.6NiMh θεοβαρο αλλα τερας δυναμης....Νομιζω οτι ενα μπλε Bosch 12v με δυο μπαταριες ειναι ιδανικη επιλογη για το 90% των εργασιων...εγω χονδρικης το παιρνω καπου 100ε,λιανικη καπου 150-170ε..

Επαγγελματίας είσαι από ότι κατάλαβα...
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Σε επαναφορτιζόμενο έχω ένα Β&D, στα 14.4v και είναι σπαθί. Δεν νομίζω να αδειάζει και τόσο γρήγορα η μπαταρία του.
 
28 June 2006
2,941
Απάντηση: Re: Δραπανοκατσάβιδο επαναφορτιζόμενο.

Οι επώνυμες εταιρείες έχουν βγάλει και low budget θυγατρικές που είναι το ίδιο πράγμα.
Το βασικό είναι ό,τι πάρεις να είναι 18V και όχι 12V. Πίστεψέ με η διαφορά είναι τεράστια στην απόδοση ενώ στην τιμή ελάχιστη.

ΥΓ. Μάλλον στην "Επί παντός" πρέπει να μετακινηθεί. Θα το δει ο Morfeas και θα του φύγει το σαγόνι από τα γέλια...!

Σχετικό είναι, αν το δούμε λίγο διασταλτικά:) Είναι απαραίτητο για όλους μας εδώ. Δεν θα αρχίσουμε βέβαια και τις εκτεταμένες τεχνικές συζητήσεις περί δραπάνων, αλλά μια ενημέρωση για τα δημοφιλή εργαλεία του DIY πάντα είναι χρήσιμη
 
Last edited:

kanenas

AVClub Enthusiast
17 June 2006
819
Θεσσαλονίκη
Είχα πάρει πριν χρόνια ένα μάρκας budget από το praktiker. Έχει 2 μπαταρίες 24V.
Έχει τρυπήσει από ξύλο μέχρι σίδερο και μπετό δίχως πρόβλημα. Σκυλί και πάμφθηνο σε σχέση με τις τιμές που είχαν τα υπόλοιπα.
 

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
Σηφη πες τα...

Τα μπλέ δεν εχουν σχεση με τα πράσινα της bosch
τα πρασινα ειναι.... αγιοβασιλιατικα και κατασκευαζονται στο ιδιο εργοστασιο με τα skill
ειναι η ιδια πλέον εταιρία

Αποψη μου ειναι οτι τα ερασιτεχνικά εργαλεια ειναι για τη μανα μου και τις φιλες της
αλλά δεν θελω να σε δω να παιρνεις μυτες και τρυπάνια του ευρω
γιατί και αυτα ειναι εξισου σημαντικά.

Ολα τα παραπάνω στα λέω για οικονομία, ευκολία και οικονομία

Αν βρεις κανενα makita προσφορά πάνω από 14V ή το μπλε της Bosch
 
Last edited: