Neos HT1900

droulis

Established Member
13 March 2010
276
Πατρα
Μιας και τον πηρα ( 63 ευρω απο το παζαρεμα του κοτσου χωρις εξτρα εξοδα αποστολης ) ας γραψω καποιες εντυπωσεις απο τις δυνατοτητες που εχει σαν media player μιας και προς το παρον τον πηρα για τετοια χρηση ( στην πατρα δεν εχει ψηφιακη ακομα για να ξερω πως τα παει και με τα καναλια ) .

Κατ αρχην τον δοκιμασα σε ενα LG μονιτορ-tv 19'' με aspect 5-4 και μεγιστη αναλυση 1280Χ1024 . Η συνδεση εγινε με σκαρτ οποτε αναγκαστικα εβαλα την αναλυση δεκτη στα 576p .
----------------------------------------------------------------

1) Αναγνωριζει μεχρι και 2 TB εξωτερικο σκληρο που του εβαλα σε NTFS και ενα στικακι 8 GB ειτε ειναι σε fat ειτε σε NTFS . Οταν μαλιστα κλεινει η συσκευη απενεργοποιει και τον δισκο ωστε να μην δουλευει ασκοπα .

2) Αρχεια που παιζει :

avi : επαιξε ολα οσα του δοκιμασα αλλα σε μερικα εμφανισε καποιο delay μεταξυ εικονας και ηχου ( ερχεται πρωτα ο ηχος ) . Οχι τιποτα τρομερο , για μιλισεκοντ μιλαμε τα οποια υπαρχουν απο την αρχη και παραμενουν σταθερα αλλα αν καποιος εχει προσεκτικο ματι το καταλαβαινει ( εδω το καταλαβα εγω που ειμαι και στραβουλιακας ) . Υποπτευομαι οτι το κανει μονο με μερικα βιντεο που ειναι συμπιεσμενα με xvid ενω μe τα divx πρεπει να τα πηγαινει οκ ( δεν το εψαξα παραπανω να σιγουρευτω ).

MKV : Tα παιζει κανονικα ( μεχρι και 3D ταινια ειδα με αναμορφικα γυαλια ) αλλα σε καποια βιντεο ( λιγα και μονο σε ταινιες το παρατηρησα) απο αυτα που του εβαλα δεν ειχε ηχο . Δεν ξερω αν οφειλεται στο οτι καποια mkv ισως εχουν καποια πιο συγχρονη συμπιεση στον ηχο απο αυτες που μπορει να διαβασει ο δεκτης ( φοραει επανω firmware απο τον ιανουαριο του 2010 ) και δεν μπορει να κανει downmix . Σε καποιες στιγμες στα mkv 1080 η ροη της εικονας δεν ηταν απολυτα ομαλη ( ισως να εφταιγε ο σκληρος που ηταν γεματος ) ενω τα 720p τα πηγαινε νερακι . Επισης γενικα στα mkv o ηχος ειναι λιγο πιο σιγανος απο οτι στα avi κατι το οποιο ειναι ασημαντο ( απλα ανεβασα λιγο την ενταση του δεκτη η της τηλρεορασης ) .

Δοκιμασα και παιζει επισης : mpg , mpeg , ts , vob , mp3 , mp4 .

Δεν παιζει : wmv , flv , iso

=====================================

Γενικη χρηση : Το μενου ειναι πανευκολο αλλα σχετικα αργο ενω το τηλεκοντρολ θα πρεπει να κοιταει σε ευθεια τον δεκτη αλλιως δεν πιανει καλα . Το μεγεθος του κοντρολ ειναι ικανοποιητικο δεν ξερω ομως απο αντοχη στο χρονο πως θα τα παει ( κλασικη κινεζικη ποιοτητα κατασκευης ) .

Σαν player πιστευω οτι δεν συγκρινεται σε δυνατοτητες και ευκολια με ενα media-pc η με ενα WD media player λογικο ομως αφου δεν ειναι αυτη η κυρια δουλεια του και ειδικα το κοστος του .

-----------------------------------------------------------------

Πλεονεκτηματα ( καθαρα υποκειμενικα ) :
+ Πολυ ωραια εικονα , ειδικα στα βιντεο υψηλης αναλυσης . Φανταζομαι με hdmi θα ειναι ακομα καλυτερη . Τα mkv μου φαινεται τα παιζει καλυτερα ακομα και απο τα απλα avi και mpg .

+ Πολυ δροσερος στην λειτουργια του ( εχει εξωτερικο τροφοδοτικο ) ενω δεν μου παρουσιασε καθολου κολληματα .

+ Υποστηριζει τα κυριοτερα και συχνοτερα format video οποτε αποφευγουμε και τις εξτρα μετατροπες προκειμενου να δουμε κατι στην τηλεοραση .

+ Υποστηριζει προγραμματισμενες εγγραφες μεσω EPG .

=====================================

Μειονεκτηματα ( καθαρα υποκειμενικα κι αυτα ) :

- Τιποτα το ιδιαιτερο σαν ποιοτητα κατασκευης ( ειδικα το τελεκοντρολ ) . Γενικα ολα αυτα τα φασον δεν ειναι κατασκευασμενα για να κρατανε . Φαινεται παρ ολα αυτα καλυτερος ακομα και απο αρκετα ακριβοτερους δεκτες που εχω δει στην αγορα .

- Οταν παιζει mp3 δεν εχει δυνατοτητα για fast forward του τραγουδιου . Η το ακους ολο η πας στο επομενο . Στα βιντεο υπαρχει αυτη η δυνατοτητα με fast forward η back με ταχυτητα μεχρι 32Χ .

- Δεν υποστηριζει time shift στις εγγραφες .

- Οι υποτιτλοι ειναι σχετικα μικροι για τα γουστα μου ειδικα στα mkv ( ακομα και στο μεγαλυτερο μεγεθος απο τις ρυθμισεις ) . Φυσικα ισως παιζει ρολο και το οτι εχω μικρη οθονη . Σε μεγαλυτερες ιντσες ισως ειναι οκ .
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
MKV : Tα παιζει κανονικα ( μεχρι και 3D ταινια ειδα με αναμορφικα γυαλια ) αλλα σε καποια βιντεο ( λιγα και μονο σε ταινιες το παρατηρησα) απο αυτα που του εβαλα δεν ειχε ηχο . Δεν ξερω αν οφειλεται στο οτι καποια mkv ισως εχουν καποια πιο συγχρονη συμπιεση στον ηχο απο αυτες που μπορει να διαβασει ο δεκτης ( φοραει επανω firmware απο τον ιανουαριο του 2010 ) και δεν μπορει να κανει downmix . Σε καποιες στιγμες στα mkv 1080 η ροη της εικονας δεν ηταν απολυτα ομαλη ( ισως να εφταιγε ο σκληρος που ηταν γεματος ) ενω τα 720p τα πηγαινε νερακι . Επισης γενικα στα mkv o ηχος ειναι λιγο πιο σιγανος απο οτι στα avi κατι το οποιο ειναι ασημαντο ( απλα ανεβασα λιγο την ενταση του δεκτη η της τηλρεορασης ) .
Πολλά .mkv αρχεία έχουν ήχο DTS που δεν τον υποστηρίζει κανένας DVB-T δέκτης με multimedia ικανότητες. Για αυτό δεν έχεις ήχο.
Τις ταινίες με ήχο Dolby Digital 5.1 τις κάνει downmix σε δύο κανάλια (stereo) για αυτό έχεις χαμηλότερη στάθμη.
Οτι αφορά την κακή κίνηση. Οι ματρόσκες (συνήθως) έχουν ανάλυση 720p ή 1080p. Εσύ με την σκαρτ σύνδεση αναγκάζεις τον δέκτη να την υποβιβάσει σε 576i. Πως περιμένεις να πάρεις καλή κίνηση?
 
Last edited by a moderator:

Dim72

New member
6 May 2010
12
Πολλά .mkv αρχεία έχουν ήχο DTS που δεν τον υποστηρίζει κανένας DVB-T δέκτης με multimedia ικανότητες. Για αυτό δεν έχεις ήχο.
Yπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; κάποια μετατροπή του .mkv?
 
Last edited by a moderator:

droulis

Established Member
13 March 2010
276
Πατρα
Yπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; κάποια μετατροπή του .mkv?
mkvtoolnix αλλα δεν το εχω δοκιμασει να σου πω αν εχει μεγαλη διαδικασια η μετατροπη .
 
Last edited by a moderator:

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Διαβάζω σε διάφορα φόρουμ ότι η διαδικασία είναι εύκολη και χρησιμοποιείται από πολλούς.
Προσωπικά δε μου χρειάστηκε και δεν το έχω δοκιμάσει.
 

takis_takis

New member
1 June 2010
10
Γεια σας παιδια καλως σας βρηκα.

Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τον συγκεκριμενο αποκωδ. τον πηρα προχθες αφου βεβαια ενημερωθηκα απο εδω, μονο που δεν μου παιζει εμενα mp4 και βεβαια με τους υποτιτλους εκανα την αλλαγη σε Unicode (UTF-8) γιατι τα εβγαζε "κινεζικα".
Μηπως ο δικος μου εχει προβλημα (γιατι παραπανω βλεπω το οτι παιζει mp4) ή μηπως πρεπει να κανω καποιες αλλες ρυθμισεις ή καποιο update εαν υπαρχει.
Ευχαριστω!

ΥΓ. Εχω επισης και τον παρακατω -> OP HD 5001 DVB-T AVC/H.264 MPEG-4 HDMI ο οποιος εχει ακριβως το ιδιο menu κτλ παιζει οντως τα παντα και υποτιτλους χωρις αλλαγη σε UTF-8, μονο που απο ποιοτητα εικονας στα καναλια καμια σχεση. Για αυτο και η ερωτηση περι update κτλ.

Επισης εαν καποιος ξερει ποιο κουμπι θεωρειται το "recall" στο τηλεκοντρολ οταν εισαι σε εναν φακελο και θελεις να γυρισεις πισω....με το "exit" σε πεταει στο αρχικο menu των multimedia και παλι απ´την αρχη.
Και παλι ευχαριστω παιδια.
 
Last edited by a moderator:

georgepilot

New member
19 November 2008
73
Τον εχει αγορασει καποιος αλλος να μας πει εντυπωσεις? πιο πολυ με ενδιαφερει να ακουσω αν αντιμετωπιζετε προβληματα συγχρονισμου/εικονας-ηχου στα divx ή στα xvid οπως ανεφερε ο φιλος πιο πανω....

Ευχαριστω
 

droulis

Established Member
13 March 2010
276
Πατρα
Επισης εαν καποιος ξερει ποιο κουμπι θεωρειται το "recall" στο τηλεκοντρολ οταν εισαι σε εναν φακελο και θελεις να γυρισεις πισω....με το "exit" σε πεταει στο αρχικο menu των multimedia και παλι απ´την αρχη.
Και παλι ευχαριστω παιδια.

Θελει γρηγορο πατημα το εχιτ για ενα μενου πισω . Με παρατεταμενο πατημα γυρναει στο κεντρικο μενου . Θελει προπονηση γιατι το κοντρολ ειναι λιγο περιεργο . Επισης mp4 απο youtube δεν τα παιζει , μηπως φταιει αυτο .
 

takis_takis

New member
1 June 2010
10
Δυστυχώς εμενα γυρίζει κατευθείαν στο αρχικό "Μουσικη, Φωτογρ. ..κτλ"

Και να φανταστεις οτι γραφει κατι πατησε "recall".....
 
Last edited by a moderator:

mitangelo

New member
2 October 2006
16
Επισης εαν καποιος ξερει ποιο κουμπι θεωρειται το "recall" στο τηλεκοντρολ οταν εισαι σε εναν φακελο και θελεις να γυρισεις πισω....με το "exit" σε πεταει στο αρχικο menu των multimedia και παλι απ´την αρχη.
Και παλι ευχαριστω παιδια.

Δοκίμσε το [SWAP]
 

blaroko

Senior Member
26 May 2009
379
L.A.(Λ.Α.) / N.Ιωνία
Σε καποιες στιγμες στα mkv 1080 η ροη της εικονας δεν ηταν απολυτα ομαλη ( ισως να εφταιγε ο σκληρος που ηταν γεματος ) ενω τα 720p τα πηγαινε νερακι .

Οτι αφορά την κακή κίνηση. Οι ματρόσκες (συνήθως) έχουν ανάλυση 720p ή 1080p. Εσύ με την σκαρτ σύνδεση αναγκάζεις τον δέκτη να την υποβιβάσει σε 576i. Πως περιμένεις να πάρεις καλή κίνηση?

Τι δουλεια εχει η αναλυση με την κινηση;!!

Thanks droulis για το review!

Υπαρχει αλλος που εχει τον δεκτη να μας πει περι κινησης στα 1080 αρχεια; Μηπως ο επεξεργαστης του δεν ειναι αρκετος για να σηκωσει βαριες σκηνες σε 1080;
Αλλοι οπως lemm και IQ εχουν παρομοιο προβλημα; Ξερουμε αν εχουν το ιδιο chipset με τον Neos1900;
 
Last edited by a moderator:

front

New member
6 July 2010
46
Απ' ότι μου είπανε από την αντιπροσωπία υπάρχει περίπτωση να βγει καινούργιο firmware για τον δέκτη στο site της εταιρίας stam electronics. Τους είπα ότι οι υπότιτλοι είναι πολύ μικροί σε μεγάλο μέγεθος και μου είπαν ότι τους είπαν ότι δεν γίνονται μεγαλύτεροι.
 

billblack

New member
4 May 2007
66
ΟΚ παιδιά. Τον πήρα τον λεγάμενο, αλλά ... δεν λέει. Εγώ τον πήρα για δέκτη, και όχι για media player. Αλλα εχω 2 βασικά μειονεκτήματα:
1. Δεν έχω ήχο στην τηλεόραση, παρόλο που χρησιμοποιώ την HDMI. Το scart δίνει κακή ποιότητα και απορρίπτεται (αλλά έχει ήχο). Έτσι μονόδρομος είναι ο ήχος από τον ενισχυτή με την ομοαξονική έξοδο.
2. Αν δεν είναι ανοικτός ο δέκτης, η τηλεόραση δεν έχει καλό σήμα παρόλο το loop.
Κατά τα άλλα, η ποιότητα των καναλιών στην Θεσσαλονίκη είναι πολύ καλή και σε παρακινεί να τον χρησιμοποιείς συνέχεια, αλλά ο λογαριασμός της ΔΕΗ μου θα πάει ψηλά αν θα πρέπει όλη την ώρα να έχω ανοιχτό τον ενισχυτή και τον δέκτη(για τα αναλογικά).
 

anagnoct

Established Member
31 January 2010
176
Εμενα 1 χαρα δουλευει ο ηχος στην τηλεοραση απο hdmi. Το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι οταν παω να παιξω mkv με softcoded (ημιενσωμεταμενους) υποτιτλους, συνηθως αγγλικους, κ εχω στον ιδιο φακελο εξωτερικους srt ελληνικους τοτε παιζει λιγο απ'το 1 κ λιγο απ'το αλλο κ γινεται μπαχαλο... Εχει τυχει σε κανεναν;
 

droulis

Established Member
13 March 2010
276
Πατρα
Λοιπον τον εβγαλα απο το κουτι του να περασω λιγο τα ψηφιακα της digital που παιζουν στην πατρα μιας και λεω να τον χαρισω σε κανα φιλο και οταν ερθει η digea να παρω καποιον αλλο ( για novatron μαλλον θα παω ) που να ειναι καλυτερος και σαν media player . Του περασα το firmware απο τον Digital World HDT-150 μιας και ειναι ουσιαστικα το ιδιο πραγμα . Δουλευει κανονικα και μου φαινεται και πιο ωριμο γενικα απο του NEOS που μαλλον δεν προκειται κανενας να ασχοληθει να το εξελιξει λιγο . Παραμενει ομως το προβλημα με τους μικρους υποτιτλους στις ματροσκες .