Crypto ReDi 200

dkazaz

Senior Member
15 August 2007
306
Athens
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους,

έχω ένα Crypto Redi 200 και όταν συνδέω USB δίσκο η στικ κολλάει η εικόνα (ο ήχος συνεχίζει) σε μερικά κανάλια (MEGA, Ant1, SKAI). Δεν κολλάει στο STAR και σε κανάλια MPEG2.

Είμαι στη Θεσσαλονίκη (κέντρο) αν αυτό παίζει ρόλο για την δύναμη εκπομπής κλπ.

Το έχει αντιμετοπίσει κανείς άλλος? Έχω ελαττωματικό κομάτι ή έχουν όλα πρόβλημα?

Ευχαριστώ!
 

dkazaz

Senior Member
15 August 2007
306
Athens
Re: Crypto Redi 200 - παγώνει με USB συνδεδεμένο

Ναι, δοκίμασα αλλο στικ και USB σκληρο δισκο. Το ίδιο πράγμα!
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Crypto Redi 200 - παγώνει με USB συνδεδεμένο

Θα πρέπει να σου απαντήσει κάποιος κάτοχος του δέκτη.
Ετσι όπως τα περιγράφεις όμως εμφανίζει περίεργη συμπεριφορά. Γράφει μόνο Σταρ και κανένα άλλο Mpeg-4..
 

dkazaz

Senior Member
15 August 2007
306
Athens
Re: Crypto Redi 200 - παγώνει με USB συνδεδεμένο

Γραφει STAR, ALTER, δε δοκιμασα άλλα, όμως στα 3 που αναφέρω, τίποτα.
 

Βασίλης Γ

Senior Member
8 February 2010
621
Απάντηση: Crypto Redi 200 - παγώνει με USB συνδεδεμένο

Κάτι περίεργο πρέπει να συμβαίνει. Εγώ έχω τον Redi 100 στον οποίο έχω συνδέσει εξωτερ. σκληρό δίσκο. Τέτοιο πράγμα δεν μου το έχει κάνει. Μάλιστα έχω πραγματοποιήσει εγγραφή από το MEGA. Δεν είναι το ίδιο μοντέλο αλλά πάνω κάτω είναι τα ίδια νομίζω (απλά το ένα είναι SD και το άλλο HD).
 

dkazaz

Senior Member
15 August 2007
306
Athens
Re: Crypto Redi 200 - παγώνει με USB συνδεδεμένο

Το γυρισα πισω στο eshop. Ο θεος και η ψυχή τους τι καυγάδες θα πρέπει να κάνω μαζί τους για να μη μου δώσουν ξανα το ίδιο!

Μάλλον θα πάρω το xoro 7600 στη θέση του...
 

grForumUser

New member
17 April 2010
3
Re: Crypto Redi 200 - παγώνει με USB συνδεδεμένο

Καλησπέρα,

Είμαι κάτοχος ενός Redi200 και πρόσφατα παρατήρησα το πρόβλημα που ανάφερε ο φίλος - παγώνει ο δέκτης με USB σκληρό συνδεδεμένο.

Δοκίμασα και εγώ να συνδέσω και άλλους σκληρούς, αλλά το πρόβλημα εξακολουθούσε να υφίσταται. Τηλεφώνησα στην Crypto και ρώτησα αν υπάρχει κάποιο firmware update και αν έχει αναφερθεί το πρόβλημα και από άλλους χρήστες. Ο τεχνικός με τον οποίο μίλησα ήταν πολύ ευγενικός και με ενημέρωσε πως δεν υπάρχει κάποιο firmware update (και ο τρόπος που το είπε μου έδωσε να καταλάβω πως δεν πρόκειται και να υπάρξει μελλοντικά...). Μου είπε πως και άλλοι πελάτες έχουν αναφέρει το πρόβλημα, αλλά δεν γνωρίζουν πως και αν μπορεί αυτό να λυθεί. Αυτό που πρότεινε είναι να επιστρέψω το δέκτη σ'αυτούς να τον ελέγξουν - αν και όπως είπε ο ίδιος δεν μπορούν να το ελέγξουν πραγματικά σε λειτουργία, αφού δεν ύπαρχει ακόμα κάλυψη ψηφιακή στην Αθήνα. Ενδεχομένως να μου έστελναν απλά έναν άλλο δέκτη.

Να ξεκαθαρίσω πως είμαι αρχάριος στον χώρο του AV γενικότερα. Παρόλα αυτά, προσπάθησα να δω μήπως μπορώ να κάνω κάτι για το πρόβλημα σαν χρήστης μέσω των ρυθμίσεων του δέκτη από το μενού του. Τελικά βρήκα τη λύση! Έχει να κάνει με την λειτουργία timeshift που προσφέρει ο δέκτης, όπου δεσμεύεται χώρος στο σκληρό για εγγραφή της ταινίας που παρακολουθούμε, όταν πατάμε pause, και την αναπαραγωγή της από το σημείο που την αφήσαμε αργότερα.

Για να λυθεί το πρόβλημα του παγώματος, απλά απενεργοποιείστε τη λειτουργία timeshift, από το μενού των ρυθμίσεων εγγραφών. Και το πρόβλημα δεν υφίσταται πλέον...

Προσώπικα δεν ενδιαφέρομαι για το timeshift, οπότε έλυσα έτσι το πρόβλημα και αποφάσισα να κρατήσω το δέκτη αφού έχει κορυφαία ποιότητα εικόνας και προσφέρει τη δυνατότητα χρήσης σκληρών NTFS και FAT χωρητικότητας μέχρι 2ΤΒ.
 

dkazaz

Senior Member
15 August 2007
306
Athens
Re: Crypto Redi 200 - παγώνει με USB συνδεδεμένο

Αυτό είναι πολύ χρήσιμο, είμαι σίγουρος πως μόλις έσωσες πολύ κόσμο!

Αν το eshop δεν μου τον αλλάξει, θα κάνω το ίδιο...
 

grForumUser

New member
17 April 2010
3
Re: Crypto Redi 200 - παγώνει με USB συνδεδεμένο

dkazaz,

Δεν γνωρίζω τι ποιότητα εικόνας βγάζει ο xoro 7600, αλλά αν κρίνω από το τί λένε εδώ στο φόρουμ, δες παρακάτω, τότε θεωρώ τη χρήση FAT/FAT32 σκληρών που έχουν "κόφτη" στα 4GB εγγραφής αρχείων (λόγω filesystem) αν όχι απαράδεκτη, τότε πολύ περιοριστική. Μάλιστα, αν θυμάμαι καλά, ο xoro δημιουργεί δικό του partition που δεν διαβάζεται από τα pc...εκτός αν το είχα διαβάσει αυτό για άλλο δέκτη εδώ στο φόρουμ.

--------------------------
http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=55460&page=4

Ardov :
Προσέξτε στο manual , υποστηρίζονται δίσκοι FAT και FAT32 μόνο, συνεπώς θα εξάγει είτε αρχεία TS splitted με μέγιστο τα 4GB ανα αρχείο είτε αρχεία DVR πάλι με μέγιστο 4GB ανα αρχείο. Μετά θα συνεχίζει με άλλα αρχεία. π.χ. rec001.ts rec002.ts κ.ο.κ. Όπως έχω ήδη ξαναπεί είναι κοινό design και τα πράγματα είναι πάνω κάτω ίδια σε αυτή την κατηγορία τιμής.
------------------------

Επίσης, ο Redi200, έχει τη δυνατότητα εγγραφής σε container PS, που απ'ότι έχω ακούσει βγάζει ακόμα μικρότερου μεγέθους αρχεία από το TS (που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι δέκτες) στην ίδια ποιότητα.
 

grForumUser

New member
17 April 2010
3
Re: Crypto Redi 200 - παγώνει με USB συνδεδεμένο

Σχετικά με τη λύση της απενεργοποίησης του timeshift που ανέφερα σε προηγούμενο post, να συμπληρώσω πως το ότι απενεργοποιούμε το timeshift από το μενού δεν σημαίνει πως δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε καθόλου σε συγκεκριμένο κανάλι.

Δηλαδή, αν είμαστε σε ένα κανάλι και θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε τη λειτουργία timeshift, τότε μπορούμε να πάμε στο μενού, να την ενεργοποιήσουμε και στη συνέχεια να πατήσουμε το pause για να αρχίσει η λειτουργία/εγγραφή στο σκληρό. Στο τέλος, απλά απενεργοποιούμε το timeshift από το μενού ξανά για να μην εμφανιστεί το bug του παγώματος όταν αλλάξουμε κανάλι.

Το bug του παγώματος έχει να κάνει με την εναλλαγή των καναλιών ενώ είναι το timeshift ενεργοποιημένο. Με το που απενεργοποιούμε το timeshift από το μενού δεν αφαιρούμε τελείως τη χρήση της λειτουργίας από το δέκτη, απλά όταν τη χρειαστούμε για ένα κανάλι τότε θα πρεπει να την ενεργοποιήσουμε "χεράτα", και μετά να την απενεργοποιήσουμε ξανά.
 

dkazaz

Senior Member
15 August 2007
306
Athens
Re: Crypto Redi 200 - παγώνει με USB συνδεδεμένο

Επίσης, ο Redi200, έχει τη δυνατότητα εγγραφής σε container PS, που απ'ότι έχω ακούσει βγάζει ακόμα μικρότερου μεγέθους αρχεία από το TS (που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι δέκτες) στην ίδια ποιότητα.

Αυτό δυστυχώς είναι κάπως παραπλανητικό από μέρους της κρυπτο γιατί το .ps δουλεύει μόνο με mpeg2 κανάλια...
 

mythoc

New member
21 April 2010
2
Re: Crypto Redi 200 - παγώνει με USB συνδεδεμένο

Καλησπέρα παίδες!! για να μην ανοίγω άλλο τοπικ, μόλις παρέλαβα το redi 200 και δεν υποστηρίζει divx playback δυστηχώς... υπάρχει περίπτωση μέσω firmware update να γίνει κάτι όπως στις LG TV π.χ.? είχα το ίδιο "πρόβλημα με την lh4000 tv αλλά με ένα setting παίζει μέχρι και mkv με srt:p"

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

c0stakis

New member
10 June 2010
1
Re: Crypto Redi 200 - παγώνει με USB συνδεδεμένο

Σε μένα ο redi200 γράφει και παίζει κανονικά σε σκληρό usb NTFS 520GB. Δεν ασχολήθηκα καθόλου με το timeshift, μιας και δε μου χρειάστηκε ακόμα.
Οσο για τη δυνατότητα αναπαραγωγής άλλων αρχείων, πχ mkv, η απάντηση προφανώς ειναι να μην ανταγωνίζονται τα αντίστοιχα media Boxes. Ενα LG που δοκίμασα πριν πάρω τον crypto, έπαιζε divx + mkv, αλλά σε παράθυρο προεπισκόπισης και όχι σ'όλη την οθόνη, και όχι όλες τις κωδικοποιήσεις. Υπήρχαν mkv που δεν έπαιζαν. Φυσικά πουθενά dolby digital ήχος... Οσο για τα mp3, βασική υποστήριξη με την χείριστη ποιότητα ήχου.
 

mythoc

New member
21 April 2010
2
Re: Crypto Redi 200 - παγώνει με USB συνδεδεμένο

Σε μένα ο redi200 γράφει και παίζει κανονικά σε σκληρό usb NTFS 520GB. Δεν ασχολήθηκα καθόλου με το timeshift, μιας και δε μου χρειάστηκε ακόμα.
Οσο για τη δυνατότητα αναπαραγωγής άλλων αρχείων, πχ mkv, η απάντηση προφανώς ειναι να μην ανταγωνίζονται τα αντίστοιχα media Boxes. Ενα LG που δοκίμασα πριν πάρω τον crypto, έπαιζε divx + mkv, αλλά σε παράθυρο προεπισκόπισης και όχι σ'όλη την οθόνη, και όχι όλες τις κωδικοποιήσεις. Υπήρχαν mkv που δεν έπαιζαν. Φυσικά πουθενά dolby digital ήχος... Οσο για τα mp3, βασική υποστήριξη με την χείριστη ποιότητα ήχου.

πολύ απλά απο προεπισκόπηση σε full screen πας με ένα από τα χρωματιστά κουμπιά (συνήθως μπλε/κοκκινο)
 

dandos

New member
11 June 2010
1
Re: Crypto Redi 200 - παγώνει με USB συνδεδεμένο

Παιδες καλησπερα σας

Μολις προχτες αγορασα απο γνωστο καταστημα το ReDi PC 200 Digital USB TV/FM.
Tο οποιο προσφερει Digital TV/DVB-T
MPEG-4 Receiver
Analog FM radio
Slim Design και
Remote Control

Μετα απο την εγκατασταση των drivers και του λογισμικου,το τελευταιο σε παραπεμπει μεσα απο μια σειρα βηματων ,να ρυθμισεις τα "καναλια"...

Εψαξα παντου μεσα στο application...και το μονο που μπορεσα να βρω (απο το αυτοματο σκαναρισμα) ειναι τα 4 ψηφιακα καναλια που προσφερονται προς το παρον ( CINE+ / SPORT+ / RIK / PRISMA )

Τα υπολοιπα αναλογικα καναλια ,για τα οποια ουσιαστικα ΑΓΟΡΑΣΑ το USB tuner, δηλαδη τα γνωστα MEGA ,ANT1,NET,ET1,STAR κλπ....απο που στο καλο μπορω να τα βρω?...
 

Βασίλης Γ

Senior Member
8 February 2010
621
Απάντηση: Re: Crypto Redi 200 - παγώνει με USB συνδεδεμένο

Εψαξα παντου μεσα στο application...και το μονο που μπορεσα να βρω (απο το αυτοματο σκαναρισμα) ειναι τα 4 ψηφιακα καναλια που προσφερονται προς το παρον ( CINE+ / SPORT+ / RIK / PRISMA )

Τα υπολοιπα αναλογικα καναλια ,για τα οποια ουσιαστικα ΑΓΟΡΑΣΑ το USB tuner, δηλαδη τα γνωστα MEGA ,ANT1,NET,ET1,STAR κλπ....απο που στο καλο μπορω να τα βρω?...
Έχω την εντύπωση ότι την πάτησες. Από τα χαρακτηριστικά του φαίνεται ότι είναι μόνο ψηφιακός δέκτης.
 

panpanpan

New member
14 June 2010
2
Re: Crypto Redi 200 - παγώνει με USB συνδεδεμένο

παιδιά μια βοήθεια αν γνωρίζετε
πήρα σήμερα τον Redi 200 και τον σύνδεσα σε μια τηλεόραση samsung 720 και σε δυο monitor samsung 1080.
και οι τρεις οθονες μου λενε οτι δεν υποστηρίζεται η αναλυση και δε δειχνουν εικονα
οταν το συνδεσα με scart ειδα οτι η μονη αναλυση που μου επετρεπε να επιλεξω ηταν 562 γραμμες
τι μπορω να κανω ωστε να δειχνει στην hd ready οθονη και στη full hd;

ευχαριστω
 

panpanpan

New member
14 June 2010
2
Re: Crypto Redi 200 - παγώνει με USB συνδεδεμένο

παιδιά μια βοήθεια αν γνωρίζετε
πήρα σήμερα τον Redi 200 και τον σύνδεσα σε μια τηλεόραση samsung 720 και σε δυο monitor samsung 1080.
και οι τρεις οθονες μου λενε οτι δεν υποστηρίζεται η αναλυση και δε δειχνουν εικονα
οταν το συνδεσα με scart ειδα οτι η μονη αναλυση που μου επετρεπε να επιλεξω ηταν 562 γραμμες
τι μπορω να κανω ωστε να δειχνει στην hd ready οθονη και στη full hd;

ευχαριστω

κανένας;
 

BlowUp51

Established Member
14 January 2010
114
Θεσσαλονίκη
Re: Crypto Redi 200 - παγώνει με USB συνδεδεμένο

Γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει;
Στο Δέκτη Crypto ReDi PC 50, έχω ένα πρόβλημα, βρίσκει κάποια κανάλια, όχι όλα, το πακέττο του Alpha και τα ψηφιακά της ERT. Διαβάζει το EPG, μα δε δίνει εικόνα και ήχο. Είναι συνδεδεμένος κανονικά με τη κεραία της τηλεόρασης. Είμαι στη περιοχή του Ντεπό στη Θεσσαλονίκη.
Το σύστημά μου αποτελείται, από CPU i7 920 με 3,00 GB RAM και τρέχει 64-bit Vista. Υπάρχει κάποια ασυμβατότητα που δε τη πρόσεξα; ή απλά ο δέκτης δεν τα καταφέρνει; Η αντιπροσωπεία μου τον άλλαξε, πιθανολογώντας κάποια αστοχία, αλλά δεν έγινε τίποτα.
Ευχαριστώ για την όποια προσπάθεια.