Das Boot

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Das-Boot-1981.jpg




Das Boot

Υποβρυχιο U96 επιστροφη στην κολαση



Με αυτον τον "πληθωρικο" τιτλο ειχε βγει στις ελληνικες αιθουσες το 1981 η ταινια σταθμος του Πετερσεν.

Mεχρι εκεινην την ταινια ολες οι προηγουμενες αφηγησεις της ζωης εν πολέμω μεσα σε υποβρυχια ηταν ιστοριες ηρωικες βασισμενες αλλοτε σε πραγματικα γεγονοτα και αλλοτε μυθοπλασιας.

Οι σταρ υπακουγαν στον αγραφο κανονα που ηθελε τον πρωταγωνιστη ατσαλακωτο και με την χωριστρα στην θεση της παρ'ολες τις αντιξοοτητες της ζωης σε μια κονσερβα εν πλω.



Αντιθετα εδω εχουμε μια ταινια μυθοπλασιας μεν αλλα σχεδον ντοκυμανταιρ δε. Με μια ατμοσφαιρα απολυτα ρεαλιστικη -στα ορια του τρομου και της απεχθειας της αληθειας φυσικα - χαρασσει ενα δρομο στις ταινιες του ειδους που καμια δεν ειχε τολμησει εως τοτε.

Προταθηκε για 6 οσκαρ την χρονια που βγηκε κατι σπανιο για ξενογλωσση ταινια και ενα απο αυτα ηταν για την σκηνοθεσια.

O Πετερσεν βεβαια ειχε πολυ δυνατους αντιπαλους τοτε (Richard Attenborough, Gandhi το οποιο και το κερδισε , Sidney Lumet - The Verdict ,Sidney Pollack - Tootsie ,Steven Spielberg- E.T. the Extra-Terrestrial ) αλλα και μονο η υποψηφιοτητα και η αποδοχη της ταινιας στο ευρυτερο κοινο ακομα και στο αμερικανικο εφτασαν να δωσουν στον σκηνοθετη δουλεια για παντα στην αμερικανικη κινηματογραφικη βιομηχανια.


To κλειστοφοβικο περιβαλλον που εστησε ο Πετερσεν ηταν μοναδικο. Οι ηχοι δε συγκλονιστικοι και τρομακτικα αληθινοι.

Αν θυμαμαι καλα τα σετ που ειχαν φτιαχθει για το das boot ναι μεν ηταν ρεαλιστικοτατα κατασκευασμενα αλλα ειχαν φτιαχθει ετσι ωστε να διευκολυνονται οι καμερες που ηταν κρεμασμενες με καλωδια και οι οποιες τραβουσαν τα καταπληκτικα πλανα ακολουθησης κατα μηκος του εσωτερικου του υποβρυχιου.






Το 1997 βγηκε ξανα το director's cut αυξανωντας την αρχικη θεατρικη βερσιον απο τα 145 στα 220 λεπτα.

Στο ενδιαμεσο ειχε παιχτει στην τηλεοραση και κυκλοφορησε μετα το 1981 και σε επισημη εκδοση σε μορφη μινι σειρας διαρκειας μεγαλυτερης των 5 ωρων.


http://www.youtube.com/watch?v=ATEjQhdfA8U


Απο το Das boot και μετα οι ταινιες του ειδους δεν θα ηταν ποτε πια οι ιδιες.
 
Last edited by a moderator:

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
μετα απο αυτη την ταινια εγινα κλειστοφοβικος τυπος
δεν θα το συγχωρησω ποτε στον Πητερσεν
και η καταρα μου επιασε, δεν γυρισε ποτε ξανα τετοια ταινια

απολυτο αριστουργημα !!

.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Παραφράζοντας τη φράση του πατριώτη του Petersen Karl Marx φαίνεται ότι το 1981 πλανιόταν πάνω από τη Γερμανία όχι ένα φάντασμα αλλά η Θεά Τύχη (η οποία συγχρόνως έκανε και μία επίσκεψη στη γειτονική Γαλλία πάνω από τον Jean Jacques Beineux ο οποίος γύριζε μια ταινία ονόματι "Ντίβα").
Πρόκειται για μία από τις περιπτώσεις όπου όλα συνωμοτούν στο να γυριστεί μια σπουδαία ταινία, σε πιο εκλαϊκευμένη διάλεκτο θα λέγαμε ότι πραγματικά η ταινία "του'κατσε" του κυρίου Petersen.
Φοβερή κλειστοφοβική ατμόσφαιρα, καταπληκτική σκηνοθεσία, πολύ καλογυρισμένη ταινία, must see για τους φίλους τέτοιων ταινιών και όχι μόνο.
Απετέλεσε διαβατήριο για τις Η.Π.Α. τόσο για τον σκηνοθέτη όσο και για τον ηθοποιό Jurgen Prochnow ενώ και ο ηθοποιός-τραγουδιστής Herbert Gronemeyer εξαργύρωσε την επιτυχία της ταινίας με άπειρες πωλήσεις δίσκων του τα επόμενα χρόνια.
Το μόνο που μας έμεινε από τις επόμενες ταινίες του Petersen είναι κάποια ευχέρεια στη σκηνοθετική διάρθρωση μιας ταινίας, κάτι που φαίνεται κυρίως στο "In the line of fire" ασχέτως αν η ταινία θυμίζει αφόρητα το "Τσακάλι" του άλλου εμιγκρέ κοντοπατριώτη του,του Fred Zinnemann.
Πέραν τούτου ουδέν αξιόλογο για τον Petersen...
 
17 June 2006
14,350
όποιος το θέλει, εννοείται πως καλά θα κάνει να το αναζητήσει γερμανόφωνο και όχι ντουμπλαρισμένο - όπως δηλαδή είχε κυκλοφορήσει πριν από κάποια χρόνια σε VHS.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
όποιος το θέλει, εννοείται πως καλά θα κάνει να το αναζητήσει γερμανόφωνο και όχι ντουμπλαρισμένο - όπως δηλαδή είχε κυκλοφορήσει πριν από κάποια χρόνια σε VHS.

Την πρώτη φορά που έκατσα να το δώ στην TV πέτυχα την english spoken βερσιόν, από τα νεύρα μου έκλεισα την τηλεόραση.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Την πρώτη φορά που έκατσα να το δώ στην TV πέτυχα την english spoken βερσιόν, από τα νεύρα μου έκλεισα την τηλεόραση.

E καλα δεν την ειχες δει ρε συ στις αιθουσες ? Εισαι και μεγαλυτερος μου εσυ :D

Eγω τοτε ειμουνα 14 χρονων.
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Απάντηση: Re: Das Boot

όποιος το θέλει, εννοείται πως καλά θα κάνει να το αναζητήσει γερμανόφωνο και όχι ντουμπλαρισμένο - όπως δηλαδή είχε κυκλοφορήσει πριν από κάποια χρόνια σε VHS.

Αυτο εχω δει κι εγω. ΤΑΙΝΙΑΡΑ.
 

oldman

AVClub Enthusiast
7 December 2006
937
Anavissos
Και απάνω που νομίζεις πως έχεις δει όλες τις καλές ταινίες, πέφτε στα χέρια σου μια τέτοια και καταλαβαίνεις ότι δεν ξέρεις τίποτα .Ψάχνουμε στα εφέ να βρούμε το μέλλον και ποιος ξέρει τι θησαυρός έχει ήδη παραχθεί και δεν το ξέρουμε.
Είναι να απορείς πως τα κατάφερε ο σκηνοθέτης και έβαλε τα μηχανήματά του σε τόσο περιορισμένο χώρο!
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Είναι να απορείς πως τα κατάφερε ο σκηνοθέτης και έβαλε τα μηχανήματά του σε τόσο περιορισμένο χώρο!

Φτιαχτηκαν τοτε δυο σετ-αντιγραφα του ιδιου υποβρυχιου καθε ενα για διαφορετικες ληψεις.

Καθως και καποια ακομα σε κλιμακα για αλλες χρησεις.



http://www.youtube.com/watch?v=pjcLPEmDK2I
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
δεν ειναι απαραιτητο να μιλα αγγλικα μια περιπετεια για να ειναι καλη.ουτε το μεγαλο μπατζετ,ουτε τους σταρς,ουτε τα εφε.ενα καλο σκηνοθετη χρειαζεται που να ξερει τι κανει,και μερακι.και ενα καλο σεναριο.
και εδω εχει και καλο σκηνοθετη και πολυ μερακι.ταινιαρα,παταει στο λαιμο οτιδηποτε υπαρχει σε τετοιου ειδους ταινιες στο χολλιγουντ.
ο πητερσεν αναζητησε το συναρπαστικο μεσα απο τη ζωη στο υποβρυχιο και οχι μεσα απο εκρηξεις.και σε βουταει απο το λαιμο και σε στελνει αδιαβαστο.
την πρωτη φορα που το ειδα ηταν στην 5ωρη εκδοση σε μινι σειρα απο τη ΕΤ1.
κανει ολες τις αμερικανικες ταινιες τετοιου ειδους να φαινονται παιδικα σηριαλ.

ναθ :grinning-smiley-043:grinning-smiley-043

υγ.τι στο διαολο παθαινουν ολοι οι ευρωπαιοι που πηγαινουν στο χολλιγουντ και καταντανε τα πιο πληρωμενα πιστολια χειροτεροι και απο τους αμερικανους συναδελφους τους δεν μπορω να το καταλαβω.
 

akirav

AVClub Enthusiast
7 August 2008
755
Η αγαπημενη μου ταινια.
Την εχω και στις 3 διαφορετικες κοπιες (2,5 ωρες, 3,5 ωρες και 5 περ. ωρες) και την εχω δει τουλαχιστον 35 φορες...

Πηγα και στα στουντιο εξω απο το Μοναχο για να δω το απομειναρι απο τα γυρισματα (μπορει να βαλω πιο μετα φωτο).

Θα ηθελα πολυ παντως να τη δω σε ενα καλο homecinema...
Του θκομ' εινι μπαζου.


Η απογοητευση ηταν η συνεχεια του J.Prochnow...
Οταν εισαι μεσα σε ενα τετοιο αριστουργημα, πρεπει να εχεις και την αναλογη συνεχεια. Κι οχι να τρεχεις πισω απο χολυγουντιανες "πατατες".
Ισως κατι προσπαθησε στο The Keep.


Στα στουντιο μας ειπαν οτι ο τραυματισμος του Pilgrim ηταν πραγματικος... Εγινε ενα λαθος στα γυρισματα: πριν να τους πεταξουν νερο (σαν να τους ερχεται κυμα), καποιος φωναζε κατι και κρατιοντουσαν. Ε, αυτος μαλλον δεν το ακουσε και το νερο τον παρεσυρε και χτυπησε. Για τα γυρισματα πηγαινοερχοταν με ελικοπτερο απο το νοσοκομειο - αλλαξε και το σεναριο, φυσικα.
Ενα πραγμα που μου εκανε εντυπωση, ηταν οτι για οσο διαρκουσαν τα γυρισματα, δεν εβλεπε ηλιος τους ηθοποιους, ακριβως για να αποκτησουν το "χρωμα" της κλεισουρας.
 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Das Boot

υγ.τι στο διαολο παθαινουν ολοι οι ευρωπαιοι που πηγαινουν στο χολλιγουντ και καταντανε τα πιο πληρωμενα πιστολια χειροτεροι και απο τους αμερικανους συναδελφους τους δεν μπορω να το καταλαβω.


Εγω για ανθρωπους που κανουν εστω και ενα αριστουργημα σαν αυτο δεν λεω κουβεντα.

Μας προσφερε απλοχερα μια απο τις καλυτερες ταινιες του ειδους μαζι με το Αποκαλυψη Τωρα, ο Τζονυ πηρε το οπλο του , Ελα να δεις , Φουλ μεταλ τζακετ.

Μετα απλα επαναπαυτηκε και εγινε ενας κλασικος mainstream σκηνοθετης στην υπηρεσια του Χολυγουντ.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
To Potemkin "προπαγανδιζει" τους ναζι, κατα την εννοια που το hurt locker προπαγανδιζει τους αμερικανους στο Ιρακ. Εγω διαφωνω βεβαια με το να σταθει καποιος στην προπαγανδα σε τοσο καλες ταινιες (φυσικα το Ποτεμκιν ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΑ ταινια). Ο Δανικας ΠΡΕΠΕΙ να του βαλει μηδεν ομως, αν θελει να ειναι συνεπης.

Αμαν! Τωρα που ανοιξε το θεμα για το Das Boot, συνειδητοποιησα πως αυτο εννοουσα και οχι το Potemkin!!!


Τωρα που το διευκρινησες παντως στο das boot δεν υπαρχει καμια προπαγανδα οντως.

Απλα περιγραφει την φρικαλεοτητα της ανθρωπινης υπαρξης σε καιρο πολεμου.

Και ισως και για αυτο δεν υπαρχουν Ναζι στο σκαφος. Για να μην υπαρξουν απευθειας παραπομπες σε φανατικους.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Das Boot

Εγω για ανθρωπους που κανουν εστω και ενα αριστουργημα σαν αυτο δεν λεω κουβεντα.

Μας προσφερε απλοχερα μια απο τις καλυτερες ταινιες του ειδους μαζι με το Αποκαλυψη Τωρα, ο Τζονυ πηρε το οπλο του , Ελα να δεις , Φουλ μεταλ τζακετ.

Μετα απλα επαναπαυτηκε και εγινε ενας κλασικος mainstream σκηνοθετης στην υπηρεσια του Χολυγουντ.

ναθ δεν λεω ποτε οτι ειναι κακος σκηνοθετης.ακομα και οι mainstream ταινιες του ειναι πολυ καλυτερες σαν δομη και αναπτυξη απο αλλους.και αυτο με στεναχωρει στους καλους σκηνοθετες.οτι απο καποια στιγμη και μετα επαναπαυονται....
 
17 June 2006
14,350
τα πληρώματα των Γερμανικών υποβρυχίων -the grey wolves- στη μάχη του Ατλαντικού είχαν το μεγαλύτερο ποσοστό απωλειών από οποιοδήποτε άλλο όπλο στον Β' Π.Π.
Υπολογίζεται στο 92% επί του συνόλου τους.
Η ζωή μέσα στα υποβρύχια ήταν σκέτη φρίκη: ελάχιστος χώρος που αναλογούσε στον καθένα μόνο για κάποιες ώρες την ημέρα, φρούτα και λαχανικά που σάπιζαν (τα είχαν για να αποφύγουν το σκορβούτο), λιγότερες σε αριθμό κουκέτες από το πλήρωμα (κοιμόντουσαν με βάρδιες), ελάχιστες τουαλέτες, πολύ κακή υγιεινή, βρώμα και δυσωδία γενικώς.
Η ταινία είναι τελείως κλειστοφοβική και αναπαριστά το κλίμα τέλεια. Νομίζω όμως πως παραείναι μεγάλη σε διάρκεια.
 
Last edited: