Τοποθέτηση Sub στον χώρο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Λοιπόν, πρόσφατα μετακόμισα σε νέο χώρο, οπότε προέκυψε και νέα εγκατάσταση home cinema.

Καθότι ο νέος χώρος είναι σημαντικά μεγαλύτερος από τον προηγούμενο, άλλαξε αρκετά και η συμπεριφορά του συστήματος, καθώς και οι απαιτήσεις από τα επιμέρους μέρη του.

Σε αυτό το νήμα θα δούμε το θέμα της τοποθέτησης του sub.

Το υπάρχον sub είναι ένα σχετικά μικρό Canton. Είναι λοιπόν λογικό το ότι δεν μπορεί να καλύψει μόνο του τον νέο χώρο των ~ 40 τ.μ.

Οπότε, χρειάζομαι νέο sub.

Μιας και αποφάσισα να πάω σε λύση DIY, έχω την ευχέρεια να κάνω κάποιο custom κουτί, το οποίο θα μπορούσε ακόμα και να κρυφτεί κάπου, αν αποφάσιζα ότι η συγκεκριμένη θέση είναι η βέλτιστη.

Οπότε, πριν καταλήξω σε κουτί, έπρεπε να αποφασίσω που θα τοποθετήσω το sub.

Αυτή είναι μια κάτοψη του χώρου μου, όπως έχει διαμορφωθεί αυτή τη στιγμή, καθώς και οι πιθανές επιλογές μου σε θέσεις εγκατάστασης:

Home_Cinema_v2.gif



Οπότε, το νέο
sub θα μπορούσε να τοποθετηθεί σε μία από τις παρακάτω θέσεις:

1) Υπάρχουσα θέση
2) Νέα θέση 1
3) Νέα θέση 2
4) Νέα θέση 3

Σε αυτές τις θέσεις έχουμε μια κάποια άνεση όσο αφορά την φορά του sub, οπότε για τη νέα θέση 1 το sub μπορεί να κοιτάζει είτε προς το ηχείο left, είτε προς τον απέναντι τοίχο, είτε προς το πίσω μέρος του χώρου.

Παρεμφερείς επιλογές υπάρχουν και για τις υπόλοιπες υποψήφιες θέσεις.

Πώς επιλέγουμε λοιπόν;

Στις πολύ χαμηλές συχνότητες, ο ρόλος του χώρου είναι πολύ μεγάλος, και ακόμα και αλλαγές στη φορά του ηχείου κάνουν μεγάλες διαφορές στην απόκριση.

Πόσο μεγάλες είναι λοιπόν αυτές οι διαφορές; Για να δούμε..

Πήρα μια σειρά από μετρήσεις, κάνοντας χρήση του δημοφιλούς free προγράμματος REW (Room EQ Wizard), το οποίο μπορεί να βρεθεί εδώ: http://www.hometheatershack.com/roomeq/

Είναι free, αλλά απαιτείται registration στο σχετικό forum για να το κατεβάσετε.

Οι μετρήσεις έγιναν τοποθετώντας το μικρόφωνο (το κλασικό ECM8000
)στη θέση ακρόασης. Ως προενισχυτής χρησιμοποιήθηκε ο Xenyx 802 , με σύνδεση σε μια USB κάρτα ήχου (Creative MP3). Οι απαιτήσεις σε ακρίβεια στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι μεγάλες, καθότι ήθελα περισσότερο να μετρήσω τις αλλαγές σε απόκριση συχνότητας, αναλόγως της μετατόπισης, παρά καθεαυτή την απόκριση του συστήματος. Οπότε, δεν χρειάστηκε να βγάλω έξω το "βαρύ σίδερο" (SRC2496 σαν ADC & DAC και X-Meridian για κάρτα ήχου).

Ο τρόπος που μετράει την απόκριση το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι μέσω frequencysweep. Όσοι έχετε το Velo SMS1 καταλαβαίνετε – ίδιο concept.

Το υπάρχον sub άρχισε λοιπόν να κάνει βόλτες στον χώρο, και να παίρνω τις αντίστοιχες μετρήσεις. Έχουμε και λέμε:


Αρχική θέση:



attachment.php




Το sub στην αρχική του θέση, δεξιά από το front right ηχείο μου, σε γωνία. Η πράσινη γραμμή αντιστοιχεί στην “καθαρή” απόκριση του ηχείου, ενώ η μωβ σε αυτή με το Audyssey του Onkyo 876 ενεργοποιημένο. Βλέπουμε ότι αρχικά το ηχείο έπαιζε με αρκετά μεγάλες διακυμάνσεις, έως και +/-7,5db. Το Audyssey κάνει αρκετά καλή δουλειά, “φέρνοντάς” το περίπου σε +/-2,5db, το οποίο δεν είναι καθόλου άσχημο. Οπότε, αν μην τι άλλο, το Audyssey κάνει καλή δουλειά στο sub.

Προχωράμε λοιπόν στην επόμενη υποψήφια:


Νέα Θέση 1:


attachment.php


Πήρα τρεις μετρήσεις, με το ηχείο να κοιτάζει προς το front left ηχείο (χρώμα ροζ), προς τον απέναντι τοίχο (κίτρινο) και προς το πίσω μέρος του δωματίου (πράσινο/μπλε).

Όπως βλέπετε, η καλύτερη από τις τρείς μετρήσεις φαίνεται να είναι αυτή που το ηχείο κοιτάζει προς το front left ηχείο, έχοντας απόκριση ~ +/-4db (στο φάσμα που μας απασχολεί και που αποδίδει το sub). Το κρατάμε αυτό, και περνάμε στην επόμενη θέση μέτρησης.


Νέα Θέση 2:


attachment.php


Εδώ έχουμε μόνο δυο δυνατότητες τοποθέτησης, με το sub να κοιτάζει είτε προς τα εμπρός (πράσινο), είτε προς τα πίσω (καφέ).

Η πρώτη θέση (προς τα εμπρός) παρουσιάζει μια μεγάλη βύθιση (ακύρωση) στους 51 κύκλους, με αποτέλεσμα να εμφανίζει μια απόκριση +/-9db. Καθόλου καλά.

Η δεύτερη θέση (προς τα πίσω) τα πηγαίνει αρκετά καλύτερα, παρουσιάζοντας περισσότερες διακυμάνσεις, αλλά μικρότερης σοβαρότητας. Συνολικά έχουμε μια απόκριση της τάξης του +/-7db.


Νέα Θέση 3:


attachment.php


Η τελευταία από τις υποψήφιες θέσεις για το sub. Παρουσιάζει παρόμοια εικόνα με την δεύτερη περίπτωση της Νέας Θέσης 2.


Μετά από αυτές τις μετρήσεις, κατέληξα σε ένα συμπέρασμα: θα φτιάξω το sub σε “συμβατικό” σχήμα, καθότι μάλλον θα καταλήξει στην Νέα Θέση 1, με φορά προς τον front left, ώστε να κάνω όσο μπορώ πιο εύκολη τη δουλειά του Audyssey. Μόλις το τελειώσω, θα δούμε κατά πόσο θα συμπεριφέρεται με τον ίδιο τρόπο που συμπεριφέρεται το τωρινό μου sub.

Ακούω λοιπόν και τις δικές σας σκέψεις..
 

Attachments

  • ? ΓŽΒΈΓŽΒ­ΓΖ’ΓŽΒ· & ΓŽΒ±ΓΒΓβ€‘ΓŽΒΉΓŽΒΊΓŽΒ? ΓŽΒΈΓŽΒ­ΓΖ’ΓŽΒ· μΡ audyssey...jpg
    ? ΓŽΒΈΓŽΒ­ΓΖ’ΓŽΒ· & ΓŽΒ±ΓΒΓβ€‘ΓŽΒΉΓŽΒΊΓŽΒ? ΓŽΒΈΓŽΒ­ΓΖ’ΓŽΒ· μΡ audyssey...jpg
    68.1 KB · Views: 426
  • νέα ΓŽΒΈΓŽΒ­ΓΖ’ΓŽΒ· (1).jpg
    νέα ΓŽΒΈΓŽΒ­ΓΖ’ΓŽΒ· (1).jpg
    73.3 KB · Views: 424
  • νέα ΓŽΒΈΓŽΒ­ΓΖ’ΓŽΒ· (2) b.jpg
    νέα ΓŽΒΈΓŽΒ­ΓΖ’ΓŽΒ· (2) b.jpg
    51.7 KB · Views: 422
  • νέα ΓŽΒΈΓŽΒ­ΓΖ’ΓŽΒ· (3).jpg
    νέα ΓŽΒΈΓŽΒ­ΓΖ’ΓŽΒ· (3).jpg
    69.7 KB · Views: 421

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Ρε συ, τι να σου πούμε εμείς; Πόσοι νομίζεις ότι μπορούν να κάνουν αυτά που έκανες εσύ για να πετύχουν την ιδανική θέση για το υπογούφερ; Ασε που οι περισσότεροι δεν έχουν την πολυτέλεια να διαλέξουν ανάμεσα σε τόσες θέσεις για τοποθέτησή του. Γνώμη μου πάντως είναι να κρατήσεις την υπάρχουσα θέση αφού και το Audyssey κάνει τις απαραίτητες διορθώσεις.
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,506
Κερατσίνι
Απάντηση: Re: Τοποθέτηση Sub στον χώρο

Γνώμη μου πάντως είναι να κρατήσεις την υπάρχουσα θέση αφού και το Audyssey κάνει τις απαραίτητες διορθώσεις.

Κωστα μετα απο πειραμαρισμους μπορω να πω οτι δεν θα εμπιστευομουν ξανα το audyssey. Θα ηθελα να ξαναερθεις να ακουσεις και να δεις διαφορες του τοτε (με audyssey) και τωρα απλα με dbμετρο.
 
Eγω θα τσεκαριζα και κατω απο το κεντρικο.

Είμαι απολύτως της ίδιας γνώμης.Θεωρητικά τουλάχιστον και έχοντας ένα μόνο sub στον χώρο η καλύτερη θέση είναι ανάμεσα στα εμπρός ηχεία.
Σε παλαιώτερους δικούς μου πειραματισμούς με διάφορα sub αυτή η θέση απέδωσε ακουστικά καλύτερα σε όποιον χώρο και εαν την δοκίμασα.
Τότε δυστυχώς δεν μπορούσα λόγω διάταξης του χώρου να αφήσω το sub στην μέση και ακολουθούσα διαφορετικές τοποθετήσεις.
Πλέον στον 'Παράδεισο" μπορώ και είμαι σε θέση πλέον να πώ ότι με ικανοποιεί απόλυτα.
Φυσικά δεν είχα τις δυνατότητες να κάνω όλες αυτές τις μετρήσεις που έκανε ο Δημήτρης...μιλάω καθαρά και μόνο με ότι άκουγαν τα αυτιά μου.Μόνο εδω στον Παράδεισο μέτρησα και επιβεβαιώθηκα.
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,506
Κερατσίνι
Είμαι απολύτως της ίδιας γνώμης.Θεωρητικά τουλάχιστον και έχοντας ένα μόνο sub στον χώρο η καλύτερη θέση είναι ανάμεσα στα εμπρός ηχεία.
Σε παλαιώτερους δικούς μου πειραματισμούς με διάφορα sub αυτή η θέση απέδωσε ακουστικά καλύτερα σε όποιον χώρο και εαν την δοκίμασα.
Τότε δυστυχώς δεν μπορούσα λόγω διάταξης του χώρου να αφήσω το sub στην μέση και ακολουθούσα διαφορετικές τοποθετήσεις.
Πλέον στον 'Παράδεισο" μπορώ και είμαι σε θέση πλέον να πώ ότι με ικανοποιεί απόλυτα.
Φυσικά δεν είχα τις δυνατότητες να κάνω όλες αυτές τις μετρήσεις που έκανε ο Δημήτρης...μιλάω καθαρά και μόνο με ότι άκουγαν τα αυτιά μου.Μόνο εδω στον Παράδεισο μέτρησα και επιβεβαιώθηκα.

Και εγω μετα απο πειραματισμους ειδα οτι (κατα την γνωμη μου παντα) ηταν η ιδανικη θεση. Η μονη περιπτωση να το αλλαζα θα ηταν να εχω 2 ιδια σαμπ. Εκει θα τα εβαζα διπλα στο δεξι και αριστερο ηχειο.
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,506
Κερατσίνι
Απάντηση: Re: Απάντηση: Τοποθέτηση Sub στον χώρο

Σωστό αυτό, αλλά εκεί βρίσκεται το rack με τα μηχανήματα (δεν φαίνεται στο σχήμα). Οπότε, no go.

Και αν βαλεις το ρακ εκει που ειναι τωρα το σαμπ????
 
Ρε συ, τι να σου πούμε εμείς; Πόσοι νομίζεις ότι μπορούν να κάνουν αυτά που έκανες εσύ για να πετύχουν την ιδανική θέση για το υπογούφερ; Ασε που οι περισσότεροι δεν έχουν την πολυτέλεια να διαλέξουν ανάμεσα σε τόσες θέσεις για τοποθέτησή του. Γνώμη μου πάντως είναι να κρατήσεις την υπάρχουσα θέση αφού και το Audyssey κάνει τις απαραίτητες διορθώσεις.

Θα ήθελα να ελαχιστοποιήσω την επέμβαση του Audyssey, γιαυτό και γίνεται όλη η άσκηση.

Καλό το EQing, αλλά έρχεται με το τίμημά του. Ειδικά όταν υπάρχουν άγριες ακυρώσεις λόγω χώρου, πρέπει να γίνει πολύ βάρβαρο EQing για να "έρθει" κάπως η απόκριση, και αυτό επιβαρύνει τον ενισχυτή του sub, όπως και το ίδιο το μεγάφωνο. Στοιχίζει δηλαδή τελικά σε SPL και δυναμική περιοχή.

Τα "φουσκώματα" είναι πιο εύκολα για το EQ, αλλά και πάλι ισχύει το "όσο λιγότερο EQ, τόσο καλύτερο".
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,506
Κερατσίνι
Αληθεια Δημητρη εχεις σκεφτει (μιας και θα ειναι ιδιοκατασκευη) να φτιαξεις 2 ιδια και να τα βαλεις διπλα στα 2 κυριως ηχεια??
 
Re: Απάντηση: Τοποθέτηση Sub στον χώρο

Αληθεια Δημητρη εχεις σκεφτει (μιας και θα ειναι ιδιοκατασκευη) να φτιαξεις 2 ιδια και να τα βαλεις διπλα στα 2 κυριως ηχεια??

Πιστεύω στο ένα αλλά καλό. Για να βγάλω την έκταση και το SPL ενός 15" που έχω στα σκαριά, θα έπρεπε να πάω σε 2 x 12", και δεν θα χωρούσαν ανάμεσα στο rack και τα L-R μου.
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,506
Κερατσίνι
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Τοποθέτηση Sub στον χώρο

Το rack δεν πηγαίνει πουθενά.. :D

attachment.php

Καλουλι ειναι. Στην ακρη θα μου αρεσε καλυτερα :flipout::flipout:.
Εκτος και αν δεν θες να το μεταφερεις απο τεμπελια :flipout::flipout:
Λοιπον σου εχω το ιδανικο σαμπακι. Με μονο 3600 ευρα καθαρισες.:BDGBGDB55:
 
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Τοποθέτηση Sub στον χώρο

Καλουλι ειναι. Στην ακρη θα μου αρεσε καλυτερα :flipout::flipout:.
Εκτος και αν δεν θες να το μεταφερεις απο τεμπελια :flipout::flipout:

Και να ήθελα δεν μπορώ.. Έχει βγει ελαφρώς ασήκωτο.. :p

Λοιπον σου εχω το ιδανικο σαμπακι. Με μονο 3600 ευρα καθαρισες.:BDGBGDB55:

Χμ... Για πες τι έχεις στο μυαλό σου..

(από περιέργεια και μόνο..)
 
Last edited by a moderator:
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Τοποθέτηση Sub στον χώρο

Και να ήθελα δεν μπορώ.. Έχει βγει ελαφρώς ασήκωτο.. :p



Χμ... Για πες τι έχεις στο μυαλό σου..

(από περιέργεια και μόνο..)

Βρε συ, μην τον αφήσεις να σε παρασύρει...αυτός είναι Θεότρελος!!!
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,506
Κερατσίνι
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Τοποθέτηση Sub στον χώρο

Και να ήθελα δεν μπορώ.. Έχει βγει ελαφρώς ασήκωτο.. :p

Αρα απο τεμπελεια.:flipout:

Χμ... Για πες τι έχεις στο μυαλό σου..

(από περιέργεια και μόνο..)

αυτο εδω το κουκλι:BDGBGDB55:
 
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Τοποθέτηση Sub στον χώρο

αυτο εδω το κουκλι:BDGBGDB55:

Εγώ είμαι λίγο old skool με τα ηχεία μου. Αν είναι να δώσω 3600 για sub (λέμε τώρα..) θα περιμένω από το ηχείο να απειλεί τον οπλισμό του κτηρίου ολόκληρου. Και το ομορφούλι sunfire δεν το πλησιάζει αυτό με τίποτα. Άσε που διαβάζω και για 2700W ενισχυτή με κατανάλωση 800W και μου γυρίζει το μάτι..

Anyway..
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Το "βάφτισαν" 1812 υποθέτω επειδή ηχεί σαν το κανόνι στο ομώνυμο έργο του Τσαϊκόφσκι???? :BDGBGDB55:
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Ωραιος ο Ντιμης! Κανεις την καλυτερη δουλεια, μονο με τετοιους πειραματισμους θα ξεπερασεις το χαμηλο μου! :D