SONY KDL EX500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tsioy

New member
5 February 2010
57
Τελικά πήρα την 37EX500. Μιας και δεν υπάρχει αντίστοιχο thread έχω 1 ερώτηση:
Ως εγγύηση θεωρείται η απόδειξη και μόνο ή θα πρέπει να συμπληρωθεί το έντυπο της Sony μες στη συσκευασία (ημ/νια αγοράς, σφραγίδα καταστήματος κτλ.); Την έχω κάνει ήδη register στο site της sony.
Btw, divx και mp4 παίζει. Για mkv δεν έχω δοκιμάσει ακόμα...
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
SONY KDL EX700 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλορίζικη φίλε tsioy, άνοιξα νέο thread στην κατηγορία των LCD και μετέφερα εδώ το post σου, μιας και εσύ ανοίγεις τον χορό των κατόχων του συγκεκριμένου μοντέλου ....:a0210:

Essential EX500

82830
82834


SITE ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ

KDL 32HX500 .... http://www.sony.gr/product/t32-ex-series/kdl-32ex500

KDL 37HX500 .... http://www.sony.gr/product/t32-ex-series/kdl-37ex500

KDL 55HX500 .... http://www.sony.gr/product/t46-ex-series/kdl-55ex500

Δυνατότητες

- Full HD 1080 - παρακολουθήστε αθλητικά, ταινίες & παιχνίδια σε υψηλή ευκρίνεια, χάρη στην ανάλυση των 1920 x 1080 pixel

- Motionflow 100Hz με Μείωση θόλωσης εικόνας – απολαύστε ομαλές, ευκρινείς εικόνες σε γρήγορες σκηνές, όπως τα αθλητικά και οι ταινίες δράσης με τεχνολογία που προσφέρει το διπλάσιο αριθμό εικόνων σε σύγκριση με τις συμβ. τηλεοράσεις 50Hz

- Wi-Fi Ready – προσθέστε ασύρματο προσαρμογέα ή USB dongle, ώστε να συνδέεστε εύκολα στο ασύρματο οικιακό δίκτυο, χωρίς το χάος των καλωδίων

- BRAVIA Internet Video – συνδέστε την τηλεόραση στο Internet, για να έχετε πρόσβαση σε διαδ. υπηρεσίες, να βλέπετε βίντεο σε πλήρη οθόνη και να παρακολουθείτε με την υπηρ. "catch-up TV" (οι υπηρεσίες εξαρτώνται από τη χώρα) τα προγράμματα που χάσατε

- DLNA – μεταδώστε ταινίες, μουσική και φωτογραφίες στην τηλεόραση BRAVIA από συμβατές συσκευές όπως φορητό υπολογιστή, κινητό τηλέφωνο ή συσκευή αναπαραγωγής μουσικής, όπου κι αν βρίσκονται μέσα στο σπίτι

- BRAVIA ENGINE 3 - δείτε εικόνες με εντυπωσιακή λεπτομέρεια, μεγάλη αντίθεση και ζωντανές αποχρώσεις

- USB Media Player – συνδέστε μια συσκευή USB και απολαύστε ταινίες, φωτογραφίες και μουσική στην τηλεόρασή σας, με αναπαραγωγή μέσω USB

- Cinema Mode – επιλέξτε μεταξύ δύο κινηματ. λειτουργιών, ώστε να αναπαραγάγετε στο σπίτι την αυθεντική κινημ. εμπειρία, με μοναδική υφή και προσαρμοσμένες ρυθμ. χρώματος και φωτεινότητας

- Ambient Sensor – αφήστε την τηλεόραση να ανιχνεύσει αυτόματα το δείκτη φωτεινότητας και χρώματος του εσωτερικού φωτισμού του δωματίου και να βελτιώσει την ποιότητα της εικόνας, ώστε να απολαμβάνετε πάντα εικόνες ευχάριστες για τα μάτια

- HDMI™ - 4 είσοδοι (2 πίσω, 2 στο πλάι, όλες με CEC) διευκολύνουν τη σύνδεση σε πηγές High Definition, όπως Blu-ray Disc™ και PLAYSTATION®3

Περισσότερα Χαρακτηριστικά


- Live Colour™ – επιλέξτε από τέσσερις λειτουργίες, Off, Low, Mid και High, ώστε να ρυθμίσετε τις λειτουργίες χρώματος για ζωντανές εικόνες και βέλτιστη ποιότητα εικόνας

- 24p True Cinema™ – αναπαραγάγετε την αυθεντική κινηματογραφική εμπειρία και απολαύστε τις ταινίες ακριβώς όπως τις σχεδίαζε ο σκηνοθέτης, στα 24 καρέ το δευτερόλεπτο

- Scene Select – με ένα πάτημα στο τηλεχειριστήριο μπορείτε εύκολα να απολαύσετε τις πιο ατμοσφαιρικές, δυναμικές και ρεαλιστικές ρυθμίσεις εικόνας και ήχου, οι οποίες προσαρμόζονται ανάλογα με το τι παρακολουθείτε

- Αόρατα ηχεία – απολαύστε τον ιδανικό συνδυασμό εικόνας και ήχου από ηχεία που είναι κρυμμένα στο σχεδιασμό της τηλεόρασης και τοποθετημένα για τέλειο ήχο

- S-Force Front Surround – απολαύστε τον απόλυτο ψηφιακό περιφερειακό ήχο, με την πρωτοποριακή τεχνολογία ήχου και τα ηχεία της τηλεόρασης

- BRAVIA Sync – ελέγξτε ολόκληρο το σύστημα οικιακής ψυχαγωγίας με ένα τηλεχειριστήριο γενικής χρήσης, με το οποίο μπορείτε να αναπαράγετε ή να προσαρμόζετε ρυθμίσεις σε συμβατές συσκευές με το πάτημα ενός κουμπιού

- Αγαπημένα – επιλέξτε τα αγαπημένα σας κανάλια και διαδικτυακά βίντεο, περιηγηθείτε στα αγαπημένα κατά είδος και μεταβείτε γρήγορα στο αγαπημένο σας περιεχόμενο με το πάτημα ενός κουμπιού

- PhotoTV HD – προβάλετε τις ψηφιακές σας φωτογραφίες σε μια οθόνη Full HD, βελτιστοποιημένη για να τις προβάλλει με πλήρη λεπτομέρεια, φυσικά χρώματα και ολοζώντανη υφή

- Eco Settings - μεταβείτε γρήγορα σε διάφορες οικολογικές ρυθμίσεις που μειώνουν την κατανάλωση ενέργειας, εξοικονομούν χρήματα από τους λογαριασμούς και προσφέρουν μεγαλύτερη φιλικότητα προς το περιβάλλον

- Ενσωμ. ψηφ. επίγ. τηλ. δέκτης – παρακολουθήστε ψηφ. τηλ. κανάλια (ή αναλ. τηλεόρ.) από ενσωματ. δέκτη DVB-T (MPEG2), δηλαδή, χωρίς αποκωδικοποιητή. Είναι ο πιο εύκολος τρόπος χρήσης της ψηφ. λειτουργίας, με απενεργοπ. την αναλ. τηλεόραση

- Ενσωμ. δέκτης τηλ. MPEG-4 AVC HD – ξεχάστε τον αποκωδικοποιητή! Αποκτήστε πρόσβαση σε υπηρ. τηλεόρασης, μεταξύ των οποίων και κανάλια HD TV, με ενσωμ. δέκτη DVB-T και DVB-C με αποκωδ. MPEG4 AVC (ανάλογα με τη χώρα και μόνο με υποστηρ. εταιρείες)

- Ενσωμ. λειτ. CI+ – τοποθετήστε απλά μια έξυπνη κάρτα με CI+ CAM, για να αποκτήσετε πρόσβαση σε συνδρομ. τηλ. κανάλια (η CI Plus είναι συμβατή με το πρότ. DVB-CI, οπότε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μονάδες CAM, αν υπάρχουν)

ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ - Γενικά - FAQ - Εγχειρίδια Χρήστη - Συνδεσιμότητα
http://support.sony-europe.com/tv/lcd/lcd.aspx?site=odw_el_GR&m=KDL-37EX500

REVIEWS
TECHRADAR..... http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1129293&postcount=5
hdtvtest......... http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1231923&postcount=67
reviewscnet.... http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1351477&postcount=87

LAN-DLNA-ΣΥΝΔΕΣΙΜΟΤΗΤΑ-WI FI
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1118904&postcount=14

INTERNET TV

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1209621&postcount=59

DLNA & PS3 MEDIA SERVER
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1151250&postcount=33
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1154017&postcount=37

ΥΠΟΤΙΤΛΟΙ ΤΑΙΝΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗ USB
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1142238&postcount=20

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΤΟΧΩΝ
tsioy..... http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1129045&postcount=1

ΛΙΣΤΑ ΚΑΤΟΧΩΝ
01. tsioy.....37.....03/03/10
02. koslol8...37....12/03/10
03. didas.....37....18/03/10
04. polakis...55....23/03/10
05. koyroyp..37....17/5/10
06. vmamios..40...30/6/10
07. COYOTE..32...10/8/10
 
Last edited:

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Τελικά πήρα την 37EX500. Μιας και δεν υπάρχει αντίστοιχο thread έχω 1 ερώτηση:
Ως εγγύηση θεωρείται η απόδειξη και μόνο ή θα πρέπει να συμπληρωθεί το έντυπο της Sony μες στη συσκευασία (ημ/νια αγοράς, σφραγίδα καταστήματος κτλ.); Την έχω κάνει ήδη register στο site της sony.
Btw, divx και mp4 παίζει. Για mkv δεν έχω δοκιμάσει ακόμα...

Μετράει η απόδειξη, αλλά αν έχει μέσα στην συσκευασία ειδικό έντυπο συμπλήρωσέ το και ταχυδρόμησέ το.
 

tsioy

New member
5 February 2010
57
Μετράει η απόδειξη, αλλά αν έχει μέσα στην συσκευασία ειδικό έντυπο συμπλήρωσέ το και ταχυδρόμησέ το.

Μετά από επικοινωνία με τη sony, πληροφορήθηκα ότι η απόδειξη και μόνο αρκεί (παράγραφος 1). Αυτό που μου είπε η κοπέλα και δεν το ήξερα είναι ότι μέσα σε διάστημα 3 μηνών από την αγορά μπορώ με κάποιο αντίτιμο να κάνω επέκταση εγγύησης στα 5 χρόνια.
Σιγά σιγά θα αρχίζω να δοκιμάζω τις δυνατότητες της τηλεόρασης. Ήδη δοκίμασα να τη συνδέσω στο internet και συνδέεται κανονικά (youtube, music clips κτλ.) μέσω ethernet.
Επίσης, εγκατέστησα τον ps3 media server (beta). Δεν ξέρω αν οφείλεται στην εγκατάσταση, αλλά σε ορισμένα είδη video , εικόνας και ήχου (dixv, mp4, mp3, jpeg) με δεξί κλικ στο αρχείο έχω την επιλογή "Αναπαραγωγή σε Sony Bravia 37EX500". H ποιότητα βέβαια δεν είναι και τόσο καλή.
 

vasilisnt

Established Member
21 July 2007
294
Αθήνα
Μετράει η απόδειξη, αλλά αν έχει μέσα στην συσκευασία ειδικό έντυπο συμπλήρωσέ το και ταχυδρόμησέ το.

αν εχει ειδικο εντυπο και αν κανουν κατι με αυτο πες μου και εμενα :)

πρωην εργαζομενος στη Sony speaking....

η αποδειξη ειναι η εγγυηση...
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Bill, δεν έχω ιδέα αν έχουν οι Sony ειδικό έντυπο εγγύησης. Η Pioneer όμως, τόσο στην τηλεόραση όσο και στον ενισχυτή που άλλαξα πρόσφατα, είχε τέτοιο έντυπο το οποίο αναφέρει ρητά να το συμπληρώσεις και να το ταχυδρομήσεις. Βέβαια κι εδώ η απόδειξη αγοράς είναι που μετράει, αλλά για καλό και για κακό εγώ έστειλα και το έντυπο.
 

koyroyp

New member
3 March 2010
4
Έχω παραγγείλει κι εγώ την KDL-37EX500 αλλά μου έχουν πει ότι επειδή είναι πολύ νέο μοντέλο ακόμα δεν έχει έρθει. Τι παίζει ακριβώς;
 

koslol8

New member
5 February 2010
32
Ίλιον - Αθήνα
Ρωτησα για την 37ex500 στα Expert και μου ειπαν τιμη στα 770 με 12 ατοκες δοσεις.Εχει βρει καποιος καποια καλυτερη προσφορα?Διευκρινιζω οτι δεν θελω να μπλεξω με e-shops η κατι τετοιο.

Εχει μηπως κανενας δοκιμασει να παιξει παιχνιδια (X360,PS3) με τη συγκεκριμενη τηλεοραση? Απο lag πως παει? Παιζονται ή θα μου σπασουν τα νευρα? (την tv την θελω κυριως για παιχνιδια,αγωνες και καμια ταινια που και που.)

Ευχαριστω προκαταβολικα!
 

tsioy

New member
5 February 2010
57
Συνεχίζοντας τη προσπάθεια ψαξίματος της τηλεόρασης έχω να πω τα ακόλουθα:
1)Η τηλεόραση συνδέεται μιά χαρά στο δίκτυο και κατ' επέκταση στο ιντερνετ. Τα διάφορα βιντεάκια (youtube, movie trailers) βλέπονται χωρίς σπασίματα, ακόμη και τα HD ( ή τουλάχιστον όσα μοιάζουν με HD).
2)Η αναπαραγωγή αρχείων divx, mp3, jpeg γίνεται όπως πρέπει μέσω usb και lan (με τη βοήθεια του ps3 media server απευθείας στην τηλεόραση).
Mόνη απορία μου το αν γίνεται transcoding ή απευθείας streaming.
Διότι στο αρχείο conf δεν περιέχεται η κατάληξη avi στα transcoded αρχεία, ενώ στη πρώτη οθόνη του προγράμματος, η μπάρα γεμίζει...
Δυστυχώς, για την ώρα, τα mkv έχουν σπασίματα (ανάλυση 1920x800). Δεν οφείλεται μάλλον στον υπολογιστή μου,μήπως στο δίκτυο (100 Μbps);

3) Ποιες ρυθμίσεις contrast, brightness κτλ. συνιστάτε;
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Παντως οι παρατηρησεις αυτες...

Against
>Picture could be crisper
>Colours could be more vibrant


...και η τελικη βαθμολογια (5 αστερια) δεν συμβαδιζουν με τιποτα...
 

stred

New member
1 November 2009
45
ισως η τελική βαθμολογία είναι σε σχέση με την τιμη της..

γενικα απ'οτι διαβάζω και σε ξενα φορουμς η ΕΧ500 είναι προσανατολισμένη προς "σοβαρή" εικόνα με πολυ καλο επίπεδο μαυρου για lcd και πολυ λίγες αντανακλάσεις..


παντως εντυπώσεις κατόχων που διάβασα είναι στο συνολό τους θετικές.
 

tsioy

New member
5 February 2010
57
Παρατήρηση-απορία που μάλλον δεν αφορά μόνο την ΕΧ500:
στις επιλογές της οθόνης έχει τα εξής: Φορμά οθόνης και αυτόματο φορμά.
Το πρώτο μπορεί να πάρει ως επιλογές μεταξύ των άλλων τα "ευρεία"και "smart". To smart είναι πολύ καλή επιλογή για τα κανάλια 4:3, δίοτι δεν τα δείχνει τόσο τραβηγμένα στον οριζόντιο άξονα, αλλά για να ενεργοποιηθεί θα πρέπει το αυτόματο φορμά να είναι στην επιλογή "ναι". Με τις επιλογές αυτές , όμως, το Σκάι σε τυχαίες στιγμές εναλλάσεται μεταξύ των επιλογών "ευρεία" και "smart". Το έχετε συναντήσει;
 

koslol8

New member
5 February 2010
32
Ίλιον - Αθήνα
Mηπως ξερει κανενας ρε παιδια αν και πως παιζουν υποτιτλοι σε ταινιες αν τις βαλω μεσω usb? Δοκιμασα μια ταινια χωρις ενσωματωμενους υποτιτλους και δεν τους εμφανιζε.Σημειωση οτι ειχα βαλει ακριβως το ιδιο ονομα στην ταινια και τους υποτιτλους και μεσα στον ιδιο φακελο.
 

koslol8

New member
5 February 2010
32
Ίλιον - Αθήνα
Δοκιμασα να το κανω .txt αλλα και παλι δεν παιζει τους υποτιτλους.

Εχει κανενας αλλός καμια ιδεα? Ειναι κριμα να μην παιζει τους υποτιτλους γιατι εχω τοσες σειρες και ταινιες τις οποιες θα πρεπει αναγκαστικα να τις δω απο την οθονη του υπολογιστη.
 

enoxos

AVClub Enthusiast
6 July 2008
798
Κοζάνη
παιδια κι εγω την περιμενω απο την εβδομαδα που μας ερχεται.Την έκλεισα στα 780 ευρώ απο καταστημα της περιοχής μου.Εντυπώσεις και φώτο μόλις έρθει....Πάντως πιστευω ότι ειναι μια καλή και τίμια αγορά για αυτα που προσφέρει σε αυτην την τιμή.

*Υπόψιν ότι η τηλεόραση θα ειναι για το υπνοδωμάτιο...καθως για την 1η και για την πιο κινηματογραφική λέω να περιμενω πρώτα όλες τις νέες που θα ερθουν μεχρι και τον Σεπτεμβρη για να πρωχωρησω σε αγορά και σιγουρα απο 50 ιντσες και πάνω.
 

tsioy

New member
5 February 2010
57
Δοκιμασα να το κανω .txt αλλα και παλι δεν παιζει τους υποτιτλους.

Εχει κανενας αλλός καμια ιδεα? Ειναι κριμα να μην παιζει τους υποτιτλους γιατι εχω τοσες σειρες και ταινιες τις οποιες θα πρεπει αναγκαστικα να τις δω απο την οθονη του υπολογιστη.

Εμένα τους εμφανίζει.
Η ταινία παίζει μέσω usb , είναι xvid, οι υπότιτλοι είναι srt, με ίδιο όνομα με τη ταινία.
Δοκίμασε να πατήσεις το options στο τηλεκοντρόλ καθώς παίζει η ταινία.Η τελευταία επιλογή είναι "υπότιτλοι". Δες μήπως είναι στο "όχι" και βάλε το στο font 3 cp1253 για να δεις τα ελληνικά.
Πάντως δε θα ενθουσιαστείς, τα γράμματα δεν είναι bold και έχουν κάποια απόσταση μεταξύ τους, τη δουλεία τους πάντως την κάνουν.

Για να επανέλθω στην αναπαραγωγή αρχείων video (mkv), μέχρι τώρα έχω καταφέρει ορισμένα πράγματα με τη βοήθεια του ps3 media server. Για αρχεία 720p, οι βέλτιστες επιλογές είναι 2:
1) Χρήση του mencoder με ενσωμάτωση των υπότιτλων
2) Μετατροπή του αρχείου σε m2ts και αναπαραγωγή
Στο (1), η ενσωμάτωση γίνεται με χρήση reencoding για να προβληθούν και οι υπότιτλοι. Δυστυχώς, στην περίπτωση αυτή το αρχείο στέλνεται στη τηλεόραση σε μορφή mpeg2 και (για άγνωστο σε εμένα λόγο) προβάλλεται με μαύρες μπάρες πάνω και κάτω από το βίντεο, παρά το ότι το βίντεο είναι 16/9...
Στο (2), η τηλεόραση έχει τη δυνατότητα να προβάλλει απευθείας m2ts ("βλέπει" τα avc) χωρίς τις μπάρες (δηλαδή όπως πρέπει,χωρίς κατακόρυφη συμπίεση της εικόνας), αλλά στη περίπτωση αυτή δεν είναι δυνατή η προβολή υπότιτλων.
Διαλέχτε και παίρνετε...
Υγ.: Όποιος μπορεί να λύσει το γρίφο, ευπρόσδεκτος.