F1 δορυφορικα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

rubihno

New member
27 February 2010
13
Καλησπερα σε ολους σας!
Καλως σας βρηκα.
Επειδη οσοι ασχολειστε με φ1 θα εχετε δει οτι δεν παιζει μεταδοση απο ελευθερο καναλι φετος,θα στραφω στην λυση της δορυφορικης τηλεορασης.
Καταρχην μενω στην αθηνα και επειδη οικονομικα δεν ειμαι και πολυ στα καλα μου αυτη την περιοδο θα ηθελα να με βοηθησετε οσο μπορειτε και να μου προτεινετε λυσεις.Μη μεκοροιδεψουν κιολας σε διαγορα μαγαζια με δορυφορικα γιατι δεν εχω ιδεα απο τιμες ποιοτητα κλπ.
Για πιατο μεχρι 1,2 πιστευω οτι αρκει αλλα θα ηθελα καποιες πληροφοριες για τον υπολοιπο εξοπλισμο καθως και τι καναλια μπορω να πιασω,σε ποιους δορυφορους ειναι κτλ.
Σας ευχαριστω πολυ.
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,644
Μέση γη
Ελεύθερα, με την καλύτερη περιγραφή στα Αγγλικά, τόσο τα δοκιμαστικά όσο και οι αγώνες στα bbc interactive στον astra 2 στις 28,2 μοίρες ανατολικά.
Ελεύθερα, με Γερμανική περιγραφή στη συχνότητα του rtl.
Τα orf1 & sky de μεταδίδουν τους αγώνες με την καλύτερη δυνατή ποιότητα εικόνας (upscaled σε 720p & 1080i αντίστοιχα), αλλά δεν είναι ελεύθερα.
 

rubihno

New member
27 February 2010
13
Καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση.
Το bbci και το RTL ειναι στο ASTRA 2B?
επισης ξερετε ενα καναλι ZDF?και DSF?αυτα μεταδιδουν Φ1?
Κατι ακομα για το bbci.χρειαζεται καποιος ειδικος δεκτης γιατι εχω ακουσει οτι τα καναλια bbc streams εμφανιζονται ως data.
Ευχαριστω για την βοηθεια.Κ
Καθε αλλη προταση ειναι ευπροσδεκτη
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση.
Το bbci και το RTL ειναι στο ASTRA 2B?
επισης ξερετε ενα καναλι ZDF?και DSF?αυτα μεταδιδουν Φ1?
Κατι ακομα για το bbci.χρειαζεται καποιος ειδικος δεκτης γιατι εχω ακουσει οτι τα καναλια bbc streams εμφανιζονται ως data.
Ευχαριστω για την βοηθεια.Κ
Καθε αλλη προταση ειναι ευπροσδεκτη
τα RTL ,ZDF,DSF ειναι στον αστρα 19 μοίρες ανατολικά,μονο το rtl μεταδηδει f1.για τα bbci δεν χρειαζεσαι καποιον ειδικο δεκτη και ειναι η καλυτερη επιλογη στα ελευθερα καναλια για να δεις f1
 

rubihno

New member
27 February 2010
13
σιγουρα μονο το RTL μεταδισει Φ1?
γιατι απο οτι βλεπω εδω και το DSF περυσι μετεδιδε τα Ελευθερα δοκιμαστικα.
το κοστος του εξοπλισμου για να βλεπω bbci ποιο είναι(Μενω Αθηνα)?
και επισης αμα θελω να βλεπω και bbci και rtl το κοστος ανεβαινει?χρειαζεται να αλλαξω δορυφορο?
συγγνωμη για τις ερωτησεις αλλα ειμαι ψιλοασχετος.
Ευχαριστω πολυ πάντως!
 

Petros1007

Established Member
25 January 2008
214
Δράμας
Καλησπέρα παιδιά.
Κανένα αγγλόφωνο κανάλι από Astra19, Hotbird13, Hellassat39, ξέρει κανείς;
Γιατί καλό το RTL αλλά τα Γερμανικά δεν "τα έχω".
Ευχαριστώ πολύ.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
σιγουρα μονο το RTL μεταδισει Φ1?
γιατι απο οτι βλεπω εδω και το DSF περυσι μετεδιδε τα Ελευθερα δοκιμαστικα.
το κοστος του εξοπλισμου για να βλεπω bbci ποιο είναι(Μενω Αθηνα)?
και επισης αμα θελω να βλεπω και bbci και rtl το κοστος ανεβαινει?χρειαζεται να αλλαξω δορυφορο?
συγγνωμη για τις ερωτησεις αλλα ειμαι ψιλοασχετος.
Ευχαριστω πολυ πάντως!
μονο τα δοκιμαστικα στο dsf
μπορεις να βαλεις ενα πιατο 1.20 με κεντρο 19 και να βαλεις παρακεντρα και ενα lnb για 28 ετσι ωστε να κατεβαζεις και τους δυο δορυφορους ταυτοχρονα εναλακτικα θα μπορουσες να βαλεις κινητο πιατο και να κατεβαζεις περισσοτερους,αλλα αν το θελεις να βλεπεις μονο f1 τοτε τα bbci ειναι η καλυτερη λυση με αγγλικο ηχο και χωρις διαφημισεις
 

rubihno

New member
27 February 2010
13
να σαι καλα φιλε μου.και το κοστος πιατου lnb καλωδιων και δεκτη ποιο ειναι?150 ευρω περιπου?
 

rubihno

New member
27 February 2010
13
μαλλον οχι.στην νοβα μαλλον και επειτα σε καποιο ελευθερο σε μαγνητοσκοπηση.αλλα τιποτα δεν ειναι σιγουρο ακομα.
θα δουμε.
 

Petros1007

Established Member
25 January 2008
214
Δράμας
Απάντηση: Re: F1 δορυφορικα

μαλλον οχι.στην νοβα μαλλον και επειτα σε καποιο ελευθερο σε μαγνητοσκοπηση.αλλα τιποτα δεν ειναι σιγουρο ακομα.
θα δουμε.

Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο για nova;
Επειδή δεν βλέπω να το διαφημίζουν.
 

rubihno

New member
27 February 2010
13
@petros ετσι λεγεται.σου ξαναλεω οτι τιποτα δεν ειναι σιγουρο ακομα.υπαρχει και μια αμυδρη περιπτωση να το παρει ο ΑΝΤ1.

@τακις εχεις νοβα?
 

Petros1007

Established Member
25 January 2008
214
Δράμας
Πάντως εάν είναι να υπάρξει για φέτος Ελληνικό κανάλι, είτε ελεύθερο είτε συνδρομητικό,πρέπει να ξεκαθαριστεί πολύ σύντομα μιας και δεν έμειναν ούτε δύο εβδομάδες για τον πρώτο αγώνα.
Για να δούμε που θα δούμε F1 φέτος.
Γιατί ότι θα δούμε είναι σίγουρο......
 

rubihno

New member
27 February 2010
13
το ιταλικο RAI kλειδωνει κατα την διαρκεια της F1.βεβαια δεν ξερω αν υπαρχει καποιος τροπος να το ξεκλειδωσεις.

@petros δεν ξερω αν θυμασαι παντως το 1994 δεν ειχαμε καλυψη της φ1 και αρχισε μετα απο τους πρωτους 4 αγωνες νομιζω
 

Petros1007

Established Member
25 January 2008
214
Δράμας
Ας κρατήσουμε αυτό το νήμα και για το μέλλον.
Για ότι πέφτει στην αντίληψή μας για το αγαπημένο μας σπορ.
Να ενημερώνουμε εδώ για ότι βλέπουμε,όπου το βλέπουμε.
Να'στε καλά παιδιά.
Τα ξαναλέμε....
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
να σαι καλα φιλε μου.και το κοστος πιατου lnb καλωδιων και δεκτη ποιο ειναι?150 ευρω περιπου?
περιπου εκει αλλα πρεπει να υπολογησεις και το κοστος της εγκαταστασης
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,644
Μέση γη
Λοιπόν με ένα wavefrontier T90 εγώ από το κέντρο της Αθήνας λαμβάνω πανεύκολα τα bbc interactive. Το πιάτο μαζί με 4 lnb για τις τροχιακές θέσεις 13, 19, 28,5 και 39 μου στοίχισε 200 ευρώ. Σ' αυτό το κόστος πρέπει να προστεθεί και η τιμή του δορυφορικού δέκτη.
 

GEORGE M.

Supreme Member
3 April 2009
4,205
ΧΑΝΙΑ - ΚΡΗΤΗ
Απάντηση: Re: F1 δορυφορικα

το ιταλικο RAI kλειδωνει κατα την διαρκεια της F1.βεβαια δεν ξερω αν υπαρχει καποιος τροπος να το ξεκλειδωσεις.

υπαρχει τροπος. αν εχεις καποιον φιλο που να ξερει απο κλαδακια θα σου πει τι και πως.