Bein Sport Channels (πρώην Al Jazeera)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tg_gr

New member
21 February 2010
10
Παιδιά σας καλησπερίζω. Καλώς σας βρήκα στο πρώτο μου ποστ σαν νέος στο φόρουμ. Σας διαβάζω μήνες πριν.

Θα ήθελα να κάνω ενα entry με το θέμα JSC Sports. Πρόσφατα έγινα συνδρομητής για την μπάλα που δείχνει και έχουν όντως τα δικαιώματα από πολλά πρωταθλήματα και διοργανώσεις. Πρόσφατα τα κανάλια τα έκαναν 10, πρόσθεσαν και HD, μια χαρά εξέλιξη δηλαδή. Έχω όμως τις εξής παρατηρήσεις-απορίες.

Στην πολυκατοικία που μένω έχουμε κεντρική δορυφορική εγκατάσταση με στόχο τις 13 μοίρες κλασσικά γιατί άλλοι θα θέλουν και την Nova (προσωπικά την απεχθάνομαι σαν εταιρία-μπουκέτο-υπηρεσίες-συμπεριφορά). Το θέμα είναι οτι οι Άραβες εκπέμπουν από τον Hotbird με πολύ άσχημη ποιότητα εικόνας, η οποία σπάει στη γρήγορη κίνηση μετάδοσης των αγώνων πράγμα που θεωρώ απαράδεκτο για συνδρομητικό μπουκέτο και μάλιστα ποδοσφαίρου. Βέβαι στις 7 μοίρες δυτικά που εκπέμπουν τα πράγματα είναι αλλιώς αλλα εκει μπορω να δω στο εξοχικό μου που έχω κινητό lnb. Εγω μιλώ για εδω Αθήνα όπου οι επιλογές μου περιορίζονται. Βέβαια σκέφτομαι να τοποθετήσω τελείως δικό μου πιάτο κινητό να κάνω δουλειά μου.

Επίσης αφού έχουν τα δικαιώματα της SuperLeague γιατί δεν παίζουν κανένα μάτς βαθμολογικής σημασίας όπως το περασμένο ΠΑΟΚ-ΠΑΟ; Με μια τέτοια πολιτική πιστεύω θα χτύπαγαν άνετα πολλές συνδρομές παραπάνω και από εδω ελλάδα. Βέβαια έχει όλα τα υπόλοιπα και βλέπω μπαλάρα, όπως στο Real - Villareal τις προάλλες, που σημειοτέων με 60 συνδρομή (Nova) δεν θα έβλεπα αυτόν τον αγώνα, πράγμα απαράδεκτο. Έπαιζε conn-x TV.

Αυτά τα λίγα για αρχή και για τροφή συζήτησης αυτού του πακέτου και των δυνατοτήτων που μας προσφέρει.

Καλώς σας βρήκα!
Φιλικά.
 

the_player

Senior Member
14 November 2009
662
Re: Al Jazeera Sport Channels

Φίλε καλως ήρθες και καλά ποσταρίσματα!
Προσωπικά το jazeera το θεωρώ ένα απ' τα καλύτερα πακέτα για αθλητικά, καθώς έχει σχεδόν τα πάντα (εκτός από premier league και bundesliga). Η ποιότητα εικόνας στον hotbird δυτυχώς όμως είναι κακή (εκτός ίσως απ' το +3) γεγονός που ταλαιπωρεί όσους θέλουν να δουν ένα παιχνίδι. Δεν ξέρω για ποιο λόγο, θεωρούν ίσως δευτερεύον το συγκεκριμένο δορυφόρο (ή και τριτεύον, εκπέμπει και στον badr το πακέτο αυτό), τί να πώ, το θέμα πάντως είναι πως αν βγάλεις το θέμα της ποιότητας εικόνας, έχεις ένα πολύ καλό πακέτο, ειδικά για ποδόσφαιρο.
Τώρα με το θέμα του ελληνικού πρωταθλήματος, αν παρατηρήσεις στα πιο κάτω θέματα του φορουμ, θα δεις οτι τα δικαιώματα πουλήθηκαν στο abu dhabi sports, το οποίο έχει 3 κανάλια, μόνο το 1 όμως είναι στον hotbird - το οποίο δε δείχνει τα ελληνικά παιχνίδια- και τα άλλα στον badr και τον nilesat.
Αν τώρα θέλεις να τα συνδυάσεις όλα (που λογικά είναι και το καλύτερο), θα σου έλεγα να βάλεις ένα μοτεράκι ή, αν αυτό δεν είναι εφικτό, ένα πιάτο είτε στις 26e είτε στις 7w. Σου σημειώνω εδώ οτι στις δυο αυτές τροχιακές θέσεις εκπέμπει άλλο ένα πακέτο, το showtime το οποίο δείχνει όλα τα ματς της premier league (από του χρόνου τα δικαιώματα τα έχει πάρει το abu dhabi sports). Επίσης εκπέμπουν και τα dubai sports, που δείχνουν bundesliga. Έτσι, είσαι κομπλέ από αθλητικά.
Η επιλογή δική σου..
 

tg_gr

New member
21 February 2010
10
Re: Al Jazeera Sport Channels

Όντως ο NileSAT είναι γεμάτος απο FTA κανάλια πράγμα που δεν συμβαίνει στον Hotbird. Ίσως οι άραβες θέλουν σιγά σιγά να κλείσουν την εκπομπή από τις 13 μοίρες. Ξέρεις εαν πρόκειται να πάρουν την Premier League?

Για αλλαγή δορυφόρου θα κινηθώ αποκλειστικά μόνος αφου οι άλλοι ιδιοκτήτες έχουν το κοινό πιάτο για Hotbird. Το μοτέρ είναι η ιδανικότερη λύση.
 

the_player

Senior Member
14 November 2009
662
Re: Al Jazeera Sport Channels

Ξέρεις εαν πρόκειται να πάρουν την Premier League?
Από τη σεζόν 2010/11, τα παιχνίδια της premier league θα τα δείχνουν τα abu dhabi sports. Τώρα αν θα είναι ελεύθερα ή κλειδωμένα, αυτό δε το γνωρίζω. Αυτό που γνωρίζω είναι οτι με την προσθήκη του ελληνικού πρωταθλήματος αλλά και του κυπέλλου οι αραβικοί δορυφόροι γίνονται πλέον ιδιαίτερα ελκυστικοί. Το μόνο μειονέκτημα ίσως είναι οτι χρειάζεται μεγαλύτερο πιάτο για να πιάσεις όλες τις συχνότητες, σε σχέση με τον hotbird..
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Al Jazeera Sport Channels

μπορω να κοτσαρω ενα lnb στις 7 του nilesat και να τα βλεπω?
(ενα μετρο πιατο-astra κεντρο,hotbird παρακεντρο)
 

the_player

Senior Member
14 November 2009
662
Re: Al Jazeera Sport Channels

μπορω να κοτσαρω ενα lnb στις 7 του nilesat και να τα βλεπω?
(ενα μετρο πιατο-astra κεντρο,hotbird παρακεντρο)
Χμμ, παράκεντρα δε ξέρω κατά πόσο θα έχεις 24/24 σήμα, αν έβαζες 1.20m θα ήσουν νομίζω καλυμένος, δοκίμασε όμως ποτέ δεν ξέρεις, ειδικά τα πρωϊνά που το σήμα είναι στο μαξιμουμ..
Αν θέλουν ας απαντήσουν και οι φίλοι με παράκεντρες λήψεις, με ένα μοτεράκι όμως προσωπικά πιστεύω θα είσαι Οk..:a0210:
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Al Jazeera Sport Channels

Χμμ, παράκεντρα δε ξέρω κατά πόσο θα έχεις 24/24 σήμα, αν έβαζες 1.20m θα ήσουν νομίζω καλυμένος, δοκίμασε όμως ποτέ δεν ξέρεις, ειδικά τα πρωϊνά που το σήμα είναι στο μαξιμουμ..
Αν θέλουν ας απαντήσουν και οι φίλοι με παράκεντρες λήψεις, με ένα μοτεράκι όμως προσωπικά πιστεύω θα είσαι Οk..:a0210:

ευχαριστω..
 

tg_gr

New member
21 February 2010
10
Re: Al Jazeera Sport Channels

Τώρα Stuttgard - FCB στο +3 για το CL. Έχει καλή εικόνα...
 

gabkon

Senior Member
10 January 2008
409
Re: Al Jazeera Sport Channels

Θα παιξει κανονικα η καρτα στον nilesat!
Οσο για το Abu Dhabi sports θα ξεκινησει τη νεα σεζον με κωδικοποιηση στα καναλια του οπως παλιοτερα που ειχε τα δικαιωματα της serie a και μαλλον σε
irdeto!Θα προσθεσει σιγουρα 4-5 νεα καναλια αλλα δεν εχω μαθει αν το ελληνικο πρωταθλημα θα το συνεχισει στα ελευθερα η στα κωδικοποιημενα καναλια του!
gab
 

DimAsi

Supreme Member
25 July 2007
5,800
Αττικό βουνό
Απάντηση: Al Jazeera Sport Channels

Με πιάτο 1,25 Giberini συμφερει να εχει κεντρο τις 28 και να βαλει παρακεντρο Badr ,19 και 13
η ειναι καλύτερα να παει σε λύση Nilesat με παρακεντρα 13,19 κάποιος με Αθήνα λήψη ?
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: Al Jazeera Sport Channels

Με πιάτο 1,25 Giberini συμφερει να εχει κεντρο τις 28 και να βαλει παρακεντρο Badr ,19 και 13
η ειναι καλύτερα να παει σε λύση Nilesat με παρακεντρα 13,19 κάποιος με Αθήνα λήψη ?
Το πρώτο.
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: Al Jazeera Sport Channels

Υπολόγισέ το και μόνος σου. 20 μοίρες παράκεντρα hotbird και 26 astra 1! Και πες ότι hotbird κουτσά στραβά (με καλό καιρό) βγαίνει, με astra 1 όμως δεν υπάρχει φως.
 

DimAsi

Supreme Member
25 July 2007
5,800
Αττικό βουνό
Απάντηση: Al Jazeera Sport Channels

Υπολόγισέ το και μόνος σου. 20 μοίρες παράκεντρα hotbird και 26 astra 1! Και πες ότι hotbird κουτσά στραβά (με καλό καιρό) βγαίνει, με astra 1 όμως δεν υπάρχει φως.

Ετσι μαλλον θα κανω για να το βγαλω από την αχρειστία θα ξεθαψω το Diseq και θα το κοτσαρω στην 5090 με την Irdeto μοντουλα παιρνοντας και με 85 ευρουλακια την κάρτα JSC.
Και θα εχω κινητό το Tacatel για τα υπολοιπα :a0210:
 

gabkon

Senior Member
10 January 2008
409
Re: Al Jazeera Sport Channels

Η εικονα του badr ειναι οπως στον hotbird!Βαλε σταθερο πιατο 1.1μ για nilesat αν θελεις να εχεις τα hd και το full πακετο jsc με τα espn με καλη εικονα!
gab