Sony PlayTV (για PS3)

vageladosgr

Senior Member
16 August 2007
370
ΑΘΗΝΑ
Διαβασα καπου στο διαδικτυο οτι το playtv παροτι στα τεχνικα χαρακτηριστικα του αναφερει Mpeg-2 κανει για ψηφιακο δεκτη Mpeg-4 αρκει να του κανεις μια αναβαθμιση,και οτι σε καποιες χωρες λειτουργει κανονικα... σιγουρα καποιος θα τον εχει και θα μπορουσε να επιβεβαιωσει την σωστη λειτουργια του...:chinscratch:-bye-
 

theox

AVClub Enthusiast
11 June 2007
713
Westeros
Re: playtv (ps3) = ψηφιακος δεκτης Mpeg-4?

Έχω το playtv εδώ και ένα χρόνο περίπου και όταν ένα φεγγάρι είχε κάνει δοκιμαστικές εκπομπές το Star σε MPEG2 και MPEG4, το λάμβανε κανονικά. Περισσότερα σε λίγους μήνες που θα αρχίσει και εδώ η Digea...
 
Last edited:

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: playtv (ps3) = ψηφιακος δεκτης Mpeg-4?

νομίζω κάποιος το είχε δοκιμάσει και έπαιζε... ειναι μια πολύ καλή λύση, αφού εχεις με λίγο κόστος και ένα DVR

(εαν φυσικά έχεις PS3)
 

alx255

Established Member
29 December 2007
127
Re: playtv (ps3) = ψηφιακος δεκτης Mpeg-4?

ποσο κανει το playtv και απο που μπορουμε να το παρουμε αφου κανει και για mpeg 4?:BDGBGDB55:
 

vageladosgr

Senior Member
16 August 2007
370
ΑΘΗΝΑ
Re: playtv (ps3) = ψηφιακος δεκτης Mpeg-4?

Έχω το playtv εδώ και ένα χρόνο περίπου και όταν ένα φεγγάρι είχε κάνει δοκιμαστικές εκπομπές το Star σε MPEG2 και MPEG4, το λάμβανε κανονικά. Περισσότερα σε λίγους μήνες που θα αρχίσει και εδώ η Digea...
σε ευχαριστω παρα πολυ μιας και ειχα απελπιστει οτι δεν θα επερνα απαντηση...
οποτε μετα το πασχα θα περιμενω νεα σου!!!:grandpa::grinning-smiley-043
 

panafou

New member
22 April 2007
8
Re: playtv (ps3) = ψηφιακος δεκτης Mpeg-4?

Εγω εχω το Play TV, και πιανει κανονικα τα καναλια της Digea. Πολυ πρακτικο, μεατρεπει το PS3 σε δεκτη και recorder, αλλα δεν εχει ελληνικα. Τα μενου και το EPG ειναι τα αγγλικα. Πολυ πρακτικο ειναι να εχεις και το PS3 Bluetooth remote control που συνεργαζετε αψογα. Μπορειτε να το βρειτε απο διαφορα online shop κυριως της αγγλιας.
Play.com, Amazon
 

aime

Senior Member
14 April 2007
595
Paris
Re: playtv (ps3) = ψηφιακος δεκτης Mpeg-4?

Εγω εχω το Play TV, και πιανει κανονικα τα καναλια της Digea. Πολυ πρακτικο, μεατρεπει το PS3 σε δεκτη και recorder, αλλα δεν εχει ελληνικα. Τα μενου και το EPG ειναι τα αγγλικα. Πολυ πρακτικο ειναι να εχεις και το PS3 Bluetooth remote control που συνεργαζετε αψογα. Μπορειτε να το βρειτε απο διαφορα online shop κυριως της αγγλιας.
Play.com, Amazon

Δουλεύει και με κλειστό το PS3? Γιατί αν πρέπει να είναι πάντα ανοιχτό, τότε θα έχουμε και θόρυβο....
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: playtv (ps3) = ψηφιακος δεκτης Mpeg-4?

εεε οχι βεβαια! αφου χρησιμοποιεί το δίσκο του PS3 για να γράφει.

(στο slim πάντως που δεν ακούγεται θα του έρχεεται κουτί!)
 

theox

AVClub Enthusiast
11 June 2007
713
Westeros
Re: playtv (ps3) = ψηφιακος δεκτης Mpeg-4?

Δουλεύει και με κλειστό το PS3? Γιατί αν πρέπει να είναι πάντα ανοιχτό, τότε θα έχουμε και θόρυβο....

Όταν προγραμματίσεις μια εγγραφή, μπορείς να το κλείσεις (σε standby). Όταν έρθει η ώρα της εγγραφής, ανοίγει μόνο του και όταν τελειώσει ξανακλείνει.
http://playtvps3.com/
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: playtv (ps3) = ψηφιακος δεκτης Mpeg-4?

Όταν προγραμματίσεις μια εγγραφή, μπορείς να το κλείσεις (σε standby). Όταν έρθει η ώρα της εγγραφής, ανοίγει μόνο του και όταν τελειώσει ξανακλείνει.
http://playtvps3.com/

καλό αυτό, όταν βλέπεις όμως δεν μπορεί να είναι κλειστό το ps3.
 

theox

AVClub Enthusiast
11 June 2007
713
Westeros
Re: playtv (ps3) = ψηφιακος δεκτης Mpeg-4?

Το θέμα είναι υπάρχει κάποιος που το έχει δοκιμάσει ήδη σε Digea?

Σε δοκιμή περιοδικού που διάβασα πρόσφατα είπαν ότι παίζει μεν, χωρίς EPG δε... Το ίδιο συμβαίνει και με τα ψηφιακά της ΕΡΤ που πιάνω στην Αθήνα. Ελπίζω να λυθεί το θέμα με κάποια αναβάθμιση γιατί είναι μεγάλο μειονέκτημα.
 

vageladosgr

Senior Member
16 August 2007
370
ΑΘΗΝΑ
Re: playtv (ps3) = ψηφιακος δεκτης Mpeg-4?

Το θέμα είναι υπάρχει κάποιος που το έχει δοκιμάσει ήδη σε Digea?
Στην Πελλοπόνησο ας πούμε....
Εγω εχω το Play TV, και πιανει κανονικα τα καναλια της Digea.

Δειτε εδω νομιζω απτις καλύτερες τιμες που εχω δει...

http://www.ebw.gr/store/ProductView.aspx?productid=5385
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: playtv (ps3) = ψηφιακος δεκτης Mpeg-4?

παραμένει εξαιρετικά ακριβό...
 

sofand

New member
2 December 2010
10
Re: playtv (ps3) = ψηφιακος δεκτης Mpeg-4?

Εδώ και 2 ημέρες είμαι κάτοχος του play tv από amazon αγγλίας 39 ευρω και δωρεάν μεταφορικά!
Έρχεται με το software version 1.00 και αφου το εγκαταστήσεις κάνεις update σε 2.02. Σε καμμία έκδοση η Ελλάδα δεν είναι στις χώρες που υποστηρίζονται αλλά όλα τα κανάλια της Digea καθως και τα ψηφιακά της Νετ δείχνουν πολύ καλά. Στην Digea υποστηρίζεται αγγλικό EPG, όμως όχι στα ψηφιακά της Νετ στα οποία δεν δείχνει καθόλου EPG. Ένα πρόβλημα είναι η διαφορά ώρας μεταξύ PS3 και PlayTV (2 ώρες), κοινό πρόβλημα για όλες τις χώρες που δεν υποστηρίζονται, με αποτέλεσμα λάθος πληροφορίες στο EPG και αδυναμία εγγραφών. Λύση υπάρχει, ρύθμιση του ρολογιού του PS3 2 ώρες μπροστά και στη συνέχεια ξανά σκανάρισμα των καναλιών και όλα εντάξει. Έτσι παρά το γεγονός ότι τα 2 ρολόγια διαφέρουν 2 ώρες, το PS3 από standby ανοίγει την σωστή ώρα που πρέπει για να γράψει μία εγγραφή προγραμματισμένη μέσω EGP. Στα χρήματα αυτά, παρά την έλειψη υποστήριξης της Ελλάδας, νομίζω είναι bestbuy!
 

theox

AVClub Enthusiast
11 June 2007
713
Westeros
Απάντηση: playtv (ps3) = ψηφιακος δεκτης Mpeg-4?

Διαβάζω για νέα hardware έκδοση (PlayTV 2). Τι διαφορές θα έχει από το υπάρχον, δεν γνωρίζω. Ίσως να υποστηρίζει DVB-T2, πράγμα που δεν μας ενδιαφέρει. Υπάρχει και στο Amazon για προ-παραγγελία.