Κατασκευή ηχείων 3-δρόμων για σπίτι.

tsatasos

Senior Member
Καλησπέρα,

Εδώ και καιρό ήθελα να φτιάξω ένα ζευγάρι 3-δρόμων δυνατών ηχείων για το σπίτι.

Αυτή τη στιγμή έχω τα midbass, τα tweeter/κόρνες και τις κούτες.

tweeter/κόρνα: Ciare CT267
http://www.ciare.com/pdf/catalogo/CT267.pdf

midbass: 18teen 10MB600
http://www.eighteensound.com/index.aspx?mainMenu=view_product&pid=224

Κούτα: 40 λίτρα με χώρισμα μεταξύ tweeter/midbass και woofer
διαστάσεις 100x30x20 με 19αρι mdf.

Ενισχυτή λέω να πάρω έναν Crown XLS802D (2x800wrms - 4ohm)
http://limnaios.gr/view.asp?productID=5934
http://www.crownaudio.com/amp_htm/xls.htm

Ψάχνω για 2 10αρια woofer και crossover 3 δρόμων ώστε να παίζει το woofer έως 80Hz, το mid 80-2000Hz και το tweeter πάνω από 2000Hz. (τι λέτε για τα νούμερα, είναι εντάξει για τα παραπάνω μεγάφωνα?)


Προς το παρών τα έχω και παίζουν μόνο τα tweeter και τα midbass με τα crossover από τα MB Quart PVF 216.
Κόβουν στα 2900Hz (HPF & LPF) και έχουν ρύθμιση 0dB, -1dB, -2dB, -3dB, -5dB στο tweeter.
http://www.mbquartusa.com/premium_speakers_specs.html

Τα παίζω με έναν ενίσχυτή 30 χρονών που είχε φτιάξει ο πατέρας από το μηδέν και βγάζει 2x30wrms στα 8ohm.

Πριν τα ακούσω έλεγα ότι ίσα ίσα που θα παίζει.
Όταν τα έβαλα όμως και τα άκουσα δεν το περιμένα, έπαιζαν πάρα πολύ καλά. Βγάζουν πολύ δυνατή και καθαρή φωνή για έναν τόσο μικρό ενισχυτή.

Μάλλον θα είναι η υψηλή ευαισθησία που έχουν. Το λέω αυτό γιατί τον συγκεκρικμένο τον έχω δοκιμάσει με διάφορα ηχεία σπιτιού, μικρά και μεγάλα και φαινόταν ότι είναι μικρός.
Πρώτη φορά τον ακούω να παίζει έτσι.

Μερικές φωτογραφίες:








Ακούω γνώμες-απόψεις-προτάσεις για:

1. Αυτά που έχω ήδη.
2. Για τον ενισχυτή που σκέφτομαι να πάρω. Crown XLS802D (2x800wrms - 4ohm)
3. Για crossover 3 δρόμων. Σημεία αποκοπής 80Hz και 2000Hz?
4. Και τέλος τι προτείνεται σε 10αρι woofer στα 8ohm. Ίσως κάτι σε Peerless?
 
Last edited:
28 June 2006
2,941
2 10άρια για χαμηλά δεν νομίζω να φτάσουν τα 98db του mid. Πας για σιγουριά για 2 12άρια, με Qes 0.3-0.35.

Τα 18sound που χρησιμοποιείς έχουν πολύ καλή φήμη μεταξύ των επαγγελματιών που τα χρησιμοποιούν. Αν δεν θέλεις να διαθέσεις το ποσό (είναι σχετικά ακριβά) δες τα B&C:

www.bcspeakers.com

Ή τα eminence:

www.eminence-speaker.com

Τα 40 λίτρα είναι κλειστό κουτί ή ρεφλεξ?
όπως και να έχει με παθητικό κρος, για πολλούς λόγους, δεν θα ήταν καλό να πας κάτω από τους 150-200.
 

tsatasos

Senior Member
Κώστα 40 λίτρα είναι ολόκληρη η κούτα.
Έχω βάλει χώρισμα στη μέση, οπότε για το woofer υπάρχουν διαθέσιμα 20 λίτρα.

Επειδή είναι λίγα τα λίτρα η κούτα θα είναι κλειστή και θα βάλω 10αρια, γιατί τα 12αρια θέλουν παραπάνω λίτρα, αλλά και γιατί δεν χωράνε λόγω πλάτους κούτας.

Δε θέλω κάτι το τρελά δυνατό. 2 10αρια για να συμπληρώνουν λίγο με χαμηλό.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σε woofer.

Για τον ενισχυτή που λέω να πάρω τι λέτε?
Παθητικό crossover 3 δρόμων που θα βρω?
Ή θα μπορούσα να κρατήσω αυτό που έχω των 2 δρόμων, μιας και έχει δέσει πολύ καλά με τα μεγάφωνα, και να βάλω μόνο ένα LPF (πηνίο) στο woofer για να μην παίζει τις ψηλές.

Τι λέτε ρε παιδιά?
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Φιλε ενοεις οτι για τα 10αρια θα χεις διαθεσιμα καπου 20λιτρα?..μαλον ειναι λιγα εκτος και αν βαλεις κανενα car audio sub..νομιζω τα τελευταια HERTZ παιζουν καταπληκτικα σε πολυ μικρες κουτες..
Ο ενισχυτης που λες ειναι παρα πολυ δυνατος, αν δε θες οπως λες τρελα δυνατο μηπως να κοιταξεις κατι φθηνοτερο?.. Πχ Behringer A500 καπου 2χ150wrms στα 8ohm και 2x300wrms στα 4οημ..τιμη καπου 190-200ε..στο λεω γιατι ουτως ει αλλως χρειαζεσαι καλο crossover, σκεψου οτι οσο ανεβαινουνε τα watt θες σιγουρα ακομα ποιο καλοσχεδιασμενο και βαρβατο crossover και οχι τυπικο του κιλου γιατι θα τα καις για πλακα (ειδικα τα tweeter)
Γνωμη μου παρε ενα ετοιμο cross 2ης ταξης (oxi απλο πηνιο , δηλαδη 1ης ταξης) και κοψε τα sub στα 80Hz και αφου σου αρεσει ο ηχος των υπαρχοντων μεγαφωνων αστα οπως ειναι με το υπαρχων cross..cross για τa sub θα βρεις πανευκολα παντου σε ολα τα μαγαζια ηλεκτρονικων.
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
κατσε εγω δε καταλαβα η εγραψες κατι λαθος?..τα midbass που λες οτι εχεις, τα 18teen 10MB600 ειναι 10ιντσα ε?..θαχεις 10ιντσο μιντ και 10ιντσο sub?,,,Δε το βλεπω να σου φτανει φιλαρακι το ενα 10αρακι sub..
 

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
Πειραματισου να αφησεις το mid να κατεβει χωρις να το κοψεις.
 

tsatasos

Senior Member
Σίφη έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με κούτες και subwoofer για αμάξια και τα 20 λίτρα για κλειστή κούτα για 10αρι sub είναι μια χαρά.

Όσο για τον ενισχυτή, επειδή και σε αυτό έχω συνηθίσει από το αμάξι, προτιμώ κάτι πολύ δυνατό και ας παίζει στο μισό, παρά κάτι μικρότερο και να παίζει τέρμα. Εξάλλου τα 18teen αντέχουν πάρα πολλά watt...

Τα crossover που έχω για το midbass και το tweeter λες να μην αντέξει?

Για το LPF που λες όντως θα πάω να κοιτάξω για κανά έτοιμο 2ης τάξης που να κόβει γύρω στα 80Hz.

kpais αν δεις το διάγραμμα του midbass δεν είναι και για πολύ χαμηλά.
Τώρα το έχω να παίζει χωρίς να το κόψω στο κάτω άκρο (χωρίς HPF) και τις πολύ χαμηλές τις παίζει σιγά. Γιαυτό θέλω να βάλω sub.

Σκέφτομαι για το 10αρι της morel:
http://www.morelhifi.com/products/pdf/Subwoofer/UW/Specs Sheet UW 1058.pdf

Ή κανά peerless XLS...
 

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
Σίφη έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με κούτες και subwoofer για αμάξια και τα 20 λίτρα για κλειστή κούτα για 10αρι sub είναι μια χαρά.

Νομιζω οτι εκει ισχυουν αλλα πραγματα λογω της συμπιεσης του θαλαμου του αμαξιου κατι που ειναι εντελως διαφορετικο με τις συνθηκες ενος σαλονιου.
 
28 June 2006
2,941
Όχι μόνο είναι άλλες οι συνθήκες στο αυτοκίνητο, αλλά και τα μεγάφωνα είναι αναίσθητα. Το μιντ που χρησιμοποιεί είναι 98db.

Για να πιάσεις τέτοια ευαισθησία στους π.χ. 50 ΗΖ, θέλεις 15άρι, για να μην πω 18άρι και τουλάχιστον 130-150 λίτρα.

Δε βγαίνει ο λογαριασμός με τίποτα. Αν κοπεί η ευαισθησία του μιντ, παει χαράμι το καλό μεγάφωνο.

Αντίθετα με διενίσχυση βολευεται το πράγμα: 1-2 12άρια peerles με δικό τους ενισχυτή και line cross.

Για αποκοπή στους 80, μόνο αν είναι το μιντ σε ρεφλέξ και πάλι αμφιβάλλω (μια γρήγορη εξομοίωση με το winisd θα δείξει).

Σύμφωνα με την πεπατημένη, το σημείο κρος για αποκοπή 2ης τάξης πρέπει να είναι μισή οκτάβα πάνω από σημείο -3db του μιντ.
Δηλαδή αυτό να κατεβαίνει μέχρι τους 55!!

Με διενίσχυση και αυτό μαζεύεται: Low self στο mid (κλειστό κουτί) που αναπληρώνει με παραπάνω ισχύ την πτώση της απόκρισης χαμηλά.

Όλα αυτά βέβαια θέλουν υπολογισμούς, για να μην φτάνουν π.χ. τα μεγάφωνα στα όρια της διαδρομής τους και αυξάνονται οι παραμορφώσεις (για το 18sound δεν θα υπάρξει θέμα, είναι φτιαγμένο γι αυτή τη δουλειά, τα peerles με τις αναρτήσεις "σαμπρέλα" τα φοβάμαι λίγο)
 

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
Όσο για τον ενισχυτή, επειδή και σε αυτό έχω συνηθίσει από το αμάξι, προτιμώ κάτι πολύ δυνατό και ας παίζει στο μισό, παρά κάτι μικρότερο και να παίζει τέρμα. Εξάλλου τα 18teen αντέχουν πάρα πολλά watt...

Σωστά
αλλά διαβασα παραπάνω για Crown 2X800W? και μεγαφωνα με ψηλή ευαισθησία...?
κινδυνεύεις να ακους μουσική από το δίπλα δωμάτιο!

Μην συγκρίνεις αυτοκινητο με σπίτι
στο ενα εχεις συνεχες ρευμα αρα οσα βατ αντεχουν...οι μπαταρίες σου
χαμηλής ευαισθησίας 4ωμα ηχεία τα οποία τα κατεβάζεις 2 ωμ για να πάρεις ισχύ
και χωρο μη ελεγχόμενο με απειρες....διαρροές

Ακου τα παιδιά γιατί δεν θα φτιάξεις κατι καλό αν δεν δουλευεις με παραμέτρους, προγράμματα για αρχή

Υ.Γ. Αν βεβαια γουστάρεις dB και τα τζαμια του αυτοκινήτου σου δεν αντεχουν, μπες στον thomann.de πάρε κανενα σετάκι της JBL και καθάρισες
Οι γειτωνες τι γνωμη εχουν για αυτά?
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Σ
Οι γειτωνες τι γνωμη εχουν για αυτά?

καλά κάνει το παιδί και θέλει ντιμπιά διαθέσιμα... χρειάζονται για ωρα αναγκης... εγω αν δεν σκεφτομουν τον διπλανο που εχει μικρά παιδιά, θα τον ειχα σκισει τον μαδαφάκα με το βρωμόσκυλο που έχω απέναντι.
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
καλά κάνει το παιδί και θέλει ντιμπιά διαθέσιμα... χρειάζονται για ωρα αναγκης... εγω αν δεν σκεφτομουν τον διπλανο που εχει μικρά παιδιά, θα τον ειχα σκισει τον μαδαφάκα με το βρωμόσκυλο που έχω απέναντι.

:guitarist::guitarist::guitarist::guitarist::guitarist::flipout:
 

tsatasos

Senior Member
Ώπα παιδιά...

Καταρχήν αυτά τα έχω στο χωριό μου που δεν υπάρχει γείτονας στα 100m... :p

Ήδη λόγω υψηλής ευαισθησίας παίζουν δυνατά με μόλις 30wrms!

Στο αυτοκίνητο έχω ακούσει υπερβολικά δυνατά αμάξια... 'Ενα π.χ. είχε 4 τέτοια σε κάθε πόρτα. Άλλο έχει 22 8αρια mid... Στο δικό μου έχω ένα μόνο 12αρι και βγάζει 143.3db στα 42Hz (το ξέρω άσχετο)

Το μόνο που θέλω ρε παιδιά είναι λίγο χαμηλό.

Κ έτσι όπως είναι τώρα μια χαρά είναι. Λίγο χαμηλό και θα ήταν τέλεια για τα αυτιά μου...
 

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
φιλε μου εισαι τυχερός
βεβαια στη περιπτωση σου μπορει να συμβεί το αντιστροφο
δηλαδή καθε φορά που παιζεις να σου ερχονται οι γειτωνες....
 

tsatasos

Senior Member
Πλάκα πλάκα και έστι όπως είμαι βγαίνω από το σπίτι και ακούγεται από πολύ μακρυά...

Μια σημείωση...

Στην αρχή σκεφτόμουν για 2 ενισχυτές και κούτα ξεχωριστή για sub. Δηλαδή να πάρω έναν μικρότερο ενισχυτή για τις κολώνες όπως είναι και μετά να φτιάξω ξεχωριστή κούτα για sub με δικό του ενισχυτή.

Αλλά είπα καλύτερα όχι γιατί ο χώρος είναι πολύ μικρός... Μην το γεμίσω με κούτες....
 
28 June 2006
2,941
Μιας και ενδιαφέρεσαι για τα peerless, διάβασε αυτό:

http://www.tymphany.com/xls-12-subwoofer

είναι απλό και ιδιαιτέρως κατατοπιστικό.

Συμπτωματικά, τυχαίνει να πραγματεύεται διαστάσεις κουτιών σαν αυτές που θέλεις: 30 λίτρα κλειστό και 40 λίτρα ρεφλέξ.

Το δεύτερο μοιάζει για σένα ιδανικό, φυσικά μόνο με διενίσχυση: Χρειάζεται περίπου 17 φορές περισσότερη ισχύ από το mid σου για να πιάσει την ίδια στάθμη με αυτό.

Με 300 βαττ φτάνει λίγο πάνω από τα 110 db μέχρι τους 35. Για σπίτι δεν νομίζω να θες παραπάνω στάθμες. Για λόγους ασφαλείας θέλει και ένα high pass στους 20, το έχουν όμως όλοι οι επαγγελματικοί (λέγε με behringer) ενισχυτές.

Την ίδια στιγμή, το mid θα αρκείται σε 17 περίπου βαττ.
 
28 June 2006
2,941
Και επειδή ίσως δεν είσαι εξοικειωμένος με τα προγράμματα εξομοίωσης, ιδού τι ακούς τώρα (αν έχω καταλάβει σωστά ότι το κουτί του μιντ είναι 20 λίτρα):

attachment.php


Στους 80 που θέλεις να κροσάρεις, είσαι ήδη 10 db κάτω (μωβ γραμμή). Αδύνατο.
Κάντο "τραβηγμένο από τα μαλλιά" ρεφλέξ (πράσινη γραμμή), πάει μέχρι τους 70 αλλά με απώλειες και κόψε στους 110-120.
Πάλι τσάτρα-πάτρα είναι όπως βλέπεις, αλλά καλύτερο από το τωρινό.
 

tsatasos

Senior Member
Ασχολούμαι με τέτοια προγράμματα.

Για τις κούτες που φτιάχνω χρησιμοποιώ κυρίως το bass box pro, αλλά και διάφορα calculators μέσω internet, όπως αυτό της re audio.
http://www.reaudio.com/speaker_box/LPort_Box_Calc.html

Όλα όμως έχουν να κάνουν με sub...

Όταν ξεκίνησα να κάνω την κούτα, σκέφτηκα να την κάνω χωρίς πορτ, ώστε να μη βγει τεράστια, αλλά και να παίζει σφικτά.