Klipsch Heresy III - Βελτίωση

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Ξεκοιλιάστηκαν τα Heresy, με σκοπό τη βελτίωσή τους.

p1020046s.jpg
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Οι εσωτερικές μονώσεις είναι οι εργοστασιακές. Σαν πρώτο βήμα χρησιμοποιήθηκαν οι υπάρχουσες, ώστε να διαπιστωθούν οι αλλαγές που θα επιφέρει μόνο η χρήση των νέων κροσόβερ.

Στο επόμενο βήμα θα γίνουν αλλαγές των καλωδιώσεων με ποιοτικότερες.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Έγιναν οι πρώτες ακροάσεις.

Ενισχυτής o λαμπάτος 300Β της Ballad Audio, που χρησιμοποιώ και για τα ακουστικά HD800, o TA-B1Supreme-300B:

p1020096d.jpg
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Τα αποτελέσματα των ακροάσεων δικαίωσαν το εγχείρημα.

Η κόρνα πλέον δεν "φωνάζει", έχουμε μεγαλύτερη λεπτομέρεια και διαύγεια στις μεσαίες, αυξημένη μουσική ροή, συνολικά περισσότερη μουσικότητα.

Κι επιτέλους βγαίνει γλυκό μπασάκι από το 12ιντσο του Heresy. Σφιχτό, γρήγορο κι ελεγχόμενο χαμηλό.

Οι ακροάσεις συμπεριέλαβαν και τεστ Α/Β μεταξύ βελτιωμένου και μη βελτιωμένου ηχείου.

Η διαφορά είναι εμφανέστατη, θα έλεγα της τάξης του 20%.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Περιμένω προτάσεις για περαιτέρω βελτιώσεις που μπορούν να γίνουν.

1) Προτάσεις για τις εσωτερικές καλωδιώσεις προς τα μεγάφωνα;
2) Υλικά για τη μόνωση του εσωτερικού;
3) Αξίζει η αντικατάσταση των καμπίνων με άλλες με μεγαλύτερο πάχος;
 
Last edited:

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Aυτά τα ηχεία αν υστερούν κάπου, αυτό είναι το χαμηλό τους, αλλιώς θεωρώ ότι έχουν καταπληκτικό ήχο για τα λεφτά τους, οπότε από τη στιγμή που βελτιώθηκε αυτό το κομμάτι πιστεύω θα παίζουν πραγματικά φοβερά!! Μπράβο!!
 

everest

Senior Member
31 March 2009
468
ag,stefanos
[FONT=&quot]Με όλο τον σεβασμό φίλε μου αλλά με τόσες αλλαγές τα ηχεία σου δεν θα είναι πλέον τα Klipsch Heresy III αλλά diy ίσως θα ήταν προτιμότερο να τα πουλήσεις και να πάρεις κάποια άλλα που θα σου αρέσουν περισσότερο ?διότι εάν αλλάξεις και την καμπίνα τη μένει…[/FONT] [FONT=&quot]Την γνώμη μου βέβαια λέω εσύ αποφασίζεις.[/FONT]
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
[FONT=&quot]Με όλο τον σεβασμό φίλε μου αλλά με τόσες αλλαγές τα ηχεία σου δεν θα είναι πλέον τα Klipsch Heresy III αλλά diy ίσως θα ήταν προτιμότερο να τα πουλήσεις και να πάρεις κάποια άλλα που θα σου αρέσουν περισσότερο ?διότι εάν αλλάξεις και την καμπίνα τη μένει…[/FONT] [FONT=&quot]Την γνώμη μου βέβαια λέω εσύ αποφασίζεις.[/FONT]

Στην DIY κατηγορία είμαστε, ας μείνουμε στο θέμα παρακαλώ.

Ήδη είχα θεαματική βελτίωση από τα κροσόβερ. Περιμένω ιδέες για περαιτέρω βελτιώσεις.
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Με όλο τον σεβασμό φίλε μου αλλά με τόσες αλλαγές τα ηχεία σου δεν θα είναι πλέον τα Klipsch Heresy III αλλά diy ίσως θα ήταν προτιμότερο να τα πουλήσεις και να πάρεις κάποια άλλα που θα σου αρέσουν περισσότερο ?διότι εάν αλλάξεις και την καμπίνα τη μένει… Την γνώμη μου βέβαια λέω εσύ αποφασίζεις.

Εχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου, φυσικά δεν θα ειναι πλεον Heresy, γιατί απλά θα είναι καλύτερα.


@_tzo_ : για μόνωση πολύ καλή λύση είναι το μαλλι προβάτου (πχ της visaton) και καλό ειναι να καλύψεις και το cross με αυτό. Στην Eλλάδα μαλλι έχει η MTZ audio και ο κ.Τζωρτζάκης μπορει να σε συμβουλέψει και για την ποσότητα. Για τα καλώδια ό,τι κι αν διαλέξεις καλό ειναι οι επαφές να ειναι πολύ σφιχτές κι ακόμα καλύτερα κολλημένες.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Εχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου, φυσικά δεν θα ειναι πλεον Heresy, γιατί απλά θα είναι καλύτερα.


@_tzo_ : για μόνωση πολύ καλή λύση είναι το μαλλι προβάτου (πχ της visaton) και καλό ειναι να καλύψεις και το cross με αυτό. Στην Eλλάδα μαλλι έχει η MTZ audio και ο κ.Τζωρτζάκης μπορει να σε συμβουλέψει και για την ποσότητα. Για τα καλώδια ό,τι κι αν διαλέξεις καλό ειναι οι επαφές να ειναι πολύ σφιχτές κι ακόμα καλύτερα κολλημένες.

Thanks JohnJohn. Με παραξένεψε που η Klipsch χρησιμοποίησε τυπικό αφρολέξ μόνο πλευρικά του ηχείου. Κάπου διάβασα ότι μόλις 5 λεπτά χρειάζονται για το μοντάρισμα ενός Heresy στο εργοστάσιο κατασκευής...
 
χωρίς να έχω τεχνικές γνώσεις, ακόμα και το μαμάτο κρος μου φαίνεται πολύ...μαμάτο!

Το βελτιωμένο δε... αλλού!

Πιστεύω ότι με προσεκτική επιλογή εσωτερικής καλωδίωσης το αποτέλεσμα θα είναι εξίσου εντυπωσιακό με την αλλαγή του κρος!
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Thanks JohnJohn. Με παραξένεψε που η Klipsch χρησιμοποίησε τυπικό αφρολέξ μόνο πλευρικά του ηχείου. Κάπου διάβασα ότι μόλις 5 λεπτά χρειάζονται για το μοντάρισμα ενός Heresy στο εργοστάσιο κατασκευής...

-Κε Γενικέ ύστερα απο την δική μου καθοριστική παρέμβαση, διαλέξαμε ενα αρκετά φτηνότερο μονωτικό για το νεο προιόν, και μάλιστα χωρις να εχουμε απωλειες στην απόδοση, ορίστε και το σχετικό report με τα επι πλεον έσοδα που θα εξασφαλίσουμε.
icon6.gif



Συνήθως βάζουν μια μονοκόματη λωρίδα αφρώδους υλικού γύρω-γύρω, γρήγορη φτηνή εφαρμογή χωρίς να σημαίνει ότι δεν αποδίδει. Απλα υπάρχουν και καλύτερες λύσεις. Ενας κατασκευαστής ποτέ δεν κρινει μόνο απο την ποιότητα, υπαρχουν κι άλλοι παράγονες (λογικοί από την πλευρά της εταιρίας) που διαμορφώνουν το αποτέλεσμα.
 
Ρε τι βλεπουν τα ματακια μου.Και δεν πιανουν και τα χερια μου.Λες να τα ενχειρησω και γω τα hεresy μου.Μπα θα κανω καμια ζημια αντι για βελτιωση.

φιλαράκ εδώ ολόκληρα μαγκνεπάνια πειράζουμε. Στα κλιπσάκια θα κολήσουμε?

Πάρε εσύ τα κρόσια και τα μοντάρουμε αμαλάχει, βάζουμε και μαλλί της γριάς μέσα... :a0210:
 
19 June 2006
356
ΚΙΛΚΙΣ
φιλαράκ εδώ ολόκληρα μαγκνεπάνια πειράζουμε. Στα κλιπσάκια θα κολήσουμε?

Πάρε εσύ τα κρόσια και τα μοντάρουμε αμαλάχει, βάζουμε και μαλλί της γριάς μέσα... :a0210:

Αμα ειναι ετσι θα σε αφησω νε κερδισεις και στο Fifa.
Tρέχω για μαλλι.

Για να μην καταχρηστω και το thread του Τζο να πω οτι ολα αυτα με ενδιαφερουν παρα πολυ καθως εχω τα ιδια ηχεια.Περιμενω με ενδιαφερον τις επομενες βελτιωσεις που εχει στο μυαλο του.
 

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
Αν ο κατασκευαστής εχει αφήσει τη πισω πλευρά χωρις επένδυση
αστην και εσυ
αν την καλύψεις θα χάσεις κάτι χαμηλά
Σίγουρα αν εχει κάνει οικονομία σε απορροφητικά, υλικά και κρος μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο
αλλά κατα βάση...ξερει καλύτερα από εμας
τσιγγούνης ειναι