Crypto ReDi 100

basilis55

New member
29 January 2010
1
Θα ηθελα την γνωμη και τα σχολια οσων εχουν χρησιποιησει τον CRYPTO REDI 100 για να δουν τα καναλια της digea και γενικοτερα την αποψη τους για τον συγκεκριμενο δεκτη. Ειμαι μεταξυ του παραπανω και του XORO HRT 7600 .
Το μειονεκτημα του σε σχεση με τον
XORO ειναι οτι δεν εχει ΗDMI εχει ομως ΤΙΜΕ SHIFT.
 

tzamas

New member
9 February 2010
1
crypto redi 100

καλησπερα
εχει παρει καποιος τον crypto redi 100 να μας πει εντυπωσεις
παιζει divx,avi??
υποστηριζει ntfs οπως αναφερει??
το time shift λειτουργει σωστα
 

stella_petra

New member
11 February 2010
1
Re: CRYPTO REDI 100

σημερα μολις παρελαβα τον συγκεκριμενο αποκωδικοποιητη αλλα δεν ασχοληθηκα πολυ μαζι του, επειδη αναμενω να μου φερουν το καινουργιο scart (το παλιο προκαλει προβληματα στον ηχο, ενα βουιτο, εκτος αν φταιει η κεραια) και το usb μου. Μολις τον δοκιμασω θα γραψω εντυπωσεις!
 

Βασίλης Γ

Senior Member
8 February 2010
621
Απάντηση: CRYPTO REDI 100

Έχω εδώ και λίγες ημέρες τον συγκεκριμένο δέκτη. Σε γενικές γραμμές είναι καλή κατασκευή. Έχω συνδέσει σκληρό δίσκο 320 GB με διαμόρφωση NTFS. Τον αναγνωρίζει κανονικά. Δεσμεύει χώρο 20GB για Time Shift. Ο υπόλοιπος χώρος του σκληρού δίσκου είναι διαθέσιμος για εγγραφές. Το Time Shift δουλεύει κανονικά. Οι εγγραφές των καναλιών MPEG2 γίνονται σε μορφή *.mpg, ενώ των καναλιών MPEG4 σε μορφή *.dvr. Το EPG εμφανίζεται μόνο στα αγγλικά (εκτός από τις λεπτομέρειες για κάθε πρόγραμμα που εμφανίζονται και στα αγγλικά και στα ελληνικά). Αναπαράγει αρχεία MP3, πρέπει όμως να είναι οι ονομασίες τους με λατινικούς χαρακτήρες. Προβάλει επίσης εικόνες JPEG και BMP. Τίποτα άλλο. Παρατήρησα, ως πρόβλημα, κάποιες φορές αποσυγχρονισμό του ήχου, το οποίο διορθώνεται με αλλαγή καναλιού.
 

Βασίλης Γ

Senior Member
8 February 2010
621
Απάντηση: CRYPTO REDI 100

Επικοινώνησα με την CRYPTO για τα προβλήματα με το EPG και τη μη αναγνώριση ελληνικών χαρακτήρων στα MP3. Η απάντησή τους ήταν ότι τα προβλήματα αυτά πιθανόν να λυθούν με αναβάθμιση του firmware. ΠΙΘΑΝΟΝ...
Δηλαδή πιθανόν...ποτέ!
 

Βασίλης Γ

Senior Member
8 February 2010
621
Απάντηση: CRYPTO REDI 100

Έχω μία απορία. Ο δέκτης αυτός είναι SD. Εάν κάποια στιγμή στο μέλλον (λέω εγώ τώρα) εκπέμψουν σε HD, ο δέκτης θα δίνει εικόνα SD ή θα δίνει ένα ... τίποτα; Ρωτάω καθαρά από περιέργεια!
Ευχαριστώ
 

George-

Senior Member
17 January 2010
317
Πασαλιμάνι
Re: Απάντηση: CRYPTO REDI 100

Έχω μία απορία. Ο δέκτης αυτός είναι SD. Εάν κάποια στιγμή στο μέλλον (λέω εγώ τώρα) εκπέμψουν σε HD, ο δέκτης θα δίνει εικόνα SD ή θα δίνει ένα ... τίποτα; Ρωτάω καθαρά από περιέργεια!
Ευχαριστώ
Να σου πω από τη δική μου εμπειρία στη Νορβηγία,με ένα δέκτη sd (turbo-x sd 1000) από τις 12 Φλεβάρη που το κανάλι NRK1 εκπέμπει σε hd ο δέκτης έχασε την εικόνα τελείως, αλλά ο ήχος ακούγεται, άρα...μάλλον οι δέκτες sd δεν δείχνουν εικόνα από μετάδοση hd καθόλου, ούτε καν στη χαμηλότερη ανάλυση.:violent-smiley-030:
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Re: CRYPTO REDI 100

Μην ξεχνάμε όμως ότι οι επίσημες προδιαγραφές σήματος της Digea είναι SD και 4:3 καδρο,με προτροπή αγοράς αντίστοιχων δεκτών,τίποτε παραπάνω........οπότε ξέχνάμε τι ισχύει στο εξωτερικό....:grandpa::
 

ChrisGeo

New member
Re: Απάντηση: CRYPTO REDI 100

Επικοινώνησα με την CRYPTO για τα προβλήματα με το EPG και τη μη αναγνώριση ελληνικών χαρακτήρων στα MP3. Η απάντησή τους ήταν ότι τα προβλήματα αυτά πιθανόν να λυθούν με αναβάθμιση του firmware. ΠΙΘΑΝΟΝ...
Δηλαδή πιθανόν...ποτέ!

Γεια σου φίλε Billako.Ποια έκδοση Firmware έχεις ?

Chris / Crypto
 

Βασίλης Γ

Senior Member
8 February 2010
621
Απάντηση: Re: Απάντηση: CRYPTO REDI 100

Γεια σου φίλε Billako.Ποια έκδοση Firmware έχεις ?

Chris / Crypto
Για το maincode γράφει: Μ3381 - V1.4 (31/12/2009)

Από τότε που τον αγόρασα ελέγχω συχνά το site για τυχόν αναβάθμιση, όμως μάταια. Έχεις τον δέκτη; Έχεις τα προβλήματα που έχω αναφέρει παλιότερα;
 

nikS68

Senior Member
26 February 2007
630
Απάντηση: CRYPTO REDI 100

Αγόρασα κάποτε ένα tv-tuner crypto και από τοτε δεν ξαναψωνίζω τίποτε από τη συγκεκριμένη εταιρία.
Ο λόγος;
Η σχεδόν ανύπαρκτη υποστήριξή του μετά.
 

Βασίλης Γ

Senior Member
8 February 2010
621
Απάντηση: CRYPTO REDI 100

Αγόρασα κάποτε ένα tv-tuner crypto και από τοτε δεν ξαναψωνίζω τίποτε από τη συγκεκριμένη εταιρία.
Ο λόγος;
Η σχεδόν ανύπαρκτη υποστήριξή του μετά.
Δυστυχώς το ίδιο βλέπω κι εγώ.
 

Βασίλης Γ

Senior Member
8 February 2010
621
Απάντηση: CRYPTO REDI 100

Από τη χρήση του δέκτη έχω διαπιστώσει και τα παρακάτω:
1. Όταν υπάρχει προγραμματισμένη εγγραφή και είναι σε standby, ανοίγει μεν αυτόματα για τη πραγματοποίηση της εγγραφής, αλλά μετά παραμένει ανοικτός.
2. Εάν είναι σε κατάσταση standby, μετά από διακοπή ρεύματος ανοίγει και παραμένει ανοικτός.
 

Priapos

New member
4 June 2010
50
Re: Απάντηση: CRYPTO REDI 100

Δεσμεύει χώρο 20GB για Time Shift.
Αυτό είναι κάτι που ισχύει για όλους τους δέκτες ;
δηλ. η λειτουργία timeshift πρϋποθέτει δέσμευση ενός αριθμού gb από το σκληρό ;
Ρωτάω γιατί εχω δώσει βαρύτητα στο συγκεκριμμένο χαρακτηριστικό, αλλά μιας και ο δέκτης μου δε θα συνδεθεί με εξωτερικό σκληρό, μάλλον πρέπει να το προσπεράσω.
 

Βασίλης Γ

Senior Member
8 February 2010
621
Απάντηση: Re: Απάντηση: CRYPTO REDI 100

Αυτό είναι κάτι που ισχύει για όλους τους δέκτες ;
δηλ. η λειτουργία timeshift πρϋποθέτει δέσμευση ενός αριθμού gb από το σκληρό ;
Ρωτάω γιατί εχω δώσει βαρύτητα στο συγκεκριμμένο χαρακτηριστικό, αλλά μιας και ο δέκτης μου δε θα συνδεθεί με εξωτερικό σκληρό, μάλλον πρέπει να το προσπεράσω.
Λογικά ισχύει για όλους τους δέκτες (ακόμα και οι δέκτες για PC το ίδιο κάνουν). Αφού λες ότι δεν θα συνδέσεις εξωτ. σκληρό, γιατί σε ενδιαφέρει το timeshift;
 

Priapos

New member
4 June 2010
50
Re: CRYPTO REDI 100

Μου ακούγεται πολύ χρήσιμη σα λειτουργία, το να μπορείς να κάνεις pause ή rewind το πρόγραμμα που βλέπεις.
Απλά δεν ήξερα/δεν είχα σκεφτεί ότι χρειάζεται σκληρός δίσκος για να γίνει κάτι τέτοιο;)
 

Βασίλης Γ

Senior Member
8 February 2010
621
Απάντηση: CRYPTO REDI 100

Φυσικά χρειάζεται. Οι τιμές όμως των εξωτ. δίσκων έχουν πέσει αρκετά.