Παρουσίαση: Ακουστικά Κλειστού Τύπου, Circumaural : Shure SRH 840

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
shuresrh840jpg.jpg


Καλημερα.

Εδω και καιρο ελεγα να ανεβασω μια μικρη παρουσιαση των ακουστικων SHURE SRH 840,αλλα ολο το αφηνα...

Σημερα αποφασισα να κατσω να γραψω 2-3 πραματακια για αυτα τα ακουστικα,καθως πιστευω οτι ειναι πραγματικα καλα,ιδιατερα αν αναλογιστουμε και την τιμη τους(γυρω στα 180 ευρω τιμη μετρητοις απο τον αντιπροσωπο,δυστυχως απο αλλου,internet κτλ,δε γνωριζω ποσο μπορει να τα βρει καποιος καινουρια,καθως δεν εχω ασχοληθει με αγορες μεσω διαδυκτιου κτλ)

Τα τελευταια χρονια ακουω κυριως μουσικη με ακουστικα καλης ποιοτητος για πολλους και διαφορους λογους.

Στο σπιτι εχω ενα συστηματακι το οποιο με ικανοποιει αρκετα μπορω να πω,τα shure srh 840 βασικα δεν τα πηρα εξαρχης για χρηση στο σπιτι,αλλα για φορητη χρηση(οταν λεω φορητη εννοω οτι τα ηθελα κυριως για καποιο ταξιδι,να τα παρω στο εξοχικο πχ κτλ).Τα ακουστικα αυτα κανονικα προοριζονται για χρηση σε studio,αλλα εγω εψαχνα ενα ζευγαρι μεγαλα ακουστικα κλειστου τυπου(για να εχω και λιγη απομονωση απο το περιβαλλον)που να μπορουν να οδηγηθουν ικανοποιητικα απο φορητη συσκευη.

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

ΤΥΠΟΣ:κλειστου τυπου,circumaural *
DRIVERS:40mm,dynamic,neodymium magnet
ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ:102 db/mw
ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ:44 Ω
ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΩΝ:5HZ-25KHZ
ΚΑΛΩΔΙΟ:αποσπωμενο,συνδεεται στην αριστερη πλευρα μονο,3μ,τυπου τηλεφωνου(coiled).τερματισμενο σε μικρο καρφι 3,5mm,παρεχεται και ανταπτορας 6.3mm βιδωτος.

{* κλειστου τυπου σημαινει οτι ο ηχος δε διαφευγει απο το εξωτερικο μερος των ακουστικων,η καμπινα οπου φιλοξενουνται τα μεγαφωνα ειναι εσωκλειστη.Αυτο προσφερει απο τη μια μονωση απο τους εξωτερικους ηχους(η οποια εξαρταται και απο το μοντελο,την εφορμογη κτλ),ενω απο την αλλη,ο ηχος δεν ακουγεται απο τους γυρω}

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ:Ακουστικα srh 840,ενα ζευγαρι ανταλλακτικα μαξιλαρακια(earpads),καλωδιο,ανταπτορας βιδωτος 6.3mm,θηκη/τσαντουλα μεταφορας σε απομιμιση δερματος(μαυρη)


ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΗΧΟΥ

εξοπλισμος
(sony dvp ns 705 dvd/sacd player->monster interlink 200->musical fidelity x can v8 headphone amplifier(λυχνιες,τροφοδοτικο,stock και τα δυο)

(sony d-ej 011,sony d-ne 004 portable cd players)

(Τα ειδη μουσικης που ακουω κυμαινονται απο pop,rock,pop-rock,disco/dance,ηλεκτρονικη μουσικη 70's-80's,μπαλαντες,εως και κλασικη μουσικη και καποια λιγα jazz,τα περισσοτερα απο original cd,και καποια πολυ λιγα mp3)

Οπως ανεφερα και πιο πανω,εψαχνα ενα ζευγαρι ακουστικων κλειστου τυπου που να οδηγουνται ευκολα απο φορητη συσκευη.Δοκιμασα αρκετες εταιριες(μεχρι 250 ευρω το πολυ),οπως sennheiser,akg,beyer dynamic,german maestro,sony.Τα μονα που ηθελα και δεν καταφερα να δοκιμασω παροτι το προσπαθησα,ηταν τα audio technica ath m50.

Το προβλημα μου με ολα τα μοντελα των παραπανω εταιριων που δοκιμασα,ηταν οτι ο ηχος ειχε σχεδον σε ολα(σε αλλα λιγοτερο,σε αλλα περισσοτερο)μια λιγο αφυσικη χροια στα αυτια μου,εναν χρωματισμο που παρατηρησα κυριως στη μεσαια περιοχη,και που οφειλεται κυριως στη σχεδιαση κλειστου τυπου,απο την κλειστη καμπινα οπου βρισκονται τα drivers.Αυτος ο χρωματισμος ειναι καπως σαν μια αφυσικη χροια στον ηχο,σαν να βγαινει ο ηχος απο κουτι/χωνι,σαν να ειναι καπως "κενος" και με μια περιεργη αντηχηση/χρωματισμο ειδικα στη μεσαια περιοχη.Δεν εχω δοκιμασει πολυ ακριβες υλοποιησεις κλειστου τυπου ακομα(denon d7000,sony r10,κτλ),αλλα εχω δοκιμασει πολλα καλα ακουστικα ανοικτου τυπου,και αυτον τον συγκεκριμενο χρωματισμο δεν τον εχω συναντησει σε ανοικτες υλοποιησεις.

Οσον αφορα τωρα την ποιοτητα ηχου των shure srh 840,το πρωτο πραγμα που νομιζω οτι αξιζει να επισημανω,ειναι η ελλειψη αυτου ακριβως του χρωματισμου στον ηχο.Ο ηχος ειναι σχετικα φυσικος,ισορροπημενος και ομοιογενης,με σωστες γενικα χροιες,με φυσικη αποδοση των οργανων,φωνων κτλ.,και χαρακτηρα φλατ,ισως και καποιοι τον βρουν λιγακι laidback,αν και προσωπικα πιστευω οτι απλα ειναι ουδετερος και δεν προβαλλει καποια συχνοτικη περιοχη εναντι καποιας αλλης.

Ενα ακομη θετικο στην ποιοτητα του ηχου,ειναι οτι παρολο που ειναι σχεδιαση κλειστου τυπου,η αισθηση του χωρου,της ηχητικης σκηνης ειναι ικανοποιητικα ανοικτη και εχει "αερα",δεν ειναι κλειστοφοβικος ο ηχος και εντονα μεσα στο κεφαλι σου.Βεβαια δε μπορει να συγκριθει με ακριβες και πολυ καλες υλοποιησεις ανοικτου τυπου οπως τα sennheiser hd 800,αλλα για κλειστου τυπου και για την κατηγορια τιμης,τα καταφερνει πολυ καλα.

Ιδιατερα θετικες εντυπωσεις αφηνει και η λεπτομερεια στον ηχο,ο διαχωρισμος τον οργανων/φωνων και ο αερας μεταξυ τους,οπως επισης και η σαφης τοποθετηση τους στο ηχητικο πεδιο/σκηνη.Ειδικα η τοποθετηση και η ακριβεια της θεσης των διαφορων ηχων ειναι σωστη και ακριβης.

Παροτι οπως ειπα υπαρχει λεπτομερεια,ευτυχως ο ηχος δεν κουραζει,καθως στην μεσοηψηλη/υψηλη περιοχη η αποδοση ειναι καλη,χωρις να σκληραινει και να "ξυριζει",εχει λιγο γλυκα πριμα,παρολα αυτα με καλη καθαροτητα και διαφανεια.

Η μεσαια περιοχη ειναι σωστη και φλατ,χωρις να ειναι προβολικη,ενω υπαρχει και αυτη η ελαφρως ζεστη και smοoth,βελουδινη χροια,που μου αρεσει ιδιατερα να την αναζητω σε ηχητικο εξοπλισμο.Γενικα οι χροιες στις φωνες,στα οργανα κτλ ακουγονται σωστα στα αυτια μου,χωρις εμφανης χρωματισμους.

Η μεσοχαμηλη περιοχη ειναι και αυτη γενικα σωστη,με καλη περιγραφη,ενω και στο χαμηλο η αποδοση ειναι και εκει αρκετα καλη,με καλο impact και εκταση χαμηλα,χωρις να μπουκωνει ο ηχος και να γινεται κουραστικος,η να υπερκαλυπτει το αλλο φασμα.

Τα ακουστικα αυτα παρολο που θα βγαλουν στη φορα κακες/οχι και τοσο καλες ηχογραφησεις,πιστευω ωστοσο οτι εχουν εναν μικρο βαθμο συγχωρεσης σε καποιες μετριες παραγωγες,κατι που κατα τη γνωμη μου ειναι θεμιτο,ιδιατερα σε ακουστικα.Βεβαια το παραπανω δε σημαινει οτι γλυκαινει τα παντα και τα κανει ολα μελι-γαλα σε καμια περιπτωση.Απλα δεν ειναι και τοσο απολυτα σε αυτον τον τομεα.

Οταν χρησιμοποιω τα φορητα cd player,ο ηχος ειναι καλος και σωστος σε γενικες γραμμες,και οδηγουνται ευκολα χωρις προβλημα.Οταν τα συνδεσω στο κυριως μου συστηματακι,ο ηχος σαφως βελτιωνεται,γινεται πιο εκλεπτυσμενος,με καλητερη διαφανεια,λιγο πιο ανοικτος και ρεαλιστικος,και το αποτελεσμα πιο μουσικο και απολαυστικο γενικα.Βεβαια και οταν τα χρησιμοποιω απο το φορητο,με ικανοποιει ο ηχος αρκετα,χωρις να νιωθω οτι κατι δεν παει ιδιαιτερα καλα.

Το μονο ισως που θα ηθελα στον ηχο ειναι το χαμηλο να ηταν ελαχιστα λιγοτερο πλουσιο,βεβαια εχω και μια προσωπικη προτιμηση σε λιγο πιο bass-light αποτελεσματα...

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ-ΑΝΕΣΗ

Η ποιοτητα κατασκευης ειναι αρκετα καλη,το πλαστικο απο το οποιο ειναι φτιαγμενα τα ακουστικα δινει μια ποιοτικη αισθηση,ενω και τα μαξιλαρακια παροτι δεν ειναι αληθινο δερμα,φαινεται οτι ειναι αρκετα ανθεκτικα και καλης ποιοτητας.

Μπορεις να ρυθμισεις το headband εκει που κραταει τα earcaps,εχει βαθμονομημενες σκαλιτσες,ωστε να το ρυθμισετε καταλληλως για το κεφαλι σας.Βεβαια ειναι καπως σαν να μην κλειδωνει καλα σε ολες τις διαφορες θεσεις εκει,αλλα δεν ειναι κατι ευτυχως που μου προξενησε προβλημα στην εργονομια οταν τα χρησιμοποιω.

Το προβλημα που ειχα στην αρχη ηταν με την ανεση,στην αρχη δεν ηταν καθολου βολικα.Επειτα απο ολιγολεπτη χρηση,ενιωθα τα αυτια μου βουλωμενα και επειτα απο λιγη ωρα ενιωθα και ενα καψιμο στο δεξι αυτι.Και γενικα,ηθελα να τα βγαλω διοτι ενιωθα αβολα και με ενοχλουσαν.Επισης ενω στην ουσια κυκλωνουν τα αυτια,δεν τα κυκλωνουν τοσο καλα(τουλαχιστον τα δικα μου αυτια)οσο αλλα μοντελα circumaural που εχω δοκιμασει στο παρελθον(κυριως ανοικτου τυπου)

Ευτυχως μετα απο δυο+ μηνες χρηση(εχει χαλαρωσει και λιγο η πιεση που ασκουν),τα πραματα ειναι αισθητα καλητερα,μπορω να τα φοραω πλεον για 1.5-2 ωρες συνεχομενα χωρις να νιωσω ιδιαιτερα αβολα.
Βεβαια και παλι θεωρω οτι στον τομεα της ανεσης και της εργονομιας θα μπορουσαν να ειναι λιγο καλητερα.Εκτος απο τα παραπανω,οταν πας να σκυψεις η να γυρεις το κεφαλι σου πισω αισθητα,εχουν μια ταση να γλιστρανε λιγο,αν και οχι πολυ βεβαια.Απλος τα sennheiser hd600 που εχω
ειναι λιγο καλητερα σε αυτους τους τομεις.

Επισης,παρολο που οδηγουνται ευκολα και καλα απο φορητες συσκευες,δυστυχως η εμφανιση τους δεν ειναι για να κυκλοφορησεις εξω στο δρομο με αυτα,εκτος και αν δε σε πειραζουν τα βλεματα του κοσμου.

Κατι αλλο που πρεπει να επισημανω εδω,ειναι το οτι η τοποθετηση των ακουστικων στο κεφαλι μας,το πως θα καθησουν,η πιεση που ασκουν αυτα και η αλλαγη που επερχεται σε αυτη την πιεση με τον καιρο(με τη χρηση),η ισορροπια της πιεσης μεταξυ του δεξιου και του αριστερου ακουστικου(σε αυτο το μοντελο δεν τιθεται αυτο το θεμα της ισορροπιας της πιεσης,αλλα στα hd600 πχ που μπορεις να ρυθμισεις την πιεση μεσω των μεταλλων που συνδεουν τα ακουστικα με το headband,τοτε τιθεται αυτο το ζητημα),ολα αυτα μπορει να επηρεασουν την αποδοση του ηχου,την ισσοροπια μεταξυ των δυο καναλιων και κατ'επεκταση και την ακριβη και σωστη αναπαραγωγη του ηχου μας.
Γι'αυτο πρεπει να δινεται χρονο στα ακουστικα και να μη βγαζετε γρηγορα συμπερασματα,να εχετε υπομονη.

Τελος να πω οτι σε γενικες γραμμες ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με την αγορα μου αυτη,νιωθω οτι τα λεφτα που εδωσα επιασαν τοπο.
Και για να πω την αληθεια,οσον αφορα την ποιοτητα ηχου,πιστευω οτι αποδιδουν λιγο πιο πανω απο την κατηγορια τιμης τους.
Το προβλημα που ειχα στην αρχη με την ανεση ευτυχως εχει βελτιωθει αισθητα(και ελπιζω να βελτιωθει και λιγο παραπανω με τον καιρο).

Αν ψαχνετε καλα ακουστικα κλειστου τυπου και δε θελετε να δωσετε παρα πολλα λεφτα,κοιταξτε οπωσδηποτε τα shure srh 840.Αλλα δοκιμαστε τα πρωτα,ιδαιτερα αν εχετε λιγο μεγαλο πτερυγιο αυτιου.
 
Last edited by a moderator:

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ:ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΤΥΠΟΥ,CIRCUMAURAL:SHURE SRH 840

ζητω συγγνωμη για τα γραμματα,παρακαλω εναν διαχειριστη να τα κανει κανονικα γιατι κατι εκανα στο word και μετα μετεφερα το αρχειο εδω και βγηκαν ετσι.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ:ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΤΥΠΟΥ,CIRCUMAURAL:SHURE SRH 840

ζητω συγγνωμη για τα γραμματα,παρακαλω εναν διαχειριστη να τα κανει κανονικα γιατι κατι εκανα στο word και μετα μετεφερα το αρχειο εδω και βγηκαν ετσι.

Καλημέρα, fixed - φυσικά αφού πρώτα διάβασα προσεκτικά την παρουσίαση σου :)
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ:ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΤΥΠΟΥ,CIRCUMAURAL:SHURE SRH 840

Καλημέρα, fixed - φυσικά αφού πρώτα διάβασα προσεκτικά την παρουσίαση σου :)

Σε ευχαριστω πολυ,ελπιζω πανω κατω να καταφερα να περασω μια ιδεα-bye-
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Re: Παρουσίαση: Ακουστικά Κλειστού Τύπου, Circumaurial : Shure SRH 840

ωραιος! :SFGSFGSF:
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Παρουσίαση: Ακουστικά Κλειστού Τύπου, Circumaurial : Shure SRH 840

Σε ευχαριστω paul.:smile:

Βεβαια να επαναλαβω οτι καλο θα ειναι οποιος ενδιαφερθει για τα ακουστικα αυτα,να προσπαθησει να τα ακουσει πρωτα,και να δει λιγο μεσες ακρες πως τα νιωθει στο κεφαλι.

Ο εδω αντιπροσωπος shure Ν.Ευθυμιαδης τα ειχε demo και πριν τα αγορασω πηγα και τα ακουσα.

Απλα πρεπει να επισημανω και το εξης.Οταν τα πηρα,μετα που ειδα τα ακουστικα στον καθρεφτη οταν τα φορουσα,απογοητευτηκα.
Δεν ειχα ακριβως σκοπο να τα φοραω εξω,οταν μετακινουμαι κτλ,απλα καμια φορα να τα επαιρνα εξω για κανα περιπατο δε θα με χαλουσε.

Αυτα ομως απο τη μια ειναι λιγακι αστεια οταν τα φορας,διοτι το headband απο πανω προεξεχει καπως δεξια και αριστερα εντονα,και απο την αλλη οταν περπαταω,μεταφερεται ενας υποκοφος ηχος στα ακουστικα απο το βαδειν,αν και αυτο ισως εχει σχεση και με την εφαρμογη στον εκαστωτε ανθρωπο.

Ετσι λοιπον πηρα τηλεφωνο την επομενη μερα να τα γυρισω πισω και να παρω τα χρηματα μου πισω,γιατι ενω ο ηχος ηταν του γουστου μου,απογοητευτηκα επειδη δεν ηταν καταλληλα για περιπατο.
Ο αντιπροσωπος αρνηθηκε να μου τα γυρισει.Μονο αν επαιρνα κατι αλλο.

Τελικα επειδη εμεινα αρκετα ικανοποιημενος απο τον ηχητικο τους χαρακτηρα,τα κρατησα και μπορω να πω οτι καλητερα που δε δεχθηκαν να τα γυρισω,καθως ειναι σοβαρα ακουστικα με δυνατοτητες.

Απλα να εχετε υποψιν σας αυτο,οτι αρνηθηκε ο αντιπροσωπος να μου τα γυρισει.Ισως αν τα παρει καποιος απο καταστημα αλλο,η απο internet να ειναι αλλιως τα πραματα.
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Re: Παρουσίαση: Ακουστικά Κλειστού Τύπου, Circumaurial : Shure SRH 840

εγω οπως ειπα και στο αλλο θεμα το θελω για σπιτι , και γενικα νομιζω ολα αυτα τα τεραστια ακουστικα φαινονται λιγο αστεια, οποτε δεν με πειραζει. Για εξω νομιζω οι ψειρες ειναι το καλυτερο, και οι shure εχει βγαλει καπιa φοβερα, αν και αρκετα ακριβα ακουστικα
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Παρουσίαση: Ακουστικά Κλειστού Τύπου, Circumaurial : Shure SRH 840

Paul αν εισαι Αθηνα πηγαινε καπου να τα δοκιμασεις.ζητα να τα αφησεις στο κεφαλι σου για λιγα λεπτα να δεις,η ρωτα αν υπαρχει περιπτωση να τα γυρισεις αν δε σε ικανοποιησει κατι.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Παρουσίαση: Ακουστικά Κλειστού Τύπου, Circumaurial : Shure SRH 840

αγαπητοί, επιτρέψτε μου.
Μπερδεύετε τις χρήσεις.
Τα ακουστικά αυτού του τύπου, όποιος τα φοράει, δεν δίνει δεκάρα γιά το πως φαίνεται στον καθρέφτη.
Αμα σας δείξω πχ τα Κ1000 που έχω, και όποιος θα δεί γενικά, θα νομίσετε οτι είμαι αρειανός και με έχουν στο τραπέζι και μου κάνουν πειράματα...

Η ουσία είναι αλλού.
Η ακρόαση. Όλα τα άλλα είναι απλώς....
Υπάρχουν καλά ποιοτικά ακουστικά και για περπάτημα (ενδεχομένως δεν τα ψάξατε, είναι κάπως πιό συμμαζεμένα) αλλά έχουν ελαφρά περιορισμένες ηχητικά δυνατότητες.
Τώρα γιά τα shure ακριβώς δεν ξέρω, είναι σοβαρή μάρκα γενικώς, αλλά προσωπικά προτιμώ άλλα.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Παρουσίαση: Ακουστικά Κλειστού Τύπου, Circumaurial : Shure SRH 840

Ναι τα εχω δει τα k1000 σε φωτογραφιες να τα φορανε:grinning-smiley-043



Επισης να πω οτι εννοειται πως αλλα ακουστικα ειναι για περπατημα κτλ,απλα ειχα ενα κολλημα να βρω κατι να μου αρεσει αρκετα η ηχητικη αποδοση.


Εχω και κατι μικρα koss ksc 75 που αν τα δεις θα πεις "αυτα παιζουν καλα?",αλλα αν τα ρυθμισεις να κλιπαρουν σωστα στα αυτια(ειναι clips),ο ηχος ειναι μια μικρη ευχαριστη εκπληξη.Αλλα αυτα εχουν ηχομονωση μηδεν.
 
Last edited:

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Re: Παρουσίαση: Ακουστικά Κλειστού Τύπου, Circumaurial : Shure SRH 840

αγαπητοί, επιτρέψτε μου.
Μπερδεύετε τις χρήσεις.
Τα ακουστικά αυτού του τύπου, όποιος τα φοράει, δεν δίνει δεκάρα γιά το πως φαίνεται στον καθρέφτη.
Αμα σας δείξω πχ τα Κ1000 που έχω, και όποιος θα δεί γενικά, θα νομίσετε οτι είμαι αρειανός και με έχουν στο τραπέζι και μου κάνουν πειράματα...

Η ουσία είναι αλλού.
Η ακρόαση. Όλα τα άλλα είναι απλώς....
Υπάρχουν καλά ποιοτικά ακουστικά και για περπάτημα (ενδεχομένως δεν τα ψάξατε, είναι κάπως πιό συμμαζεμένα) αλλά έχουν ελαφρά περιορισμένες ηχητικά δυνατότητες.
Τώρα γιά τα shure ακριβώς δεν ξέρω, είναι σοβαρή μάρκα γενικώς, αλλά προσωπικά προτιμώ άλλα.

Καπιες εναλακτικες για κλειστα για σπιτι σε αυτη τη τιμη???
για εξω και περπατιμα ΙΜΗΟ μονο ψειρες κανουν
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Παρουσίαση: Ακουστικά Κλειστού Τύπου, Circumaurial : Shure SRH 840

για εξω και περπατιμα ΙΜΗΟ μονο ψειρες κανουν

οι ψειρες μαλλον θα αποτελουν την πιο βολικη λυση,αλλα υπαρχουν βεβαια και μοντελα διαφορετικου τυπου που ειναι για εξω.(σαν αυτα που εδωσε ο supersonic πιο πανω πχ)


Σε τι τιμη ψαχνεις για κλειστου τυπου?
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Re: Παρουσίαση: Ακουστικά Κλειστού Τύπου, Circumaurial : Shure SRH 840

εχω τα 595 , και θελω κατι αντιστοιχο σε πιοτητα ηχου αλλα με παραπανω μπασο. Σε λεφτα ελεγα μεχρι 150-200 ευρω, και ελεγα η τα shure η τα ακγ271, αλλα θελω να ειναι και βολικα γιατι καθομαι πολυ ωρα στο pc μερικες φορες στο photoshop:)))))
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Παρουσίαση: Ακουστικά Κλειστού Τύπου, Circumaurial : Shure SRH 840

εχω τα 595 , και θελω κατι αντιστοιχο σε πιοτητα ηχου αλλα με παραπανω μπασο. Σε λεφτα ελεγα μεχρι 150-200 ευρω, και ελεγα η τα shure η τα ακγ271, αλλα θελω να ειναι και βολικα γιατι καθομαι πολυ ωρα στο pc μερικες φορες στο photoshop:)))))

Οσον αφορα την ποιοτητα ηχου νομιζω θα σε ικανοποιησουν τα shure.Καλητερα βεβαια να τα δοκιμασεις να δεις αν σου αρεσει και εσενα.Παντως εμενα που μου αρεσαν και τα 595,μου αρεσουν και τα shure.

τα 271 τα δοκιμασα παλι τις προαλλες στο Ηρακλειο που ημουν.Νομιζω τα mkii.

Ειναι καλα ακουστικα.Αλλα προτιμω τα shure.Οχι επειδη εχω τα shure,απλα επειδη τα akg ειχαν λιγο αυτον τον χρωματισμο που εγραψα πιο πανω,αλλα η αληθεια ειναι οτι στα 271 δεν ηταν τοσο εντονο το φαινομενο οσο σε αλλα που δοκιμασα.Παντως και τοτε που ηταν να παρω,ειχα δοκιμασει αρκετα,και τα 271,και αλλα της akg,και απο αλλες εταιριες.Βασικα δε μου αρεσε τιποτα αρκετα.Μονο τα shure μου αρεσε ο ηχος γι'αυτο και τα πηρα.Βεβαια μπορει να αδικω διαφορα μοντελα διοτι για να κρινεις ενα ακουστικο πρεπει να το ζησεις λιγο καιρο,υπαρχουν παραγοντες που επηρεαζουν τον ηχο,και δε γινεται με το που θα ακουσεις κατι για λιγο να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα.Απλα μια ιδεα για τον γενικο ηχητικο χαρακτηρα.Απο την αλλη ειναι και γουστα αυτα...

Νομιζω παντως πως περισσοτερο μπασο που ειπες εχουν τα shure,αλλα επειδη δεν ειχα μακροχρονη εμπειρια μη σε παρω και στο λαιμο μου.
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Παρουσίαση: Ακουστικά Κλειστού Τύπου, Circumaurial : Shure SRH 840

Τα 271 δεν βολεύουν γιά ακρόαση πάνω από μιά ώρα...
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Παρουσίαση: Ακουστικά Κλειστού Τύπου, Circumaurial : Shure SRH 840

Τα 271 δεν βολεύουν γιά ακρόαση πάνω από μιά ώρα...

Ειναι προσωπικη εμπειρια αυτη,τα ειχες?

Εμενα προσωπικα αυτο που με ενοχλουσε λιγακι στα shure,ειναι οχι ακριβως οτι η πιεση ειναι μεγαλη ξερω γω,αλλα οτι μου βουλωνανε τα αυτια,ειδικα μετα απο λιγη ωρα,και η αισθηση ηταν ενοχλητικη και ηθελα να τα βγαλω.

Αυτη την αισθηση την ειχα και με καποια αλλα κλειστου τυπου που ειχα δοκιμασει,και,περιεργως,το προβλημα αυτο(να μου βουλωνουν τα αυτια)ηταν παλι πιο εντονο στο δεξι αυτι.

Ενα πραμα σαν να θελω να κουνησω τα ακουστικα να τα ρυθμισω καλητερα ωστε να ξεβουλωσουν τα αυτια μου,αλλα παρολα αυτα να νιωθω το ιδιο και μετα.Τωρα τελευταια ευτυχως βελτιωθηκε αυτο,αλλα δυστυχως η αισθηση δεν ειναι ακριβως αυτη που θελω,δηλαδη να περικυκλωνει το αυτι αλλα να αφηνει και αερα μεσα να αναπνεει...Ισως τα circumaural κλειστου τυπου ειναι ετσι σε γενικες γραμμες τα περισσοτερα για καλητερη ηχομονωση.:confused:
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Παρουσίαση: Ακουστικά Κλειστού Τύπου, Circumaurial : Shure SRH 840

Καταλαβαίνω τι εννοείς. Στα Senn PXC450 ενεργοποιώντας το Noisegard εξαφανίζεται και η "κουτίλα" και η "ασφυκτικίλα", σε βαθμό που δεν αντέχω ούτε λεπτό με το Noisegard απενεργοποιημένο.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Παρουσίαση: Ακουστικά Κλειστού Τύπου, Circumaurial : Shure SRH 840

Τον ορισμο κουτιλα που λες βασικα τον εχω στο μυαλο μου(ετσι το συνδεω εγω)με τον χαρακτηριστικο καπως αφυσικο χρωματισμο στον ηχο που εχουν αρκετα μοντελα κλειστου τυπου εξαιτιας καποιων συντονισμων,ανακλασεων ισως(?)που δημιουργουνται στην κλειστη καμπινα των drivers.

Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι νιωθω βουλωμενα τα αυτια μου,με την πραγματικη ενοια του ορου.Βεβαια εχει βελτιωθει αυτο σε σχεση με τον πρωτο καιρο,αλλιως θα τα ειχα πουλησει μαλλον.

Τα δικα σου ποσο τα πηρες?
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Παρουσίαση: Ακουστικά Κλειστού Τύπου, Circumaurial : Shure SRH 840

250 ευρώ από Γερμανία.

Το Noisegard το νιώθεις σαν να απελευθερώνει το κλειστό κουτί των ακουστικών. Κάτι όπως όταν ανοίγεις το παράθυρο στο αυτοκίνητο, με τη διαφορά ότι αντί να ακούσεις πιο πολύ θόρυβο, ακούς πολύ λιγότερο από πριν!