Turbo-X SD-1000

mapas

Established Member
26 September 2009
256
Cambridge, UK and Thessaloniki
Γεια, έχω τον turbo-x sd-1000 αλλά έχω ένα πρόβλημα (ρώτησα και σε ένα άλλο φορουμ αλλά δεν τον έχει κανείς ως τώρα να μου πει).


στο τηλεκοντρόλ του αποκωδικοποιητή τα πλήκτρα P+ και P- αλλάζουν κανάλια ? εμένα δεν κάνουν τίποτα και φοβάμαι ότι έχω ελαττωματικό τηλεκοντρόλ.
Ο μόνος τρόπος για να αλλάξω κανάλια είναι το up/down στο κυκλικό μενού (γύρω απο το κουμπί "ΟΚ")

το manual του πλαισίου λέει οτι το p+/p- αλλάζουν κανάλι.

Υπόψιν είμαι Θεσσαλονίκη οπότε αναφέρομαι στα ERT Digital για την ώρα.

Επίσης τα πλήκτρα λειτουργούν αφού κάνουν page up/down στο teletext/epg. απλά δεν προχωράνε κανάλια.

Τέλος τα κανάλια της ερτ τα έχει βάλει στο 891-895 (είναι και ένα της εκκλησίας εδώ στη Θεσ/κη)



Αν έχει κανείς άλλος τον ίδιο δέκτη μπορεί να επιβεβαιώσει αν γίνεται το ίδιο και σε αυτόν ? Θέλω να ξέρω αν είναι φυσιολογικό ή αν έχω ελαττωματικό δέκτη/τηλεκοντρόλ (ώστε να το επιστρέψω).

photo.jpg
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Έχει κανείς τον turbo-x sd-1000 ?

Στη σελίδα που ανέβασες δε λέει ότι με το P+/P- αλλάζεις κανάλια, αλλά ότι αλλάζεις σελίδα. π.χ. όταν έχεις στην οθόνη τη λίστα καναλιών πατώντας το "Ρ+" πας στην επόμενη 10άδα καναλιών. (ή όσα εμφανίζονται επί της οθόνης)
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,513
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Έχει κανείς τον turbo-x sd-1000 ?

Σημερα καποιος στο πλαισιο τους εκανε φασαρια για το παραπανω αποκωδικοποιητη
 

mapas

Established Member
26 September 2009
256
Cambridge, UK and Thessaloniki
Re: Έχει κανείς τον turbo-x sd-1000 ?

Γενικά για 50 ευρώ είμαι ευχαριστημένος:
-Καλή ποιότητα εικόνας
-Γρήγορη αλλαγή καναλιών και σκανάρισμα
-Μέτριο EPG
-Το PVR, timeshift, record δουλεύει (αν και δεν είναι τέλειο).

Οπότε για τα λεφτά του είναι καλός...

Αυτά που δεν μου άρεσαν είναι:
-Τα κουμπιά P-+ που ανέφερα παραπάνω
-Ενώ βλέπει jpeg, bmp απο σκληρό και δείχνει τις photo στο preview, όταν τις βάζεις full screen δείχνει μπάρες (δεν τις δείχνει)
-Δεν παίζει movies (divx, xvid ενώ μπορεί)
-Το timeshift δουλεύει αλλά αν αλλάξεις κανάλι τότε το buffer χάνεται. Οπότε δεν μπορείς να κάνεις rewind αν αλλάξεις κανάλι.
-Στο EPG τα κουτάκια είναι πολύ μικρά
-Ο δέκτης υποστηρίζει αναβάθμιση OTA και μέσω USB αλλά αμφιβάλλω αν το πλαίσιο προσφέρει update downloads.
 

papatzak

New member
5 January 2010
34
Re: Έχει κανείς τον turbo-x sd-1000 ?

Και εγω εχω παρει τον εν λογο αποκοδικοποιητη.Το προβλημα με την αλλαγη των καναλιων συνεβενε και σε μενα μεχρις οτου τα αποθηκευσω μετα αλλαζαν και απο τα 2 κουμπια και οχι μονο απο τα βελακια.Εμενα μου κανει αλλο προβλημα δλδ οταν αρχισω την εγγραφη μετα μπορω να βλεπω μονο τα καναλια που ειχε αποθηκευσει αρχικα στην ιδια συχνοτητα δλδ αν εγγραφω το star μετα μπορω να βλεπω μονο το σκαι το μεγκα και το σταρ φυσικα και οχι τα υπολοιπα που τα ειχε ανιχνευσει σε αλλη συχνοτητα(δε θυμαμε τισ συχνοτητες).Εχει κανεις το ιδιο προβλημα?Υποθετω οτι αν πιανετε τα πσηφιακα τησ ερτ μονο δε θα υπαρχει προβλημα αφου ειναι ολα στην ιδια συχνοτητα αν υπαρχει καποιοσ που πιανει και αλλα ψηφιακα σε αλλη συχνοτητα παρακαλω να δωσει τα φωτα του.Των φωτων αυριο :)
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Απάντηση: Έχει κανείς τον turbo-x sd-1000 ?

Γεια σου φίλε papatzak, αυτό με την συχνότητα είναι απόλυτα σωστό που γίνεται έτσι, καθώς σε άλλη περίπτωση ο δέκτης έπρεπε να έχει 2 tuner!

Χρόνια σου Πολλά.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,509
Μεταμορφωση
Re: Έχει κανείς τον turbo-x sd-1000 ?

Μπορει καποιος να μετρησει το ...υψος του δεκτη? Μαζι με τα ποδαρακια...
 

mosaicm

Established Member
15 December 2008
237
Re: Έχει κανείς τον turbo-x sd-1000 ?

Εχω παρατηρησει κατι πολυ κακο για τον turbo-x που εχω
Αν περασεις το καλωδιο της κεραιας μεσω του sd1000 υπαρχει σοβαρη υποβαθμιση της ποιοτητας της εικονας της αναλογικης tv εφοσον ο δεκτης ειναι κλειστος ειτε με κουμπι απο πισω ( full power off ) ειτε μεσω του κουμπιου μπροστα/τηλεχειριστιριου ( stand by ) . Αν ανοιξει ο δεκτης η εικονα μια χαρα....
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
Επισης αν κλεισει ο δεκτη (full) χανετε η ωρα.
Μηπως υπαρχει κανα firmware update πουθενα ?
 

Ardov

New member
18 December 2006
99
Re: Έχει κανείς τον turbo-x sd-1000 ?

Η εγγραφή μέσω USB προϋποθέτει τη διαμόρφωση του μέσου αποθήκευσης με ειδικό filesystem που χρησιμοποιεί ο δέκτης? Με άλλα λόγια, μπορεί το USB μέσο αποθήκευσης να χρησιμοποιηθεί και στον υπολογιστή έτσι ώστε να μπορεί κάποιος να πάρει τα αρχεία εγγραφής (*.ts transport stream ίσως? ), να τα επεξεργαστεί ή να τα μετατρέψει σε DVD-Video? Ή είναι αποκλειστικά και μόνο για χρήση στον αποκωδικοποιητή? Υπάρχει όριο 4GB (FAT32) ? Υποστηρίζει NTFS σκληρό δίσκο? Τέλος η μια ώρα καταγραφής τι μεγέθους αρχείο συνεπάγεται χοντρικά σε ΜΒ ή GB?
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Απάντηση: Re: Έχει κανείς τον turbo-x sd-1000 ?

Εχω παρατηρησει κατι πολυ κακο για τον turbo-x που εχω
Αν περασεις το καλωδιο της κεραιας μεσω του sd1000 υπαρχει σοβαρη υποβαθμιση της ποιοτητας της εικονας της αναλογικης tv εφοσον ο δεκτης ειναι κλειστος ειτε με κουμπι απο πισω ( full power off ) ειτε μεσω του κουμπιου μπροστα/τηλεχειριστιριου ( stand by ) . Αν ανοιξει ο δεκτης η εικονα μια χαρα....
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
Επισης αν κλεισει ο δεκτη (full) χανετε η ωρα.
Μηπως υπαρχει κανα firmware update πουθενα ?
Βάλε ένα "Τ" στο καλώδιο της κεραίας και την μία έξοδο βάλ' την στην τηλεόραση και την άλλη στον δέκτη.
Με αυτόν τον τρόπο θα σου λυθεί το πρόβλημα που αναφέρεις!
Για καλύτερη ποιοτικά λύση, πάρε ένα splitter με τύπου "F" συνδέσεις που να υποστηρίζει ΚΑΙ χαμηλές συχνότητες (2~855 MHz).
Ή πάρε "Τ" καθαρά μεταλλικό και όχι κάτι πατάτες που κυκλοφορούν με πλαστικά μέρη.

Για την ώρα, για δες στα μενού αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με ώρα. Αν είναι AUTO ρύθμισε την ώρα με το χέρι.
Αν και πάλι υπάρχει πρόβλημα, τότε ο χρειάζεται αναβάθμιση ο δέκτης... αααααααν κάποτε βγάλουν αναβάθμιση...
 
Last edited:

ssav

New member
28 February 2008
27
Απάντηση: Έχει κανείς τον turbo-x sd-1000 ?

παιδια εβγαλε νεο firmware το πλαισιο:idea:
 

lambgeo

New member
9 January 2010
52
Re: Απάντηση: Έχει κανείς τον turbo-x sd-1000 ?

παιδια εβγαλε νεο firmware το πλαισιο:idea:

ωραιος !!! πω δεν το περιμενα.Και η διαδικασια ποια ειναι ??
 

Ardov

New member
18 December 2006
99
Re: Έχει κανείς τον turbo-x sd-1000 ?

Η εγγραφή μέσω USB προϋποθέτει τη διαμόρφωση του μέσου αποθήκευσης με ειδικό filesystem που χρησιμοποιεί ο δέκτης? Με άλλα λόγια, μπορεί το USB μέσο αποθήκευσης να χρησιμοποιηθεί και στον υπολογιστή έτσι ώστε να μπορεί κάποιος να πάρει τα αρχεία εγγραφής (*.ts transport stream ίσως? ), να τα επεξεργαστεί ή να τα μετατρέψει σε DVD-Video? Ή είναι αποκλειστικά και μόνο για χρήση στον αποκωδικοποιητή? Υπάρχει όριο 4GB (FAT32) ? Υποστηρίζει NTFS σκληρό δίσκο? Τέλος η μια ώρα καταγραφής τι μεγέθους αρχείο συνεπάγεται χοντρικά σε ΜΒ ή GB?

Καλησπέρα. Είναι εφικτό κάποιος να απαντήσει στις ερωτήσες που θέτω. Πιστεύω οτι είναι εύκολο να μας πεί κάποιος αν τα αρχεία εγγραφής αναγνωρίζονται σε υπολογιστή και εαν ο δέκτης μπορεί να γράψει σε NTFS δίσκο (χλωμό το βλέπω). Αν όχι μετά τα 4Gb όριο (FAT32) δημιουργεί διαδοχικά αρχεία? Θεωρώ οτι είναι κρίσιμα ερωτήματα για κάποιον που σκέφτεται την αγορά του δέκτη μιας και είναι σε καλή τιμή.
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Έχει κανείς τον turbo-x sd-1000 ?

ωραιος !!! πω δεν το περιμενα.Και η διαδικασια ποια ειναι ??
Προφανώς το ρίχνεις σε ένα στικάκι και μέσα από το μενου επιλέγεις firmware upgrade ή κάτι τέτοιο..