DigiPlus DSD-5000

teobot

Supreme Member
18 December 2009
3,710
Αγορασα τον εν λογω αποκωδικοποιητη στην τιμη των 79 ευρω. Ενας απο τους λογους που τον προτιμησα ειναι η δυνατοτητα αναπαραγωγης αρχειων εικονας divX κ ηχου μεσω θυρας usb 2.0, οπως αναφερεται στο site του εισαγωγεα

http://www.majar.gr/DigiplusPop.asp?cmd=1

Με λυπη μου ομως διαπιστωσα οτι συδεοντας ενα usb flash disk με ενα αρχειο avi divX δεν το βλεπει καν. Με την συνδεση του stick το μηχανημα βλεπει κανονικα το stick κ ρωταει για την εναρξη του media browser. Αφου ανοιξει ο media browser βλεπει κανονικα τους καταλογους που υπαρχουν, αλλα οταν παω στον καταλογο με το avi δεν το βλεπει καν.
Επισης εκτος απο το site του εισαγωγεα που αναφερει για υποστηρηξη divX, στο εγχειρίδιο οπου σου λεει τον τροπο με τον οποιο μπορεις να κανεις αναπαραγωγη divX, εχει κ μια εικονα σαν παραδειγμα οπου φαίνεται να εχει ανοιξει καποιο αρχειο τυπου tainia.avi
Εκτος απο Xvid δοκιμασα να τρεξω και DivX avi αλλα και παλι τζιφος.
Μηπως κανεις εχει καμια ιδεα??? Παντως απο Δευτερα μαλλον θα παρω στον εισαγωγεα για περαιτερω διευκρυνισεις.
 

teobot

Supreme Member
18 December 2009
3,710
Re: DIGI+PLUS DSD-5000 MPEG4

Τελικα μου ειπαν οτι λογω δικαιωμάτων δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτηα και οτι μετα τον Ιανουαριο θα υπαρξει update με το οποιο θα ενεργοποιείτε η αναπαραγωγη DivX.
Για να δουμε....
 

kallair

New member
9 November 2009
31
Re: DIGI+PLUS DSD-5000 MPEG4

και θα περιμένεις μέχρι τοτε για ΑΝ βγαλουν τέτοιο firmware; εγώ θα το γύριζα πίσω και θα έπαιρνα κάτι άλλο. δεν θα το ρισκαρα.
 

teobot

Supreme Member
18 December 2009
3,710
Re: DIGI+PLUS DSD-5000 MPEG4

και θα περιμένεις μέχρι τοτε για ΑΝ βγαλουν τέτοιο firmware; εγώ θα το γύριζα πίσω και θα έπαιρνα κάτι άλλο. δεν θα το ρισκαρα.

Δεν ξερω, μου ακουστηκε πειστικος ο τυπος...Επισης μου ειπε οτι DivX πεζει στον DSD8000 (ποιο ακριβο μοντελο με θυρα HDMI) και οτι ειναι θεμα χρονου να το κανουν κ για τον 5000
Λεω να περιμενω και ο Θεος βοηθος
 

kallair

New member
9 November 2009
31
Re: DIGI+PLUS DSD-5000 MPEG4

δικό σου είναι, εσύ αποφασίζεις. προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα όσο πειστικός και αν ήταν ο άλλος.
 

teobot

Supreme Member
18 December 2009
3,710
Re: DIGI+PLUS DSD-5000 MPEG4

Τελικα το update δεν ειχε να κανει με την αναπαραγωγη avi
:(
Συνεχιζει να μην βλεπει τιποτα...
Ο Σεπτεμβριος κοντα ειναι
 

teo27

Established Member
1 October 2009
196
Re: DIGI+PLUS DSD-5000 MPEG4

Υπαρχει καποια εξελιξη με την αναπαραγωγη avi ston DIGI+PLUS DSD-5000;Ειναι δυνατή η χρήση USB Flash Disk για εγγραφή προγραμμάτων;Εγω σε καταστημα electronet τον βρηκα στα 75 .Ρωτησα για αναπαραγωγη avi και δεν ηξερε πολα πραγματα να μου πει.Απο το manual που ειδα βιαστικα σε ενα σημειο ελεγε οτι υποστηριζει εικονες jpeg και αρχεια mp3.Δεν ελεγε για avi.Βεβαια στο site λεει
Θύρα USB 2.0 (MP3, JPEG, DiVX, Software upgrade)....
 

teobot

Supreme Member
18 December 2009
3,710
Re: DIGI+PLUS DSD-5000 MPEG4

Υπαρχει καποια εξελιξη με την αναπαραγωγη avi ston DIGI+PLUS DSD-5000;Ειναι δυνατή η χρήση USB Flash Disk για εγγραφή προγραμμάτων;Εγω σε καταστημα electronet τον βρηκα στα 75 .Ρωτησα για αναπαραγωγη avi και δεν ηξερε πολα πραγματα να μου πει.Απο το manual που ειδα βιαστικα σε ενα σημειο ελεγε οτι υποστηριζει εικονες jpeg και αρχεια mp3.Δεν ελεγε για avi.Βεβαια στο site λεει
Θύρα USB 2.0 (MP3, JPEG, DiVX, Software upgrade)....

Φιλε μου αν προσεχες καλυτερα στο manual θα εβλεπες οτι εχει οδηγιες αναπαραγωγης divX avi και μαλιστα εχει κ αποσπασμα απο παραδειγμα αναπαραγωγης. Το θεμα ειναι οτι βγηκε ενα update αλλα δεν ειχε σχεση με την αναπαραγωηγη avi.
Συνφωνα με την εταιρεια κατα Σεπτεμβριο μερια θα ξεκλειδωθει η δυνατοτητα αυτη μεσω update.

P.S.Η τιμη των 75 ειναι καλη μιας και εγω τον αγορασα απο καταστημα Γερμανος 79 ευρω.
 

kallair

New member
9 November 2009
31
Re: DIGI+PLUS DSD-5000 MPEG4

σεπτέμβρη;! κ θα περιμένεις κοντά 9 μήνες για ΑΝ βγάλουν update; κατεμέ έπρεπε να το έχεις επιστρέψει ήδη μιας και δεν τηρεί τις προδιαγραφές του.
 
Last edited:

teobot

Supreme Member
18 December 2009
3,710
Re: DIGI+PLUS DSD-5000 MPEG4

Για το βιντεο οχι. Μολις εχω νεοτερα σιγουρα θα το ποσταρω. Απο εκει κ περα δεν δοκιμασα τον δεκτη στις πιλοτικές εκπομπές της Digea στη Θεσσαλονίκη γιατι δεν ηξερα οτι υπαρχουν τετοιες. Ετσι κ αλλιως σε 2 μερες αν δεν στραβωσει κατι θα το δοκιμασω στις επισημες εκπομπες. Παντως στα Ert digital καναλια μου αρεσε παρα πολυ η εικονα
 
Last edited by a moderator:

teobot

Supreme Member
18 December 2009
3,710
Re: DIGI+PLUS DSD-5000 MPEG4

Σημερα, βαζοντας να παιξει ταυτοχρονα το αναλογικο με το ψηφιακο (η τηλεοραση μου εχει 2πλο δεκτη) παρατηρησα καθυστερηση στο ψηφιακο. Καμια 1 με 2 δευτερολεπτα.
Αυτο ειναι ψιλοαρνητικο του δεκτη. Εκτος και αν οι αλλοι δεκτες εχουν μεγαλυτερη καθυστερηση οποτε ειναι θετικο...
 

jahoo

New member
19 January 2010
4
Re: DIGI+PLUS DSD-5000 MPEG4

Παιδία , μια απο τα ίδια έκανα αναβάθμιση σε 3.6v , εγώ βλέπω το αρχείο σε φορμαρισμένο USB FAT32 βλέπω το DIVX και τον υπότιτλο αλλά πατώντας PLAY δεν παίζει ... επίσης δεν παίζει το PVR του δεν κάνει record με τίποτα ...
 

teobot

Supreme Member
18 December 2009
3,710
Re: DIGI+PLUS DSD-5000 MPEG4

Φεβρουαριο πιασαμε και ακομα τιποτα. Μου φαινεται οτι δεν ειναι σοβαρη εταιρεια αυτη η Majar. Αν δεν βγαλουν το αναλογο firmware update με βλεπω να κανω καμια επισημη καταγγελια. Ευτυχως εχω κρατησει αντιγραφα των email απο τις απαντησεις τους και το εγχειριδιο που αναφερει ξεκαθαρα την δυνατοτητα υποστηριξης DivX.
 

Brochet

New member
8 September 2008
28
Salonika
Re: DIGI+PLUS DSD-5000 MPEG4

Πάρε ένα τηλέφωνο την εταιρία να σε ενημερώσουν για το θέμα και για πότε θα βγει η αναβάθμιση.
 
Last edited by a moderator:

niksline

New member
28 December 2009
21
Re: DIGI+PLUS DSD-5000 MPEG4

Φεβρουαριο πιασαμε και ακομα τιποτα. Μου φαινεται οτι δεν ειναι σοβαρη εταιρεια αυτη η Majar. Αν δεν βγαλουν το αναλογο firmware update με βλεπω να κανω καμια επισημη καταγγελια. Ευτυχως εχω κρατησει αντιγραφα των email απο τις απαντησεις τους και το εγχειριδιο που αναφερει ξεκαθαρα την δυνατοτητα υποστηριξης DivX.

Νεο Update V4.3 δες αν έχεις διαφορά, πάντως σε επικοινωνία που είχα, ετοιμάζεται να λανσαριστεί και το software με το pvr έτοιμο. Εγώ πάντως όσες φορές πήρα στην εταιρεία τουλάχιστον στα χρονοδιαγράμματα που μου είπαν είναι 100% μέσα. http://www.majar.gr/digiplus.asp