LCD/Plasma-τηλεοπτικό-επεξεργαστές και τί μπορούμε να καταλάβουμε από φωτογραφίες...

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Ανέβασα μερικές φωτογραφίες εδώ:

http://picasaweb.google.com/petasisg/FreeviewPicturesFromPhilips37PFL9731D?feat=directlink

Από pixel plus 3HD, μέσω nova (panasat 910 - σύνδεση scart).

IMG_3639.JPG
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Panasonic Plasma U10 : Reviews - Eντυπώσεις - Σχόλια

Αν πω οτι εντυπωσιαστικα απο τις φωτογραφιες θα ειναι ψεματα...η αντιθεση ειναι φανερα χαμηλη και τα χρωματα πασχουν...
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Panasonic Plasma U10 : Reviews - Eντυπώσεις - Σχόλια

Σωστές και οι 2 παρατηρήσεις. Τα χρώματα τα αλλοιώνει η μηχανή (δοκίμασα με διάφορα presets - μερικές με νυχτερινή λήψη και άλλες με φωτισμό εσωτερικού χώρου αλλά και πάλι άλλα χρώματα έβλεπα στο LCD της).
Τώρα από αντίθεση ένα 500:1 είχα μετρήσει σε chessboard, που δεν λέει και πολλά στις μέρες μας...

Αυτό όμως που προσπάθησα να τραβήξω είναι την εικόνα από όσο πιο κοντά γίνεται, για να έχει λεπτομέρεια η εικόνα, ώστε όταν βλέπει κανείς την εικόνα σε σμίκρυνση να δει κάπως την "τρισδιάστατη" αίσθηση της εικόνας που αντιλαμβάνεται όταν κοιτά την τηλεόραση.
Το πέτυχα καθόλου ή τσάμπα ο κόπος;; -bye-
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Panasonic Plasma U10 : Reviews - Eντυπώσεις - Σχόλια

Φιλος μου ειχε αγορασει προπερσυ μια 9632 και με ειχε πρηξει οτι δειχνει πολυ ωραια εικονα , στην συνεχεια περυσι πηρε μια PX80 και μου ελεγε οτι δειχνει απειρως καλυτερα απο την Philips...

Σε ενα απειρο ματι τα συστηματα της Philips (Pixel Perfect κτλ) προσφερουν εναν προσκαιρο εντυπωσιασμο , στην περιπτωση μου ο εντυπωσιασμος αυτος δεν κρατησε για πολυ...
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Panasonic Plasma U10 : Reviews - Eντυπώσεις - Σχόλια

Όλοι μας ξέρουμε ότι οι φωτογραφίες που βγάζουμε και παραθέτουμε δεν είναι ο απόλυτος κριτής για την εικόνα μιας τηλεόρασης, αλλά είναι μια ωραία διαδικασία που μας αρέσει να την κάνουμε και να προσπαθούμε να αποδώσουμε την πραγματικότητα...

.....άσχετα αν δεν τα καταφέρνουμε...:flipout:

:grinning-smiley-043.....-bye-

After the surgery....:a0210:

Μία φωτεινούλα.....

attachment.php


....και μία σκοτεινούλα....

attachment.php
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Panasonic Plasma U10 : Reviews - Eντυπώσεις - Σχόλια

Φιλος μου ειχε αγορασει προπερσυ μια 9632 και με ειχε πρηξει οτι δειχνει πολυ ωραια εικονα , στην συνεχεια περυσι πηρε μια PX80 και μου ελεγε οτι δειχνει απειρως καλυτερα απο την Philips...

Σε ενα απειρο ματι τα συστηματα της Philips (Pixel Perfect κτλ) προσφερουν εναν προσκαιρο εντυπωσιασμο , στην περιπτωση μου ο εντυπωσιασμος αυτος δεν κρατησε για πολυ...

Σε εμένα που μου αρέσει η τηλεόραση να με εντυπωσιάζει, υπάρχει κάποια μάρκα που να κάνει κάτι ανάλογο σε τηλεοπτικό (γιατί σε HD το προσφέρουν όλες);
Επίσης είναι άδικο να συγκρίνεις την 9731 με την 9632. Παίζουν διαφορετικά και έχουν και διαφορετική ANSI αντίθεση. Εγώ πάντως την 9732 βγήκα να αγοράσω, την 9731 πήρα τελικά το 2007 που αγόρασα τηλεόραση... -bye-
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Απάντηση: Panasonic Plasma U10 : Reviews - Eντυπώσεις - Σχόλια

Όλοι μας ξέρουμε ότι οι φωτογραφίες που βγάζουμε και παραθέτουμε δεν είναι ο απόλυτος κριτής για την εικόνα μιας τηλεόρασης, αλλά είναι μια ωραία διαδικασία που μας αρέσει να την κάνουμε και να προσπαθούμε να αποδώσουμε την πραγματικότητα...

.....άσχετα αν δεν τα καταφέρνουμε...:flipout:

:grinning-smiley-043.....-bye-

Χρήστο πολύ ωραίες οι φωτογραφίες (ειδικά η σκοτεινή :grinning-smiley-043), και δεν φαίνονται καθόλου επίπεδες. Όμως το ερώτημα είναι σε τηλεοπτικό (με την πολύ χαμηλή του ανάλυση) τι γίνεται;
Μπορεί άλλος scaller να δώσει την ψευδαίσθηση βάθους που δημιουργεί ο pixel plus;
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Panasonic Plasma U10 : Reviews - Eντυπώσεις - Σχόλια

Επίσης είναι άδικο να συγκρίνεις την 9731 με την 9632. Παίζουν διαφορετικά και έχουν και διαφορετική ANSI αντίθεση. Εγώ πάντως την 9732 βγήκα να αγοράσω, την 9731 πήρα τελικά το 2007 που αγόρασα τηλεόραση...

Η 9632 του φιλου μου ηταν η 32αρα με πανελ Sharp...

Προσωπικα η εικονα σε τηλεοπτικο σημα ακομη και στο συγχρονο Perfect Pixel στις περισσοτερες Philips δεν μου λεει κατι , οταν μια τηλεοραση δεν εχει καλη αντιθεση τα τερτιπια με την ψευτο-οξυτητα δεν ξεγελουν το δικο μου ματι...

Αν συγκρινουμε πχ. την 7404 με την U10 η διαφορα στην εικονα ειναι χαοτικη...
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Panasonic Plasma U10 : Reviews - Eντυπώσεις - Σχόλια

Ναι αλλά δεν χρειάζεται αυτή η "ψευδο-οξύτητα"; Αυτός δεν είναι ο λόγος του upscaling και του HD; Περισσότερη οξύτητα στην εικόνα, που δημιουργεί βάθος στην εικόνα;
Καλό είναι να μην το κάνουμε debate philips vs panasonic, αλλά να δούμε ποιες άλλες μάρκες μπορούν να δώσουν την ψευδαίσθηση του βάθους σε SD σήμα.
Γιατί καλό το HD, αλλά κρατάει μόνο 2 ώρες την βδομάδα. Τις υπόλοιπες, SD βλέπω...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Panasonic Plasma U10 : Reviews - Eντυπώσεις - Σχόλια

Αν εσυ εχεις πειστει οτι η Philips προσφερει κατι παραπανω απο τις αλλες μαρκες σε τηλεοπτικο σημα τοτε καλως κανεις και αγοραζεις τη συγκεκριμενη μαρκα...

Εγω δεν εχω την εντυπωση αυτη , ισα ισα η εικονα σε ολα τα μοντελα που εχω δει (πλην 9704 ισως) ειναι σχεδον απογοητευτικη σε θεμα χρωματων , αντιθεσης και μαυρου , αυτο ισχυει ειτε μιλαμε για SD ειτε για HD...

Ακομη και η 9731 πριν 3-4 χρονια που την ειχα δει δεν μου γεμισε το ματι...
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: LCD/Plasma-τηλεοπτικό και τί μπορούμε να καταλάβουμε από φωτογραφίες...

Πέρα από αντίθεση και μαύρο που λίγο πολύ τα ξέρουμε από τα reviews, δεν θα έπρεπε και κάποια στιγμή να δούμε και το θέμα scaling;
Εγώ υποστηρίζω ότι από την στιγμή που μια φωτογραφία έχει σαφώς υψηλότερη ανάλυση από μια τηλεόραση, αν ληφθεί φωτογραφία που να περιλαμβάνει όλη την οθόνη, τότε όλα τα πίξελ θα υπάρχουν στην φωτογραφία.
Και μετά η προβολή της σε μικρότερο μέγεθος προσομοιώνει την απόσταση θέασης: όσο μεγαλύτερη η σμίκρυνση, τόσο μοιάζει με το τι βλέπει όσο απομακρύνεται κανείς από την τηλεόραση.
Και από την στιγμή που δεν μας ενδιαφέρει η χρωματική πιστότητα και η στάθμη του μαύρου, οι παράγοντες "φωτογραφική μηχανή" και οι συνθήκες φωτογράφησης δεν είναι τόσο σημαντικά...

Οπότε προτείνω την δημιουργία ενός νήματος με τις 2-3 καλύτερες φωτογραφίες από κάθε τηλεόραση (με συμμετοχή των μελών που τις έχουν φυσικά), έτσι ώστε να μπορέσουμε να βγάλουμε μια αντικειμενικότερη άποψη σχετικά με τους scalers, και να ξεφύγουμε από τις υποκειμενικές απόψεις από το τι βλέπουμε στα καταστήματα (που κυρίως είναι HD περιεχόμενο).

Με την ίδια μέθοδο φαντάζομαι μπορούμε να αξιολογήσουμε και το upscaling διαφόρων συσκευών... Τι λέτε;

Εγώ πάντως τη αρχή από την δική μου τηλεόραση την έκανα... :2thumb22sup:

Έτσι θα δούμε και αν η Philips/Panasonic/Sansung/Sony/LG/Sharp/Pioneer έχει το "κάτι" παραπάνω στο scaling, και δεν είναι η ιδέα μας... -bye-
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: LCD/Plasma-τηλεοπτικό και τί μπορούμε να καταλάβουμε από φωτογραφίες...

Ωραία η ιδέα σου Γιώργο, αλλά επειδή είναι αδύνατον να πετύχουν όλοι το ίδιο τηλεοπτικό στιγμιότυπο και με την ίδια ποιότητα λήψης, μήπως να συμπεριλαμβάναμε στις φωτό και κάποια καρτέλα ελέγχου αναλυτικότητας; ;)
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: LCD/Plasma-τηλεοπτικό και τί μπορούμε να καταλάβουμε από φωτογραφίες...

Γιάννη, το αλτσχάιμερ που έχω εκ γενετής φταίει... :flipout:
Ξέχασα να πω ότι προτείνω να τραβήξουμε κάποιο δελτίο ειδήσεων από κανάλι (γιατί λίγο πολύ η κάμερα κάθε μέρα είναι σε συγκεκριμένη θέση από τον παρουσιαστή και δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα κίνησης που κάνει την φωτογράφηση δύσκολη). Για πηγή κάποιες συγκεκριμένες σκηνές από ταινία, ή και κάρτα αναλυτικότητας (αν και στην κάρτα δεν περιμένουμε να δούμε βάθος αλλά έλλειψη παραμόρφωσης - σωστά; )

Παλαιότερα, είχα ξεκινήσει και αυτό: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=46743
(Άσχετο, αλλά στο μυαλό μου κάπου σχετίζονται :flipout:)
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Last edited:

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,490
Re: LCD/Plasma-τηλεοπτικό και τί μπορούμε να καταλάβουμε από φωτογραφίες...

Ομολογώ οτι σε σκοτεινο δωμάτιο η πλάσμα βγάζει πολύ φυσικά χρώματα.
Πιστεύω οτι θα ήταν ... διαφωτιστικό, άν βλέπαμε φωτό σε συνθήκες ημέρας απο τις αντίστοιχες πλάσμα και υγρών κρυστάλλων.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: LCD/Plasma-τηλεοπτικό και τί μπορούμε να καταλάβουμε από φωτογραφίες...

H συγκεκριμένη Plasma των εν λόγω φωτογραφιών, έχει μετρηθεί στα περίπου 280 nits μέγιστης φωτεινότητας, ενώ διαθέτει και διπλή επίστρωση αντι-αντανακλαστικού φίλτρου.

Οπότε με την κατάλληλη ρύθμιση, δεν αναμένεται να έχει πρόβλημα και σε φωτεινό δωμάτιο...
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: LCD/Plasma-τηλεοπτικό και τί μπορούμε να καταλάβουμε από φωτογραφίες...

Ομολογώ οτι σε σκοτεινο δωμάτιο η πλάσμα βγάζει πολύ φυσικά χρώματα.
Πιστεύω οτι θα ήταν ... διαφωτιστικό, άν βλέπαμε φωτό σε συνθήκες ημέρας απο τις αντίστοιχες πλάσμα και υγρών κρυστάλλων.

Ο καλύτερος τρόπος για να θάψεις ακόμη και μία kuro.....
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: LCD/Plasma-τηλεοπτικό και τί μπορούμε να καταλάβουμε από φωτογραφίες...

Panasonic G10 - Φωτογραφική μηχανή Panasonic-TZ5

Ρύθμιση μηχανής

Auto (..όσα ξέρω τόσα κάνω..) - Flash forced OFF - Χωρίς στήριξη

Μπα αφου δεν εχει pixel plus για τα μπαζα ειναι Χρηστο...:D
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: LCD/Plasma-τηλεοπτικό και τί μπορούμε να καταλάβουμε από φωτογραφίες...

Οι εικόνες από την ΝΕΤ και τον Άλφα είναι μια χαρά... -bye-
Αν γίνεται, καλό θα ήταν οι φωτογραφίες να περιέχουν μόνο την εικόνα, και όχι τόσο το πλαίσιο και τον περιβάλλοντα χώρο. Το θέμα του φωτισμού δεν έχει σχέση με αυτό που θέλουμε να εξετάσουμε (scaling σε SD), οπότε ας είναι με τις συνθήκες που έχουμε καλύτερες φωτογραφίες...
(Στις δικές μου οι μισές είναι με φως, οι μισές με σκοτάδι...)
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Απάντηση: LCD/Plasma-τηλεοπτικό και τί μπορούμε να καταλάβουμε από φωτογραφίες...

Μπα αφου δεν εχει pixel plus για τα μπαζα ειναι Χρηστο...:D

Γιάννη θα δούμε τίποτα και από σόνυ μεριά;;; -bye-