LCD 42άρα στα 700 (LG42 LH4000)?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Καλησπέρα σε όλους,

Ψάχνω 42 LCD με συγκεκριμένο όριο στα χρήματα 700-750 .
Η επιλογή που καταλήγω βάσει προδιαγραφών είναι η Full HD. 100hz,
LG 42 LH 4000, 1:80.000 αντιθεση (710 ).
Μια και εγώ δεν είμαι καθόλου ειδικός, μπορεί να με συμβουλέψει κανείς για κάποια τηλεόραση με παρόμοια ή καλύτερα χαρακτηριστικά κοντά στα ίδια χρήματα?
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας, σας παρακαλώ κάντε ενα κόπο να μου απαντήσετε. -bye-
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Καλως ηρθες .
Το "ψαξιμο" το εκανες πηγαινοντας να δεις σε καταστημα να παιζουν , η απο το ιντερνετ?
Υπαρχουν νηματα κατοχων για αρκετα απο τα "δημοφιλη" μοντελα.... ριξε μια ματια και κατα τη γνωμη μου δωσε λιγο προσοχη στην Β650 ...
Καλο θα ηταν επισης να διαβασεις το sticky "οταν ανοιγω νημα για αγορα τηλεορασης"....
http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=37195
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Εχεις ξεκινησει λαθος σε μια τηλεοραση δεν παιζουν ρολο τα χαρακτηριστικα (που ετσι και αλλιως ειναι ψευτικα για λογους μαρκετινγκ) αλλα η εικονα...

Αν μπορεις να ανεβεις λιγο ακομη στα λεφτα κοιτα Samsung 40B650 που ειναι μια κλαση πανω απο την LH4000 σε εικονα...ενω ακομη και η Β551/B553 ειναι πολυ καλη και μαλλον καλυτερη απο την LH...
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
δωσε αν μπορεις λιγα παραπανω για την Sony 40W5500,αλλιως και παλι ειναι μια χαρα επιλογη η LG.Η Β551/3 ειναι αρκετα διαφορετικη απο την Β650,χωρις ιδιο επεξεργαστη,και συνολικα υποδεεστερη
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Καλημέρα και σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
Κάνοντας μια περιήγηση στα διάφορα ποσταρίσματα απο ήδη κατόχους, σίγουρα κατάλαβα ότι η Samsung είναι σίγουρα πιο ποιοτική σαν εικόνα από την LG. Απλά εγώ θέλω να διαθέσω μόνο κοντά στα 700 επομένως θα πρέπει να επιλέξω κάτι σχετικά καλό σε αυτά τα χρήματα. Η χρήση είναι για το σπίτι και κατά 70% αθλητικά και 30% ταινίες , με ενδιαφέρουν τα χρώματα και η ομαλήεναλλαγή εικόνας
Για αυτό το budget που διαθέτω οι περιπτώσεις που καταλήγω είναι η ΛΓ 42LH4000 και η νέα 42XV632DG TOSHIBA (699 Saturn) http://www.atsidas.gr/Product.aspx?ID=5212&MenuID=17.
Μια και δεν βρήκα κάτι για αυτη την Toshiba σε παλαιότερα ποσταρίσματα, έχει κανείς άποψη?
Ακούγοντάς και τη συβουλή σας, αυτό που σκοπεύω να κάνω ειναι να πάω από κοντά και να τις δω δίπλα δίπλα και όποια "μου κάνει" θα την πάρω.
Σας παρακαλώ για τα φώτα σας, μην κάνω καμιά πατάτα...-bye-
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Αν δωσεις κατι παραπανω η B650 ειναι καλυτερη και απο τις δυο που αναφερεις...

http://www.skroutz.gr/s/74222/Samsung-LE40B650-40%22.html?keyphrase=40B650

Θα την βρεις στα 850 περιπου απο οτι βλεπω...επισης για την χρηση που θελεις πολυ καλη ειναι και η Panasonic S10 με καλυτερη εικονα και απο την LG και την Toshiba η ακομη και η U10 που εχει παραπλησια εικονα (με ενα HDMI λιγοτερο και καποιες αισθητικες μικροδιαφορες)... εχω κανει ενα μινι review της συγκεκριμενης εδω...

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=52572

Με την προσφορα την πηρα για τον πεθερο μου στα 599 ευρω...
 
Last edited:

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
ΑΥΡΙΟ Ο ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ ΔΙΝΗ ΤΗΝ LG 499 ΕΥΡΩ!!

Για ποιο μοντελο LG μιλάς φίλε μου?
Πάντως μου κάνει εντύπωση που βλέπω ότι είστε ιδιαίτερα επιφυλακτικοί με την LG. Επίσης την Toshiba την έχετε δει κάποιος από κοντά?Ρωτάω γιατί διαβασα ότι ειναι μοντέλο 11/2009.
Τελικώς θα πάω από βδομάδα στα Saturn και θα ρίξω μια ματιά σε όλα τα μοντέλα και στην Panasonic. Ένας πωλητης στον Κοτσόβολο πάντως μου έλεγε να επιλέξω μεταξύ SAMSUNG και LG (ισως ειχε μεγαλυτερο ποσοστο κερδ.)
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Για ποιο μοντελο LG μιλάς φίλε μου?
Πάντως μου κάνει εντύπωση που βλέπω ότι είστε ιδιαίτερα επιφυλακτικοί με την LG. Επίσης την Toshiba την έχετε δει κάποιος από κοντά?Ρωτάω γιατί διαβασα ότι ειναι μοντέλο 11/2009.
Τελικώς θα πάω από βδομάδα στα Saturn και θα ρίξω μια ματιά σε όλα τα μοντέλα και στην Panasonic. Ένας πωλητης στον Κοτσόβολο πάντως μου έλεγε να επιλέξω μεταξύ SAMSUNG και LG (ισως ειχε μεγαλυτερο ποσοστο κερδ.)

Tην Toshiba αυτη την εχει στο Saturn του Γερακα , πηρα και το τηλεκοντρολ στο χερι για να φτιαξω λιγο την εικονα αλλα δεν μου γεμισε το ματι...

Οι πωλητες παιρνουν δωρακια (συνηθως δωροεπιταγες) για να προτεινουν συγκεκριμενες μαρκες και μοντελα...
 

Legionnaire

Established Member
28 November 2009
165
Εμένα μου ήρθε σήμερα ένα mail από το e-shop που δίνουν την 42LH5000 (200 Ηz) στα 769 ...

Φίλε Pleo η περίπτωση που αναφέρεις με ενδιαφέρει αρκετά.Μπορεις να μου στείλεις το link γιατι εγω είδα στο e-shop άλλη τιμή. Μήπως είναι εξατομικευμένη προσφορά? Ευχαριστώ πολύ.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Η LF για μονιτορ κανει , για τηλεοπτικο σημα ομως ας μην το συζηταμε γιατι ειναι πολυ κατω του μετριου , ακομη και η LH ειναι πολυ καλυτερη...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Φίλε Pleo η περίπτωση που αναφέρεις με ενδιαφέρει αρκετά.Μπορεις να μου στείλεις το link γιατι εγω είδα στο e-shop άλλη τιμή. Μήπως είναι εξατομικευμένη προσφορά? Ευχαριστώ πολύ.

Όχι απλώς ήταν (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη) προσφορά για τα μέλη.
Ξέρεις από εκείνα τα newsletters που στέλνουν κατά καιρούς, το πλαίσιο, το e-shop κλπ.
 

fotme

New member
1 December 2009
15
Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα.

Δεν θελω να ανοιξω νεο thread μιάς και το συγκεκριμενο καλυπτει αυτο που ψαχνω.

Διαχειριζομαι καποια χρηματα του ξαδελφου μου, που θελει να μπει σιγασιγα στον ψηφιακο κοσμο. Του εχω φτιαξει ηδη ενα htpc (με origen s16v κουτι) και καλουμε να βρω την καλυτερη δυνατη 42αρα με max budget τα 700Ε.

Κριτηρια επιλογης ειναι,
1.Καλο τηλεοπτικο σημα, μιας και ο ξα ειναι ποδοσφαιροφιλος (καλο να εχει mpeg4)
2.Χαμηλο input lag και refresh rate για να το συνδεει με pc για gaming (πιο πολυ η κορη του) με καλο downscale σε 720p (απο vga ειμαστε σε κατηγορια 5770)
3. Plug&play, ο ξα δεν ειναι ο videophile που θα κατσει να ρυθμιζει με calibrator χρωματα κλπ. θελει μια απλη καλη τηλεοραση να κανει την δουλεια του χωρις να σκεφτεται αν αφησε το τηλεοπτικο σημα χωρις zoom η ξεχασε ανοιχτο το desktop του για πολυ ωρα.
4. Δεν ψαχνουμε το red dot design απλως να μην ειναι κακασχημη

Η αποσταση ειναι περιπου 3.5 μετρα, γνωριζω οτι οι 42 ειναι οριακες, αλλα το budget ειναι σφιχτο κ προτιμω κατι που να καλυπτει τα 4 κριτηρια σε 42", παρα 50" με παραχωρησεις.

Την αγορα αυτη την ψαχνω εδω και 3 εβδομαδες, στην αρχη πηγαινα προς Philips 42PF7404H, αλλα βλεποντας την απο κοντα διπλα σε μια απλη LG LH4000, απογοητευτηκα..οσες ρυθμισεις και να πειραζα, η LG δεν εχανε πουθενα...η 7404 ειχε ενα συνεχες blur, εναντιθεση με την LG που η εικονα της ητανε πιο καθαρη, ισως τα χρωματα να ητανε λιγο πιο πλουσια αποτι επρεπε, αλλα νομιζω με 2-3 ρυθμισεις στο σπιτι θα εφτιαχνε.

Μου ειπανε στα διαφορα μαγαζια που πηγα να περιμενω τις Χριστουγενιατικες προσφορες, ο χρονος πλεον εχει φθασει και κοιταω αγορα μεσα στην εβδομαδα. Αν περιμενουμε καθε φορα για την επομενη προσφορα δεν θα αγορασουμε ποτε, οποτε οτι ειναι να γινει θα γινει με τις υπαρχουσες προσφορες, max τtimeframe η επομενη εβδομαδα.

Μοντελα που κοιτω,
LG LH3000/4000
Philips 7404 (αν η εικονα ειναι αυτη που ειδα, τοτε και 5604 μου κανει?)
Samsung B550 (περιμενω μηπως και βγει προσφορα για Β650 αλλα..)
Panasonic S10 (---------------"---------------------- G10)

Περιμενω τα εμπειρα σας σχολια
Καλως σας βρηκα :)
 

fotme

New member
1 December 2009
15
Yperion σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου, την περιμενα πως και πως :p

Δυστυχως το budget ειναι κλειστο, αντε 750Ε βαρια...

Ειχα προτεινει αυτη την 47αρα απτις προσφορες Σαββατου του public (-20%) αλλα συστυχως ο ξα δεν ητανε Αθηνα..

Το καλο ειναι οτι το σαλονι του ειναι ευμεταβλητο και εχει 2 μονες πολυθρονες ανακλινδρα, οι οποιες μπορουν να βρισκονται στα 2 μετρα, αρα για hd υλικο η gaming μπορει να δει απο κοντα.

Επισης μιας και ειναι παλιας σχολης (non tech savvy) και λογω του οτι ειχε crt, δεν εχει την ταση του μεγαλυτερου, ηδη δλδ εγω τον επεισα να ανεβει σε 42"... προσωπικα προτιμω παραπανω, το σιγουρο ομως ειναι το budget (πολυ βια 750 σε extraordinary προσφορες, στοχος το απολυτο value4money με αυτα τα κριτηρια).

Για μενα η μεγαλυτερη ανυσυχια ειναι η καλη εικονα σε pc mode, το pc ηχητικα θα συνδεεται σε ενα εξακαναλο ,αλλα παλιο σχετικα, technics και αυτο που θελω ειναι η εικονα με τον ηχο να συμβαδιζουν χωρις compensation.

Τι θελουμε δλδ...
1. Καλη εικονα σε τηλεοπτικα, να μην εχει θολουρα η καμμενα χρωματα
2. Να μπορει να βλεπει ολα τα HD format χωρις lag και να ακουει την μουσικη του
3. Να παιζει το pro του και οτι θελει η κορη του, οποτε σε παιχνιδια υψηλων απαιτησεων να πεφτει σε 720p απροβληματιστα, χωρις να στρετσαρε η εικονα
4. Να σερφαρει αφοβα σε στατικες εικονες
5. Ολα αυτα να γινονται χωρις το αγχος να φτιαξει, ρυθμισει, αλλαξει ξανα κ ξανα...1 φορα ρυθμιση και plug&play

Δεν μας απασχολουν τα extra marketingιστικα χαρακτηριστικα, απλως το panel να ειναι απλο, αξιοπιστο, διασυνδεσιμο χωρις πολυ βαβουρα.

Η 7404 με αυτα και μαυτα δεν εχει ελπιδα?

Σε ευχαριστω :)
 

fotme

New member
1 December 2009
15
καποια προταση παιδια?

Panasonic U10,S10 για χρηση και με υπολογιστη την ξεχναμε?

Να αναφερω οτι η τηλεοραση πιο πολυ θα παιζει απογευμα, βραδυ και διαγωνια απεναντι υπαρχει τζακι..