Ανάμεσα σε τρεις 32άρες. Ποια να (μην) επιλέξω;

john_dr

New member
5 November 2009
26
Πρώτα από όλα να πω ένα "Καλώς σας βρήκα" μιας και είναι το πρώτο μου post.

Έχω στα υπόψιν μου τρεις τηλεοράσεις 32''. Η αγορά θα γίνει μέσα στις επόμενες 5-10 μέρες.
Οι τηλεοράσεις είναι οι εξής

Samsung LE32B530 από 470

Philips 32PFL5604H από 460 ''

και

LG 32LH3000 από 425


Ποια θα επιλέγατε εσείς; Ποιος λόγος υπάρχει για να μην επιλέξω κάποια από αυτές;

Να ξεκαθαρίσω λίγο την κατάσταση.

Προφανώς τα ονόματα Samsung και Philips έχουν μεγαλύτερο ειδικό βάρος για μένα, κυρίως αυτό της Samsung στις LCD, αλλά και το zero pixel της LG, που αν δεν κάνω λάθος έχει και τα περίπου -40 στην τιμή σε σχέση με τις άλλες δύο δεν τα αγνοώ.

Η TV θα μπει στο σαλόνι για παρακολούθηση ταινιών (SD/DVD/HD) με χρήση PC καθώς και αθλητικών προγραμμάτων (ποδόσφαιρο κυρίως). Η χρήση της ως TV για τηλεοπτικό πρόγραμμα αναμένεται να είναι περιορισμένη και σε βραδυνές ώρες. Ο λόγος είναι η ύπαρξη μιας CRT Philips 29PT9415 η οποία θα συνεχίσει κατά 99% να είναι η βασική TV για τηλεοπτικό πρόγραμμα.

Να πω ότι δεν με ενδιαφέρει να πάω σε περισσότερες ίντσες. Αν ήθελα να το κάνω cinema οι 42'' ίντσες θα ήταν το απόλυτο minimum. Επίσης δεν θέλω να υπερβώ τα 500 παρά μόνο αν υπάρχει κάποια άλλη επιλογή που να προσφέρει κάτι το ουσιαστικό.

Τέλος για τις παραπάνω θεωρώ ότι όλες είναι mpeg4 και 1920p. Αν κάνω λάθος η TV που δεν πληρεί και τα δύο αυτά κριτήρια παίρνει δρόμο!
 

john_dr

New member
5 November 2009
26
Re: Απάντηση: Ανάμεσα σε τρεις 32άρες. Ποια να (μην) επιλέξω;

Νομιζω το zero pixel της LG ισχυει απο τις 42" και πανω.

Κοίταξα στο site της LG αλλά δεν έβγαλα άκρη. Από μια βόλτα στο site του Πλαισίου - χωρίς να λέω ότι δεν γράφονται και ανακρίβειες εκεί - καταλήγω στο ότι μάλλον δεν έχει zero pixel εγγύηση η 32άρα. Λάθος μου. Πάντως η αναφορά zero pixel φαίνεται να εξαρτάται από το μοντέλο και όχι τις ίντσες, πάντα με βάση το site του Πλαισίου.
Thanks για την παρατήρηση.
 

john_dr

New member
5 November 2009
26
Την Samsung την έχω στην κορυφή της λίστας με τις άλλες δύο στην δεύτερη θέση. Ψάχνοντας στο internet έτυχε να πέσω σε κάποια posts όπου κατηγορούσαν την Samsung για υψηλό input lag ή για το ότι ακόμα και σε game mode προσπαθεί να βελτιώσει το σήμα που λαμβάνει από το HDMI, μειώνοντας έτσι την ευκρίνεια. Επειδή η οθόνη θα συνδεθεί και με PC, το αναφέρω άλλωστε, υπάρχει κάποιο θέμα όσον αφορά την εικόνα που λαμβάνεις από αυτό ή είναι απλά η συνηθισμένη "μάχη" ανάμεσα στους fans των διαφόρων εταιριών; Προσωπικά θα προτιμούσα η οθόνη να μην προσπαθεί να βελτιώσει το σήμα από την HDMI.
 

patrickdrd

AVClub Enthusiast
1 September 2009
1,219
Wherever I may roam
μπα, γραφτήκαμε κιόλας; και είμαστε όλο απορίες;

την Β530 να πάρεις λέμε :flipout::flipout::flipout:

τηλεόραση παίρνεις ρε, όχι... γυναίκα :flipout::flipout::flipout:
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Μου πρότειναν και την Sony Bravia KDL-32S5600 η οποία από ότι βλέπω παίζει κάπου στα 510 -515 . Αξίζει τα extra χρήματά της έναντι της Samsung;

Aν μιλάμε για διαφορά 40-45 ευρώ, ίσως και να συμφέρει...

Η S5600, σε σχέση με την Β530, έχει 1 SCART με RGB επιπλέον (δύο σύνολο έναντι ενός), USB με δυνατότητα ανάγνωσης MP3 και Photo και καλύτερη επεξεργασία εικόνας (Βravia Engine 2 έναντι DNLe+ Engine). Δεν έχει όμως περιστρεφόμενη βάση.

Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις...
 

john_dr

New member
5 November 2009
26
μπα, γραφτήκαμε κιόλας; και είμαστε όλο απορίες;

την Β530 να πάρεις λέμε :flipout::flipout::flipout:

τηλεόραση παίρνεις ρε, όχι... γυναίκα :flipout::flipout::flipout:

Αν ήταν να διαλέξω ανάμεσα στην B650, την Β650 και την.... Β650 δεν θα είχα απορίες φίλε μου :BDGBGDB55:


Aν μιλάμε για διαφορά 40-45 ευρώ, ίσως και να συμφέρει...

Η S5600, σε σχέση με την Β530, έχει 1 SCART με RGB επιπλέον (δύο σύνολο έναντι ενός), USB με δυνατότητα ανάγνωσης MP3 και Photo και καλύτερη επεξεργασία εικόνας (Βravia Engine 2 έναντι DNLe+ Engine). Δεν έχει όμως περιστρεφόμενη βάση.

Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις...

Είναι πολύ ενδιαφέρουσα η Sony διότι έχει και χαμηλή κατανάλωση από ότι βλέπω. Δεν με απασχολεί τόσο το extra scart, Photo και Mp3 επίσης είναι μάλλον περιττά (100W κατανάλωση για κάδρο είναι πολλά και πλέον mp3 παίζουν και τα μπρελόκ για τα κλειδιά). Η περιστρεφόμενη βάση επίσης δεν με απασχολεί διότι πάει στον τοίχο.

Βασικά είμαι ανάμεσα σε Samsung και Sony.
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
αν ειναι για τοσο μικρη διαφορα αξιζει,μιας και ο επεξεργαστης ειναι καλυτερος
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
H Philips έχει ασύγκριτα καλύτερη ποιότητα εικόνας στα μάτια μου σε σχέση με την LG. Τη Samsung δεν την έχω δεί, αλλά κορεάτικα τα αποφεύγω γενικά όσο μπορώ, καθώς είναι στραμένα σχεδόν ολοκληρωτικά στην οικονομία παρά στην ποιότητα.

Πάντως να δώσεις 500 ευρώ για 32άρα τα θεωρώ λίγο σκότωμα. Με αυτά τα λεφτά πας σε 42'' fullHD (για να αργήσεις λίγο περισσότερο να μετανιώσεις για το μικρό μέγεθος). Οι 32 είναι πια για υπνοδωμάτια μόνο.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
H Philips έχει ασύγκριτα καλύτερη ποιότητα εικόνας στα μάτια μου σε σχέση με την LG. Τη Samsung δεν την έχω δεί, αλλά κορεάτικα τα αποφεύγω γενικά όσο μπορώ, καθώς είναι στραμένα σχεδόν ολοκληρωτικά στην οικονομία παρά στην ποιότητα.

Ενω τα Ευρωπαικα (?) προιοντα ειναι στραμενα στην ποιοτητα...
 

john_dr

New member
5 November 2009
26
Παραγγέλθηκε η Samsung. Μένει να δούμε τώρα αν θα έρθει κιόλας διότι μου είπαν ότι πρώτα θα πρέπει να ελέγξουν διαθεσιμότητα με την αντιπροσωπεία, αν κατάλαβα καλά.
Εφόσον την παραλάβω θα σας πω και εντυπώσεις.
Ευχαριστώ όσους απάντησαν.
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Πάντως να δώσεις 500 ευρώ για 32άρα τα θεωρώ λίγο σκότωμα. Με αυτά τα λεφτά πας σε 42'' fullHD (για να αργήσεις λίγο περισσότερο να μετανιώσεις για το μικρό μέγεθος). Οι 32 είναι πια για υπνοδωμάτια μόνο.


Δεν θα το ελεγα φιλε ... 32 στο υπνοδωματιο ειχαμε παλια
Τωρα οι 32 ειναι ενα οριακα αξιοπρεπες μονιτορ για το πι σι μας... η 42αρα για το υπνοδωματιο
:ernaehrung004:
 

john_dr

New member
5 November 2009
26
Μένει να δούμε τώρα αν θα έρθει κιόλας διότι μου είπαν ότι πρώτα θα πρέπει να ελέγξουν διαθεσιμότητα με την αντιπροσωπεία, αν κατάλαβα καλά.

Φάγαμε άκυρο. 10 μέρες+ διότι φεύγει το συγκεκριμένο μοντέλο ποιο γρήγορα από ότι φέρνουν, ίσως και λόγω της απεργίας των λιμενεργατών. Δεν ακύρωσα, αλλά παίζει να κοιτάξω ξανά τις επιλογές μου και αν δω κάποια ετοιμοπαράδοτη να προχωρήσω σε αγορά.
 

patrickdrd

AVClub Enthusiast
1 September 2009
1,219
Wherever I may roam
Δεν θα το ελεγα φιλε ... 32 στο υπνοδωματιο ειχαμε παλια
Τωρα οι 32 ειναι ενα οριακα αξιοπρεπες μονιτορ για το πι σι μας... η 42αρα για το υπνοδωματιο
:ernaehrung004:
είπαμε, πλέον οι 32αρες είναι για... θυροτηλεοράσεις ;) :idea::D

εγώ προτείνω να βάλει άλλα 100 και να πάρει την le32b650,

Αν ήταν να διαλέξω ανάμεσα στην B650, την Β650 και την.... Β650 δεν θα είχα απορίες φίλε μου :BDGBGDB55:

ε, εντάξει μπερδεύτηκα, αλλά έτσι κι αλλιώς
1) καταλάβαινε κάποιος από τον τίτλο
και
2) μια είναι η τηλεόραση σήμερα :p
 

john_dr

New member
5 November 2009
26
Βασικά θα ήταν άλλα 150 διότι Pixmania και Θεσσαλονίκη δεν παίζει όταν μιλάμε για κοντά στα 500... ευαίσθητα . Παραγγέλθηκε από Πλαίσιο. Για να δούμε.

2) μια είναι η τηλεόραση σήμερα
BlueSky?
 

cult

Established Member
22 August 2006
266
παντως επιβεβαιωνω και εγω οτι οι lg απο 42 ιντσες και πανω εχουν 0 πιξελ.