MOON

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,853
Ελλαδα
movie_8160_poster.jpg


με ενα μικρο μπατζετ
χωρις εφε
με ενα μονο ηθοποιο
ο υιος Μποουι
φιαχνει μια ταινια επιστημονικης φαντασιας
βγαλμενη λες μεσα απο τα 70ιες με αναφορες στην
μοναξια ,την ανθρωπια των ανθρωπων,την ερωτικη επιθυμια
το παρον και το μελλον της υπαρξης μας
και κανει αυτο το μικρο διαμαντακι
να φανταζει τεραστιο μπροστα στα φανταχτερα ψυχρα τρανσφορμερς
ενας εκπληκτικος Sam Rockwell σε ρεσιταλ υποκριτικης
το score του Κλιντ Μανσελ και η εξαιρετικη φωτογραφια συμπληρωνουν
την θαυμασια αυτη ταινια

.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,822
Αθήνα
Οι προδιαγραφές φαίνονται πρώτης τάξης, το μόνο που μένει τώρα είναι να το δούμε. Υπάρχει ήδη σε DVD?
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,148
Λιβαδειά
Απάντηση: Re: MOON

Οι προδιαγραφές φαίνονται πρώτης τάξης, το μόνο που μένει τώρα είναι να το δούμε. Υπάρχει ήδη σε DVD?

Όντος φαίνεται να είναι καλό.. Όχι σε dvd δεν υπάρχει ακόμα
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,853
Ελλαδα
η ταινια προβαλεται τωρα στις αιθουσες
αντε να πατε και κανενα σινεμαδακι ....
oxi ολο dvd και downloads

:smash:
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Η ταινία δεν έχει κάποιο δυνατό, ανατρεπτικό σενάριο. Ίσα-ίσα που πολλοί θα την βρουν προβλέψιμη. Αλλά έχει ηθοποιία, απλότητα και την υπενθύμιση ότι το διάστημα είναι ένα σκληρό, αφιλόξενο μέρος. Εμένα μου ήταν αρκετά.

Οι φίλοι της λεγόμενης "hard" επιστημονικής φαντασίας είχαμε καιρό να δούμε μια τέτοια ταινία. Παρακαλούμε συνεχίστε!
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,822
Αθήνα
Λέτε να αποτελεί κινηματογραφική μεταφορά του "Space Oddity" του μπαμπά Bowie?
 

teleologikos

New member
9 June 2008
92
Από τις πιο ευχάριστες φετινές εκπλήξεις. Χωρίς μπαμ μπουμ, στρατοκαυλίαση και ανούσιες μπλοκμπαστεριές, το Moon τιμάει το είδος της ΕΦ. Το συνιστώ θερμά.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,822
Αθήνα
Από τις πιο ευχάριστες φετινές εκπλήξεις. Χωρίς μπαμ μπουμ, στρατοκαυλίαση και ανούσιες μπλοκμπαστεριές, το Moon τιμάει το είδος της ΕΦ. Το συνιστώ θερμά.

Eίναι στα υπ'όψιν, λίαν συντόμως.
 

teleologikos

New member
9 June 2008
92
Eίναι στα υπ'όψιν, λίαν συντόμως.

Αφού παρατήρησα στο άλλο νήμα πόσο εύκολα έλυσες το κουίζ μου, πιστεύω πως το κλίμα της ταινίας θα σου αρέσει.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,822
Αθήνα
Αφού παρατήρησα στο άλλο νήμα πόσο εύκολα έλυσες το κουίζ μου, πιστεύω πως το κλίμα της ταινίας θα σου αρέσει.

Μακάρι γιατί έχω να δω sci-fi της προκοπής ούτε εγώ θυμάμαι από πότε.
 

teleologikos

New member
9 June 2008
92
Μακάρι γιατί έχω να δω sci-fi της προκοπής ούτε εγώ θυμάμαι από πότε.
Όταν τη δεις, πες αν συμφωνείς ότι αξίζει τον κόπο. Από την εποχή του Sunshine είχα να δω κάτι διαφορετικό.
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Μια μικρή ΜΕΓΑΛΗ ταινία. Ένας νέος δημιουργός που αν συνεχίζει με το ρυθμό αυτό θα φτάσει ακόμα ψιλότερα κι απ το φεγγάρι. Η επιστημονική φαντασία δεν είναι μόνο τα οπτικά εφε και η δράση . Με την πάροδο του χρόνου είναι σχεδόν σίγουρο πως η ταινία τούτη θα περάσει με χρυσά γράμματα στην ιστορία και θα τοποθετηθεί, όσο και ιερόσυλο κι αν μοιάζει για κάποιους δίπλα στα τέρατα του είδους όπως το Solaris και το 2010 οδύσσεια του διαστήματος . Ο Δε Σαμ Ροκουελ έχει σίγουρη μια υποψηφιότητα για τα Oscar και πολλές μα πάλα πολλές ελπίδες να το κατακτήσει . Τελικά είναι μεγάλος ¨Υποκριτής ¨και δεν τον είχα σε ιδιαίτερη εκτίμηση
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,822
Αθήνα
Τελικά αξιώθηκα να την δω. Πολύ ωραία ταινία με πολύ καλή ερμηνεία από τον Rockwell και μουσική αξιοπρεπέστατη. Ο Clint Mansell που τον πρωτογνωρίσαμε ως μέλος του "τρελού" συγκροτήματος των Pop will eat itself, υπογράφει μια μουσικη απόλυτα ταιριαστή με αυτήν την χαμηλών τόνων ατινία, χωρίς φανφάρες και τυμπανοκρουσίες. Η θεματολογία θυμίζει λίγο αυτήν του Blade Runner και η "τροφή για σκέψη" ξεκινά με τις τελευταίες φράσεις της ταινίας οι οποίες παρουσιάζονται εν είδει τηλεοπτικών ειδήσεων. Μια αξιοπρεπέστατη ταινία, όαση μέσα στο βουητό, τις εκρήξεις και την κενότητα των συγχρόνων sci-fi ταινιών τύπου "Transformers".
 

viper550

Senior Member
5 March 2008
594
Έγώ ένα έχω να πω.Η ταινία αξίζει όσκαρ και εύχομαι ολόψυχα να το κερδίσει.Τέλος...
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
καλή αλλά όχι για oscar.....στο μισάωρο καταλάβαινες τι γίνεται


Μα δεν νομίζω ότι έχει ο σκηνοθέτης-σεναριογράφος κανένα σκοπό να σου κρατήσει κρυφό το τι συμβαίνει.....
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,750
πετρουπολη
ενα μικρο διαμαντι.εξαιρετικο σαουντρακ που σου καρφωνεται,ο ροκγουελ παραμενει απο τις πιο ωραιες,περιεργες "μουρες" του αμερικανικου σινεμα η σκηνοθεσια μινιμαλ,λιτη,βρεττανικη και αρκετα ενδιαφερουσα ιστορια.
ευγε στο γιο του δουκα...