Ps3 games regions απορία..

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Heller

Established Member
6 April 2009
169
Athens
Γνωρίζει κανένας αν οι αμερικάνικες εκδόσεις των παιχνιδιών παίζουν στο pal ps3?Διότι παρήγγειλα ένα παιχνίδι απο καναδά που δέν έχει ανακοινωθεί ακόμα ευρωπαϊκή έκδοση και φοβάμαι μήπως δέν παίζει.Τι λέτε θα μπορώ να το παίζω η να το ακυρώσω?Το παιχνίδι είναι το Demon's souls.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Μόλις χτες ρώτησα το ίδιο πράγμα που ρωτάς εσύ, εδώ σε κατάστημα στο los angeles
μου είπαν ότι είναι compatible με pal system ps3 consoles
(δεν ξέρω αν ήταν πλήρως ενημερωμένος αυτός που μου το είπε, πάντως εγώ δεν αγόρασα)
 
Last edited by a moderator:

Heller

Established Member
6 April 2009
169
Athens
Σοβαρα?Δεν ξέρω τι να πώ.Απο την μία η sony λέει οτι είναι region free games το ps3 και απο την άλλη διάβασα οτι μερικοί είχαν προβλήματα..Κανένας άλλος που γνωρίζει?
 

JohnBougiou

Supreme Member
17 January 2007
3,385
Athens
Παιδιά, όλα τα παιχνίδια στο Playstation 3 είναι region-free. Ενδέχεται σε μερικές συσκευασίες παιχνιδιών να αναφέρει region-locked αλλά είναι τυπικό. To μόνο πρόβλημα που θα παρουσιαστεί είναι στο online gaming, θα έχετε την δυνατότητα εισόδου μόνο σε καθορισμένο server.
 

Heller

Established Member
6 April 2009
169
Athens
Και εγώ αυτό διάβασα αλλα είπα ας ρωτήσω μηπως κάποιος ξέρει στα σίγουρα..Απ την άλλη σε sites όπως στο play.com γράφει οτι είναι pal version και λεέι οτι it will only plays on uk and europian ps3 systems only..Αυτό γιατι το λεέι όμως?
 

Heller

Established Member
6 April 2009
169
Athens
Σήμερα εκανα ενα τηλ στη sony εδώ και μου είπαν οτι το πιθανότερο είναι να μην παίζει και οτι δικό σας το ρίσκο(???) της αγοράς..Τώρα τι να πώ εγω?Θα στείλω και ένα mail στο site απο όπου το παρήγγειλα και θα σας πώ.
 

Heller

Established Member
6 April 2009
169
Athens
Τελικά ολα είναι region free.Το βρήκα και στο επίσημο site αλλα και απο email που έλαβα απο το μαγαζί απο οπού έγινε η αγορά.Μάλλον η ελληνική sony δεν θέλει να "εισάγουμε" τίτλους απο αλλού..
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Τελικά ολα είναι region free.Το βρήκα και στο επίσημο site αλλα και απο email που έλαβα απο το μαγαζί απο οπού έγινε η αγορά.Μάλλον η ελληνική sony δεν θέλει να "εισάγουμε" τίτλους απο αλλού..
Τι περιμενες να σου πουν,αγοραστε απο το ebay 20-25 ευρω φτηνοτερα το παιχνιδι (ιδιαιτερα αυτα του ειναι ενος μηνος η παλιοτερα) ;Λογικο ειναι να μην θελουν τις αγορες απο το εξωτερικο.
 

darkie

AVClub Enthusiast
24 November 2008
1,076
οχι απλα 20-25 ευρω φθηνοτερα αλλα 20-25 ευρω το παιχνιδι αν κανεις "εξυπνες αγορες" και δεν σκας σε οποιον να ναι τα λεφτουδακια σου επισης αυτα που λενε περι region-locked ειναι μκιες εγω δεν εχω παρει κανενα παιχνιδι απο ελλαδα και ολα τα παιχνιδια που πηρα απ'εξω δεν μου δημιουργησαν προβλημα ουτε online ουτε offline.Επισης το kz2 το πηρα σε tin can collectors edition στα ιδια λεφτα με την κανονικη, μαλλον επειδη δεν ειχαν τις κανονικες εκδοσεις που εδω δεν κυκλοφορουν.

επισης ειχα γραψει ενα λινκ πιο πισω που λεει ποιος εχει τη φθηνοτερη τιμη στα παιχνιδια σε ολα τα μαγαζια.