lg lh4000 κρυφό μενού και DIVX και MATROSKA!

tugito

New member
27 August 2009
46
Λοιπόν για όσους έχουν πάρει πχ. την lg 37 lh4010 ή γενικώς LG της σειράς LH4000 θα έχουν δει ότι έχει usb υποδοχή και παίζει φωτογραφίες και μουσική αν βάλεις stick usb με τέτοια περιεχόμενα. Δεν παίζει έργα όμως. Νομίζετε!!
1. Πατήστε το οκ από το remote control και κρατώντας το πατημένο κρατήστε πατημένο και το ok από την τηλεόραση (στο πλάι της δεξιά ,τρίτο κουμπί).
Θα εμφανιστεί ένα μενου που ζητάει κωδικό, πατήστε 0000 και είστε μέσα στο μενού.

blog


2. διαλέξτε το "Tool Option3" και πατήστε OK στο remote control.


blog



3. επιλέξτε το Divx setting...


blog



4. ...και βάλτε το στην επιλογή HD, μετά πατήστε Return/Exit στο remote


blog



5. Τώρα θα δείτε ότι μπορείτε να παίξετε και divx. Παίζει και matroska και high definition και ότι υπάρχει και δεν υπάρχει. Επίσης παίζει τους χώρια υπότιτλους με το καλύτερο font που έχω δει ποτέ και στο καλύτερο μέγεθος που έχω δει ποτέ. Μιλάμε για ελληνικούς υπότιτλους. Και σαν να μην φτάνανε όλα αυτά όταν βλέπεις έργο και πατάς το οκ σου βγάζει ένα μενου όπου μπορείς να συγχρονίσεις υπότιτλους και να τους αλλάξεις και θέση στο που εμφανίζονται στην οθόνη!!!!


blog
 

panadamantios

New member
19 May 2008
28
wow...αυτό και αν είναι κρυφό feature!!!

ps: bluetooth?!?! τι παιζει?

Αφορά ασύρματη σύνδεση με ακουστικά. Αρκεί να δέχονται (τα ακουστικά) ασύρματο σήμα. Αυτό και μόνο αυτό αφορά το bluetooth της LG.
 

Z-130

Banned
3 November 2006
403
στις φτηνότερες σειρές lh2000 και lh3000 παίζει το κόλπο. Το Bluetooth πάντως στην σειρά 7000 δέχεται υλικό και απο τα κινητά (έτσι λέει στο Πλαίσιο..)
 

tugito

New member
27 August 2009
46
Εγώ αναρωτιέμαι τί άλλο μπορείς να κάνεις με αυτό το μενού 1 προς 1..
Θέλει ψάξιμο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Πω, πω κι έλεγα να δω αγώνα το βράδυ! :BDGBGDB55:

Είμαι πολύ περίεργος να το ψάξω στη δική μου LH5000 αν υπάρχει αυτό το feature.

Φαντάζομαι ότι επειδή το μενού αυτό χρησιμοποιείται και σε άλλα μοντέλα, κάποιες επιλογές που αφορούν χαρακτηριστικά που δεν υπάρχουν σε μικρότερα μοντέλα (όπως το bluetooth) δεν θα ενεργοποιούνται ακόμα και αν τα επιλέξεις.
 
Last edited:
26 June 2006
174
Αθήνα
Απάντηση: Re: lg lh4000 κρυφό μενού και DIVX και MATROSKA!

στις φτηνότερες σειρές lh2000 και lh3000 παίζει το κόλπο. Το Bluetooth πάντως στην σειρά 7000 δέχεται υλικό και απο τα κινητά (έτσι λέει στο Πλαίσιο..)

Παίζει μόνο σε αυτές που έχουν firmware 3.15 και παλαιότερο. Οσες έχουν το 3.24 δεν λειτουργεί το κόλπο. Πέπει να γίνει downgrade στο firmware να γίνει η αλλαγή και μετά ξαναβάζουμε το 3.24. Διαβάστε το παρακάτω link για περισσότερες πληροφορίες.

http://www.avforums.com/forums/lg-owners-forum/1012225-usb-port-new-lg-lcd-lh-series.html
 

patrickdrd

AVClub Enthusiast
1 September 2009
1,219
Wherever I may roam
κάτι παρόμοιο για την philips pfl9703 ξέρετε;

ή για το usb που έχουνε πίσω αρκετές LG που λένε ότι είναι για service να το κάνουμε να παίζει avi;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Τελικώς υπάρχει και στην 42LH5000. Φυσικά το bluetooth και να το ενεργοποιήσεις δεν κάνει τίποτε αφού η TV δεν έχει τέτοιο.

Ενδιαφέρον ήταν σε κάποιο toolkit που επέλεγες ίντσες του panel. Πάει μέχρι το 70. Φυσικά ούτε κι αυτό έκανε τίποτε. :flipout:

Ενδιαφέρουσα ήταν μια επιλογή όπου επιλέγεις μεταξύ CMOS AUO SHARP LGD.
Στη θέση AUO και CMOS η εικόνα σκοτείνιαζε. :hmmmm:
 

patrickdrd

AVClub Enthusiast
1 September 2009
1,219
Wherever I may roam
κάτι παρόμοιο για την philips pfl9703 ξέρετε;

ή για το usb που έχουνε πίσω αρκετές LG που λένε ότι είναι για service να το κάνουμε να παίζει avi;

τελικά ο συνάδελφος που έχει την philips pfl9703 πήγε να δοκιμάσει ένα "hack" που βρήκε στο νετ και η τηλεόρασή του κάνει συνέχεια restart :behead:

υπάρχει τρόπος να "φτιάξει" αυτό;
 

tugito

New member
27 August 2009
46
Λοιπόν όλα τα mkv μου τα παίζει τέλεια, υπάρχει όμως ένα θέμα με τα full blueray rip σε mkv που βάζουν κάποιο φορματ ήχου που δεν υποστηρίζεται. Γνωρίζει κανείς κάτι επί τουτου; Τι είναι που δεν υποστηρίζει και μου το γράφει; 6κάναλο; dts? ρυθμίζεται από κάπου να κάνει conversion σε φορματ που υποστηρίζει; Εχει πολλά κρυφά μενου..
 

tugito

New member
27 August 2009
46
Πάντως σε κάποια mkv των 10gb μου κόλλαγε και γενικώς σε fast forward Και τέτοια μάσαγε και με πέταγε εξω. Δεν ξερω αν εφταιξε ο σκληρος η το εργο..
 

tugito

New member
27 August 2009
46
Επανέρχομαι μπας και ξέρει κάποιος. Πως μπορώ να απανεργοποιήσω το upscaling και να βλέπω το divx σε ποιότητα "κακή"; Εστω ότι το προτιμώ, πως το απενεργοποιώ; Οτι παίζω από το usb της μου φαίνεται ότι το δείχνει upscaling και όχι μόνο αυτό, έχει ενεργοποιημένο πάντα και αυτό το true motion στυλ το οποίο δεν το εχω συνηθίσει, σε ότι ρύθμιση και να την βάλω με το av κουμπι..
Help?
 

ice15280

New member
28 September 2009
2
Λοιπόν για όσους έχουν πάρει πχ. την lg 37 lh4010 ή γενικώς LG της σειράς LH4000 θα έχουν δει ότι έχει usb υποδοχή και παίζει φωτογραφίες και μουσική αν βάλεις stick usb με τέτοια περιεχόμενα. Δεν παίζει έργα όμως. Νομίζετε!!
1. Πατήστε το οκ από το remote control και κρατώντας το πατημένο κρατήστε πατημένο και το ok από την τηλεόραση (στο πλάι της δεξιά ,τρίτο κουμπί).
Θα εμφανιστεί ένα μενου που ζητάει κωδικό, πατήστε 0000 και είστε μέσα στο μενού.

blog


2. διαλέξτε το "Tool Option3" και πατήστε OK στο remote control.


blog



3. επιλέξτε το Divx setting...


blog



4. ...και βάλτε το στην επιλογή HD, μετά πατήστε Return/Exit στο remote


blog



5. Τώρα θα δείτε ότι μπορείτε να παίξετε και divx. Παίζει και matroska και high definition και ότι υπάρχει και δεν υπάρχει. Επίσης παίζει τους χώρια υπότιτλους με το καλύτερο font που έχω δει ποτέ και στο καλύτερο μέγεθος που έχω δει ποτέ. Μιλάμε για ελληνικούς υπότιτλους. Και σαν να μην φτάνανε όλα αυτά όταν βλέπεις έργο και πατάς το οκ σου βγάζει ένα μενου όπου μπορείς να συγχρονίσεις υπότιτλους και να τους αλλάξεις και θέση στο που εμφανίζονται στην οθόνη!!!!


blog
Κρατάω πατημένο το ΟΚ+ΟΚ και δεν γίνεται τίποτα. Το ίδιο και πατώντας MENU+MENU.
 

tugito

New member
27 August 2009
46
Ποιο μοντέλο έχεις; Ισως το κόψανε και γίνετε με άλλο τρόπο, δεν γνωρίζω..
 

tugito

New member
27 August 2009
46
Αν δεν παίζει mkv με DTS και DD ουσιαστικά δεν παίζει παρά ελάχιστα mkv, έτσι;

Όχι, καταρχάς πολλά έχουν και τον ac3 ήχο οποτε διαλέγεις (δεν το χω δοκιμάσει) αλλά εγώ όσα έχω κατεβάσει και ειναι σε νορμάλ μεγέθη (μέχρι 4gb και όχι 20gb) παίζουν κανονικά γιατί είναι με ήχο ac3.
 

tugito

New member
27 August 2009
46
Παρατήρησε κανείς μετά από firmware update στην 3.40 κάποιο υπότιτλοι να σταματάνε στην αρχή; Πχ. παίζουν μέχρι το πρώτο λεπτό και μετά σταματάνε. Στο Pc δείχνει να παίζουν κανονικά.. μήπως έτυχε; εχει δει κανεις το συγκεκριμένο;