Επίγεια ψηφιακή εκπομπή στην Κορινθία

kenwood

New member
17 June 2006
83
Γνωρίζει κανείς ποτε είναι αυτό το (άμεση εκπομπή)ψηφιακών καναλιών της digea απο το Ξυλόκαστρο;
 

kostagg

Senior Member
25 March 2008
330
Κορινθία
Απάντηση: Εκπομπη ψηφιακων απο ξυλοκαστρο

Είναι άμεση όπως άμεσα ήταν :
- τα μαχαίρια στα διάφορα κόκκαλα
- η ανακούφιση γενικώς
- η εξυπηρέτηση από κάθε δημόσια υπηρεσία
- η αντίδραση
- το φως στο τούνελ ( για τους παλιότερους)



Και κάτι πιο πρακτικό:
γιατί θα εκπέμψουν από το Ξυλόκαστρο τα μελλοντικά ψηφιακά ενώ τα υπάρχοντα αναλογικά εκπέμπουν από το Λουτράκι ?????
Μάλλον ρητορική η ερώτηση γιατί ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν που είναι οι πομποί τους
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Εκπομπη ψηφιακων απο ξυλοκαστρο

Πέρισυ την ψηφιακή την "έφαγε" το Βατοπέδι...

Φέτος, οι εκλογές...

Του χρόνου τώρα...

:flipout: :flipout: :flipout:
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Re: Απάντηση: Εκπομπη ψηφιακων απο ξυλοκαστρο

Τι ψάχνει κανείς να βρεί όταν καταλαβαίνει ότι παίζονται εμπορικά ή πολιτικά παιχνίδια με τις ανακοινώσεις κλπ. σκοπιμότητες,και η Πολιτεία είναι απούσα για λόγους που δεν ξέρουμε πραγματικά....και τώρα με τις εκλογές,κάποιοι υπόσχονται αναβαθμιση της ΕΡΤ με γνωμονα το κοινό συμφέρον και επαναρύθμιση του τηλεοπτικού τοπίου;


Και κάτι πιο πρακτικό:
γιατί θα εκπέμψουν από το Ξυλόκαστρο τα μελλοντικά ψηφιακά ενώ τα υπάρχοντα αναλογικά εκπέμπουν από το Λουτράκι ?????
Μάλλον ρητορική η ερώτηση γιατί ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν που είναι οι πομποί τους

Γιατί έλεγαν ότι δεν θέλουν να κόψουν την αναλογική τηλεόραση από το ευρύ κοινό,γιατί υποχρεούνται να έχουν παραλληλη εκπομπή στις ίδιες περιοχές,υποτίθεται η περιοχή του Ξυλόκαστρου έχει λίγο πληθυσμό για πειράματα...(ελα όμως που γράφτηκε στον Τύπο,πιθανόν από λάθος από τους ίδιους ότι το Ξυλόκαστρο καλύπτει ευρύτερη περιοχή του Κορινθιακού κόλπου με 200χιλιάδες κόσμο ;)
 

VideoLatris

Established Member
9 October 2008
252
Re: Απάντηση: Εκπομπη ψηφιακων απο ξυλοκαστρο

Γιατί έλεγαν ότι δεν θέλουν να κόψουν την αναλογική τηλεόραση από το ευρύ κοινό,γιατί υποχρεούνται να έχουν παραλληλη εκπομπή στις ίδιες περιοχές,υποτίθεται η περιοχή του Ξυλόκαστρου έχει λίγο πληθυσμό για πειράματα...(ελα όμως που γράφτηκε στον Τύπο,πιθανόν από λάθος από τους ίδιους ότι το Ξυλόκαστρο καλύπτει ευρύτερη περιοχή του Κορινθιακού κόλπου με 200χιλιάδες κόσμο ;)

Αντιγραφη απο το forum του www.satleo.gr

" Ξυλόκαστρο/Παναγιά Κορυφής: Μέχρι πρόσφατα ήταν το βασικότερο Κ.Ε. του νομού. Μετά την κατάργησή του εκπέμπουν μόνο τα κρατικά από εκεί. Είναι γνωστό και ως Καμάρι. "

http://editthis.info/greektv/Πελοπόννησος
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,319
Νέο Ηράκλειο
Re: Εκπομπη ψηφιακων απο ξυλοκαστρο

Λαμβάνω από λουτράκι όλα τα κανάλια αλλά μου τα βγάζει τα μισά με 25% και τα άλλα μισά με 40%.

Προβλήματα εικόνας δεν έχω (μόνο 2 φορές σε όλο το ΣΚ που έκανε πιχελαρισμα).

Οι υπόλοιποι από Λουτράκι έτσι πιάνετε ή είναι χάλια η κεραία μου ?
 

theios

New member
12 August 2008
16
Re: Εκπομπη ψηφιακων απο ξυλοκαστρο

Λαμβάνω από λουτράκι όλα τα κανάλια αλλά μου τα βγάζει τα μισά με 25% και τα άλλα μισά με 40%.

Προβλήματα εικόνας δεν έχω (μόνο 2 φορές σε όλο το ΣΚ που έκανε πιχελαρισμα).

Οι υπόλοιποι από Λουτράκι έτσι πιάνετε ή είναι χάλια η κεραία μου ?


Μόλις το τσέκαρα, πράγματι η στάθμη σήματος "παίζει" σήμερα από υψηλή σε μέτρια κτλ.. Δεν είναι σταθερή δηλάδή, κάτι που το παρατηρώ για πρώτη φορά.
Πρόβλημα στην λήψη πάντως δεν υπάρχει εκτός απο κάποια ελάχιστα σπασίματα εικόνας σε τυχαίες χρονικές στιγμές

theios.
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Re: Εκπομπη ψηφιακων απο ξυλοκαστρο

Τα ψηφιακά είτε ανοίγουν είτε όχι. Η στάθμη του σήματος δεν παίζει τόσο ρόλο όσο οι παραμέτροι που εκπέμπουν.

Επίσης ρόλο παιζουν και οι καιρικές συνθήκες,η εγκατάσταση και ο εξοπλισμός μας.
 

superman25

New member
18 February 2010
43
ΕΡΤ ΨΗΦΙΑΚΗ ΣΤΗΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑ

Παιδες καλησπερα!
σημερα ειδα εκπληκτος πως πιανω τα ψηφιακα της ΕΡΤ με ποιοτητα
42-45%.
ενω τις προυγουμενες μερες δεν τα επιανα καθολου.
μπηκε κεραια στην κορινθο γνωριζει κανεις???
 

anastazio

Established Member
5 November 2009
133
Ιωάννινα
Re: ΕΡΤ ΨΗΦΙΑΚΗ ΣΤΗΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑ

Πες μας λεπτομέρειες φίλε ...
Σε ποιά συχνότητα λαμβάνεις τα ψηφιακά της ΕΡΤ ?
Η κεραία σου προς τα που "κοιτάει" ?
Ο δέκτης σου είναι ΜPEG2 ή MPEG4 ?
 
Last edited:

gkagg

New member
10 October 2006
94
Re: ΕΡΤ ΨΗΦΙΑΚΗ ΣΤΗΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑ

Και εγώ τα έπιανα σπαστά στο Ξυλόκαστρο που πήγα για το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας. Το πρωί έσπαγαν πολύ ενώ το βράδυ ψιλοέβλεπες...
 

theios

New member
12 August 2008
16
Re: ΕΡΤ ΨΗΦΙΑΚΗ ΣΤΗΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑ

Σε ποια συχνότητα τα πιάνεις φίλε superman25 και προς τα που κοιτάει η κεραία σου? Στο Λουτράκι τα πιάνουμε εδώ και χρόνια στην συχνότητα 25, γιατί έχουν στήσει ένα μικρό αναμεταδότη πάνω από τους καταρράχτες για τοπική χρήση απ' ότι έχω ακούσει..
Στην Κόρινθο σε έναν φίλο, (περιοχή Αγίου Γεωργίου) πριν λίγες μέρες έπιανε μόνο της Digea, γυρίσαμε την κεραία προς Λουτράκι και πάλι δεν έπιανε της ΕΡΤ..
 
Last edited:

superman25

New member
18 February 2010
43
Re: ΕΡΤ ΨΗΦΙΑΚΗ ΣΤΗΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑ

Ναι παιδια εχω βαλει το συγκεκριμενο δεκτη και παρατηρησα πως ενω την μερα δεν τα παινω σχεδον καθολου,το βραδυ τα πιανω με την ποιοτητα που ανεφερα.
η κεραια μου ειναι προς λουτρακι.
καπου διαβασα στο νετ πως η ΕΡΤ εχει πομπους στην αιγινα οχι στην κορινθο.
αληθευει?
 

kostagg

Senior Member
25 March 2008
330
Κορινθία
Απάντηση: ΕΡΤ ΨΗΦΙΑΚΗ ΣΤΗΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑ

τα ψηφιακά της ερτ τα πιάνω εδώ και ένα χρόνο
μάλλον τα πιάνω από Αίγινα αφού και εμένα η κεραία μου βλέπει Λουτράκι
εξαρτάται απόλυτα από τον καιρό αν θα έχω καλό , κακό ή και καθόλου σήμα
έχω την εντύπωση πως αν ξεκινήσει η digea από Αίγινα μάλλον θα βλέπω και εγώ που έχω προβλημα με Ξυλόκαστρο
 

superman25

New member
18 February 2010
43
Re: ΕΡΤ ΨΗΦΙΑΚΗ ΣΤΗΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑ

φιλε Κωστα μηπως αν βαζαμε 2 καιρεες πρως λουτρακι βελτιονωτανε το σημα?
 

kostagg

Senior Member
25 March 2008
330
Κορινθία
Απάντηση: ΕΡΤ ΨΗΦΙΑΚΗ ΣΤΗΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑ

πιστεύω πως αν το κάνεις αυτό θα χάσεις τα αναλογικά
ίσως αν στρέψεις λίγο ανατολικότερα την κεραία σου κάτι να πετύχεις
αλλά μην περιμένεις και πολλά μέχρι να προχωρήσει η κάλυψη και σε άλλες περιοχές
αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως από το Λουτράκι που εκπέμπουν τα αναλογικά η digea επέλεξε την Παναγία της κορυφής
τι να έταξε άραγε στις καλές κυρίες ???
 

mcelliot_g

Senior Member
10 March 2008
471
Απάντηση: ΕΡΤ ΨΗΦΙΑΚΗ ΣΤΗΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑ

Παιδιά μη μπερδεύεστε!
Η ΕΡΤ επίσημα δεν έχει στήσει κανέναν αναμεταδότη για την Κορινθία, όπως αναφέρθηκε στο 25 ο πομπός είναι πρωτοβουλία ιδιώτη που λαμβάνει το σήμα όχι από Αίγινα αλλά από Υμηττό!
Η Αίγινα δεν περνάει με καμία κυβέρνηση στη δυτική πλευρά του Κορινθιακού!
Επίσης η επιλογή της Παναγιάς Κορυφής έγινε με κριτήρια καλύτερης κάλυψης, βέβαια κακώς δεν προβλέφθηκε και ένα SFN με κάποιο Κ.Ε. απέναντι (Ερατεινή)!
 

mcelliot_g

Senior Member
10 March 2008
471
Απάντηση: ΕΡΤ ΨΗΦΙΑΚΗ ΣΤΗΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑ

Αυτή η εκπομπή είναι από Υμηττό και είναι εφικτή μόνο σε διάφορα σημεία στο Αίγιο (δεν είδα αν διευκρίνησες σημείο λήψης)!
Ξεχάστε την Αίγινα, δεν περνάει ίχνος, ειδικά μέχρι εκεί!