Prometheus

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    212

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Prometheus.jpg

Poster-EN



Σκηνοθέτης: Ρίντλεϊ Σκοτ

Παίζουν: Σαρλίζ Θερόν, Μάικλ Φασμπέντερ, Γκάι Πιρς, Νούμι Ραπάς, Ίντρις Έλμπα

Διάρκεια: 120' λεπτά

Έτος Παραγωγής: 2012

Κυκλοφορεί σε: BluRay, 3D BluRay, DvD

Imdb







Υπόθεση:
Μια ομάδα εξερευνητών ανακαλύπτει στοιχεία για την προέλευση του ανθρώπινου είδους στη Γη.
Τα στοιχεία αυτά τους οδηγούν σ’ ένα συναρπαστικό ταξίδι στα πιο σκοτεινά σημεία του σύμπαντος,
όπου θα χρειαστεί να διεξάγουν έναν τρομακτικό αγώνα για να σώσουν το μέλλον της ανθρώπινης
φυλής.











 
Last edited by a moderator:

oldman

AVClub Enthusiast
7 December 2006
937
Anavissos
Re: Alien prequel @ 2011

Κάτι όπως δηλαδή «Batman η αρχή» κλπ.

Κάτι τέτοιες «αρχές» με έχουν απογοητεύσει συχνά περισσότερο απ’ ότι πολλές συνέχειες
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Re: Alien prequel @ 2011

Κάτι όπως δηλαδή «Batman η αρχή» κλπ.

Κάτι τέτοιες «αρχές» με έχουν απογοητεύσει συχνά περισσότερο απ’ ότι πολλές συνέχειες

Μου φαίνεται οτι και εδώ θα έχει εφαρμογή το τραγούδι των Smiths "that joke isn't funny anymore".
Επίσης, νομίζω οτι το όνομα του πλανήτη ήταν LV426.
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Re: Alien prequel @ 2011

σωστα νομιζεις

τα αρθρα λενε οτι ειχαν αλλον για σκηνοθετη , αλλα μολις ο Ridley Scott διαβασε το σεναριο αποφασισε να ασχοληθει εκεινος ........ μακαρι να μας διαψευσει και να μας αφησει με ανοικτο το στομα οπως τοτε με το πρωτο της σειρας ...
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Re: Alien prequel @ 2011

Και το επόμενο που θα βγάλουν μετά ,θα ασχολείται με το ερώτημα , Η πρώτη Allien Queen έκανε το αβγό ή το αβγό την Allien Queen ;;

ΕΛΕΟΣ!!!!!!

(Αν και ο Scott είναι ικανός για μεγάλα πράγματα.......)
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Re: Alien prequel @ 2011

Κάτι όπως δηλαδή «Batman η αρχή» κλπ.

Κάτι τέτοιες «αρχές» με έχουν απογοητεύσει συχνά περισσότερο απ’ ότι πολλές συνέχειες

Το Batman Begins είναι εντελώς άλλη φάση.
Δεν έπιασε τον ήρωα στην προ Tim Burton εποχή, αλλά ουσιαστικά ξεκίνησε καινούριο story arc.

Είναι κοινή πρακτική και στην DC και στη Marvel κάθε λίγες δεκαετίες να "μηδενίζουν" σεναριακά τους υπερήρωες και να τους ξαναπιάνουν από την αρχή, έτσι ώστε να "πιάσουν" το εφηβικό κοινό της κάθε εποχής καθώς και να προσαρμόσουν τους ήρωες στα τωρινά δεδομένα, κυρίως τεχνολογικά.

Αντίθετα, στο Alien, έχουμε το τι προηγήθηκε στην ιστορία και πώς έφτασαν εκεί αυτά τα πλάσματα.

Ελπίζω ο Scott να μη μας απογοητεύσει, αν και τελευταία έχασε λίγο τη φόρμα του.
Καλώς ή κακώς, δε νομίζω να ξαναβγάλει "Alien" ή "Blade Runner"...
 

psytransas

AVClub Enthusiast
5 February 2008
849
Θεσσαλονικη
Re: Alien prequel @ 2011

Αν ηταν αλλος ο σκηνοθετης θα ειχα μεγαλες αμφιβολιες, αλλα με τον Scott στην καρεκλα πιστευω πως θα δουμε κατι πολυ καλο, οχι ομως και ισαξιο του πρωτου.

Ιστορια γραφεται μια φορα...
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Re: Alien prequel @ 2011

To prequel θα διαδραματιζεται 30 χρονια πριν , απο το πρωτο Alien ...............

Αυτα ειπε ο Ridley Scott στο Empire Magazine , και πιο συγκεκριμενα

"It's a brand new box of tricks," said Scott. "We know what the road map is, and the screenplay is now being put on paper. The prequel will be a while ago. It's very difficult to put a year on 'Alien,' but [for example] if 'Alien' was towards the end of this century, then the prequel story will take place thirty years prior."

http://www.empireonline.com/news/story.asp?NID=26153
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Alien prequel @ 2011

Αν ηταν αλλος ο σκηνοθετης θα ειχα μεγαλες αμφιβολιες, αλλα με τον Scott στην καρεκλα πιστευω πως θα δουμε κατι πολυ καλο, οχι ομως και ισαξιο του πρωτου.

Και τι εχει κανει τα τελευταία χρονια ο Scott για να θεωρείται θετικο το γεγονός ότι αναλαμβάνει την σκηνοθεσία μιας ακομα ταινίας;; …
Εγω δεν βλέπω τιποτα θετικό…
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Alien prequel @ 2011

Και τι εχει κανει τα τελευταία χρονια ο Scott για να θεωρείται θετικο το γεγονός ότι αναλαμβάνει την σκηνοθεσία μιας ακομα ταινίας;; …
Εγω δεν βλέπω τιποτα θετικό…

Μπορώ να θυμηθώ μόνο το American Gangster και με ελαστικά κριτήρια το Kingdom of Heaven καθώς και την παραγωγή του "Τhe assasination of Jesse James...". Κατά τ'άλλα θα συμφωνήσω μαζί σου, όμως λόγω "προτέρου εντίμου βίου" μπορεί κάποιος να ελπίζει.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Re: Alien prequel @ 2011

τα τελευταια χρονια απο ποτε ?
Απο το alien το 1979 ?
ή ας πουμε απο το gladiator το 2001 ?

Αν ρωτάς εμένα, από το "Gladiator" και πίσω από αυτό από το "Thelma and Louise".
Τέλος θα πρέπει να επισημάνω οτι μια, κατά τη γνώμη μου, ενδεχόμενη "ψυχρή" υποδοχή του "Alien prequel" θα μπορεί να αποδοθεί και στο γεγονός οτι ο εν λόγω "χαρακτήρας" υπερεκτέθηκε στη μεγάλη οθόνη (6 ταινίες συνολικά μαζί με αυτές με τους Predators, με κάποιες εξ'αυτών να μην είναι καλές) ακόμα και videogame έγινε.
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Re: Alien prequel @ 2011

Οχι συζητηση κανουμε ,


καλα videogames γινονται ολες , (εδω ο Cameron συζητα ηδη για το Avatar) , οι παραγωγοι της καθε ταινιας κοιτουν να πουλησουν τα δικαιωματα της σε οτι μπορει να εχει σχεση με το "δημιουργημα" τους.

Τωρα για το τι θα δημιουργησει ο Scott και εγω ανησυχω γιατι το feeling και η ατμοσφαιρα της πρωτης ταινιας οταν κυκλοφορησε (1979) για το ειδος της ηταν πρωτοποριακα σε συγκριση με οτι ειχε γυρισθει μεχρι τοτε , να μη πω εως τωρα.

ο Ridley Scott θεωρειται αυτη τη στιγμη ο μεγαλυτερος? , εμπορικοτερος? εν ζωη Εγγλεζος σκηνοθετης....
αν προτιμησει το 2ο δυστυχως και ακολουθησει και τη συνταγη του indiana jones 4 , το χασε το παιχνιδι.

Παντως εχει γυρισει και ενα Blade runner , το thelma , το gladiator , το black hawk down , αλλα εχει γυρισει και το GI Jane και το hannibal .....
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Re: Alien prequel @ 2011

Τωρα για το τι θα δημιουργησει ο Scott και εγω ανησυχω γιατι το feeling και η ατμοσφαιρα της πρωτης ταινιας οταν κυκλοφορησε (1979) για το ειδος της ηταν πρωτοποριακα σε συγκριση με οτι ειχε γυρισθει μεχρι τοτε , να μη πω εως τωρα.

Τέτοια ατμόσφαιρα δεν πρόκειται να ξαναβγεί. Όταν την είδα, ήμουν και μικρός, είχα μείνει...Η φοβερή μουσική του Goldsmith, το κλειστοφοβικό περιβάλλον, το "τέρας" που καλά-καλά δεν απεικονίζεται έφταναν για να προκαλέσουν δέος. Τώρα πια γνωρίζουμε ακόμα και το αναπαραγωγικό σύστημα του Alien!!
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Alien prequel @ 2011

Μπορώ να θυμηθώ μόνο το American Gangster και με ελαστικά κριτήρια το Kingdom of Heaven καθώς και την παραγωγή του "Τhe assasination of Jesse James...". Κατά τ'άλλα θα συμφωνήσω μαζί σου, όμως λόγω "προτέρου εντίμου βίου" μπορεί κάποιος να ελπίζει.
Σε βρίσκω εξίσου ελαστικό και για το Kingdom of Heaven οπως και για το American Gangster..
Μετα το Gladiator το μονο που βρηκα αξιοπρεπές και ενδιαφέρον ηταν το Matchstick Men…
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Re: Alien prequel @ 2011

Για το American Gangster θα διαφωνήσω, ήταν θαυμάσια ταινία. Το Kingdom of Heaven ήταν μια μεγάλη απογοήτευση, λυπήθηκα τα λεφτά που έδωσα για εισιτήριο. Άραγε στην καινούρια ταινία θα συμμετέχει ο δημιουργός του πλάσματος H.R.Giger, στον οποίο οφείλονταν μεγάλο μέρος της επιτυχίας του έργου; Πολύ αμφιβάλλω. Πάντως για να δούμε, ο Scott μπορεί να κάνει πάλι την έκπληξη.