ΚαΛωδιο UTP σαν καλωδιο ηχειου να το δοκιμασω

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας αυτο που βρηκα και να ρωτησω φυσικα αν αυτο αξιζει τον κοπο να το δοκιμασω ,σιγουρα οι γνωστες θα εχουν αποψη για αυτο ,να το δοκιμασω η να κατσω στα αυγα μου ;
εδω το λινκ με οδηγιες

http://www.tnt-audio.com/clinica/triple_t_e.html
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Καλησπερα Στελιο
Εν ταξει και εγω θα το "πλεξω" ,ενας συμφορουμιτης το χρησιμοποιει μονο(1 utp σε καθε ηχειο) στα ηχεια του και παιζουν μια χαρα ,τωρα αν κανενας πιο προχορημενος στο θεμα τα εχει ηδη δοκιμασει να μας ελεγε μια αποψη
 

V2RULES

Established Member
19 June 2006
199
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Τι να σου πω φίλε μου,απλά το έκανα με 7 για να φαίνεται χοντρό και μπάνικο.
Και απ´τη στιγμή που το κόστος είναι πραγματικά αστείο,είπα "γιατί όχι,go for it".
Σίγουρα παίζουν διαφορές όσον αφορά τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά χαρακτηριστικά του καλωδίου(αντίσταση,χωρητικότητα κλπ) αλλά δεν ασχολήθηκα περαιτέρω.Ούτως ή άλλως δεν οδηγούν και κανα σοβαρό ηχείο,κάτι φασαριόζικα Koda που έχω στο δεύτερο σύστημα,στο πατρικό.
Το θέμα είναι πως στα αυτιά μου ακούγονται μια χαρά...
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Εφτιαξα και εγω ενα με 4 καλωδια οχι 6 οπως εσυ ,το εβαλα στο κεντρικο με διπλοκαλωδιωση ,ακουσα λιγο καλυτερα και πιο πλουσια ,ισως παλι και ναναι ιδεα μου μετα το 3ωρο που εφαγα-bye-
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Τα έχω φτιάξει και εγώ εδώ και 2 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Συνδέουν τον τελικό Rotel RB 991 με τα Audio Spectrum Artemis TLS σε μονοκαλωδίωση και σχετικά μεγάλα μήκη των 8 μέτρων (άτιμο σαλόνι) και άλλα 6 μέτρα ίδιο για το κεντρικό. Στα Artemis αντικατέστησε το διπλοκαλωδιωμένο Cable Talk 3.1 με διαφορά προς το καλύτερο στην ανάλυση, ταχύτητα, σφιχτά μπάσα.
Πολύ καλό.
 
2 December 2006
1,167
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
DSC00044.jpg


Το πρωι εφτιαξα απο περιεργια και μονο το παραπανω καλωδιο.
Το εβαλα στο συστημα μου που αποτελειται απο Advance maa-406/mpp206 ενισχυτη και ηχεια τα Audio spectrum Sirine.
Ολο το απογευμα ακουγα το συστημα και αλλαζα καλωδια ηχειων για να συγκρινω.
Με λιγα λογια,αυτο που ακουγα δεν το πιστευα!!!
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Και εγω μια χαρα το ακουω ,αυτο με φοβιζει -και αυτο γιατι δεν εχω καμμια γνωση σχετικα - ειναι το εαν υπαρχει πιθανοτητα να γινει ζημια στον ενισχυτη λογω μικροτερης η μεγαλυτερης αντιστασης ,κατα τα αλλα ειναι καλωδιο που δεν περναει ευκολα "θορυβος"
 
2 December 2006
1,167
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Απάντηση: Re: ΚαΛωδιο UTP σαν καλωδιο ηχειου να το δοκιμασω

Και εγω μια χαρα το ακουω ,αυτο με φοβιζει -και αυτο γιατι δεν εχω καμμια γνωση σχετικα - ειναι το εαν υπαρχει πιθανοτητα να γινει ζημια στον ενισχυτη λογω μικροτερης η μεγαλυτερης αντιστασης ,κατα τα αλλα ειναι καλωδιο που δεν περναει ευκολα "θορυβος"

Στην περιπτωση ζημιας που αναφερεσαι δεν γνωριζω...καλυτερα να μας πουν τα παιδια απο το φορουμ που γνωριζουν περισσοτερα απο καλωδια!
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Ενα μονό CAT5 με 4 κλώνους στο + και 4 στο - μπορεί να μεταφέρει σε λογικά μήκη (<3 μέτρα) και εμπέδηση 8Ω μέχρι 32watt.

Για μικρότερες εμπεδήσεις ή/και για μεγαλύτερη ισχύ θα χρειαστούν επιπλέον κλώνοι.
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
1000 χρονια να ζησεις Μορφεα μου για την βοηθεια σου
Υποθετω και το CAT-6 ειναι στην ιδια κατηγορια ετσι;
Και για πες Μορφεα ,κερδιζεις κατι αν βαλεις 4 η 6 μαζι ; Εφτιαξα ενα με 4 δηλαδη 16 κλωνοι - και 16 + ,για απλη χρηση η Bi-wire ,υπαρχει κινδυνος ;Αλλαζει κατι προς το καλυτερο η ειναι το ιδιο ;
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος με περισσότερους. Με λιγότερους ίσως.
Με περισσότερους σηκώνει πιο πολύ ισχύ.
 

raise

Established Member
31 August 2007
130
Αθήνα
Το είχα διαβάσει και εγώ πριν 5-6 χρόνια, αλλά δεν έδωσα βάση. Πριν λίγο καιρό όμως χρειάστηκα καλώδιο ηχείων. Είχα πολύ καιρό να ασχοληθώ και από μια πρώτη ματιά που έριξα σε φθηνά καλώδια, γιατί τέτοια ήθελα, απογοητεύτηκα. Πολύ χαμηλή ποιότητα, μικρές διατομές και αλλόκοτο κόστος. Έτσι το ξαναέψαξα και είπα να το τολμήσω. Με ενδιέφερε μόνο το χαμηλό κόστος και δεν είχα καμία προσδοκία για τη ποιότητα του ήχου. Θεωρώ έτσι αλλιώς ότι και μπουγαδόσυρμα να έβαζα θα ήταν το ίδιο με το καλώδιο των 10 ανά μέτρο που είναι βαφτισμένο ως speaker cable. Είπα να τα γράψω εδώ αλλά είναι αρκετά αυτά που θέλω να πω και να δείξω, οπότε λέω να τα συγκεντρώσω όλα σε ένα νέο thread. Ελπίζω σύντομα...